Gemengd Nieuws. Te Katwijk aan Zee ontstond brand in de werkplaats van den mandenmaker D. Van Ryn. De vlammen grepen snel om zich heen en de brand had spoedig een dreigend aanzien, vooral door de nabyheid eener hout- bergplaats van de scheepstimmerwerf van den heer M. Door het flink optreden der bandweer bleven echter de belendende perceelen gespaard, doch de werkplaats werd eene prooi der vlammen. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. Te Nieuwer-Amstel ontstond gistermiddag een vrij hevige brand op het iste bovenhuis van het perceel No. 6 der Saxenburgerstraat, toebehoorondo aan den heer H. "Wolzak en bewoond door den heer C. N. Veltens. Het vuur, ontstaan door het spelen der kinderen met pistooltjes, had een oogenblik een zeer dreigend aanzien, doch werd door het krachtig optreden van het vrywillige brandweer-corps spoedig bedwon gen. De ylings toegeschoten stoombrandspuit behoefde dan ook geen dienst te doen. De achterkamer en alkoof zyn geheel uitge brand. Woning en inboedel waren verzekerd. Te Utrecht is gistermiddag een knaapje van 8 jaren, dat uitschool kwam, door de tram overreden, waarby hem een arm en een been bijna werden afgesneden. Hot kind was naar het Ziekenhuis gebracht, waar het des avonds te negen uren is overleden. Door de politie te Utrecht is eene vorvolging ingesteld tegen twee dienst maagden, als verdacht van diefstal van eenigo linten, mot en zonder opschriften, bevestigd geweest aan grafkransen, gepleegd op het algemeone kerkhof aan de Laan van Soes bergen. Eenige linten zyn in beslag genomen. Te Kampenis gistermiddag te vier uren de van Zwolle komende trein het station voorbygestoomd, ten gevolge van een gebrek aan de machine, waardoor de machinist den trein niet tydig genoeg tot stilstand kon brengen, zoodat de locomotief van een ruim 3 meter hooge spoorbaan op de uiterwaarden neerplofte en steil tegen den voet bleef staan, waardoor de overige wagens niet ontspoord zyn. Aan het materiöel is verder geene schade. Een reiziger sprong uit een der waggons en brak een armde machinist kreeg lichte kneuzingen en kwam overigens evenals de andere passa giers met den schrik vry. Eene dioven-familie. Terwyi men gisteren te Hedel een populier velde, waarin verleden jaar eene ekster familie domi cilie gokozen had, kwam een geldbeursje met eenig gold, dat do vrouw van den in de nabyheid wononden landbouwer v. d. B. verleden jaar vermiste, weer voor den daghet had al dien tyd in het eksternest doorgebracht. De heer A. Kraak, te Paters- wolde, zal in April een internationalen af- standsrit van Paterswolde naar Assen uit- schryven. Als hoofdpryzen worden uitgeloofd 2000 en f 1500 met premièn van /"750 en /"250. De twee Franschen, die zich te Rozendaal met het vangen van kikvorschen bezighielden, hebben lont geroken en zyn gisteren met oene hondenkar, vermoedeiyk naar de omstreken van Breda, vertrokken om aldaar hun gruwel work voort te zotten. Alleen onder de gemeente Wouw liggen thans nog duizenden doode kikvorschen langs den weg. De politie in de omstreken is gewaar schuwd tegen deze dieren mishandelaars. Aldus meldt het „H. Dagblad". Intusscben wordt in een ingezonden stuk in „De Grondwet", Rozendaalsche enNieuwo Zevenbergscho Courant, verzekerd dat van die mishandeling niets bestaat. De zaak zou deze zyn: Een inwoner uit Nispen met een Belg vangen de kikkers door middel ran oen netje en doen die in eau zak (evenals kreukels, mosselen, enz. worden verzonden), leggen die op een hondenwagen en nemen die mee naar Nispen, waar de kikkers eerSt worden ge slacht, en daarna, ontdaan van de achter- pooten, op eene mestvaalt worden geworpen. De achterpooten worden, in ys verpakt, per spoor naar Frankryk verzonden. Er is dus in het minst geen sprake van mishandelen, evenmin als men dat van ge vangen paling of andere visch kan zeggen. Ondoordringbare uniformen. De firma Johaiin Wallmann to Mannheim heeft voor eeno aanzienlijke som zich het recht verzekerd de eenige verkoopster te zyn van het door kleermaker Dowe, to Mann- heeft dit gedaan na eene proefneming voor de militaire overl eden op het schiotterrein te Mannheim. De firma Heinemann is alleen als bemiddelaarster opgetreden tot het sluiten van het contract. Een leeiykheids-pryskamp. De „O Tempo," een blad van Rio-de-Janeire, heeft het zonderlinge denkbeeld gehad, eon leeiykheid8-pryskamp uit te schryven onder de mannen der stad, die minder dan 50 jaren oud waren. De overwinnaar zou één millioen reis ontvangen, in onze munt nagenoeg/" 1800. De „O Tempo" kreeg 208 aangiftenmaar slechts 129 personen namen deel aan den pryskamp, en dezen vormden eene prachtige verzameling vogelverschrikkers, die in staat waren de geheele kinderwereld der hoofdstad op de vlucht te dryven. De ongetrouwden vormden daarby verreweg de minderheid. De j-iry bestond uit drie redacteurs van het blad, van welke een met veel kans naar den eer sten prys had kunnen dingenmaar by wilde de anderen niet in den weg staan. Ten slotte bleef de overwinning aan een Braziliaan, Mathoo Gallo De Soccoro, 42 jaren eud, weduwnaar en landbouwer, wonende naby Rio. Hy was, zegt de „O Tempo," zeer gevleid met zyn succes. Het blad heeft talryke protesten gekregen van vrouwen, omdat het „schoone" geslacht was uitgesloten, en dit had toch, beweerden zy, ontegenzegiyk recht op den prys. De „O Tempo" stelt zich nu voor, ook een leelykheidskamp voor vrouwen uit te schryven. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de laatste berichten is de toestand in Dahomey zeer kalm, zóó zelfs, dat gene raal Dodds zyn voornemen om heen te gaan kan uitvoeren en naar Parys zal komen. Tydens de afwezigheid van generaal Dodds zal de kolonel der mariniers Lambinet het commando over de troepen voeren. In don Franschen ministerraad is dan ook besloten generaal Dodds te machtigen naar Parys te komen, om uitgebroide inlichtingen te geven omtrent de regeling der zaken in Dahomey. By het vernemen der tydingen van de werkstakingen te Marseille en te Bègles hebben de arbeiders te Pantin besloten de werkstaking door te zetten. De arbeiders te Bègles hebben verklaard geen enkele reden tot ontevredenheid te hebben, doch het werk te staken, omdat ze dat op het nationaal congres in December jl. beloofd hadden, en om hunne kameraden te onder steunen, ten bewyze, dat zy hunne eischen billyken. Het „Petit Journal" handhaaft de be schuldigingen tegen Clémenceau, deelgenomen te hebben aan de kwade praktyken van Herz. Het blad vraagt, wat er wel noodig is om de Kamer van zyne schuld to overtuigen en waarom men zoo iets van hem duldt, terwyi een koopman daarvoor onmiddeliyk in hech tenis genomen zou worden. Barboux, de advocaat van De Lesseps, zou zóó getroffen zyn door de uitspraak, dat hy niet meer voor eene jury wenscht te pleiten. De dokters vreezen, dat Baïbaut krank zinnig zal worden. Dultachl aiiiL Reeds nu komt aan den dag dat de onlangs door den Duitschen Ryksdag aangenomen wet op den „koop op afbetaling" haar doel voórbystreeft. De verkoopers van naaima chines maken bezwaar die werktuigen op afoetaling te leveren, zoodat vele vrouwen, die door huisarbeid den kost willen verdienen, daartoe niet in de golegonheid zullen zyn. Een verzoekschrift aan den Ryksdag om wy- ziging der wet is reeds voorbereid. Men vortelt to Berlyn, dat by de ver kiezing van een voorzitter van het Pruisische Heerenhuis, Bismarck de meerderheid heeft gekregen. Toch zou men hebben besloten deze verkiezing maar te vernietigen, vooral om den keizer geen aanstoot te geven. Daarop werd gekozen prins Stolberg-Wernigerode. Ter eere van generaal Van MeerscheiltHiil- lessem heeft keizer Wilhelm te Berlyn een feestmaal gegeven, waarop 100 generaals aanzaten. De keizer zal ook dit jaarweder mededingen in de zeilwedstryden to Cowes. Italië. De prinses van Wales heeft Donderdag. gelyk reeds gemeld is, eene audiëntie by den Paus gehad. Zy werd vergezeld door den j hertog van York, haren zoon, do twoe prin- sessen. haro dochters, en gevolg, in tweu gesloten landauers reed het gezelschap naar het Vaticaan, waar het kwartier over tienen aankwam. De dames waren in het zwart, met lange sluiers, de heeren evenzeer in het zwart. De Paus ontving de hooge bezoekster met het ceremonieel der byzondere audiënties. Het onderhoud was bepaald harteiyk. Aan ieder zyner bezoekers gaf de Paus een portret, in grootte verschillend naar hunnen rang. Dat van de prinses van Wales droeg het handschrift van den Paus. De Paus vroeg naar de gezondheid der Britsche en Deensche koninklyke gezinnen, en verzocht de prinses uit zyn naam koningin Victoria, nu zy Flo rence bezoekt, welkom te heeten, en haar te danken voor haar telegram van gelukwen- sching by zyn bisschoppelyk jubilé. Om kwartier over elven verliet de prinses met haar gevolg het Vaticaan, na een bezoek te hebben gebracht aan kardinaal Rampolla, don staatssecretaris. Groot-Britaniitë. Na de regeling van eenige huishoudelyke zaken heeft het Lagerhuis zich gisteren bezig gehouden met de in de zitting van Donder dag door Balfour aangekondigde motie van wantrouwen in de RegeeriDg wat betreft hare houding tegenover de Ieren. Gladstone verklaarde dat hy, in verband met don wensch van Balfour, tegen Maandag het debat over deze motie aanvaardde. Tegelykertyd kondigde Gladstone tegen Maandag oene mededeeling over hot Paasch- reces aan. Sexton vroeg of het, met 't oog op het gewicht der aanhangige zaken, niet noodig was, dat het Lagerhuis geene vacan- tie nam. Gladstone antwoordde daarop dat hy Maan dag de beslissing van de Regeering over dit punt zou mededeelen. Eene motie van William Allen, ten gunste van de onmiddellyke betaling van de bezoldi ging der parlementsleden, is aangenomen met 276 tegen 229 stemmen. Sir William Harcourt, de kanselier van de schatkist, ondersteunde deze motie, maar ver klaarde dat hy het woord „onmiddellyC' in dien zin opvatte, dat de bezoldiging zal ingaan zoodra de daarvoor noodigo fondsen ter boschikking van de Regeering zyn gesteld. Amerika. Eene depeche aan de „Herald" uit Valparaiso moldt, lat de opstandelingen uit Rio-Grande- do-Sul de stad Allegretta hebben geplunderd. De inwoners verdedigden zich, waarby 40 van hen gedood zyn. Generaal Tellos, do com mandant der rogeeringstroepeD, trekt naar het dorp Bage op, dat door inboorlingen bezet is. Alle afgevaardigden van de Noord-Ame- rikaaDsche republiek op de Brusselsche Munt- conferentie hebben het ministerie hun ontslag aangeboden. De ministers zullen heden beraadslagen of ze nieuwe afgevaardigden zullen benoemen of niet. Men gelooft dat Cleveland geene nieuwe wil zendenin dat geval zou de gezant der Vereenigde Staten te Brussel Amerika op de conferentie vertegenwoordigen. Tel«fra»M«a. ROUAAN, 24 Maart. Een Duitsche militaire paardenarts, die hier was aangehouden op het vermoeden zich aan spionneering te hebben schuldig gemaakt, is heden buiten vervolging gesteld. Nochtans zal de burgeriyke overheid hem bot land doen uitzetten. BUENOS AYRES, 24 Maart. De minister van justitie en van eeredienst is vervangen door dr. Amancio Alcosta. MADRID, 24 Maart. In het begin van April zal voor den krygsraad het proces behandeld worden tegen do anarchisten, die zich te Xeres aan het plegen van wanordeiykheden en verzet tegen de overheid schuldig hebben gemaakt. PARIJS, 25 Maart. Volgens de „Figaro" zou de gezantschaps advocaat to Londen een middel hebben om de uitlevering van Herz te verkrygen. Deze zou binden drie weken geschieden. LONDEN, 25 Maart. (A. E.) Uit Weenen wordt aan de ^Times" bericht dat prins Ferdinand van Bulgarye goed vooruitgaat en dat van uitstellen van het huwelyk geen sprake meer is. LEIDEN, 35 Maart. Thermomoterstandgisteravond om 8 usen 8° C. =:46.4C Fahrenheit; heienmorgen om S uren 4 5° C. 40.1 F.; 's middags om 12 uren 10° C. 505 F.; 's namiddags 4 uren 12° C. 53.6" F. By de firma E. X. Bi ill zullen verschy. nendo wetten van 27 September 1892 (Stbl. Nos. 223 t/m. 227): I. op de vermogensbe lasting; II. tot vermiodoring van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten; III. tot afschaffing van den accyns en wyzi- ging van het invoerrecht op zeep; IV. tot verhooging van den accyns op het gedistil leerd; en V. houdende bepalingen omtrent den accyns op het zout, onder redactie van mr, H. Van der Hoeven. Het confoctie magazyn van den heer H. Holswildor, aan de Haarlemmerstraat by de Donkersteeg, dat eenigen tyd is gesloten ge weest, wordt hedenavond weer geopend, na eene belangryko verandering te hebben on dergaan. Als men den winkel met de groote spie gelruit nu ziet, wordt men overtuigd, dat die verandering tevens inderdaad eene groote verbetering is. Het magazyn is verbouwd naar de eischen des tyds en biedt thans eene groote ruimte aan, voorzien van onderschei dene artikelen van goede qualiteit en biliyke pryzen. Ook dat betoekent voor de afnemers zeer veell De heer J. Van Someron Brandt, kolonel der Amsterdamsche schutterij, buitengewoon kamerheer van de Koningin, ia door eene beroerte getroffen. Zyn toestand ia niet zonder gevaar. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in zyne laatste vergadering besloten de Maatschappy te doen inschryven als lid van het Nederlandsch Landbouwcomitó, terwyl het als afgevaardigden, om de Maatschappy in dat comité te vertegenwoordigen, heeft benoemd de heeren W. A. Viruly Verbrugge en mr. W. baron Van Goltstein. De officieren van de verschillende regi menten infanterie, die aanvankeiyk waren aangewezen om van 1 April tot 15 Juni een cursus by te wonen aan de Normaal Schiet school te 's-Gravenhage, zullen eerst na dien tyd daarvoor bestemd worden. Tot commandant van eene compagnie by de op te richten cadettenschool te Alkmaar is bestemd de kapitein H. G. Van Tarel, van het 4de reg. inf. te Haarlem. Naar men verneemt, is in plaats van den heer L. Kruyff, die als zoodanig had bedankt, gokozen tot onder-voorzitter van de „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur" de heer J. H. Korsten, te Haarlem. Het stoomschip „Kaiser", van Oost- Afrika naar Rotterdam of Vlissingen naar Hamburg, passeerde 23 Maart Aden; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 23 Maart van Boulogne sur-Mer; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 25 Maart van Padang; de „Prins Alex ander" arriveerde 25 Maart van Amsterdam te Batavia; de „Rotterdam" arriveerde 24 Maart van Rotterdam te Nieuw York; de „Zaandam", van Rotterdam naar Baltimore via Nieuw-York, is 24 Maart te Nieuw-York aangekomen. By koninkiyk besluit is benoemd tot controleur van het buitengewoon zegel te Amsterdam, C. Van Rossum, thans eerste klerk by het Departement van Financiën. Lelden, 25 Maart. Granen. Tarwe werd heden meer govraagd, vooral ln de goode soorten; hoogtw pryzen waren echter niet te bedingen. Rogge en Gerst met weinig kooplust, lager aangeboden. Haver en Boodoc zoowel voor zaai ala voor voer goed te plaateen. Erwten en Brainoboonen zonder eenigen handel. Witte Tarwe f5.60 a ƒ7.—. Roode ƒ5.30 aƒ6.20. Walla-Walla 6.50 a ƒ6.70. Nieuw-Zeelandeche a per 80 KG. Zomergerat ƒ3.10 a 3.50, Winter- 3.70 a ƒ3.90, Chevalier- ƒ4.60 a ƒ5.per HL. Rogge f 4.60 a ƒ6.— per 74 KG. Haver ƒ3.a ƒ8.76 per 60 KG. Blauwe Erwten ƒ6.a ƒ6.50 per HL. Paardenboonen ƒ6.a ƒ6.26 per 80 KG. Doivenboonea ƒ6.— a ƒ6.80 per 85 KG. Broineboonen 6.25 a ƒ8. Winter-Koolzaéd 8.70 9.25. Zomer- ƒ3.50 a ƒ9.25. Kanariezaad ƒ14.— a ƒ16.60 per 75 KG. Hennepzaad ƒ6.75 a 7.25 per HL. Boter: Aanvoer 4490 k logr. Isto qaalit. per R»nt 62.a 60—, 2de qnalit. per l/4 rat 40.— 50.lste qnalit. per kilogr. ƒ1.30 a ƒ1.50; 3d« qnalit. per kilogr. ƒ1.a ƒ1.25. Lange Zwarte Tnrf, 8000 dnbb. HL., 0.18 a ƒ0 21. Schiedam, 24 Ma%r; Moutwijn 9»/,; Jenever fl3J/4 id. Amst. pjoef 15'ƒ,- Alkmaar, 24 Maart. Kaa* Aangevoerd 4 tape's, v reide 1663 KG. K'ciDe ƒ28.50, comm S3icf29 middelbare 28. Leeuwarden, 2: M*srt. Butor. Aange.orr 1 807 1. 7i'S, Ï5 16 vaten leteBOort ƒ43. K 11,311 KG. Nagel- 32 a ƒ37.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6