N8. 10147 Maandag SO Maayt. A8.1893. fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nowmer bestaat uit VIJF Bladen. Eerste Blad. Kikeriki. Leiden, 18 Maart. Feuilleton. Zwak en toch sterk. LEIDSCÏÏ DAGBLAD FEUS DEZER COURANT: Vetr IMdtx p«r S aaand—.....7: L1Q. Franco p«r posts LM. Aiaondari^k* Nomistra,,7.....777*77'»7* 9.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Taa 16 ragala ƒ1.05. Iedare regel meer 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.06 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 26 van Kikeriki. Offlolëele Kennisgevingen. Tapijt klopper!) aan den Vcstwal. Burgemeester en Wethouders dor gemeente Leiden uoodigen belanghebbenden, die wonschen gebruik te inakeD van de iooda aan den Veetwal aan het eiüdo <ler Oosthaveuetraat voor het uitkloppen van kleeden, onz., uit. om daartoe vergunning te vragen ten kantore van den Gemeente-architect en het daarvoor ver schuldigde bedrag aldaar te voldoen. Aan do universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd het doctoraal-examen in de rechtswetenschap door den heer G. W. T. Van Dedom en het doctoraal-examen in de -godgeleerdheid door den heer J. Ten Brug- gencate. De heer G. Mulder, hoofd oener btfzondere school alhier, benoemd als deskundige bjj <io aanstaande vooriaarsexamens, heeft die be noeming aangenomen. In deze gemeente zyn volgens de nu vastgestelde lijsten 2279 personen bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 2277 voor de Provinciale ♦Staten en 2275 voor den gemeenteraad. De hoer S. Van Groningen, onze stad genoot, kreeg Donderdag-avond, de laatste Beethoven-soiree, te 's-Gravenliage, twee fraaie kransen. De portefeuille, welke gisteren, gelyk elders in dit blad vermeld wordt, op verlangen van H. M. de Koningin Regentes ten paleize werd gebracht, was niet reeds door H. M. by het bezoek aan de tentoonstelling te 's Gravenhage van „Pulchri Studio" bezich tigd, omdat deze aldaar toen nog niet aan wezig was. H. M. had evenwel den wensch te kennen gegeven ook met deze fraaie verzameling voor één avond den leden van „Pulchri" tot eene kunstbeschouwing afge staan kennis te maken. Men schryft uit 's-Gravenhago Eenige dagen geleden werd bericht dat de Nederlanasche schilders dit jaar niet op de I nternationaleKunsttentoonstelling te München zouden exposeeren, met het oog op de ten- 6.) Ik zal je eens wat zeggen: als jy niet oppast, dan beul je den jongen af, tot by dood gaat en dat zou voor onzen Lieven Heer een schandaal zyn. Je zoon heeft een goed hoofd; laat hem schoolmeester of koopman worden, en hy zal er zich wel goed door slaan! Wat heeft de dokter op het eiland je gezegd?" Jensen was wel wat van streek, maar antwoordde toch „Hetzelfde, heer dokter, maar niet zoo grof." „Houd je mond, boer! Fijn of grof, als het maar waar is. Met zulke dikkoppen, als ju er een bent, moet men duideiyk spreken, als men begrepen wil zyn. Maar het verheugt mij toch, dat jouw dokter een verstandig man is zeldzame waar tegenwoordig. Heb .ie my begrepen?" „Ja, heer dokter!" ,,En nu doo je, zooals ik je gezegd heb, of de drommel zal je halen. En nu, goeden dag!" Hij opende de deur der zykamer en riep: .Marie, laat den jongen binnen toonstelling te Cnicago. Inderdaad was daar toe besloten, doch te München, waar nu reeds verscheidene jaren de Hollanders zulk een schitterend figuur hebben gemaakt, was men met dit besluit volstrekt niet ingenomen, en het bestuur van het Münchener Kunstenaars- Genootschap heeft terstond een afgezant naar Nederland gezonden, om de Nederlandsche schilders op hun besluit te doen terugkomen. De heer prof. Hans Von Bartels, eere-lid der Academie van Beeldende Kunsten te München en lid der Academi9 te Beriyn, beeft in de laatsto dagen een peraoonlyk bezoek gebracht aan de kunstenaars alhier en omge ving, om hen uit te noodigen op de Münchener Internationale Kunsttentoonstelling in te zonden, daar de Hollandsche kunst er niet kan en mag ontbroken. De heer Bartels is er werkeiykrin geslaagd de heeren te overtuigen dat eene moreele verplichting bestond om de Münchener ten toonstelling dit jaar niet prys te geven en van alle kunstenaars, die hy dusver bezocht, tot welke richting zy ook behooren of welken rang zy ook in de kunstwereld innemen, kreeg by de toezegging, dat zy alsnog zullen inzenden. Daar de tentoonstelling eerst 1 Juli geopend wordt en de kunstwerken uiterlyk 20 Mei moeten ayn ingezonden, bestand er geen bepaald beletsel om aan den vereerenden aan drang te voldoen- De heer Von Bartels, die thans nog hier vertoeft, zal ook te Amsterdam, Rotterdam en elders met hetzelfde doel de schilders komen uitnoodigen, zoodat er kans bestaat, dat ten slotte de Hollandsche school beter dan ooit te München zal vertegenwoordigd zyn. Er hebben zich 118 sollicitanten aange meld voor de betrekking van directeur der Arnheinsche orkostvereeniging. Het examen zal Maandag 27 dezer plaats hebben. Aan de stedolyke univorsiteit te Amster dam is het doctoraal-examen in de rechts wetenschap cum laude afgelegd door den heer F. A. Byvoet. Do gezant van Rusland by ons Hof vertrok gisteren naar Zaandam, ter bezich tiging van het Czaar-Poter-huisje aldaar, eigendom van den keizer van Rusland. Mr. Van Heusde, gekozen tot lid van den gemeenteraad van Gouda, zal die be trekking niet aannemen. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag jl. is door de commissie voor de verzoekschriften o. a. verslag uitgebracht over een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zaandam, gesteund door adressen Adam verscheen met eene kleur op de wangen. Dokter Loser zei „Wel, myn jongen, smaakte het? Laat het je verder goed gaan, maak je geer, zorg en scbryf my als het mis gaat. En als je eens in Lübeck komt, bezoek my dan. En nu, adjuus 1" By deze woorden stonden vader en zoon in de gang, door den dokter in zekeren zin de deur uitgestooten. Zy gingen naar buiten, waar de oude Jensen zich het zweet van het voorhoofd wischte en zeide: „Dat is nog eerst een man! Lieve Hemel, die moest de wereld regeeren. Dat gaat zoo maar kortaf en past toch alles. Die begrypt meteen, wat men wil en moet!" En zich tot Adam wendend, vervolgde hg „Nu weten wy bescheid! En wat ik te doen heb, is reeds beslotenGy zult voor koopman leeren. Wy zullen eens zien of wy u op een goed kantoor in Lübeck kunnen geplaatst krijgen." Vader en zoon slenterden eerst wat by de straat, zagen de huizen aan, waar zy toch niet durfden binnentreden, tot de oude Jensen zeide: „Wy moeten maar by Willem Swart aankloppendie weet ons misschien te helpen." Willem Swart was een koopman, wiens van elf andere Kamers in den lande en van do burgerkiosvereeniging te Zaandam, waarin gevraagd wordt: ,.de afschaffing van de plak- zegels," waarmede bedoeld schynt opheffing van het zegelrecht op qultantiSn boven ƒ10, dat meestal door opplakking van een zegel wordt voldaan. De commissie heeft zich bepaald tot het voorstel, de adressen „ter griffie neder te leggen, ter inzage voor de leden." Daarmede is dit onderwerp voorloopig ter zyde gesteld, tenzü een of meer oer leden een voorstel tot afschaffing van het quitantie-zegel indienen. Heden viert een welbekend geneesheer te Amsterdam een ongewoon feest. Het is toch vijftig jaar geleden, dat dr. M. J. Ver kouteren tot doctor bevorderd werd. In de thans achter hem liggende halve eeuw heeft hy zich steeds met pver en opgewektheid gewijd aan de lydende menschheid en zich heelwat vrienden en dankbare patiënten verworven. Dr. Verkouteren is oen der opzichters van het in 1847 gevormde Algomeene Ziekenfonds en sinds 20 jaren is hy medebestuurder van de Ziekenverpleging op de Prinsengracht aldaar. Voor den zetel van den heer Oppedyk in de Tweede Kamer voor Harlingen worden reeds candidaten genoemd. Van anti-rev. zyde zal men air. Th. Heemskerk stellen. Van radicale zyde is aan mr. M. W. F. Treub do candidatuur aangeboden. Den 24sten dezer maand zal laatstgenoemde in Harlingen eeno spreekbeurt vervuilen. Do plaatselyke liberale kiesvereeniging te Harlingen heeft den heer A. Bonman ge- candideerd, inspecteur der registratie aldaar. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben geweigerd goed te keuren de begrootiug van de gemeente Dantumadeel, omdat daarop voorkomt eene som van 4000 als subsidie aan eene „Vereeniging voor werkverschaffing", Die som zou, volgens besluit van den gemeen teraad, niet door eene aanvraag om subsidie aan het Ryk, maar door verhooging van den hoofdelyken omslag gevonden worden. Ev.-Luth. Kerk. Op het tweetal te Monnikendam staands. Meyer, van Pekela, en ds. Rasch, van Amersfoort. Het stoomschip „Didam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 17 Maart Lizard; de „Edam", van Rotterdam naar Baltimore via Nieuw-York, arriveerde 17 Maart te Bal- timore. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. W. Kalff te Amersfoort, en voortdurende door het bedanken huis dicht by eene dor poorten stond en die uren in den omtrek bekend was. Hy dreef eene winkelzaak in koloniale waren en manu facturen en bovendien een uitgebreiden handel in granen, was en honing. De landlieden uit den omtrek brachten hem voor het meeren- deel de opbrengst van hun land en byenstal en kochten van hom, wat zy voor hunne huishouding noodig hadden. Hy was een man van middelbaren leeftyd, slecht en recht, oerlyk en trouw, die tot bil lijken prys kocht en met redeiykon winst verkocht, wat hem, daar het mes aan twee kanten sneed, niet alleen in goeden doen deod zyn, maar jaarlyks aanzienlyk voor uitbracht. zyne vrouw was eene trouwe, zorgzame moeder voor haar gezin en het was by deze lieden, wie het uiterlyk van Adam dadelyk voor hem deed innemen, dat de oude Jensen z\Jh zoon in de leer en in huis besteedde. De heer Joachim Slichting, een man van in de vyftig jaren, maar nog met jeugdige kracht en beweeglykheid begaafd, dreef in Hamburg eene zaak in koloniale waren en granen. In de benedenstad, di.:ht by de Elbe, be woonde hy een dier ruime en hooge, ouder van ds. Horst, is het volgend viertal opge maakt door het bestuur van de Remonstrant- sche gemeente: lo. J.Hooykaas Jr.,proponent te Rotterdam2o. H. A. Van Oorde, te Zwain- merdam3o. H. L. Oort, te Dokkum, en 4o. C. D. Sax Jr., te Boskoop. By koninklyk besluit zyn andere maat regelen genomen om by het leger, zoowel in vredestyd, by manoeuvres en oefeningen op groote schaal, als in oorlogstyd, te velde en in de verdedigings-stellingen, te kunnen be schikken over geoefende wieiryders. Leden van den Algomeenen Nederl. Wiel rijders bond kunnen by de daarvoor door den minister van oorlog aan te wijzen corpsen van het leger worden opgeleid tot militair wiel- ryder. Het aantal van dezen zal niet meer dan 75 mogen bedragen. De militaire wielryder heeft den graad van adjudant-onderofficier. Hy draagt de voor de militaire wieiryders vastgestelde uniform. Deze uniform wordt hem vanwege het departe ment van oorlog verstrekt. By mobilisatie ontvangt hy vanwege het departement van oorlog een revolver met toebehooren. Hy ls onderworpen aan de bepalingen van het criminoel wetboek voor hot krijgsvolk te lande en van het reglement van krijgstucht. Hy wordt, volgens de bepalingen op de mili taire pensioenen by de landmacht, by konink lyk besluit op pensioen gesteld. Gedurende den tyd, dat de militaire wiel rijder onder de wapenen is, geniet hy eene vergoeding van ƒ5 per dag. Door de commissie van rapporteurs voor het ontwerp-bedryfsbolasting is nog geen besluit genomen over de vraag, of een nieuw afdoeling8-onderzoek gevorderd zal worden. Alvorens hieromtrent te beslissen, schynt de commissie eene nadere studie van de memorie van antwoord en het gewyzigd ontwerp noodig te achten, zoodat een besluit wellicht nog niet in de eerste dagen zal volgen. Voor een nieuw afdeelings-onderzoek pleit de overweging, dat anders by het openbaar debat vragen kunnen worden gesteld en be zwaren ingebracht, die niet zoo direct kunnen worden beantwoord of opgelost. Een open baar debat zonder grondige voorbereiding heeft altyd iets govaarlyks. Aan een nieuw afdee lings-onderzoek in den loop der volgende week, zonder behoorlyken tyd voor voorafgaande studie, zou echter niet veel waarde kunnen worden toegekend, en eene behandeling in de afdeelingen na Paschen zou tot eene niet onbe langrijke vertraging in do afdoening van liet ontwerp aanleiding kunnen geven. (Hbl.) wetsche huizen, zooals daar van tyden her nog gevonden worden. Des morgens kon men hem veelal in den winkel zien, met behulp van een paar oude, trouwe knechts de klanten helpende; de namiddagen en avonden bracht hy echter op zyn kantoor door met zyne booken en correspondentie. Het ging hem goed in do wereld en zyne zaken breidden zich van jaar tot jaar uit, zoodat de ruime zolders boven zyn huis den voorraad nauwelyks konden beFgen. Hy was thans, wat men noemen kon, een ryk man, hoewel zyne beste vrienden zulks nauwelyks vermoedden. Voor het uiterlyk toch bleef hy even eenvoudig, even werkzaam als vroeger. Zyne levenswyze werd niet anders dan voor heen, ook niet, toen zyn eenig kind, zijne dochter Dorothea, een mooi meisje, van de kostschool thuis was gekomen, om hare moeder, die allengs wat meer bet gemak zocht, in de huishouding behulpzaam te zyn. Mevrouw Slichting, eene kleine, gezette vrouw, het tegenovergestelde van haren mageren, levendigen inan, had. gaarne allerlei veranderingen aangebracht.. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1