N°. 10148. Dinsdag 31 Maart. A0.1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. ,/T IS ALLES GEEN GOUD WAT BLINKT", Burgerlijke Stand. Zwak en toch sterk. LEIDSCII DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! foor Leiden por 3 maanden... 77.77. .77 f 1.19. Franco per post7.7...7777 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Yan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootere lottere naar plaatsruimte. Yoor het inc&sseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuwe. Te Rozendaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen op, die dagelijks voor de vangst van kikvorschen uit gaan. Duizenden dezer arme dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk de ach terste pooten afgeknipt. De pootjes worden aan een draad geregen en voorts, tusschen ijs verpakt, voor do consumptie naar Frankrijk ver zonden. De verminkte beestjes, die natuurlijk een smartelijken dood ondergaan, worpen zy in de sloot terug. In België is deze kikvor- schenmoord verboden. Voor één kikvorschen- pasteiije heeft men twaalf pooten noodig. De rechtbank te "Winschoten heeft veroordeeld wegens geweldpleging op den huzaar F. Bergsma in den morgen van 2 Januari jl.—Klaas Mulder, schipper te Sap- pemeer, tot één jaar, en Harm Thoma, fabrieksarbeider, mede aldaar, tot 6 maanden gevangenisstraf. Evenals hier te lande noemt in België het aantal advocaten op schrikbarende wyze toe. Sinds 1885, toen hun aantal te Brussel nog slechts 170 bedroeg, is dit thans gestegen tot meer dan zevenhonderd! In dit zelfde tydsverloop zag de Luikscho balie haar ledental stijgen van 100 tot bijna 300; die van Antwerpen van 118 tot 175. Te zamen is in die jaren het aantal advocaten in België met een dorde vermeerderd. Te Kopenhagen heerscht vlek- typhus. Yele lyders zijn in de ziekenhuizen opgenomen. Ook 60 personen, die met de zieken in aanraking waren, z'yn in het hospi taal gebracht. Te Parijs is weder een anarchist aangehouden. By de huiszoeking vond men o. a. eenige papieren betreffende een dynamiet transport. Het Panama-proces. Nadat ad- vocaat Lallier den heer Blondin had verdedigd, was het woord aan Danet, den advocaat van Sans Leroy. Deze trachtte aan te toonen, dat de veelbesproken 200,000 fr. wel degelijk een nieuwe belegging waren van een deel van mevrouw Sans Leroy's bruidsschat. Danet zcido verder, dat Sans Leroy van meenmg veranderde, omdat hij voorzag welke groote voldoening Engeland zou hebben als het kanaal niet door Fra. kiijk gemaakt zou worden. Hy drong op vrijspraak aan. In de Kamer van Afgevaardigden deelde de minister van justitie Bourgeois aan de i enquête commissie mede, dat als Cottu zich niet, vóór de behandeling in cassatie aanvangt, gevangen geefr, zyne voorziening in cassatie van geene waarde zou zyn. De minister-president Ribof verklaarde dat de Regeering al het mogelyke heeft gedaan om de uitlevering van Cornelius Herz te ver- krygen. Er wordteen nauwlettend tóezicht gehouden en zyne papieren zyn in beslag genomen. Ingeval hy kwam te overlijden, zou do vervolging vanzelf vervallen. De „groep van onderzoek" heeft met 45 tegen 5 stemmen een voorstel van Trouillot aangenomen betreffende de -opheffing van het priviloge der advocaten. Dit voorstel, dat by de Kamer zal worden ingediend, stelt voor het uitoefenen van het beroep van advocaat slechts tot eisch, dat men het diploma van hot licenciaat in de rechten hebbe verkregen. Naar aanleiding van een tolegraphisch bericht uit Rome, dat de oud minister Crispi 50,000 fr. van Do Reinach heeft ontvangen, wordt mede gedeeld, dat Crispi reeds sinds 1866 de advo caat der familie De Reinach was. Het hier bedoelde bericht is een gevolg van de verleden week vermelde ontdekking van een bundel papieren van De Reinach. Deze stukken waren op den noodlottigen 19den November, dus den dag van den dood van De Reinach, door dezen aan zyn broeder gezonden. Het meerendeel dezer stukken heeft tot doel aan te toonen aan welke afpersingen De Reinach heeft blootgestaan. Tevens blykt er uit, dat De Reinach het eerste slachtoffer was van de Panama zaak, welke hem zyn fortuin heeft gekost. In de eerste plaats behoort tot d6ze stukken een staat der bedragen, welke Herz door zyne voortdurende bedreigingen gekregen heeft. Het grootsto gedeolto dezer gelden was op telegraphische aanvrage van Herz naar diens telkor.s veranderde verblyfplaatsen in hot bui tenland overgemaakt. De meeste dezer tele grammen bevinden zich by de nu gevonden stukken. De lyst geeft een totaal van 11,190,175 fr. aan. Er komen slechts weinige namen op voor; op ééne uitzondering na zyn al de ge noemden financiers. De eenige staatkundige naam is die van Crispi, 24 Maart 1891, 50,000 fr. Aan het „Journal des Débats" wordt ver zekerd, dat dit bedrag betrekking heeft op de zaak van het grootkruis van St.-Maurice en Lazare, door Herz verkregen. Aan deze lezing, anders niet geheel onver klaarbaar, waar reeds herhaaldeiyk sprake was van betrekkingen tusschen Crispi en Cornelius Herz, schynt het telegram uit Rome een einde te willen maken. Volgens de „NIXme Siècle" heeft mevrouw Cottu, die door hare getuigenis voor het hof van assises zooveel van zich deed spreken, Parys verlaten. Naar zy aan oene harer vriendinnen mede deelde, gevoelde mevrouw Cottu zich zenuw achtig en ongesteld on verklaarde zy „datzy genoeg had van de Panama-zaak." Naar men weet, bevindt de heer Cottu zich nog steeds buitenslands. Mevrouw Cottu heeft zich met hare kinderen naar haren echtgenoot begeven. De „Gaulois" deelt echter mede, dat mevrouw Cottu zich slechts tot herstel van gezondheid op raad van haren geneesheer naar buiten heeft be geven; maar in elk geval in 't begin der vol gende week te Parys zal terugkeeren. Een gewichtig rapport over de maatregelen tegen de toenemende dronken schap in Engeland is uitgebracht door do commissie, door den vorigen m nister van binnenlandsche zaken benoemd. O. a. wordt daarbij voorgesteld allo onverbeterlyke dronk aards, na herhaalde veroordeeling wegens dronkenschap, voor ten hoogste 2 jaren in een huis van correctie te plaatsen. Eone driftige tante heeft te Berlijn in de Markgrafenstrasse haar 16 jarig nichtje na oene korte woordenwisseling door het venster op straat geworpen. Het arme meisje werd zoo zwaar gewond, dat zij waar schijnlijk niet horstellen zal. Tante is terstond in hechtenis genomen. De tegenstanders van hot plan voor eene tunnel door het Kanaal zyn vor- bolgen op do Engelsche Regeering, omdat zy tot nog toe naliet zich tegen het plan te verklaren. De Regeering zal er over geïnter pelleerd worden. In de winter tentoon stelling to Bridgeport, Connecticut, waar twaalf olifanten zyn, heeft onder deze dieren een oproer plaats geliad. Een der bewakers, George Conklin, gebruikte twee olifanten tot het voorttrekken van wagens op den ijzeren weg. Daar het sneeuwde, waren de dieren zeer ontevreden en zy schreeuwden luide, zoodat hunne opgesloten kameraden het konden hooren. Een dezer laatston, Pollis, slaagde er in de koten te breken, met welke hy was vastgebonden, terwyi do anderen ins gelijks hevig hunne ketenen schudden. I Conklin riep twee zyner collega's, Modus en Bates, om de kooi der olifanten binnen te dringen. Toen zy den grooten Tom Thumb naderden, sloeg deze ze met een enkelen slag van zyn snuit op den grond. Zy zouden onge twijfeld gedood zyn, zoo de waker Scott er niet in geslaagd ware, Tom Thumb met een ijzeren haak te verjagen. Eindelijk kon Conklin door eene overvloedige uitdeeling van wortelen de orde herstellen. 't Was hoog tyd, want het oproer begon zich uit te breiden tot al de dieren, welke in de tentoonstelling aanwezig zyn. Een nyi- paard had reeds den bewaker Noland in zyne waterkom gestompt en de man verdronk byna. RECLA9IE8. maar Sequah's geneesmiddelen zyn onschatbaar en hun gewicht is goud waard. Sequah's Olie draagt een voortdurenden goeden naam overal, waar zy werd ingevoerd en S<qualïs Prairie- flawer geeft eene spoedige en zekere verlichting by verschijnselen van slechte spysvertering en maag- of leverziekten. De lyder, die eens 't nut dezer geneesmiddelen ondervonden heeft, zal nooit zonder eene flesch hiervan in huis willen zyn. Verkrijgbaar by A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat 70, en Ed. DE RUITER, Hooge- woerd 88. 1695 10 Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 18 Maart 1893, ten overstaan van: lo. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Lei den: Het huis, Oude Vest No. 119, kooper de heer L. Van der Laan, voor f 2605; het huis, Pakhuisstraat No. 9, kooper de hoer G. Vilders, voor f 460; twee huizen met tuingrond aan den Vrouwonweg in den Knotterpolder, onder Zoeterwoude, samen groot 72 aren, kooper de heer D. Ammerlaan, voor ƒ3006. 2o. W. F- Kaiser, notaris te LeidenHet huis, Breestraat No. 131, kooper de heer C. C. Van Ingen qq., voor f 4780. ZOETERWOUDE. Gc-boron: 'Willem, Z. van C. Vink on M. C. Zuidorwijk. Samuel, Z. van D. Driebergen en J. Holewildor. Maria Johanna, D. van H. Van dor Kolk en C. Yan den Akker.Louie, Z. vau B. Ilirkiiik on M. Nagtegaa'. Overleden: Een lovenl. z. van C. Fillekee en A. C. Mul. Pietar Hilgeraom, 64 J echtg. van E. Mo'ema. J. Boore, z. 2 m. WARMOND. Geboren: Petrus Alber'ua, Z. van J. Fchakenboe en A. Veibij.CatbaiinuB Adrianue,- Z. van N. Balkenende en K. M. Do Hoog. ïJ"©lJLillotOI3L. -■) Hare pogingen leden telkens schipbreuk op den tegonstand van haren echtgenoot, die alleen in zooverre toegaf, dat hunno woon kamers, welke tot dusverre byna armelijk waren gemeubeld, met meer smaak en gemak werden ingericht. Wanneer de goede vrouw echter voor zich en hare dochter geld ver langde tot ontspanning buitenshuis, toondehaar man zich in het minst niet karig. Toen zy er echter weder eens op aan drong, dat hjj mot haar zou gaan, zoide hy «enigszins onwillig: „Laat my, al3 je blieft, buiten spel, lieve Ik heb er geen tyd voor. De beurs moet ik bezoeken om myne zaken, maar dat is my al lastig genoeg; ik heb moeite te over, om den tyd weer in te winnen. Ga jullie uit, zooveel je wilt; als ik er dan later van hoor, is het my of ik het mee genoten heb." „Maar het zou toch veel aardiger en meer gepast zyn, als gy met ons gingt. De men- schen praten er al over, dat gy ons altyd alleen laat gaan." „Laat ze praten! Wat geef ik er om? Het zou erger zyn, als ik kon zeggen, dat ik myne zaken verzuimde. Dat kon my kwaad doen!" „Ik zie werkelyk niet in", voer zyne vrouw voort, „waarom gy den winkel niet aankant zoudt doen en iemand by u op het kantoor nemen. Een man, zoo bemiddeld als gy, mag zich dat wol veroorloven. Wat beteekont die winkel toch, nu de groothandel het ons by duizenden inbrengt, wat gij daar by guldens verdient?" „Daar hebt gy geen verstand van, vrouw! Daar begrypt gy niets van. Houd wat gy hebt! Ik scheid uiy niet van eene zaak, waaruit onze welstand gekomm is. Die het kleine niet eert, is hot groote niet weerd." Voor ditmaal zweeg mevrouw Slichting, wel besloten zich toch niet gewonnen te geven. Slichting bromde middelerwyl over de ydel- heid dir trouwen en vergat eerst geheel zyn onwil, toen de postbode eene menigte brieven bracht, welke hem met werk over- hoopten en tot laat in den nacht aan zyn lessenaar bonden. Toen hy eindelyk vermoeid zyn bril afnam en de boeken wegsloot, mompelde hy: „Daarin heift myn oudje toch wel gelyk. Ik kon my wel een helper nemen. Ik zal het wel moeten doen, want de oogen doen my pyn. Maar vanwaar iemand te krygen, zooals ik hem noodig heb Solide, eenvoudig, omzichtig, goed handschrift, flink in het be rekenen, arbeidzaam en onvermoeidZulke lui, als er hier in Hamburg by dozynen rond- loopen, eene snor onder den neus, maar geen liaar op do tanden, glacé handschoenen aan, maar geene handen om te werken, zulke lui kunnen my niet dienen. Nu, ik zal er eens over denkenMisschien vind ik er by gelegen heid wel wat op." Het was zóó laat geworden, dat vrouw en dochter naar bed waren gegaan. Daar hy nog wel eene kleine hartversterking verlangde, rno st hyzelf voor zyn grogjo zorgen. Hy st .k nog eene sigaar op, dacht over een en ander na en lachte tevreden, toen hom het eindcyfor van zyn staatboek inviel, dat dit jaar nog met vele duizenden stond vermeer derd te worden. Slichting was der Voorzie nigheid van harte dankbaar. Op oen morgen kwam de Joodsche tuako- laar Levi den heer Slichting bezoeken en zeide, na hem gegroet te hebben „Nu, meneer Slichting, hebt gy geen plan te koopen eene party haver? Is de prystoch billyk! Gy moet_ echter dadeiyk besluiten, daar het schip is aangekomen en de ligdagen zyn afgeloopon. Slaag u toe, want ik heb de lading nog slechts een uur in de hand." „Gy meent zeker, meneer Levi, dat ik alles koopen kan, wat gy my aanbiedt? Het is zoo, het geld heb ik er wel voor, want gy weet, ik koop alleen contant! Maar myn huis ligt vol tot aan de banebalken. Ik heb er geone plaats voor en moet dus van uwe offerte afzien." „Wat zegt gy? Afzien, waarde heer? Kunt u toch huren suimte genoog in de buurt Slaag u toel Zult u toch verdienen veel geld aan do party." „Wat ik niet steeds onder de oogen hebben kan, kan my niet dienen. Ik wyk Diet af van myn beginsel, om al het myne onder myn persoonlyk toezicht te hebben. Het past my niet ginds en herwaarts te loopen, om naar myn goed om te zien. Daar hob ik geen tyd voor. Ga u naar een ander! Men moet anderen ook wat gunnen." „Wat zyt u toch voor een eigen heer, inenoer Slichting! Wilt u my vergunnen uit te spreken myne meening?" (Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5