Persoverzicht. Do Nieuwe Koerier heeft het dezer dagen opgenomen voor onze postboden ten platten lande. Leest men wat het blad hierovor schryft, dan moet men erkennen dat de positie dezer mannen niet zeer benijdens waardig is. Z\J verdienen hun brood moeilijk. Beladen als pakezels, zegt de Koeriermoeten z\j soms door weer en wind heen. Het is dan ook moeilijk te verdedigen, dat men deze mannen altijd zoover ten achter heeft gesteld bü do andere postbeambten; en ten achter is blijven stellen, óók by de jongste salaris- verhoogingen van al die andere beambten. Want niet alleen wordt er zeer vermoeiende lichaamsinspanniDg van hen geéischt, maar hun post is ook oen post van vor t ro u w en niet minder dan bijv. van e6n brievenbesteller. Toch is do achterstelling bij anderen in velerlei opzicht niet gering. TeD eerste lioan- tiëel. Klimt het salaris van allo postambtenaren met de dienstjaren op, dat van den platte landspostbode niet. Kan bijv. het salaris van een brievenbe steller verhoogd wordon van 450 tot 750, de postbode wordt aangesteld op 350, 400, soms 450, en komt hy nooit hooger. Zelfs wordt hun uitzicht op bevordering nog hoelwat ingeperkt, doordat particuliere burgers hun nog dikwyis voorgaan, als zij solliciteeren voor „besteller." En ook in andere opzichten trekken zy aan con korter eind. Hebben alle beambten der postery aanspraak op oen vryon Zondag, de postboden niet. Wel is de dienst op Zondag op do rneosto dorpen beperkt, doch op een geheel vryen Zondag behoeft de postbode niet te rekenen. De Nieuwe Koerier oppert het denkboeld, dat een der Tweede-Kamer-ledon de positie van deze postboden eens goed onderzoeke en dat hy dan naar bovind van zaken zyn in vloed aanwende, om daarin verbetering to krygon. Omtrent hot gewyzigde ontwerp der b e roeps- en bedryfs belasting schryft do Standaardonder het boofd „de tweede editie": Piorsons tweedo editie mydt fouten van zijne eerste editie, maar laat het hoofdbezwaar voor ons bostaan. Dat hoofdbezwaar steekt voor ons in het belasten ook der kleinere salarissen, iets, wat volstrekt niet gelykstaat mot een belasten van de kleine winste uit neringen. Eeno noring, die 700 zuivere winst afwerpt, werkt heel anders dan een onderwyzerstrak- temont van ƒ700, al waro het slecht^ omdat men uit die kleine nering voor zyn gezin hot profyt heeft van inkoopsprys, en in die nering een blyvond goed bezit, dat op do weduwe on op de kinderen kan overgaan. Maar zoo is een traktemont van 700 niet. Dat worpt geono zydelingscho bate af on houdt op met den dood. Door nochtans het belasten van deze salaris sen door te zetten, zal Pierson zich dan ook een legioon van vyanden in heel het land schoppen, want dit gold moet af van voedsel of kleeding. Bovendien wraken we do gelykstelling van deze salarissen met de coupon Nationale Schuld. Dio twee staan volstrekt niet golyk. Wie 700 uit rente van het Grootboek trekt, leeft niet van het land, niet van den Staat, maar van zyn eigen geld, dat hom uit heel anderen hoofdo toekwam. Dat dit geld nu aan den Staat geleend is, is geheel toe vallig en doet niets af aan den oorsprong van dit gold. Als het morgen den dag in Russen bolegd wordt, blyft het 't zelfde karakter van vry on eigen vermogen behouden. En als de bezitter het land verlaat, houdt hy zyne rento on botaalt geeno belasting aan onzen Staat. Maar zoo is het traktement van den amb tenaar niet. Dat komt van den Staat voor diensten, peisoonlyk ten bohoeve van den Staat bewezen, en hoeft dus in den Staat zelvon zyn oor sproug. Hier is eerst geven, om er straks weer van af to nomen. Monniken-werk. In do vertering kan de Staat ook zyn ambtenaar trefTen, rechtstroeks in zyn sala ris niet. Hot weekblad van mr. Sprenger van Eijk, Nederland, zegt naar aanleiding van boven- gonoomd ontwerp Wie gerekend wordt 2000 's jaars inkomen te hebben en niet in de vermogensbelasting is aangeslagen, betaalt naar het nieuwe ont werp der bedrijfsbelasting, enz. 28. Doch zorgt de nian dat zyn inkomen een cent of wat hooger is, doch beneden ƒ2001 blyft, dan betaalt ny gcene belasting, want aan valt hy onder goen onkelen post van het tarief. Wat leert men hieruit? Dat het zaak is, do redactie van het nieuwe ontwerp, waaraan geene overdaad van zorg schynt te zyn besteed, nauwkeurig te bokyken. Want anders. Het Sociaal Weekblad deelt mede „dat de voorbereidende maatregelen in vollen gan^* zyn," om een comité te vormen, dat giften zal inzamelen voor de gezinnon der drie per sonen, die onlangs door de rechtbank te Heerenveen zijn veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf. Deze mededeeling geschiedt naar aanloiding van een schry ven van m r. A. F o r f, te Heerenveen, die waarschuwt tegen zulk eerio betooging. Hy herinnert dat do veroordeeling heeft plaats gehad wegens afpersing, oprui ing, bedreiging en boleediging der politie, door beklaagden gepleegd aan het hoofd van een veertigtal arbeiders, on dat tegen die feiten in het strafwetboek gevange nisstraffen zyn bedreigd van 1210 jaren als hoogste straf. Heeft men dan recht do opge legde straf als een „hard vonnis" te bo schouwen? Hy voegt or by, dat do toestand in Appelscha, waar die misdryven zijn go pleogd, nadat op de marechaussee en het huis van een armvoogd was ge6choton, dezen winter volstrekt niet ongunstig was. Honger was niet in hot spel, zooals beweerd is. Hot Handelsblad vereenigt zich ten vollo met deze beschouwingen van mr. Ferf. Het Soc. Weekblad oordeelt anders. Het zegt dat „in het te vormen comité bezadigde menschen zullen zitting hebben" en men maar niet „zonder verder onderzoek van ieder geval aan do gezinnon van alle in den laatsten ty.i wegens opruiing, bedreiging of geweld veroordeelden ondersteuning zal toekennen." PIoo zal men echter, vraagt hot Hbld., een onderscheid kunnen maken? Zjjn de vrouwen en kinderen van den een niet even deernis waardig als die van den ander? Zal het comité, uit hoe „bezadigde mannen" ook be staande, kunnen voorkomen dat van zyn optreden door anderen eene demonstratie wordt gemaakt tegen do overheid en de rechterlyke macht? Is het optreden van zulk een comité zelf niet reeds eene demonstratie, omdat het aan de gewone armbesturen de taak uit handen neemt? En zullen onont wikkelde en licht opwindbare personen daar door niet - zooals do heer Ferf terecht op merkt - gebracht worden tot het plegen van strafbare feiten in hot vertrouwen, dat voor hunne huisgozlnnen toch zal worden gezorgd? Dat is eene gevaarlyke philanthropie, spelen mot vuur. Het Sociaal Weekblad heeft echter nog eon anderen, zeer gevaarlyken weg betreden, zegt het blad. Hot meent, dat do rochtbank wel degelyk had behooren rekening te houden met den oproerigen geest, die ook volgens mr. F. to Appelscha heersclit en zich ten onrechte „grootendeels heeft laten leiden doorpersoon- lyken afkeer van de wyze, waarop zooge naamde sociaal democraten maar al te dikwyis meenen te moeten optreden tot bestryding van misstanden". Het S. W. verwerpt zelf de grondsbgen der sociaal-dem. theorie en noemt het optreden der soc.-democraten „vaak gevaarlyk en maar al to dikwyis onver- antwoordelyk", maar gelooft „dat die meening by de beoordeeling van bepaalde feiten, be- droven niet door de party, maar door bepaalde personen, geheel buiten spel moet blyven". En dat heeft de rechtbank, volgens het Soc. W.} niet gedaan. Tegen dezen aanval op de rechtbank van Heerenveen moet ernstig worden geprotos teord. De heer Ferf spreekt in zyn schry ven met geen enkel woord van do sociaal-demo craten en hun optreden. Evenmin heeft de rechtbank dat gedaan in haar vonnis. Waaraan ontleent het Soc. TT7", dan hot recht voor de bewering, dat de rechters zich „onwillekeurig mede hebben doen leiden door hunne meening over de maatscbappelyko toestanden en den weg tot verbetering daarvan?" Waaruit blijkt dat de rechters iets anders hebben gedaan dan de wet naar eed en geweten j toepassen, na alles te hebben onderzocht, alle j getuigenissen te hebben gewikt en gewogen, i alle omstandigheden te hebben nagegaan? Waaruit blykt dat de rechtbank den geest van gisting, die er hqerschte, en den nood, waarin velen verkeerden, in aanmerking heeft genomen als verzwarende en niet als verlich tende omstandigheid? Uit de opgelegde straf kan het eerste on- mogeiyk worden afgeleid. Wel wyst het Soc. Weekblad er op, dat tegenover het maximum der bedreigde straf 12—16 jaar een minimum slaat van één dag, maar de afstand van 1 dag tot 15 maanden is toch nog heel wat geringen dan die van 1 »/4 jaar tot 12 on 16 jaren 1 Door aldus, zonder zelf het rechtsgeding van begin tot eind te hebben bijgewoond, den staf te breken over een vonnis, heeft de redacteur van het Soc. Weekblad een zeer gevaarlyken weg betreden, die er too leiden kan dat do naam van het weekblad in Anti- Sociaal behoort te wordon veranderd. Onze rechters zyn zeker niet onfeilbaar, hunno von nissen staan niet boven alle critiek, maar wie op zulke losse gronden als nu het Soc. Weekblad doet, oen rechterlyk vonnis ver oordeelt, werkt op onverantwooidelyko wyzo mede tot dosorganisatio der maatschappy. Ten slotte nog het volgende: Aan hot anti-rev. blad Ons Zuiden schryft men uit de residentie: „In sommige, gewoonlyk goed ingelichte kringen loopt het gerucht, dat, mot het oog op het ontwerp der Kieswet, thans in do Tweede Kamer aanhaDgig, bezwaren zijn ge rezen, die oone vervanging van twee minis ters zouden kunnen ten gevolge hebben." En het Amsterdamsche Nbl. v. Ncderl. bevat het volgende, dat wel iets van eeno officieuze mededeeling heeft, juist omdat er biykbaar met opzet iets in is, datr.iet piecies zoo kan wozen als 't er staaf: „Er wordt in de hofkringen op 't oogen- blik op zoo onaangename wyze tegen het ministerie geïntrigeerd, dat men er zich op voorbereid kan houden, dat de Regeering de eerste do beste gelegenheid gretig zal aan- grypen om het veld te ruimen. Zij hoeft er meer dan genoeg van. „De Kieswet is, naar wy vernomen, reeds een paar weken van den Raad van State terugontvangen. De Regeering aarzelt echter, het oordeel van den Raad openbaar te maken, wegens de vernietigende critiek, die or in wordt uitgesproken. De critiek moet het werk van den oud minister Heemskerk zyn." De Haaysche Courant vraagt naar aanleiding hiervan Zou 't werkeiyk waar zyn? Zou inderdaad do party der „Haagscho heeren" c. a. in- trigoeron on er in slagen, om den minister Tak want die zal wel één van do twee zyn don voet zoodanig dwars te zetten, dat hij er over struikelt? Wy kunnon het al ovenmin gelooven, als dat do heer Tak in staat zou zyn om daar voor te wyken. Een Tak gljdt niet uit op den parketvloer van eene hof-antichambre; hy staat te hoog, om door hofkabaaltjes bereikt te kunnen worden. Als hy valt, dan doet hy 't na eene worsteling op zyn terrein; en dat is de Kamer. En bovendien, wie durft do ministers Pier son en Van Tienhovon beleedigen met de on derstelling, dat zy, na al wat er gebeurd is, nu één of moer hunner collega's door hofin- triges zouden laten verdrijven? Maar wat is er dan gaande? Want men donko ook aan het geheimzin nig bericht, dat de Belgische „Indépendanco" dezer dagen bracht. v<iemengd Nieuws. Eone ontzaglijke menschen massa bewoog zich gisteravond hier ter stede in de lichting van de voormalige Hoogewoerdspoort op het geroop, dat er een hevige brand was. De lucht was zelfs zóó rood gekleurd, dat eerst gedacht word dat het onheil in de stad zelve woedde. Het bleek echter weldra dat de brand was ont staan buiten de gemeente; niettemin was toch hier nog eon enkele schutter onder de wapenon gekomen. Op hot Utrechtsche Veer en het verlengde daarvan, stonden do toeschouwers als op elkaar gepakt, evenals op het Jaagpad, aan de overzyde waarvan, dus aan de Ryn- kade, behoorende tot de gemeente Leiderdorp, de brand was ontstaan om vyf minuten vóór tienen, door hot aanmaken eener kachel met petroleum. AaDgezien er aan liet perceel veel van hout gebouwd was, ontwikkelden de vlammen zich zeer' snel binnen den kortst mogeiyken tyd. Hoewol het ge?aar dooreen voorbygaanden aanwener spoedig werd opgemerkt, waardoor vele goede hulp kwam opdagen, mocht deze niets baten, daar do toegang tot do woning wegens de hevige vlammen niet was te naderen. Het was daardoor ook niet opgemorkt dat do vrouw hare kinderen reeds mot levensge vaar door de achterdeur gered had, zoodat onnoodig nog allo pogingen in het werk wer den gosteld hen er uit te halen. In het aangrenzend perceel had men zich reeds ter ruste begeven en in het bovenhuis lag eeno zieke vrouw. Daar was de ontstel tenis dus al even groot, ook omdat do zeer nette inboedel niet verzekerd was. Alles werd dus in het werk gosteld om te redden wat te redden was. Opeens stygt uit hondorden kelen een ge schreeuw en gejammer op, dat er nog eene vrouw in de vlammen was, waarom men met gevaar van eigen loven weder in het brandende perceel ging. Zoon en dochter vlogen eveneens in de brandende woning en gilden om moeder en vader, die, zooals lat9r bleek, er reeds uit en in veiligheid waron. Intusschen woedden de vlammen al heviger en heviger, en weldra stonden er twee per- ceelen in lichter laaie, zoodat er nu niemand meer was, die ie's konde uitrichten. Er waren ongovoer 20 minuten voorbyge- gaan toen de Leiderdorpsche gemeentespuit van de Singelschool aankwam, waarna byna onmiddellyk de spuit der Leidsche Katoen- fabriek en die van de Spanjaardsbrug aan rukten. De brandweer had eene moeilyko taak, want het smalle pad van de Rijnkade was oorzaak, dat men slechts over hot dak van de belenden perceelen werken konde spuit gasten vonden alleen door het naaststaande huis gelegenheid om goede diensten te bowyzen. Te middernacht konden er reeds twee spuiten inrukken en een uur daarna do laatste. Slechts een vyflal mannen bloef achter om de- nu en dan nog opflikkerende vlammen uit te blusschen. Burgemeester en wothouders van Leiderdorp waron allen op hut terrein aanwezig; oven zoo de politie. De huizen waren geassureerd, evenzoo de inboedel van Groene wegen, by wien de brand was ontstaan, maar ongelukkigerwijze is van do bovenbewoners, D., wier zoon onderwyzer is, op eenige meubelen na, alles, waaronder eene groote hoeveelheid boeken, door het vuur vernield. Plet gezin is hierdoor totaal geruïneerd. De vier kinderen werden door de buren opgenomen, terwyi do goederen, althans zoo veel er gered was. eveneens by verschillende nabywonenden werden ingedragen. De overigo spuiten der gemeente behoef den geen dienst te doen. De 7 0 j a r i g e lydor aan slaap- ziekto te Papondrecht is overleden. Voor eonige dagen werd door de gezusters Wolters, te Builen, wier moeder byna en zy geheel blind zyn, een schry ven gericht aan do Koningin, om eene jaarwedde of gratificatie, ten einde in hare dagelyksche behoeften te voorzien. De moeder is thans SI jaar en het huisgezin bestaat geheel uit blinde en half-blinde lieden. Maandag ontving de burgemeester een bankbiljet groot 40, met verzoek dit don ongelukkigen uit te reiken, en de by voeging dat de familie zich na eenigen tyd weder met een schnftelyk verzoek kan wonden tot Hare Majesteit. Een jonge Rus, Iwanoff Iwanoffski, heeft dezer dagen bij het Trente et Quarante- spel te Monte Carlo de bank doen springen door in minder dan 2 uren 200.000 fr. te winnen. In de dooi de Weichsel over stroomde streken in Polen heorscht de vlek- typhus. Krachtige middelen worden aangewend om verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Zaterdagnacht heoft het in Enge land hard gevroren; in het binnenland daalde de thermometer tot 8° a 12° onder het vries punt. In Londen stond de thermometer in de schaduw op 25°, aan do oppervlakte van den grond wees zy slechts 16°. De matrozen der „ïïekla" staan thans te Christiania teiecht. By hun verhoor verklaarden zij plechtig, dat de gedoode en als voedsel gebruikte Hollander vrijwillig toe gestaan had zich op te offeren, nadat hfi tweemaal door het lot daarvoor was aange wezen. Aan twee dokters is opgedragen eon onderzoek naar den geestestoestand der ma trozen in te stellen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6