AGBLAI). M« 10154 Dinsdrta S© Blaakt. A0.1893. gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van JIon- en feestdagen, uitgegeven. 3)it uommer bestaat uit TtVEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 27 Maart. Feuilleton. Gevaarlijk spel. PJÜJ3 DffiZSü COUSAK^'i ?oor Lei don por 8 awinlsa<1.19. yranco per pctrtv 1.40. Aiao»id<srI*$k© iloasmtra0.ÖS PRIJS DER ADTERTENTIÊ2T ▼a 1—8 reftls flM. M«r« ragtl mv <0.17fc Groot»* lettor* uur pU*tsraimt*. Toor bnl bttHca 4e «toé wordt <0.08 be rek en*. Men verzoekt ons te willen medodeslen jat de vergadering van Nijverheid op Woens- jag-avond met dames zal gehouden worden dat aan de voordracht van den heer Vos- maer eene expositie van artikelen zijner in dustrie zal verbonden worden. In het Nutsgebouw alhier is gehouden de gewone algemeens vergadering dervennooten in de Leidsche Broodfabriek. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1892 in totaal bedroeg 1,991,622 ilogram brood en 768923 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1892 waren: gebuild brood 13.71 ets., ongobuild rood 11.71 ets., krentenbrood 17.94 ets. er kilogram en roggebrood 19 ets. per 1'/, kilogram. Het dividend werd bepaald op ƒ18.50 per aandeel. - Naar men verneemt, heeft de heer W. P. Petri, vroeger leerling der Hoogere Bur gerschool alhier, na afgelegd examen het diploma als werktuigkundig ingeoieur in Duitschland bekomen. Bij de gehouden aanbesteding van 3,000,000 KG. Westfaalsche vlamkolen, giet- gascokes voor het gesticht Meel-en-Berg, bij Bloemendaal, en voor 2,500,000 KG. machinekolen voor de Amsterdamsche Ballast- maatschappij, is aannemer geworden de heer IC. T: Caron, Stationsweg, alhier. Bij de heden èehouden openbare verkoo- puig van cokes, in partijen van 59, 10 en 5 Hectoliters, waren deprjjsenƒ19.50, f 4 en 2. - Behalve nog vele andere legaten aan in stellingen en gestichten te Rotterdam en elders, heeft wijlen de heer H. "Weymans Ligtenberg, oud lid van den gemeenteraad te Rotterdam, legaten besproken aan de Nederlandsche lustaaf-Adolf-Vereeniging te Leiden en aan de Hartha-Stichting te Alfen aan den Ryn,.iedor oen van 2000, vrjj van successiorecht. In de algemeens vergadering van hot Ned. Genealogisch-Heraldiok Genootschap „de Nederlandsche Leeuw," op jl. Zaterdag 25 Haart te 's-Gravenhage gehouden, zjjn tot eere- ileden benoemd de hoeren Alphonse Goovaerts, mif. archivaris van België, te Brussel, en dr. W. Ployte, directeur van het Ryks-Museum [van Oudheden te Leiden. De voorzitter betreurde het dat de secre taris, de heer Vorsterman van Ogen, wegens verandering van woonplaats als zoo danig wenschte af te treden; deze toch had met den meesten ijver do belangen van het Genootschap voorgestaan en van af de op richting in 1883 het secretariaat waargenomen. Verder had de verkiezing van bestuursleden plaats tor vervanging van de heeren Johan D. G. Van Epen en J. Huijgons, die wenschten niet meer in aanmerking te komen. Gekozen werden de heeren Fred. Caland en M. G. Wildeman, terwijl de penningmeester, de heer R. P. Van den Bosch, herkozen werd. Genoemde heeren hebben de benoeming aan- gtnomen. Het lid de heer C. W. H. Verstor, uit Leiden, bracht ter tafel eenige goed uitgevoerde wa penplaten en overhandigde als souvenir aan den afgetreden secretaris, onder dankbetuiging voor hetgeen hij gedaan had in het belang van het Genootschap, de in gips prachtig be werkte wapens van Holstein en Sicilië. Deze ware kunstjuweeltjes, afkomstig uit het kunstny verheids-museum te Haarlem, werden met erkentelijkheid aanvaard. Volgens de nu gesloten kiezerslijsten bedraagt bet aantal kiezers in de gemeente Lisse voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, do Provinciale Staten en den Ge meenteraad 260; alzoo cón minder dan bjj de voorlooplge vaststelling dier lijsten. De oorzaak daarvan ligt in het ovoriyden na de vaststelling, doch vóór do sluiting van één der op die lijsten voorkomende personen. Zooals onlangs in ons blad is gemold, word te Waddingsveen eene vereeniging opge richt onder den naam van Tlaatselyk Volks onderwijs, welke de belangen van hot Openbaar Onderwijs aldaar zou steunen. In de Bestuurs vergadering, welke Zaterdag 11. is gehouden, werden de heeren C. C. Regt tot voorzitter, J. v. d. Heo tot vice-voorzitter, O. G. Veen- stra tot secretaris, P. L. Laurusse tot vice- secretaris en F. A. v. d. Torren tot penning meester benoemd. Het aantal leden der Ver eeniging bedraagt 43. Door don gemeenteraad to Waddingsveen is aan den heer M. J. Krop eervol ontslag verleend als onderwijzer aan do openbare school B, ingaande met 15 April a. s. De Staatscourant bevat do statuten van de vereeniging, erkend volgenB de wet van 22 April 1855 (Stsbl. No. 32)Afdeeling Aals meer van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", te Aalsmeer. Baron Guillaume, de Belgische legatie- raad te 's-Gravenhage, die benoemd was tot Belgisch gezant te Rio de-Janeiro, heeft, vol gens de „Indépendance beige", deze benoeming van de hand gewezen. De juist een jaar geleden met rang van luitenant-kolonel gepensionneerde majoor J. H. Weenink, van het regiment grenadiers en jagers, is gisteren plotseling overleden. De heer Weenink heeft zich tjjdens de beweging tot bevordering van 's lands weer baarheid zeer verdienstelijk gemaakt door zijne medewerking tot aanmoediging van den vrjj willigen wapenhandel, onder de burgers van Nederland. Wjjlon Z. M. de Koning waardeerde zijne diensten in dit opzicht door hem de officiers- orde dor Eikekroon te verleenen. O. a. heeft hy ook voor het departement van oorlog over de vetting der kogels en de patroonhulzen een belangryk rapport uitge bracht. Kort daarop ontving hy zyno benoe ming tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Weenink's vrienden in en buiten het leger waren om zyne vriendschap en jovialiteit talryk. Do Raad van State heeft andermaal een van hare leden door den dood verloren. Heden ochtend te negen uren overleed te's-Graven hage, in den ouderdom van 61 jaren, de Staats raad mr. C. J. Van Vladeracken, wiens gezondheidstoestand reeds sedert vele jaren te wenschen overliet. Na eeno ernstige ziekte gevoelde hy zich verleden jaar wederom krachtig genoeg zyne werkzaamheden in het hoogo Staatslichaam te hervatten. Die werkzaamheden waren niet gering, omdat do heer Van Vladeracken ook zitting had in de afdeeling voor de geschillen van bestuur, waarby het aantal zaken vooral sedert de invoering der onderwijswet van 1889, met het beginsel der subsidiéering van by- zondere scholen, aanzieniyk is toegenomen. Het vroegere ambt van griffier der Staten van Noord-Holland in welke provincie hy in 1832 werd geboren door mr. Van Vlade racken vele jaren bekleed, had hem toegerust met eene grondige kennis der administratief rechterlyke quaestiën, tot beslissing waarvan de afdeeling contentieus geroepen wordt. Sedert 1872 maakto hy deel uit van den Raad van State. Zyne aan den lando bewezen diensten werden erkond door zyne benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ds. G. H. Wagenaar, pred. te Aalsmeer, heeft voor het beroep naar Hommerts c. a. bedankt. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Nigtovecht ds. J. Boer Knottnerus, te Cothen. De Eerste Kamer is tegen Dinsdag 4 April, 's avonds te halfnegen, byeengeroepen. De heeren jhr. G. G. De Villeneuve, mr. P. H. Scholten en P. J. Freni F.Jz. hebben ontslag genomen als commissarissen der Ar- gentynsche Land- en Emigratie-maatschappy, gevestigd te Haarlem. De nestor van de leden der Provinciale Staten van Limburg, mr. C. baron De Weichs de Wenne, te Wanssum, heeft zyn ontslag iDgediend. Naar men aan de „Haarl. Ct." mededoelt, zal jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, benoemd tot burgemeester van Haarlem, den 15den Mei a. s. zyn ontslag nemen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zaterdag 1 April zal te Utrecht in het Gasthuis aldaar eene buitengewone vergade ring worden gehouden van bestuurders van het Nederlandsch Gasthuis voor behoeftigo en minvermogende ooglyders, welke vergadering belegd is om op plechtige wyze in ontvangst te nemen, uit handon van het hoofdbestuur der Maatschappy tot bevordering dor Genees kunde, de marmeren buste van wylen den hoogleeraar dr. F. C. Donders, welke op last dezer Maatschappy is vervaardigd om aan ge noemd Gasthuis te worden aangeboden. Aan de ryksuniversiteit te Groningen is heden tot doctor in de rechtswetenschap bevorderd de heer W. H. Moquette, geboren te Sluis, op een proefschrift, getiteld: „Do artt. 19 en 20 van de invoeringswet van 1886, in verband met de algemoene maat regelen van bestuur." In de commissie voor do eindexamens derH. B.-scholen in Zuid-Holland, te Rotterdam te houden, zyn benoemd door den Commis saris der Koningin in Zuid-Hollandtot voor zitter en lid, dr. J. Menalda van Schouwen burg, directeur der H. B.-S. te Rotterdam; tot leden de leeraren aan de H. B.-S., de heerendr. P. Molenbroek en mr. P. M. Von Baumhauer, te 's GravenhageJ. G. Van Santen, te Rotterdam, dr. L. Posthumus en H. Duvanel, te Dordrecht, mr. J. Fortuyn Droogleever en A. F. Cremer, te Gouda, dr. G. Bakker en J. G. Doorman, te Schiedam, dr. A. Brester Jr. en J. Appeldoorn, te Delft, W. Massink en H. L. Heykoop, te Gorkum. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van heden, opgeheven lo. het verbod van het vervoer van herkau wende dieren uit den sub 1 °c zyner beschik king van 17 Jan. 11. omschreven kring in de |i.) De sociëteit-habitués, die zich eiken avond tussohen zes en acht uren om de kouttafel verzamelden, gingen heden vroeger naar huis Jan gewoonlyk. Er heerschte eene zeer opge wonden stemming en de conversatie wilde niet zoo vlotten als anders. Een lid van het ?ezelschap, dat den avond te voren nog vroo- lfik in hun midden had gezeten, was niet meer onder do levenden. In den namiddag was door de geheele stad het verpletterende bericht gegaan, dat de handelsraad Engler zich had doodgeschoten, «n kort daarna vernam men ook de motieven. Hy had zyn geheele vermogen aan de beurs verloren en bovendien zooveel schulden ge maakt, om het beursspel te kunnen voort zetten, dat hy de schande van eenonteerend tankloet onvermydelyk voor zich zag. Om dit te ontgaan, had hy de hand aan zich- zelven geslagen. Twee der habitués hadden denzelfden weg en gingen door de straten tot in de nabyheid der poort. „Ik zou nog wel wat willen wandelen", zeide de rechter Walter. „Ook ik zou zeor gaarne nog eene wan deling willen doen", verklaarde de regeerings- raad Spener. „Dat zal ons goed doen na de korte, maar levendige debatten van zooeven." „Geheel myne meening! Het was vandaag recht ongezellig. Men gevoelt zich toch ge schokt, als men over iemand, dien men zoo goed kende, het ongeluk zoo plotseling ziet losbreken. Maar van een rechtvaardig en een moreel standpunt is Engler zeer te veroor- deelon; het beursspel is ten slotte een spel als ieder ander." „Neen, neen, zeg dat niet!" verklaarde de regeeringsraad levendig en, naar bet scheen, eenigszins opgewonden. „Het beursspel is iets geheel anders en niet een spel zooals dat met kaarten en dobbelsteenen of aan de roulette. Ik verzeker u dat bet iets geheel anders is. Ieder mensch heeft iets in zich, dat nauw verwant is aan hebzucht; hy wil geld verdienen en het geld, dat hy heeft, vermeerderen. Ik zie er ook niets onrecht- matigs in, als men speculeert, want dit spe- culeeren is niets anders dan eene flnantiéele exploitatie van gunstige gelegenheden in het politiek en maatschappelyk leven, eene exploi tatie evenwel, welke met groot gevaar ge paard gaat en waarvoor geeno waarborgen I bestaan." „Juist daarom", zeide de justitieraad, „is het een hazardspel. De handelsraad was een eerlijk koopman, hy had eene bloeiende zaak van zyn vader overgenomen, hy heeft haar jaren lang zelf bestuurd en by iedereen waardeering gevonden. Zulk een man moest juist het allerminst een speler worden. En als hy zich reeds eenmaal met speculaties inliet, dan moest hy toch zooveel verstand bezitten, om op het beslissende oogenblik terug te treden. Het zy verre van my, iemand te veroor- deelen, omdat hy eens hazard gespeeld heeft. Ieder doet dat wel eens, maar de verstandige mensch houdt daarmede op, als hy ziet, dat het eventueele verlies zyne middelen te boven gaat; hy speelt niet met wilden harts tocht door, totdat hy zich en de zynen ge ruïneerd heeft." De regeeringsraad schudde weer met het hoofd. „De zaak is anders, waarde justitieraad", verklaarde hy, „geheel anders I Het beursspel laat zich niet vergelyken met het hazardspel. Er bestaat geen spel, dat iemand zoo vast houdt als dit. Volgens myne overtuiging begaat hy, die aan de beurs speelt, eene even groote onvoorzichtigheid als degene, die eene in werking zynde machine nadert. Maar hon derden en duizenden menschen doen dit dage- ïyks; er zyn menschen, die het moeten doen, om de machinos te bedienen, en er gebeurt in den regel niets, totdat eindelyk eens een ongelukkige door het rad gegrepen en ver pletterd wordt. Deze vergelyking moge mis schien hinken evenals elke vergelyking, maar daar ligt iets waars in; reken daar op. De overleden handelsraad Engler had als koop man in zekeren zin het recht, aan de beurs te speculeeren; het was zyn beroep. Hy is waarschynlyk door omstandigheden, welke buiten zyne berekening lagen, in het ongeluk geraakt en was daarin reeds diep, voordat hy het vermoedde. Al wat by beproefd heeft, om er weer bovenop te komen, was toen tevergeefs." „Gy verdedigt uwe theorie zeer handig. Het verwondert my, vanwaar gy deze kennis van al die omstandigheden hebt. Bracht uwe betrekking u vroeger in aanraking met han dels- en beurszaken?" „Neen", zeide de regeeringsraad en bleof een oogenblik staan. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1