10143 Dina^lajt 21 Maart A0. 1393. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER, COUR, A NT: Voor Leiden per 8 m&andon1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers....,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nomuicr bestaat uit TWEE liladen. Leiden, 20 Maart Heden is aan de universiteit alhier de heer "VV. Grenfell, geboren te Hattem, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Enkele beschouwingen naar aanleiding van Artikel 199 Wetboek van Koophandel." De leden van do in een perceel aan de Haarlemmerstraat alhier gevestigde rVo)ks- leeszaal" werden Zaterdag avond met hunne vrouwen of meisjes of acdere vrouwelijke familieleden op een feestavond onthaald, en wel in café „Vondelhoven", welks ruim lokaal geheel bezet was. Do leden enz. zaten er zeer gezellig en dronken een gla6 bier of oen kop koffie, rnaar bovenal amuseerden zy zich allerkostelijkst met hetgeen zy te zien on te hooren kregen nadat hen door mej. W. G. Beekhuis een be rijmd welkom was toegeroepen en mr. S. R. Steinmetz, die zich zeer voor de Leeszaal interesseert, zicli over de lauwheid liad be klaagd, welke nog by menigen werkman voor diens ontwikkeling wordt waargenomen. Aan dozen feestavond werd welwillende 'medewerking verleond door eenige leden van het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie, die op verdienstelijke wijze een gedeelto van het voor deze gelegonheid samen gestelde programma vervulden, terwijl oenige dames en beeren het andore gedeelte, be staande uit voordrachten en een drietal tooneelstukjes, hadden op zich genomen. Dat programma bood dan ook van acht uren af veel afwisselends aan en ten einde te doen zion hoeveel goeds er op voorkwam, raeenen wo niet beter te kunnen doen dan liet hier af te drukken: 1. Opeuingsmarsch. Kessels. 2. Ouverture: La Cou- ronne d'or Alf. Hermann, i Het Breistertje W. Hutschenruijter. 3. Een Liedje. Gottfried Mann. Vryheid. Richard Hol. Solozang: Mej. C. Mac. Gillavry. 4. Ik heb Iels vergeten. Blijspel in één bedrijf. Heideveld de Hr. J. A. Van Dijk Jr. SnikHoogenkamp. MinaMevr. M. J. Steinmetz. 5. Das Spitsentuch der Königin J. Strauss. 6. Jean-Mar Ie. Drama in één bedrij fin verren, va*t Aiidrê TAcariet. ThérëseMej. W. G. Beekhuis. Jean-Marie de Hr. J. A. Van Dijk Jr. JoëlJ. W. Huysinga. i' Het Angelus klept in de verte C. Van Hennes. j SerenadeGottfriod Mann. LenteC. Van Rennes. DuettenMej. Mac Gillavry en Mej. C. De Graaf. S. Sérénade des Mandolines A. Desormes. CavatineRaff. f MazurkaH. Wieniawski. Viool: de Hr. Johan Prinsenberg. 10. Songo d'Amour après le bal Czibulka. 11. Dc Derde. Blijspel in één bedrijf. Hausman do Hr. H. A. Van Rossum. Apollonia,zQ'ne vrouw Mej. C. De Graaf. Adöle, hunne dochter Mevr. M. J. Steinmetz. Betsy, hun nichtje Mej. W. G. Beekhuis. 12. Geestenvonken-Polka. E. Waldteutel. Men ziet liet: er was voor heelwat keu rigs gezorgd. Maar ook de uitvoering er van liet niets to wenschen over, hetgeen trouwens van de uitstekende en sommige reeds bekende krachten, welke medewerkten, niet anders te verwachten was. Allen legden er zich op toe om den avond uitstekend te doen slagen on dit is hun dan ook volkomen gelukt. Het was in alle opzichten zelfs een avond van kunst genot, hetwelk veredelend op den toeschouwer of hoorder moet werken, en dat de aanwezigen ten volle tovrodeD waren, bleek uit de her haalde on daverende toejuichingen, welke den optredenden ten deel vielen. Van die dankbaarheid getuigde ook de heer C. H. Kouw, die aan het einde, te midder nacht, uit naam van alle zyne mede-leden der „Volksleeszaal" optrad om zoowel bet bestuur als den dames en hooren harteiyken dank te betuigen voor het genoegen, dat zy dezen avond wederom hadden verschaft, met den wensch in verband met de door den heer Steinmetz by den aanvang gesproken woorden omtrent do meerdere wenschelyke ontwikkeling van den werkman en de toe neming der coöperatie, dat het ledental nog steeds 'Teer moge aangroeien. Dat de spreker inderdaad aller tolk was, bleek uit den bijval, welke ook zyn woorden werd geschonken. Ter weerszijden van het tooneel was eene keurige plantenversiering aangebracht. By koninklijk besluit is bepaald dat voor het graven van een kanaal door de Hooimarkt te Leiden, ter verbetering van de verbinding van de Haven en Oude Vestgracbt aldaar, ton algemeenen nutte in het publiek belang en ten name van de provincie Zuid- Holland zullen onteigend worden eenige eigen dommen, aangeduid in het plan en do kaarten, welke op de secretarie der gemeente Leiden ter inzage hebben gelegen. De heer A. Terdu, onderwijzer aan de Christelijke school op do Middelstegracht alhier, is benoemd tot eersten onderwijzer aan de "Weeshuisschool dor Ned.-Herv. diaconie te Amsterdam. In den vrij gosd bezetten Schouwburg alhier werd gisteravond door het Hollandsch Tooneelgezolschap, onder directie van den heer A. Van Lier, uit Amsterdam, opgevoerd„De Orgeldraaier en zijn pleegkind," beroemd volksstuk met zang in vyf bedrijven. Het gezelschap van den heer Van Lier is by onze stadgenooten genoegzaam bekend, om verder over het spel uit te wyden. De goede eigen schappen or van kwamen dan ook gisteravond wederom aan het licht, vooral in do hoofd rollen, nl. die van den orgeldraaier en van het pleegkind, welke in goede handen waren. Velen zullen daarom hopen dat het niet de laatste koor zal zyn dat dit tooneelgezelschap alhior eeno volksvoorstelling heeft gegeven. Plet Leidsch studenten-toonool zal Vrijdag a. s. zijne jaarlyksche voorstelling geven. Op gevoerd wordt „De bibliothecaris," van Moser. Evenals verleden jaar werken eenige damos- diléttanten mede. De tooneel- on muziekclub A. D. V. E. N. D. O." hoopt op Donderdag 6 April a. s. hare tweede uitvoering te geven met introductie in café „Zomerzorg". Aan de Nederlandsche Gustaaf-Adolf- Vereeniging is, behalve eene som van honderd gulden, door wijlen een belangstellenden voor stander, den heer F., haar geschonken, nog gelegateerd door wylen mejuffrouw Schroder, te Arnhem, eene som van driehonderd en door wijlen den heer N. Buijteweg, te Delft, dui zend gulden. "Wel een bewijs van hooge waar deering dezer uitnemende Vereeniging. Tot- lid in het. „Historisch Genootschap te Utrecht" is benoemd de heer E. A. H. Seipgens, te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van coke9, in partijen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de pry zenƒ38, 4 en f 2*. De Tweede Kamer komt morgen te 11 uren in de afdeelingen bijeen, o. a. omtrent de wetsontwerpen betreffende: Goedkeuring i der overeenkomst met België tot regeling uer grens Baarle-HertogenBaarle-Nassau; j regeling der mijnontginningen in Nederlandsch- Jndiê; wijziging en aanvulling der pensioen wetten van 9 Mei 1890; afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee kanaal; goedkeuring van het protocol tot uitvoering der overeenkomst betreffende den verkoop van sterken drank op de Nooidzee; wijziging der wet tot regeling van het vee- artsenijkundig staatstoezicht en de veoariseny- kundige politie; bekrachtiging eener overeen komst betreffende de Geldersch-Overyselsche locaalspoorwogen, enz. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes woonden gisteren, Zondag, to 's-Gra- venhage de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk by onder gehoor van ds. Van der Flier. De betrekking van hoofddirecteur van don post- en telegraafdienst, opengevallen door het overlijden van den heer J. P. Hofstede, wordt thans waargenomen door den hoofd inspecteur by do tolegraphio A. H. Van Thiei voor wat de zaken der telegraphie betreft, ter wijl de heer J. J. Doffegnies, inspecteur der posteryen, belast is met de waarneming der postory aangelegenheden. De afdeoling wis- en natuurkunde der Koninklyke Academie van Wetenschappen hoeft de gouden Buys-Ballot-medaille, gesticht in het jaar 18S8, als hulde aan de verdiensten van wijlen den hoogleeraar Buys Ballot, by gelegenheid van het herdenken van zyn 70sten geboortedag, toegewezen aan den heer dl*. Julius Hann, directeur van het K-K. Oester- reich. Central-Anstalt für Meteorologie und Erdmagnotismus, te Weenen. Volgens do oorkonde der stichting, moest genoemde medaille voor het eerst na vyf, en later telkens na tien jaar worden toegewezen aan dengene, die zich gedurende dat tijdsver loop hot verdienstelijkst zou hebben gemaakt op het gebied der meteorologie; en werd de afdceling wis- on natuurkunde der Koninklijke Academie van Wetenschappen aangewezen om to dien opzichte het judicium uit te spreken. Mee betrekking tot het vraagstuk der demping van oenige binnengrachten te 's-Gra- venhage, hebben B. en Ws. een praeadvies uitgebracht, hoofdzakelijk strekkende tot mededeeling van hot gemotiveerd advies te dezer zake door de commissie van fabricatie, aan het Dagol. Bestuur medegedeeld. De kosten van uitvoering van de verschil lende in overweging genomen werken worden geraamd als volgt: van de rioleering volgens het ontwerp van de commissie op ƒ950,000, waarin begrepen f 235.000 van de demping van de Turfmarkt, Nieuwe Haven, Spui, Am- sterdamscho Veerkadf, Stille Veerkade, Pa viljoensgracht, Brouwersgracht en Prinse gracht; van demping alleen van genoemde grachten met aanleg van wegen op ƒ265,000; en van de demping mot aanleg van riolen en stoomgemaal (afzonderlijk bemaling van de laagste gedeelten der stad op het verzamel- riool) ƒ500,000. Voor verdere wijziging van het rioolnet op verschillende punten der stad wordt in verhouding met de lengte der straten globaal noodig gerekend oen bedrag van één millioen gulden. B. en Ws., oordeelende dat onderscheidene vragen nog oplossing vorderen en dat zoowel voor het uitvoeren der werken als voor 't nuttig effect er van, het voorafgaand tot stand komen van het Laak kanaal wenschelyk zou zyn, vragen den Raad machtiging om, volgens de in deze olannen nedergelegde gedachte, do j totstandkoming dezor werken verder voort te j bewerken. I Te 's-Gravenhage overleed de lieer L. E. H. Haenen, oud-controleur van den waar- boeg der gouden en zilveren werken. Drie leden van den gemeenteraad van Schiedam hebben het voorstel ingediend, liet gymnasium, waaraan slechts 26 leerlingen deelnemen en waarvoor ongeveer 10 leeraars benoodigd zyn, op te heffen.» In sommige bladen wordt dc oud-minister Havolaar -als opvolger van den heer Hofstede genoemd. Naar aan het „Vad." wordt mede gedeeld, zou zeer in aanmerking komon om als hoofddirecteur der posteryen op te treden de heer L. C. baron Van der Feltz, inspecteur te Arnhem. In zake de grensregeling tusscben ée gemeente Haarlem en Heemstede is door Ged. Staten thans voorgesteld alleen den Hout met aangrenzende perceelen bij Haarlem te voegen. Ook dit plan zal echter waarschynlyk geene instemming vinden by het bestuur der ge meente Heemstede. Zaterdag overleed te Amsterdam plotse ling, terwijl hij ter jaarvergadering z(jner ven nootschap, in „Eensgezindheid", was, de heer G. A. Heineken, oprichter en sedert 1868 directeur der zoozeer bloeiende en wereld bekende Heineken's bierbrouwerij. De over ledene werd 52 jaren oud. Hy was een groot liefhebber en bevorderaar van de schilderkunst en van 1871 tot 1877 had hij zitting in don gemeenteraad. Door eene gemengde commissie uit de verschillende lokale besturen is in beginsel overeenstemming verkregen over de inlijving ▼au eenige voorsteden van Bdrlyn bij de hoofdstad. Een adres van Chinoezen is onlangs by de Tweede Kamer ingediend. Het is onder teekend door Oei Tik en 27 andere handelaren te Semarang, die verklaren „tot hunne veront rusting" te hebben kennis genomen van het verzoekschrift, door eenige kooplieden in Nederland tot de Kamer gericht, om don Chineezen de verplichting op te leggen tot het houden van hunne handelsboeken in do Nederlandsche dan wel in de Maleische taal met Latynscb letterschrift. Zy betoogen dat dit onuitvoerbaar zal zyn. Eenige bezwaren zullen zeker aan de uit voering van dat verlangen der Hollandscho kooplieden zyn verbonden. Maar nog veel bezwaarlyker is het, dat telkenmale Euro- peescbe kooplieden schade lyden door faillisse menten van Chineezen, wier boekhouding dan niet te ontcyferen is en op eene bespotting neerkomt van de wettelyko voorschriften om trent het houden van koopmansboeken. By koninklyk besluit van 18 Maart zyn op hun verzoek ingetrokken de by dat van 3 Maart 11. gedane benoemingen van N. Koo- mans en J. Kisselius tot ontv. der reg. en dom. te Enschedee en to Steenwyk, met be vestiging van eerstgenoemde in zyne betrek king van ontvanger der reg. en dom. te Beetsterzwaagen is benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Zaandam, H. H. Scheppers, thans in die betrekking te Alfen. Aan den ontvanger der dir. belast, en ace. G. D. P. S. Huber, te Oorschot c. a., op zyn verzoek eervol ontslag uit 's Ryks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. Met 16 April a. s. benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te IJzen- dyke J. H. Bödoker, thans in gelyke betrekking te Makkum. De paardenarts der 1ste klasse H. M. Stiek- kel Schoemaker, op zyne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen be paald op ƒ1308 's jaars. Aan mej. P. C. J. Roelofs, geboren te Kleef, in Duitschland, vergunning verleend tot het geven van lager en middelbaar onderwys hier to lande, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderd.' vereischten voldoet. Gemengd Nienwfl* By het wegbreken van eene bedstede in een kelder van een aan deBreestraat alhier gelegen woonhuis kwam eene ry antieke j tegels te voorschijn, welke bleken groote waarde te hebben. Reeds korten tyd na de i ontdekking kwamen een paar handelaars in oudheden er op los, waarvan een bod van duizend gulden het govolg was.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1