verschaffen. Hoe dit dan te verkrijgen? Door het -wegnemen van die püp? Maar krijgen we daardoor cui»er duinwater! Neen, niet het winnen van het proces kan Leidens burgers goed drinkwater bezorgen of alles moest daardoor in eigendom kunnen overgaan aan de gemeente, die dan zelve de kwaal zou moeten verhelpen. Alleen zeer ingrijpende veranderingen in het verzamelen van het water kunnen een waarborg gevon om op den langen duur in zuiver drinkwater te voorzien. Doch vóór alles geene waterverspilling. Wan neer het water der leiding alleen gebruikt werd als drinkwater en voor het bereiden van spijzen en verdere huiselijke zaken, we hadden ons niet ongerust te maken of er was steeds water in overvloed. Het gebruik voor alle doeleinden is echter te gemakkelijk en daardoor wordt te veel water verspild. Water meters zouden het eenige middel zijn, om dat kwaad tegen te gaan. Maar do buitengemeenten dan? Die zaak Is zoo maar niet ineens uitgemaakt. Wan neer er water genoeg is: „geen nood!''Maar thans? Om nu de werken aan te geven, welke noodig zijn om steeds zuiver en voldoende duinwater te kunnen verzamelen, dit ligt natuurlijk op den weg van specialiteiten op dat gobied. Voorop zou echter moeten staan het terug brengen van het peil in het laag-reservoir zooals hot oorspronkelijk was, of het aan brengen van eono zoodanige bekleeding, dat toevloeien van grondwater onmogelijk is. Ver der zal het verlengen van hot kanaal in de duinen niet afdoende blijken te zijn, omdat juist het water in die richting onder te duinen loopt, zooals boven reeds gezegd van Zuid naar Noord. Had me» oorspronkelijk hot kanaal juist loodrecht op het thans bestaande gegraven, dus van Oost naar West, en dan teveis dichter naar den straatweg naar Kat wijk aan Zee, dan had men al het water op kunnen vangen, wat over de geheele breedte der duinenrij van af Wassenaar afvloeit en nu tusschen Katwijk a/d. Rijn en Katwijk a/Zee in het MallegatPrins-Hendrik-kanaal en den Ryn nutteloos wegvloeit. En dan zal eindelijk uitgemaakt moeten worden of een open kanaal wol aanbeveling verdient. In droge tijden, juist wanneer men het wator hot slechtste kan missen, is de verdamping in een open kanaal oone zeer belangrijke waterverspilling, maar bovondien is eon open kanaal zeer bevorderlijk aan de ontwikkeling van plantaardig en dierlijk leven. Bij de Haagsche waterleiding is een stelsel van putten toegepast door met elkaar ver bonden draineor-buizon. Dit stelsel heeft zoer vole voordeelen, als Do aanleg is veel goodkoopor, omdat men die buizen op eeno betrekkelijk gemakkelijke manier tot op do kleilaag in het zand kan krijgen en men de putten door het zand kan laten hoen zakken. Men kan de laagste punten tusschen de duinen volgonde putten worden dan de knooppunten. Het water blijft koel, verdampt weinig, wordt zoo min mogelijk aan de zon blootge steld, waardoor weinig plantaardige en dier lijke ontwikkeling ontstaat, en het oorspron- lijk zuiver w^ter blijft zuiver. Wat echter gedaan moet worden, zullen de deskundigen wel nader uitwerken. Dit schrijven heeft enkol ten doel belang stelling te wokken voor eene zaak, welke een elk ter harte moet gaan. Mocht nochtans do geheimzinnige sluier kunnen worden opgoheven, waarmede deze zaak bedekt wordt gehouden, wij zouden er zeer dankbaar voor zijn en tevens kunnen oordeelen of onze burgemeester ook de zaak goed inzag, toen hij verklaarde: „Ik acht eene procedure tegen de Leidsche Duinwaterraaat- schappij niet in 't belang der gemeente." Gemengd Nieuws. Onze gemeente is andermaal eeno inrichting rijker goworden, welke uitslui tend bestemd is om den lijdenden mensch ter hulpe te komen. In het perceel No. 21 aan de Hooigracht namelijk, dat vroeger dienst deed als meisjes instituut, is thans govostigd eene afdeeling van hetRoomsch Katholiek gesticht voorzieken- verpleging „Elizabeth-gesticht", uit Breda, welken naam ook de nieuwe inrichting te decer stede draagt. Wy werden lieden in de gelegenheid gestold haar te bezichtigen 011 voor zoover wy als leeken er over kunnen oordeelen, is getracht aan alle mogelijke eischen, ten einde aan het doel te beantwoorden, to voldoen. AaDgezien het perceel een dubbel pand is, beschikt men er over zeer veel ruimte, zoodat het reeds in de met eikenhouten meubelen voor ziene con versa tie-zaal, bestemd voor patiënten van de verschillende klassen, niet aan licht en lucht ontbreekt. Die zaal bevindt zich aan de zijde van de Hooigracht, naast den ingang, aan den anderen kant waarvan tevens twee spreekkamers z\jn. In het benedengedeelte, achter aan den grooten tuin, is de operatiekamer aangebracht, tot welker inrichting de hoogleeraren dr. J. E- Van Iterson J.Az. en dr. H. Treub de noodige gegevens hebben verstrekt, welke heeren ook, wat de verdere indeeling en inrichting van de overige lokalen betreft, met hunne gewaar deerde raadgevingen hebben ter zijde gestaan. Op de eerste bovenverdieping bevinden zich de afzonderlijke kamers voor patiënten lste en 2de klasse, die voor de verpleegden 1ste klasse met één en die voor die der 2de klasse met tweo ledikanten. Alle zijn net en practisch ingericht en natuurlijk van de noodige meu belen voorzien, hetgeen ook het geval is met de kamers voor derde-klasse patiënten op de tweede bovenverdieping, waar men, evenals op de andere klassen, uitzicht heeft op de Hooigracht of in den achtertuin. Ook andere vertrekken zijn voor derde klasse bestemd, zoodat men kamers niet alleen met drie ledikanten heeft, maar ook voor één patiént. De verpleegsters zeiven hebben de daar boven gelegen vertrekkon in gebruik. Eene lift is aangobracht om de patiönten, die niet langs do breede trappen of dito gangen naar boven kunnen loopen, naar de voor hen bestemde verdieping te brengen of naar de operatie-zaal, waar zy vlak togen uitkomt, naar beneden te laten. Alles is opnieuw behangen, geverfd, van stookplaatsen en nieuw meubilair voorzien, terwijl de vloeren zijn bedekt met linoleum. In het gesticht is overal en dus ook in do bad en andere kamers duinwater aangebracht, het welk, in dubbele leiding, koud of warm, al naar de omstandigheden dit vereischon, kan worden aangevoerd. In het geheel zyn thans negen kamers voor de verpleging van 13 zieken bestemd. Nu bevinden er zich reeds twee patiënten. Het „Elizabeth-gesticht" is hier niet opge richt uitsluitend voor de verpleging van katholieke lijders, maar het staat open voor zieken van alle andere godsdienstige gezindten, al is de verpleging opgedragen aan katholieke zusters, welke uit Breda naar hier komen en wier getal thans tien bedraagt, hetwelk echter naar de behoeften kan worden uitgebreid of verminderd. Zy staan onder de leiding van eeno moeder overste, aan wie ook do directie van het gesticht is opgedragen. Het doel van dit gesticht voor ziekenverpleging is bovendien dat deze zusters tevens hulp kunnen verleenen indien die voor zieken buiten het gesticht, dus in particuliere woningen, mocht worden ingeroepen, hetgeen boreids is geschied. Er wordt geen onderscheid van raag, stand of godsdienst gemaakt. Allen zyn ook hier golUk. Dat is de 6choone leuze van dit gesticht, hetwelk alzoo onder do nuttigste instellingen, waarover de stad onzer inwoning reeds mag beschikken, kan gerangschikt worden. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht Henri Bong, oud 26 jaar, geboren in Duitschland en wonende te Amsterdam. Do beklaagde, schoenmaker van beroep, woonde met zekeren Antonius Raamsdonk samen in een bovenhuis aan de Koestraat 12, te Amsterdam. Deze Van Raamsdonk was gohuwd, maar leefde in onmin met zyno huisvrouw, die samenwoonde met zekeren Hendrik Sallis, oen lantaarnopsteker. Reeds verscheideno naaien was vro«w Raamsdonk in de woning aan de Koestraat kabaal komen maken, om haren man gold te vragen en hem met zyn vriend Bong uit te schelden. In den avond van 4 op 6 Febr. waren Raamsdonk en Bong, na sterken drank gebruikt te hebben, eene wandeling door de Nes gaan maken, waar men toevallig vrouw Raamsdonk met Sallis tegenkwam. Eenige moeiiykheden ontstonden, welke door de politie beëindigd werden. Om twee uren in den nacht ver voegden vrouw Raamsdonk en haar vriend Sallis zich aan de woning in de Koestraat, alwaar zy Raamsdonk en Bong uitdaagden om beneden te komen; „ik zal jullie stuk- scheuren", gaf Sallis te kennen. Raamsdonk begaf zich naar beneden, op de straat, waar by een duchtigen slag kreeg, eerst op zyn oog en toen op zyn arm. Tweemaal viel hy neder. Daarna kwam de beklaagde Bong er by. Het slot van het tooneel was, dat Sallis zwaar gewond nederviel, hevig bloedende door eenige meseteken. In het binnengasthuis gebracht, overleed hy daar 12 uren later aan bloedverlies, ten gevolge van de verwonding. Pleiter was mr. B. Asscher. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Eene groote volksmenigte wachtte vrouw Raamsdonk, die als getuige optrad, voor den ingang van het gerechtshof, waarschynlyk met het plan haar een pak slaag toe te dienen. Toen de getuige echter verscheen, schrikte zy zóó, datzy terstond terugkeerde, om langen tyd verscholen te blyven in een zygebouw. Daar echter de volksmenigte waaronder ook haar man steeds toenam, besloot men haar in een govangenwagen naar een ander deel der stad te brengen. Een gedeelte der verwoede menigte volgde eenigen tyd het rytuig, doch spoedig moest zy den hardloop tegen de paarden opgeven. Gistermiddag is aan het Cen traal-Station te Amsterdam by het binnen komen van den trein uit Rotterdam, die om 12 uren 50 min. aldaar aankomt, een waggon gederailleerd en tegen eene locomotief ge vallen, waardoor zware materiëele schade werd aangericht. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Te Asotin, in Washington, is Vry- dag het gemeentehuis afgebrand. Zekere Sherry kwam in de vlammen om en een twaalftal andere personen werd ernstig gekwetst. Men leest aan hot slot van zeker bericht in oen Zuid-Californisch blad: „Het kind is het eerste Hollandsche kind, in de vallei van San-Luis geboren. Het be richt is geschreven door een Deen, gezet door een Mormoon, de proef is gelezen door een Amerikaan, het zetsel is in den vorm gezet door een Duitscher, het papier ge drukt door oen Mexicaan. Dit goeft eene goede voorstelling er van, hoe samengesteld de bevolking van het verre zuidwesten is." Het Panama-proces Gister- middag zyn de pleidooien in zake het Panama- proces voor het hof van assises geëindigd. Vervolgens begonnen de beraadslagingen der jury, en wel met dezen uitslag, dat schuldig werden verklaard de beambte aan het Crédit Lyonnais, Blondin; de directeur der Panama-maatschappy Charles DeLesseps en de oud-minister van openbare werken Baïhaut. Onschuldig werden verklaard de directeur der Panama maatschappy Marius Fontane, de oud-afgevaardigden Gobron en Sans-Leroy, de Senator Bóral en de afgevaardigden Dugué de la Fauconnerie en Antonin Proust. Daarna beraadslaagde het hof over do straf, welke den schuldig-verklaarden moest worden opgelegd. De uitslag was, dat voor do heeren De Lessops en Blondin verzachtende omstandigheden werden aangenomen, zoodat zy respectioveiyk veroordeeld werden tot gevangenisstraffen van één jaar ent ee jaren. De oud-minister Baïhaut werd veroordeeld tot verlies zyner burgerrechten, tot betaling eener boete van 750,000 franken en tot eene gevangenisstraf van vyf jaren. Bovendien werden alle drie beschuldigden op den eisch der civiele party veroordeeld tot het betalen eener schadeloosstelling, op te maken by staat en tot betaling van 375,000 franken aan den heer Monchicourt, den curator der Panama-maatschappy. Do zes andere beschuldigden werden door het hof vrygosproken. Ontploffing in een korenmolen. Nieuw-York, 21 Maart: In den korenmolen van het dorpje Litchfield (111.) had hedennacht eene hevige ontploffing plaats, een gevolg van do ontbranding van de meelstof. Veertig naburige huizen zyn vernield, 2 elevators, met 200,000 bushels meel en 12 spoorweg- waggons, zyn verbrand. Er zyn vele ge kwetsten, maar slechts één doode, de mole naar. De schade wordt op 1,150,000 dollars geschat. BUITENLAND. Franltrijlf. Gisteren stroomde eene groote menigte naar het Luxemburg, waar de Senaat van Frank- ï-yk zetelt en waar het lyk van zyn laatsten voorzitter was tontoongesteld. Heden zal het over de boulevards St.-Germain, St.-Michel, Sébastopol en Straatsbrug naar het Ooster station worden gebracht om verder naar St.-Dié te worden vervoerd. De rechterzydo in den Senaat zal de be grafenis van Jules Ferry niet by wonen, om dat er geene kerkelyke plechtigheden by plaats hebben. Daarentegen heeft de minister van ondeiwys, de heer Dupuy, besloten, dat de scholen den dag van de begrafenis zullen gesloten zyn, ton einde op die wyze den man te vereeren, waaraan Frankryk de onderwys- wetten te danken heeft. Duitschland* Nadat de Ryksdag gisteren de begrootingen voor oorlog, marine en justitie in dorde lezing had aangenomen, kwam de begrooting voor het Ryks-invalidenfonds aan de orde. De vryzinnige afgevaardigde Richter ves tigde er de aandacht op, dat volgens het offi cieels stenogram Ahlwardt by de tweede lezing der begrooting had beweerd, dat de Ryksregee- ring by de vestiging van het Ryks-invaliden fonds, met in vloedry ke beurslieden in het geheim onderhandeld en daardoor de finan- tiëele belangen van den Staat benadeeld had. Spr. vroeg daarom aan den staatssecretaris voor financiën, Maltzahn, inlichtingen over deze zaak. Maltzahn verklaarde dat alles wat Ahl wardt beweerd had, van allen grond ont bloot was. Onder groot rumoer hield Ahlwardt zyne beweringen vol. Hij verklaarde dat het Duit- sche volk destyds aan de beurs door Joden verraden en voor millioenen was bedrogen geworden. Een en ander kon hij bewyzen met officieele, door het tegenwoordig hoofd van het departement van financiën onderteekende stuk ken, welke hy, als de gelegenheid zich voor doet, na het Paaschreces zal overleggen. Onder luiden by val van de leden verklaarde Richter dat men een man als Ahlwardt tot in alle schuilhoeken moest vervolgen, en hem dwingen zyne bewysstukken terstond voor den dag te brengen. Dit is vooral noodig, omdat zyne beweringen ernstige verdachtmakingen van de toenmalige Ryksregeering en Yon Bismarck bevatten. Rickert stelde voor de beraadslaging ter stond te verdagen, opdat Ahlwardt heden gelegenheid zou hebben de zoogenaamde be wysstukken over te leggen. Dit voorstel werd met algemeone stemmen aangenomen. De Ryksdag, welke voornemens was gisteren tot na Paschen uiteen te gaan, zal dus heden nog eene zitting houden. In eene algemeene zitting van het ge neeskundig congres to Dresden, hield de ver tegenwoordiger voor Nederland, de heer Ruyssenaers, eene lange rede, waarin hy warme hulde bracht aan de regeering van Oostenryk- Hongarye voor haar initiatief in zake dit congres. Geheel Europa was daarvoor aan die regeering grooten dank verschuldigd. Hy verklaardo zich, volgens eene opdracht van zyne regeering, voor alle door Oostenryk en Duitschland vastgestelde punten van het pro gramma. Ook de gevolmachtigden van Italië, Rusland en Engeland betuigden hunne instem ming met het programma. Prins Hendrik van Pruisen, broeder van keizer Wilhelm, heeft te Kiel op een weldadig heidsconcert viool gespeeld en is natuurlyk buitengewoon toegejuicht. Italië. By de behandeling van het voorstel tot be noeming eener commissie van 5 leden, tot onderzoek van de lyst der achterstallige vor deringen van de banken, werden gisteren in de Kamer van Afgevaardigden verscheidene moties van orde gesteld. De mlnister-presidont Giolitti verklaarde dat hy niet kon toestemmen in do openbaarmaking dezer lyst, omdat daardoor allerlei particuliere belangen benadeeld zouden kunnen worden. Eveneens weigerde hy te veroorloven dat, door aan eene andere macht het recht te geven de proces stukken te onderzoeken, de onbe lemmerde werkzaamheid van de rechterlyke macht belet zou worden. Het rapport der commissie over den toe stand der Italiaansche banken, dat 700 blad- zyden telt, is niet zeer gunstig voor de Sicili- aansche bank, de Banca Romana en de Banca di Napoli. Het kapitaal der Siciliaansche bank is van 23,000,000 tot 15,000,000 lire verminderd, en de Banca Romana heeft een tekort in kas van 28,600,000 lire, terwyi voor 64,500,000 lire aan bankbiljetten is uitgegeven boven het geoorloofd bedrag. Daarom eindigt het verslag met de conclusie, dat deze bank hare zaken niet langer mag voortzetten. Van de Banca di Napoli is een dorde ge deelte der gedisconteerde wissels, Ion bedrage

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2