LEIDSC1 DAGBLAD. N'. 10153 Maandag 27 3Iaai't. A\ 1833. Qeze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering :§s ros gon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Bied Intercommunaal Telephoon-verkeer. Leiden, 25 Maart. Feuilleton. Zwak en tocli sterk. TBJJM DJLZJBR COURANT fow Lddm par I AiaoMUrigk* loauun,. 7» 1 1.10. lm. o.M. PRIJS DER AD VERTEN TIEN tu 1—1 regal* fl.OI. Iadara regal naar f 0.1TJ. Qrootare latten aaar plaatsruimte. Toor het iocaaaeeren buiten da stad wordt ƒ0.05 berekend. Deze week werd b\j geabonneerden op het felephoonnet en b\j andore ingezetenen in onze en omliggende gemeenten oene circu laire bezorgd, welke beoogt dat eene totale opbrengst van zeshonderd gulden per jaar gedurende tien achtereenvolgende jaren aan seinkosten wordt gegarandeerd voor het geval dat liet net te Leiden aan het net der be staande intercommunale verbindingen wordt aangesloten. Die intercommunalo verbindingen ♦tellen thans onderlinge telephonische ge meenschap daar tusschen de plaatsen Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Groningen, Amersfoort, Schiedam, Maassluis, Baarn, Hilversum, Zaandam, Zand- voort, Dordrecht, Bussum en Vlaardingen. Naar aanleiding van den inhoud dier circu laire en misschien als welkome toelichting voor velen onzer lezers, herinneren er aan dat wy vroeger in onze kolommen reeds aan toonden hoe de Nedorlandsche Bell-Telephoon- Maatscbappy door hare overdreven onbiliyke eischen de aansluiting van onze gemeente uit een finantieel oogpunt onmogelijk maakte. In het kort willen wy nu nog melding maken van de ferme houding van ons gemeente bestuur in deze zaak, van de gewaardeerde hulp van onze Kamer van Koophandel, die zich met een adres tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wendde, en ten laatste zeker niet het minst van de wyze, waarop de oxploitante van het net alhier, de firma Ribbink, Van Bork Co., door hare weigering aan die eischen toe te geven en door haar verzoek om tusschenkomst der Re geering ten einde de Bell-Maatschappy tot rede te brengen, er voor heeft gezorgd door billyke exploitatie van intercommunaal verkeer de belangen harer geabonneerden te behartigen. Dank zy deze samenwerking, nog versterkt door die van vele andere plaatsen in den lande, werd aan de Ned. Bell-Telephoon- Maatschappy van Regeeringswege de ver plichting opgelegd indien oene zekere opbrengst wordt gegarandeerd (te Leiden o. a. ƒ600 per jaar) op last der Regeering zulk eene plaats aan te 6luiten. Een gevolg hiervan is dat te Leiden, behalvo het overal geldend tarief van 0.60 per drie minuten spreken, voor abon nement op stedeiyk net en intercommunaal verkeer vermoedelyk slechts f 45. per jaar zal worden betaald, terwyi hiervoor te Amster dam 128, te Rotterdam en in Den Haag f 130 wordt geheven. Na mededeeling van het bovenstaande hopen wy dat de ingezetenen door zich op het intercommunaal verkeer te abonneeren, zullen bewyzen dat dit verkeer ook hier wordt op prys gesteld, Leiden zeker niet by andere gemeenten wil achterstaan, en dat de firma Ribbink, Van Bork en Co. in haar streven om onze stad op billyke wyze aan te sluiten, steun verdient. Leed doet het ons dat de exploiteerende firma wèl verplicht zal zyn het bedrag van 600 te garandeeren, doch dat zy zelve de aan te leggen intercommunale geleiding niet in exploitatie zal krygen. Biliyk zou het zyn dat hy, die de opbrengst garandeert, ook exploiteert. Wy spreken daarom gaarne den wensch uit dat ook deze zaak later boter in het belang van de concessionnarissen alhier zal worden geregeld, daar wy hot van belang achten voor onze gemeentenaren dat die exploitatie in handen der firma, die garan deert, overgaat. De voordeelen van de bedoelde intercom munale verbinding springen dadelyk in het oog. Veilig mag men stellen dat by telegraphiscbe correspondentie twee uren noodig zyn eer men by zich thuis antwoord op een van daar ver zonden telegram ontvangt. De te betalen sein kosten bedragen dan totaal vyftig cents. Het aantal woorden, waarvan men zich voor die vyftig cents mag bedienen, bedraagt tien voor vraag en tien voor antwoord. Trekt men van die 10 woorden af het aantal dat reeds vor- bruikt wordt voor adres en onderteekening, dan mogen wy veilig zeggen dat voor genoemd bedrag in twee uren tyd zes nuttige woorden heen en zes terug worden geleverd. By telephoon-correspondentie kan men voor geiyk bedrag gedurende drie minuten vryoiyk vragen en antwoorden zoo dikwyls men wil. Slechts drie minuten verloopen in plaat6 van twee uren. Nu hebben wy ons door eene proef overtuigd dat men bedaard sprekend het gemakkelijk tot 130 woorden per minuut brengt, dus driemaal 130 390 woorden in drie minuten telephonisch, tegenover twaalf in twee uren voor gelyk bedrag per telegraaf Is hier nog wel verdero toelichting noodig? Om zich o. a. een denkbeeld te kunnen vormen, hoe lang 3 minuten duren, neme men een horloge ter hand en herleze dit geheele artikel. Men zal zien, dat men het, zonder snel te lezenook in 3 minuten volbrengt! Wy twyfelen er niet aan of het te garan deeren bedrag zal door de ingezetenen alhier van de firma Ribbink, Van Bork en Co. wor den overgenomen. Zy toch handelde alleen in 't belang harer geabonneerden; zy heeft geen persooniyk belang by intercommunale verbinding van Leiden; van haar mogen wy niet verlangen dat zy zonder vrywaring de verlangde garantie verstrekt. Heden ie aan de universiteit alhier de heer W. Th. M. Weebers, geboren te Leiden, be vorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van een academisch proefschrift, get.: „Over puerporaal-psychosen." Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examen in do rechten met goeden uitslag afgelegd door den heer F. L. Wittenrood Jr. Onder presidium van den heer Regt werd te Waddingsveen eene vry goed be zochte vergadering gehouden van belangstel lende ingezetenen, om te beslissen of men zich by de Vereeniging Volksonderwys" zou aansluiten of dat men eene geheel zelfstandige vereeniging zou vormen. Na eene geanimeerde discussie, waarby de voor- en nadeelen eener aansluiting rijpelyk en ernstig werden over wogen, besloot eindelijk de meerderheid der aanwezigen eene zelfstandige vereeniging te organiseeren. Deze zal den naam dragen van „Plaatselijk Volksonderwijs" en door het oprich ten van bibliotheken, hot geven van school feesten en het houden van volkslezingen de zaak van 't openbaar onderwijs aldaar krach tig steunen. Tot bestuursleden werden de heeren Regt en Veenstra, als hoofden der boide openbare scholen, permanent verkozen, terwijl hun drie leden, de heeren Van der Torren, Laurusse en Van der Hee, werden toegevoegd. Staande do vergadering werd een reglement ontworpen en goedgekeurd. De Vereeniging bestaat op dit oogenblik uit een veertigtal leden, welk aantal vermoedelyk zeer zal toenemen. Ger. Kerken. Drietal te Leeuwarden (alphabotisch)J. H. Feringa, te De Klundert; J. J. Impeta, te Alfen aan den Ryn, en R. J. W. Rudolph, te Leiden. Op het drietal voor Oostburg komt voor de heer J. Koning J.Wzn., cand. te Leiderdorp. De groote koopmansbeurs en de koren beurs te Amsterdam zullen op 31 Maart e. k. (Goeden Vry dag) gesloten zyn. II. M. de Koningin-Regentes hoeft ƒ25 doen toekomen aan T. Boskma, te Rinsuma- geest (Fr.), die by oen brand alles verloor. De minister van justitie maakt bekend dat Gerhard Eugen Strootmann, koopman, geboren te Sunderbauer, gemeente Recke (Pruisen), wonende te Heerenveen, gemeente Schoterland, nalatig is gebleven om binnen den by artikel 9 der wet van den 28bten Juli 1850 (Stsbl. No. 44) gestelden termyn de hem krachtens do wet van 11 Aug. 1892 (Stsbl. No. 192) verleende brieven van natura lisatie aan bet bestuur zijner woonplaats te vertoonen, onder aflegging der verklaring, dat hy de naturalisatie aanneemt; en dat die naturalisatie dus krachtens eerstgemelde wet is vervallen. De Sts.-Ct." bevat een koninkiyk besluit van den 17den Maart 1893, houdende machti ging tot uitgifte en beleening van f 12,000,000 in schatkistbiljetten volgens de wet van 4 April 1870 (Stsbl. No. 62). Evenals dit reeds plaats heeft by do infanterie, zullen voortaan by de cavalerie eenige wachtmeesters éón per eskadron worden bestemd om, zoo noodig, de plaats van een luitenant te vervullen. Zy zullen al6 zoodanig eene soldy-verhooging genieten van f 0.25 per dag, en by mobilisatie van het leger den titulairen rang van opper wachtmeester verkrijgen. De mails uit Oost Indië per Neder - landschen dienst (via Genua) en per Engel- schen dienst (via Brindisi) worden voortaan niet meer over Antwerpen ontvangen, doch zullen over Duitschland ons land binnenkomen. By koninkiyk besluit is door Ch. H. Ali Cohen, te Groningen, benoemd tot inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen. De l6te luit. P. J. Van der Meer, van het corps torpedisten, voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by do landmacht in West-Indié. Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot burge meester der gemeente Wageningen, met ge lijktijdige toekeining van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groenloo. Benoemd tot secretaris van hethoofdcomitó der Nederlandsche vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krygs- lieden in tyd van oorlog, de gep. majoor van het Oost-Indische leger W. J. Vervloet. Ingovolge de wet betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlijke ambte naren, een pensioen verleend van 195 aan J. M. Luyken Glashorst, dochter uit het huwelijk van wyien mr. F. D. F. Luyken Glashorst, laatsteiyk officier van justitie by de arr.-rechtbank te Zutfen, met wyienA M. Diemont. 18.) „Myn zoon", viel de grijze Uri in, „de Treemdeling spreekt als een meesier in Israel. Leen hem uw oor en laat hg voordragen zgne aangelegenheid. Dan zal beslissen ons geweten, wat recht is en wat onrecht. Spreek, Christen 1" Jensen verhaalde nu alles en verzocht ten slotte meneer Levi om zyne tusschenkomst. Hij, Jensen, twijfelde niet of hom zouden-de middelen daartoe ten dienste staan. „Wat gij zeidet", antwoordde de makelaar, heb ik reeds lang geweten en gevreesd, dat het zoo komen zou. Daar meneer Slichting zich met dien duivel, met Horny, heeft inge laten, mag hjj ook met hem varen tor helle. Heb ik toch geen lust mee in den afgrond te dalen, om mij mogelijkerwijs ook te bran den. Mag hg heipon zichzelven!" „Myn zoon", zei de patiiarch, „gij vergeet dat gy een Jood zytBedenk ook wat gy uw God schuldig zyt. Toonen wy der wereld, die ons haat en minacht, dat er ook waar achtige Israëlieten zyn, zonen van den Vader aller menschen, die daar heetbarm hartig en genadig en groot in liefde en trouw. Kunnen wy helpen, zoo zullen wy ook hel pen, en al6 wy niet willen helpen, dan is dat zonde!" „Heb ik toch geen lust tusschenbeide te komen, vader, waar men my smadeiyk is voorbijgegaan." „Doet gy het niet van harte, myn zoon Joel, zoo doe het uit schranderheid! Wel,gy doet het ook van harte. Ik ken ui" „Wat meent gy schranderheid, vader?" „Wel, zyn wy dan niet zeiven sterk ge ïnteresseerd in rogge? Kan het ons dan die nen, als meneer Slichting verliest het hoofd en de prijzen naar beneden gooit? De markt zal over den kop gaan. Hebt gy dat be dacht? Bedenk u en nogmaals zeg ik, be denk u, Joel!" „Nu, ik bedenk het, vader 1 Ik zal uwe woorden ook ter harte nemenJa, wacht nog eenige oogenblikken.Nu ja, wy zullen zien wat ons to doen staatWilt u nog eei. kwartier blyven, meneer Jensen? Vader, spreek gy zoolang met meneer Jensen en geef hem ook te drinken. Heeft hy toch gehad een moeilyken weg en ook veel op winding by ons." Toen Adam met den ouden heer alleen was, reikte hy hem bewogen de hand en zeide „God vergelde het u, edele mant" „Gy hebt niet te danken", antwoordde de oude hoer. „Wy hebben ingeleid eene zaak. Nu ja, eene zaakMoge God het ons vergeven! De Sabbath is geschonden, maar de markt blyft staan en Joachim Slichting zal niet wankelen. Groet den ouden heer en zeg hem, dat hy niet vertwyfele. Alles zal worden goed 1 En als hy u versta my recht waardeert, nog veel beter. Hy moet uwe waarde erkennen. De Verbonds God zegeno u van nu tot in eeuwigheid 1" Ofschoon Jensen do bedoeling van den ouden heer maar ten halve begreep, dankte hy hem toch bewogen. Inmiddels was Joel Levi weer binnengeko men en legde een blad op de tafel, welks inhoud by zyn vader en Jensen verzocht te lezen. Het geschrift hield in, dat de makelaar Levi op zich nam, om, met zyne daarin ge noemde vrienden, te zorgen voordekking van alle door de firma Joachim Slichting voor gele verde ladingen rogge afgegeven accepten, waartegen de laatste die rogge in pand gaf en zich verplichtte, om ze niet te verkoopen dan met toestemming van eerstgenoemde. De oude knikte toestemmend en de make laar zeide: „Ziezoo, meneer Jensen, neem nu de schriftuur mee en vertrek! Uw patroon zal zonder zorgen zyn, zoodra hy haar heeft ge lezen. Maar hy moet nog oen beetje zweeten. Gy moogt hem de overeenkomst niet laten zien vóór Zondag-morgen, op welken daghy gedatoerd is. Wy willen niet breken den Sabbatb, zoodat het voor altyd op het papier staat.Wet is wet en blyft wetStraf moet or zyn. Beloof my, meneer Jensen, dat gy naar myn wensch zult handelen. Het spyt my voor meneer SlichtiDg, maar het mag niet anders. Voortaan zal hy wel geene domheden meer uithalen. Horny kan hy den schop geven." „Maar de provisie, meneer Levi?" vroeg Jensen. „Wy willen geene verdere zaak doen op Sabbath 1 Wees maar niet bang! Wy en onze vrienden zullen wel tot ons recht komen. Zyn wy toch Joden, die niets doen om niet. En nu, ga mot God! Het is laat ge worden. Vader en ik moeten nog een boet psalm bidden. Drink uw glas uit! En hoor eensSlichting zal u dankbaar zyn. Ik zal het hem wel inpeperen. Adieu!" Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 13