Hi 10153. Maandag 27 Maart. A0.1893. feze >€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit V1EB Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Leiden, 25 Maart. Feuilleton. Zwak en toch sterk. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Loidoa por 8 m&andom Franco per post Aleonderljjko Nommera f LM. 1.40. PRIJS DER JÜDVERTENTIÉN: ▼an 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17}. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Joor het incasseeren bniten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt b\j dit nommer yeFzonden No. 27 van Kikeriki. In de vergadenng van de afdeeling Leiden der Nederl. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde werd, nadat de zeer uitvoerige notulen door den secretarie waren voorgelezen, door liem medegedeeld dat hy een schrijven had ontvangen van den heer Ide, meldende, dat lijj onmogelijk op den be paalden datum zijoe cursus-voordracht voor de afd. kon houden. Hij stelde nu voor deze in het najaar te doen plaats hebben. Hoewel vele leden van oordeel waren, dat het najaar juist niet de beste tjjd is om een cursus in het snoeien te houden, besloot de vergadering, zij het dan ook noode, m.»t het voorstel van den heer Ide genoegen te nemen. Ingevolge het besluit der vorige vergade ring moest nu tot het verkiezen van eene com missie voor den feestavond worden overge gaan. Uit een door het bestuur voorgesteld zestal worden gekozen de heeren r Speet, He- merik en Van Asperen. Daar echter laatst genoemde heer bedankte, en ook de heer Witte Jr., die in stemmen-aantal volgde, deze benoeming niet wilde aanvaarden, werd bjj nieuwe stemming de heer Van Laren gokozen. Deze nam de benoeming aan. Deze commissie zal nn plannen voor den feestavond ontwerpen en die aan de goedkeuring eener volgende vergadering onderwerpen. De voorzitter deelde nu mede, dat het be stuur een paar circulaires van de afdeeling Rotterdam had ontvangen, aldaar verzonden tot het verzamelen van gegevens voor eene statistiek van den tuinbouw. De secretaris las deze circulaire voor, waarna de voorzitter den leden verzocht over de vragen hun gedach ten eens te laten gaan, om dan in de volgende vergadering te beslissen hoe men deze zaak zal behandelen. Door den voorzitter werd nu voorgesteld de vraag betreffende de zaadcultuur tot de volgende vergadering aan te houden, en nu even te pauzeeren. Gedurende de pauze werd een aantal plan ten, gekozen uit de fraaie inzending van den heer Van Laren, gratis verloot, en bewonder den velen de fraaie bloem van Dendrobium Brymerianum, ingezonden door den heer Kruyfl, van Sassenheim. Na de pauze was de gewone vergadering afgeloopen en begon de buitengewone, waarin als spreker optrad mr. H. J. Van Heyst, te "Wijk bij Duurstede, die tot onderwerp geko zen had„Vaste planten". Spreker sprak met liefde over vaste plan ten, daar het een zeer uitgebreid onderwerp is, en daarbij van zeer actueelen aard, vooral met het oog op de naaste toekomst. Vele groote liefhebbers zullen door dein de tegenwoordige maatschappij bestaande strooming genoodzaakt worden hunne weolde-uitgaven te beperken; zjj zullen dan hunne groote, kostbare planten- collecties loslaten en planten gaan verzame len, die minder kostbaar z(jn in aankoop en onderhoud, en met het oog daarop acht spreker het onderwerp zeer actueel. Reeds is eene beweging in die richting merkbaar. "Waren vroe ger de vaste planten zeer in discrediet, thans is dit niet meer zoo, in Engeland begint men zich er meer en meer op toe te leggen, en om verschillende redenen zjjn zjj onze belang stelling overwaard. Vele vaste planten hebben waarde als snij bloemen, en vooral voor vaste bouquetten zijn zü zeer aan te bevelen. Spreker is over tuigd dat zjj, bij meerdere bekendheid, ook meer en meer als zoodanig zullen aangewend worden. Met vaste planten kan men zonder groote kosten veel meer variatie in de tuinen aan brengen, dan daar nu meestal gevonden wordt, en bij meerdere aanwending zullen onze tui nen niet meer zoo eentonig zijn als nu veelal het geval is. Met den wensch, dat zijne mededeelingen daaraan mogen bevorderlijk zijn, eindigde spreker zijne uitvoerige voordracht- De voorzitter dankte, namens de afdeeling, den heer Van Heyst voor het gesprokene en riep hem een hartelijk tot weerziens toe. Een luid en langdurig applaus der talrijk opgeko men leden toonde aan dat het ook hunnen wensch is, den heer Van Heyst niet voorde laatste maal hier gehoord te hebben. Vooral het oorspronkelijke in de voordracht van den spreker, die geen gebruik maakte van hetgeen vroeger over dit onderwerp was gezegd of ge schreven, viel algemeen in den smaak en maakte deze half gewone, half buitengewone vergadering tot eene zeer leerrijke. (S.) De lete luit.-adjud. IV. I. Tilanus wordt op zjjn verzoek overgeplaatst van het lste reg. huzaren te Deventer naar het 3do te Leiden. Gemengd Nieuws. In alle t u i n en, p 1 an t s o en en en parken is men thans druk in de weer, vooral nu de tegenwoordige voorjaarsdagen zoo prachtig zijn. De tuinlieden hebben geen han den genoeg. Allen willen tegelijk geholpen worden. Vele boomen, boompjes en heesters beginnen al aardig uit te loopen; sommige zijn reeds groen of zitten vol doorbrekende knoppen. Zoo ook in ons Van der-Werf park. De tuinman aldaar doet opnieuw alles om perken en gewassen op te knappen; hij doet dat met ijver, smaak en overleg zooals dat een goed vakman betaamt. Één gedeelte van het park is er evenwel dat zeer ongunstig bjj het andere afsteekt. Het is het plein dat aan het nieuw Geologisch Museum gebouw grenst. Eigenlijk is het zelfs geen plein te noemen. Vroeger behoorde dit ook aan het park en was het dus met zorg aangelegd. Na de verbouwing is dit geheel anders ge worden. Behalve hot rozenperk, dat er als verdwaald ligt, vertoont het nu eene dorre, hobbelige, zanderige vlakte, welke niet eens een fatsoenlijk pad voor de voetgangers heeft, niettegenstaande er de passage zeer druk is van hen die van de Groenebrug naar de Raamsteeg vice versa gaan. Men kan zich voorstellen hoe het er zal uitzien als er eenige flksche regenbuien zullen zijn gevallen, want de afwatering van vroeger is er ook niot meer. Het zal er nu een mod derpoel of eene watervlakte worden; want het water, dat van de verhevenheid komt af vloeien, kan niet meer wegloopen. Moet die onooglijke toestand den geheelen zomer, als de naaste omgeving zoo fraai zal zijn, dus blijven? Kan daaraan niets veran derd worden, hetzij vanwege het Rijk, welks eigendom het park is, hetzij vanwege de ge meente, die voor het onderhoud moet zorgen Zóó mag het o. i. niet blijven Eenigen tjjd geleden werd te 's-Ciravenhage zooals de dagbladen aldaar toen vermeld hebben, door de huisschilders gezellen aan hunne werkbazen verzocht om verhooging van het loon. De daartoe belegde vergadering had een kalm verloop, maar weinig succes, omdat er te weinig patroons aan de oproeping gehoor gegeven hadden. De werklieden hebben daarop hunne wen- schen en bezwaren medegedeeld aan de Arbeids raad, die, na eerst eene deputatie van de werklieden gehoord te hebben, met verschil lende patroons de zaak heeft besproken en overwogen. Dientengevolge had op 23 Maart in de Lees- inrlchting opnieuw eene bijeenkomst plaats van een groot aantal van de voornaamste huisschildersbazen, waarbij ook de voorzitter van den Arbeidsraad was uitgenoodigd. Op die vergadering is met evergroote meer derheid van stemmen besloten om het gemid deld loon voor een volledigen en geschikter schildersknecht te bepalen op 18 cents per om en voor de meer bekwamen naar evenredig heid hoogerbesloten werd ook dien maatregel zoo spoedig mogelijk in te voeren met tijdelijke vrijlating evenwel van diegenen, voor wie deze maatregel door loopende verbintenissen schade mocht opleveren. De vergadering kenmerkte zich door een geest van welwillend en praktisch overleg en zij werd gesloten onder dankbetuiging aan den Arbeidsraad voor de verleende hulp en in lichtingen. Men meldt uitKatwijk aan den Rjjn: De tulpenhandel neemt hier jaar op jaar grooter afmetingen aan en de teelt van de bekende „Katwjjker zand" (aardappelen) wordt meer bijzaak. Behalve eene hier be staande afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en eene plaatselijke Vereeni- ging van bloembollenkweekers met ruim 100 leden, is hier onlangs eene afdeeling opgericht van de „Algemeene Vereeniging van bloem bollen-cultuur te Haarlem." Laatstgenoemde afdeeling hield hare eerste vergadering onder presidium van den heer C. Wassenaar in het hotel „De Roskam." Van de 28 leden waren 26 tegenwoordig. Door hot beatuur.werd ver slag uitgebracht van zijne bemoeiingen in zake het tot stand komen der afdeeling; een huis houdelijk reglement mocht na eenige discussie de goedkeuring der leden verwerven. Vervol gens werden twee afgevaardigden benoemd ter algemeene vergadering te Haarlem en 12 fraaie sierplanten onder de aanwezigen verloot. Door in den nazomer wekelijks in „De Ros kam" te Katwijk aan den Rijn eene Beurs te houden, zal de afdeeling den handel in drogo bollen trachten te bevorderen. Als dagen, waarop de groene veilingen dit jaar zullen plaats hebben, zjjn bepaald 2 en 4 Mei. De drie schipbreukelingen van het Noorsche schip „Thecla," die wegens den moord op een hunner metgezellen (een Hol- landsch matroos) gepleegd, ten einde aldus hun leven te redden, terechtstonden, zijn door het gerecht te Christiania vrijgesproken. SM.) Mevrouw Slichting reikte Jensen de hand, die diep bewogen antwoordde: „Ik weet niet, wat ik zeggen zal, meneer Slichting! Uwe goedheid overstelpt mij. De hand uwer dochter was sinds lang mijn vurigste wensch, maar die wensch scheen m(j onbe reikbaar." „Doortje, zeide de oude heer, „mag ik over uwe hand beschikken?" Het over en over kleurende meisje reikto ze haren vader, die, hare hand in die van Jensen leggende, en zeide: „Zoo ga dan voortaan met elkander door het leven. Moge God u zegenen I" Daarop omarmden d9 beide jongelieden elkander en drukte Jensen den eersten kus op Doortjes lippen. Reeds was er een en andermaal aan de deur getikt, zonder dat iemand het opmerkte. Die buiten stond, opende haar eindelijk en bleef, vriendelijk groetend, op den drempel staan. Het was Joel Levi, die genoegên scheen te hebben in het zien van het opgewonden gezelschap. „Meneer Slichting", zeide hy, nader tre dend, „vergeef mjj mijne vrijheid, maar ik moet nog regelen met u eene zaak. Mijn vader heeft het bevolenanders was het morgen tijdig genoeg." Daarbij reikte hij den ouden heer een ge- s.hrift over, waarmee deze aan het venster trad om het te lezen. Zjjn aanvankelijk ern stig gelaat verhelderde zich onder het lezen. Toen hij gedaan had, trad hij op den make laar toe en zeide: „Meneer Levi, gij en uw vader zyt edele mannen! Is dat werkelijk uwe meening?" „Maken wjj dan gekheid in zaken, meneer Slichting?" Ik meen de provisie; die is te laag. Uwe voorwaarden zijn te gunstig." „Wat noemt gij gunstig? Wy hebben ge handeld als eerlijke mannen, die aan hunne vrienden verdienen willen wat hun toekomt in eere!" „Meneer Levi, ik dank u van harte!" „Geene praatjes! Dank den heer Jensen, die de zaak geschikt heeft. Wjj hebben ge daan eene zekere affaire en dat is wat waard in dezen tijd. Laten wjj het onweer over trekken en op beter tjjden wachten en gjj zult verdienen een schat van geld. Geene overijling en vastgehouden! Nu, daarbjj hebben wjj toch ook eene stem. Hoe langer gij wacht, des te betere zaak!" „Ik denk geheel als gij. En wat meneer Jensen betreft, mag ik u mjjn compagnon en aan staanden schoonzoon voorstellen", vervolgde hij, op dezen wijzende. „Dat verheugt mjj. Dat is recht. Ik wensch u van harte geluk, mijnheer Slichting!" Des Zaterdags had Horny den ouden Slichting onafgebroken uit de verte op de beurs gadegeslagen, zich ook een en ander maal in zijne nabijheid begeven, hopende dat deze hem zou roepen, wat evenwel niet ge schiedde, hoewel de oude er nog zorgelijk en ernstig uitzag. Het was echter nog geen tjjd, om hem aangaande de overeenkomst aan boord te komen. Maandag echter vervoegde hy zich dadelijk tot hem en vroeg vriendelijk grynzend hoe de oude heer er over dacht. „Ik denk van uw aanbod geen gebruik te maken", antwoordde Slichting koel en uit de hoogte, daarby den makelaar het ongetee- kende contract overreikende. „Ik ben overi gens ook niet met myn goed op de markt en verzoek u my van verdere bezoeken te willen verschoonen." Horny, bleek van teleurstelling en ergernis, antwoordde op scherpen toon „Dat had ik niet gedacht. Daar zitten zonder twyfel de Levi's onder, die schurken I" „Wat het eerste betreft, kondt gy wol goed geraden hebben. Ik raad u echter eerlyke mannen niet weer in myne tegenwoordigheid te beleedigen. Ik zou het niet dulden. Hunne handelingen kunnen het volle daglicht ver dragen. Adieu, meneer Homyl" De firma Joachim Slichting wordt onder do besten van Hamburg meegerekend en geniet een onbeperkt crediet. De oude heer woont nog steeds in het oude buis, waar ook het kantoor bleef wat ook zgne vrouw moge zeggen, aan wie hy voor de huiselyke inrichting overigens de vrge en ruime hand laat. Hy bemoeit zich als vroeger alleen met de kleinere zakende groote laat hy vol vertrouwen aan het beter inzicht van zyn schoonzoon over. Adam Jensen en zyne vrouw leven op den besten voet. Vader en moeder Jensen komen elk jaar eenigen tyd by hen logeerer: en ver heugen zich in hunne kleinkinderen. De oude man is we) een weinigje grootsch op zyn zoon. Joel Levi meent dat by nooit beter specu leerde, dan toen hij aan Willem Swart schreef om een bediende.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1