By vonis v an de arrOndiss em.eu t s- rechtbank, te 's-Gravonliage werd beden Adriunus Wlllemse, reizend koopman, gedo micilieerd lo leiden, thans gedetineerd, ver oordeeld tót tien jaren 'gevangenisstraf wegens zv. ro mishandeling, welke den dood ten gevolg* heoft gehad, op eono vrouw roet wie by le.-fde, E. v. d. K., huisvrouw van J. J., op Nieuwjaarsnacht, onder Ter-Aar. Het vonnis overwoog o. a. dat de zware mishandeling werd toegebracht door een per soon in min of meer beschonken toestand, zonder dat gebleken is dat by hem de wil heeft besten om te dooden. De eiscli was levenslange govangenisstraf Verder werden hedon veroordeuld: J. L., gegageerd O.-I. militair, gedomicilieerd te Amsterdam, wegons oplichting en mishan deling, tut 1 jaar en 6 maanden; - P- v. d. P., voerman te Katwyk a/Z., wegens mie- handeling, tot 1+ dagen- N. B., M. B. en D. v. Elandbouwers te Aarlanderveen, wegens beschadiging van roerend goed, een ander toubehooronde, ieder tot 15 boete; - \V. A. Li. te 's-Gravenhage, wegons het houden van eene collecte voor de werkloozen zonder daartoe vergunning te hebben, tot 1 dag hechtenis; C. v. d. K., ai beider te Noordwytorhout, wegens beschadiging van roerend -:oed, oon ander toebehoorende, tot 7 dagen - J- G. P-i te Eeidon, wegens diefstal, tot 6 maanden gevangenisstraf. Werd het mond- en klauwzeer on der het rundvee te Zwammerdam sedert 26 Januari j.l. als geweken beschouwd, thans is die ziekte weder uitgebrokon op den stal van B Rultenburg in een ver verwyderd deel der gemeente, genaamd „uitweg in de Broek volden," lak by Oud RoeuwUk. Er zyn aan getast 7 rundoren, terwyl 21 runderen en 10 varkons in verdachten toestand verkeoren. Met het oog op vermeerdering van het vee door het geboren worden van kalvers moot er dagelnks strenge controle worden uitge oefend Aan hot politiebureol op de Nassauk -Ie te Rotterdam hebben twee zusteis eene klacht ingediend tegen haren vader, zeke ren N., te Hillosluis, wegens zware lichamelyke mishandeling, hare moeder aangedaan. De moeder, die de echteiyko woning ontvluchtte, had reeds meermalen dergelyke mishandelingen te verduren. De commissie der tabak- en sigarenhandelaren te Amsterdam heeft eene c Tculaire aan heeren winkeliers gericht, waarby zü, onder mededoeling dat daar reeds 302 winkeliers in dit vak voor geheele of gedeelte ïyke sluiting op Zondag zyn, voorstelt om met 1 Mei a. s- de winkels en magazynen des Zondags te 5 uren namiddag te sluiten. Een vierjarig knaapje, wonende in de Wagenaarstraat te Amsterdam, heeft onder het middageten eene speld in de keel gekregen. Met moeite werd deze in het Bin nengasthuis verwyderd. Men s c h r y ft uit Utrecht: Dat er onde de landbouwende bevolking uit den omtrek, dio des Zaterdags onzo stad bezoekt, veler, zijn, dio behalve hunne producten ook nog een kwaad goweten mede ter markt brengen, bleek oergisterochtond op de Boter markt naar al te duidelyk. Toen onze beido bekende rechercheurs daar onverv, cht binnentraden, ontstond er plotse ling en e ware opschudding onder den hoop vrouw- i, voornamelyk aan die zydo, waar „natuurboter" te koop is gesteld. Ha.-, alle koopvrouwen stonden op en ver borgt- onder luid gelach van het publiek, somm o voor haar staande manden en vaten onder bare rokken en keken daarna weer in he' rond: „alsor zy van den prins geen kwaa wisten." (.V. R. C.) De verdere te Utrecht aangekon digde passiespelen" zullen geen voortgang hebbe De directeur Tan hot Oud-Beiersche gezels iap, hoewel hem de vergunning tot de opvoer -ig was gegeven, heoft, om ongeregeld heden e voorkomen, in overleg met het be stuur in „Tivoli", besloten de aan zoo velen aansti gevende uitvoeringen te staken. De i ..voeringen, Donderdag- en rydagavond gegev.- vielen byzonder in den smaak der aanw.- gen. Deverschillonde tableaux-vivants werden met vorhovon ornst wedergegeven. De i- irgemeostor ontving de laatste dagen talryk. verzoeken om eei-, verbod der opvoering uit te vaardigen. Een inspecteur van politie werd Zaterdagavond aan het oog verwond, gelukkig niot ernstig, terwyl ook anderen door steener getroffen zyn. Sodort Juni was voor het kanton gerecht te Iloogoveen aanhangig eene proce dure over de teruggave van den koopprys van een paard, dat gestorven was aan een verborgen gebrek, hetwelk vóór den verkoop beetaan zou hebben en door den kooper niet kon worden opgemerkt. Deze zaak is thans by eindvonnis beslist in 't voordeel van den eischer. De gedaagde, de verkooper van het paard, zal due mouten teruggeven' den koop prys, f170, en betalen de kosten, waarin by is veroordeeld, ad 346.74'/,, plus zyn advo caat en zeven door hora voorgebrachte go- tuigen. Het gezegde: „die pleit om eene koe geeft er allicht oen op toe", is in deze dus meer dan dubbel bewaarheid. Voor de rechtbank te Leeuwarden hebben Zaterdag terechtgestaan S. R., 44 jaren, 0. De R., 03 jaren, en E. M, 42 jaren, allen arbeiders te Makkum, die den 16den Ja i. jl. met eeno groote menigte volks naar het, huis van den 77-jurigen heer P. Tichelaar gingen, om eene aalmoes te vragen. Toen de huishoudster de deur eenigszins opende, zette S. R. zp'n voet er tussehen en wilde geld hebben. Zy riep mynheer, die kwam en ƒ2 wilde geven, maar S. R. zei: „dat ze wei met hun tweehonderd waren en hy ƒ100 moest hebben. De heer T. zoide, dat zy den volgenden dag moesten terugkomendat wilden zy niet, zij gingen niet weg vóór zo 100 hadden. Uit vrees voor erger heoft de heer T. hun loen ƒ100 gegeven, welk bedrag beklaagden daarop onder de monigte hadden verdeeld. De rechtbank heeft hen, overeenkomstig den eisch van den subst.-offic. van justitie, loc?er veroordeeld tot C weken govangemsstraf. Het ongeval, dat zich te Buiksloot heeft voorgodaan, is niot gehoel juist medege deeld. Nader schrijft men aan het ,.Hbl." daar omtrent nog: Een huisgezin was voornemens met do Purmerender boot te vertrekken. De moeder, met het jongste kind op den arm, een beetje laat zynde voor do boot, die te halftien in de richting van de Boemster zou afvaren, stuurde haar dochtertje van twaalf jaar vooruit, om den kapitein van de boot te verzoeken, even to willen wachten. Het meisje spoedde zich vooruit en in haren y ver om hot verzoek over te brengen, stapte zy naast do loopplank en viel tussehen don steiger en de boot te water Mol, de walknecht, bukte zich onmiddeliyk voorover om het kind te grypen, hetgeen hem gelukte, maar door den feilen westen wind werd de boot tegen den wal gedrukt, zoodat hy was verplicht hoofd en lichaam te bergen, om niet bekneld te geraken. Hy moest hot meisje loslaten, met het ongelukkig gevolg, dat het kind door don stoot van de boot togen den wal verpletterd werd. Zoo spoedig mogeiyk werd het opgenomen en naar het in de onmiddeliyke nabyheid gelegen huis van den geneesheer gebracht. Helaas, deze kon slechts den dood constateeren, die weinige oogenblikken na hot ongeluk moot zyn in getreden. Een aantal sollicitanten ver voegen zich nog dagolyks by den minister van justitie, om benoemd te worden tot inspecteur by 's ryks politie. Daaronder zyn or velen, die in superieure betrekking jaren lang by de gomeento-polltie zyn werkzaam geweest. Elf plaatsen zyn vacant. Daarvoor hebben zich aangemeld ruim 300 personen. De jaarwedde Isminimum ƒ900maximum 1400. De sociaal - democraten zyn voor nemens Poutsma, den Sneekor uitgever, thans te Utrecht gevangen, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer te Harlingen. Donderdag heeft het gerechtshof te Rumenië uitspraak gedaan in zake de groote erfonis van den in Rumenië overleden Griek Zappa, welke do regeering gowoigord had aan de Qriekscho erfgenamen uit te keeren, op gronden, aan internationaal recht ontleend. Het diplomatiek geschil hierover liep op hot afbreken der diplomatieke betrek kingen door Griekenland uit. Het Hof heeft nu echter do uitkeering aan de naaste bloed verwanten bevolen, behoudens de erkenning van een legaat ten gunste van de Rumeensche Academie. Te Roubaix hebben gisteren ernstige opstootjes plaats gehad. By eene geheime vergadering der katholioken drongen de socialisten de zaal binnen. Eeno vreesolyke verwarring ontstond. Pattyn, de zoon van een industrieel te Roubaix, die tegen het binnèn- dringen protesteerde, ontving een groote wonde in het gelaat: verschillende priesters werden hevig mishandeld. Een kruisbeeld werd afge rukt en vertrapt. Drie vrouwen beklommen de tribune en eiachton de beneeming van een anderen voor zitter. Mon riep Culine -daartoe uit, deToode vlag werd ontplooid. Ee katholieken wierpen zich op het volk om hunne tegenstanders te verjagen. Men wierp elkander met tafels en banken. Gedurende meer dan tien minuten nam de verwarring steeds toe.' De burgemeester, die intusschen op de plaats was gekomen, liet de politie de zaal ontruimen, daar er blood begon te vloeien. Op straat werd het gevecht hervat, doch daar werd spoedig de orde hersteld. Brand op het Rokln tc Amsterdam. Perceel 40 op hot Rokin wordt bewoond door den heer J. Olthuis, met vrouw en vier kinderen, terwijl drie commensalen by hen in venen. Om halfdrle ontstond daar hedennacht brand in hot. salon, dat aan de achterzijde op de benedenverdieping gelegen is. Snel verspreidde zich de vlammon, welke overal ruim voedsel vonden. Door don verschrikkelykon rook en het ge knetter van het vuur werden de huisgenooten gewekt. Er viel niet moer aan te denken om langs de trap naar beneden, het huis uit te vluchten; alles stond in lichterlaaie. In nnchtkoetuum vlogen allen naar de tweede verdieping, waar de heer Ten Harmson zijne vortrekkor. had. Deze had de tegenwoor digheid van geest om de deur van zyne kamer te sluiten, ton einde zooveel mogelyk don rook te weren. Vader, moeder, kinderen, com mensalen en de dienstbode hadden zich daar allen verzameldmen zal hun toestand kunnen donken. Zy meonden dat redding niot meer mogelyk was. De heer Ten Harmsen begreep echter, dat hier gehandeld moest worden, en snelde naar het balkon, dat aan zyne kamor grenst. Van hieruit wist hy' met veel moeite het naastgelegen venster te bereiken van het aangrenzende huis, bewoond door de firma Peyser Co. De ruiten werden hier ingeslagen en door zyne krachtige hulp werden allen langs het balkon door het venstor, dat onge veer óén meter lager gelegen is, by de firma Peyser Co. in veiligheid gebracht. Inmiddels was de brandweer aangerukt, die mot twee vechtkranen in een kwartier den brand bluschte. Commissaris Stork was ook op het terrein aanwezig. De brandwoer verkeerde nog in do onzeker heid of de dienstbode wel gered was en begaf zich daarom langs het aangrenzende huis naar het dak. Zy was evenwol reeds op dezelfde wyze als de anderen gered. De benedenverdieping en do eerste étage zyn byna geheel uitgebrand. Dank zy dus het krachtig optreden van den heer Ten Harmsen, zyn by dezen brand geone menschenlevens te betreuren. De lieer Olthuis met vrouw en kinderen, alsmede do verdere huisgenooten, werden door de buren liefderyk opgenomen. De inboedel was verzekerd. {A. E.) BUITENLAND. Frankrijk. Het stoffelyk overschot van den heer Jules Ferry zal overeenkomstig zyn verlangen in zyne geboorteplaats Saint-Dié Donderdag a. s. ter aarde worden besteld. Morgon zal de lykkist worden overgebracht naar het Salon van het PalaisLuxembourgtde vergaderzaal van den Se naat), waar gedurende don gohoelen Dinsdag de toegang voor ieder zal worden opengesteld. Woensdag zal do ljjkplechtigheid plaats hebben. Nadat de gebruikelyke redevoeringen zyn gehoudeD, zullen alle genoodigden in plechtstatigen optocht de baar naar bet Ooster station begeleiden. Het geheele garnizoen van Parys zal aan de plechtigheid deelnemen. Tot de vele bewyzen van deelneming, welke mevrouw Ferry ontving, behoort ook een tele gram van den Spaanschen republikeinschen leider Emilia Castelar, die zyn loedwezen be tuigde over den dood van den Franschen republikein. Als opvolger van den heer Ferry als voor zitter van den Senaat worden, behalve den oud minister Constans, nog genoemd de heeren Magain, ChaUemol-Lacour, Bardoux en Lonbet, die allen ook reeds in aanmerking kwamen toen onlangs een opvolger moest benoemd worden voor den heer Leroyer. In den Senaat heeft de ondervoorzitter eene ïykrede op Ferry gehouden. Nadat op voorstel van minister Tirard met 233 tegen 30 stemmen een krediet van 20,000 fr. Vóór de begrafenis was toegestaan, Is de zitting ton toeken van rouw opgeheven. In de Kamer heeft de minister-president Ribot de krediet-aanvrage voor de begrafenis ingediend -en hulde-gebracht aan de nage dachtenis van Jules Ferry, waarby hy de grooto diensten herdacht, door dezen staats man aan de Republiek bewezen. (Toejuiching links.) De heer Baudry d'Asson kwam daartegen op en laakte in het byzonder den door Ferry ingevoerden maatregel, om het onderwys alleen aan leekon toe te vertrouwen. Hy voegde er by, dat het land over den Tonkineeszal oordeelen. (De geheele linkerzyde jouwde den spreker near aanleiding van deze woorden uit.) De hoer Emmanuel Arène riep: Dat is scliandelykl Ondor groot rumoer eindigde Baudry d'Asson zyne rede en vroeg dat de Staat niet do kosten der begrafonia betaio. Hot voorstel der Regeering werd van dringenden aard verklaard en dadelyk in be handeling genomen. Met 296 togen 170 stemmen stond de Kamor hot krediet too. Verder werd, door het opsteken dor handen, op voorstel des voorzitters besloten, dat de Kamer den dag der begrafenis geene zitting zal houden. Derechterzyde en de Boulangisten vorklaarden zich tegen dit voorstel. Alle bladen wyden artikelen aan den doode. Joseph Reinach zegt in do „Rópublique fran- raise": Wy zyn te ongelukkig! In de ver nederende beproeving, welke het noodlot sinds maanden ons land oplegt, had de Senaat den republikeinen een uur van groote vreugde bereid door Ferry op den tweedon zetel in de republiek te roepen. Maar nauwelyks had het uur der gerechtigheid geslagen voor den zwaar belasterden man, of de dood grijpt hem aan. Sig. Lacroix schryft in de „Radical"Zyne verkiezing heeft zyn vrienden meer verheugd dan zyne vyanden bedroefd of verontrust. Zyn dood zal niemand verheugen, maar zijne vrien den bedroeven en verontrusten. De „Dóbats" zegt, dat Ferry in de staat kundige geschrodenis de herinnering zal na laten aan eon eeriyk man, wien zyne tegen standers tiunne achting niet, ontzeggen. Yves Guyot („Siècle"): Welke zyne fouten geweest mogen zyn, de onrechtvaardigheid, hem aangedaan, heeft ze overtroffen. Frank- ryk zal do herinnering bewaren aan eon man. opgaande in de gedachte aan de grootheid van hot vaderland, die, om dozo te verzekeren, nooit gevreesd heeft zyne verantwoordelykheid te geven. De „Lanterne" laat het aan het nageslacht over to bepalon of Tonkin het bloed en de tranen, welke hot heeft gekost, waard is. Francis Magnard 6chrijftin de „Figaro": Na Gambetta hoeft niemand meer gedaan om de republiek te vestigen dan Feny. Magnard merkt echter op hoe het tegen woordig streven naar aaneensluiting juist een gevolg is van hot verlaten van de hartstochte- lyke en bekrompen staatkunde van Ferry. „Wy hebben - zegt de „Justice - „steeds Ferry's staatkunde bestreden, omdat wy deze als noodlottig voor Frankrijk boschouwden, maar vóór zyn graf staande, moeten wy er kennen, dat hy, van af zyn eerste optreden, steeds getrouw is gebleven aan de republiek en met groote geestkracht deel heeft genomen aan den grooten stryd om do republiek te doen zegevieren." Do Bonapartistische „Ganlois" brengt hulde aan Ferry's eerlykheid en de royalistische „Soloil" zegt: „Ferry was een partyman, met een bekrompen inzicht, onaangenaam, zonder waardeering zfiner tegenstanders, zich onder scheidend door oene zekere hoofdigheid, welke men als vastheid van karakter kon beschou wen, maar, dit moeten wy erkennen, hij was eon man." Alleen de „Intransigeant," hot blad van den heer Rochefort, blyft zyn naam getrouw en toont zich onverzoenlyk jegens den gebaten tegenstander. Dit blad kenschetst Ferry als een eerzuchtige, wiens grenzonlooze ijdelheid hem aandreef naar de oppermacht te stri ven, maar die, wanneer hy de macht m handen had, deze zóó uitoefende, dat zelfs diegenen, die gedwongen waren hem te vol gen, hem moesten haten. Aldus luidt het oordeel van vrienden en vyanden over den overleden staatsman. In de drie weken, dat Ferry voorzitter van den Senaat was, heeft hy tweemaal het woort gevoerd. Eens om eene lofrede te houden den overleden senator Bozérian, de tweei» maal om den dood van Jametel aan te kondigt^

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2