N«. 10146 Zaterdag IS Maart. A°. 1393. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Bind. Leiden, 17 Maart. Feuilleton. Zwak en tocli sterk. LEIDSCÏÏ DAGBLAD FEUS DEZSK OOUSANT: ▼oor L«id«a per S gaundea. Vnno3 p«r port Aieonderlfke Kommen. 1 1.10. 1.40. t.OI. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: ▼aa 1—6 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters neir pl»*tsruimte. Voor het incftssceren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Door de geneeskundigo staatscommissie is heden bevorderd tot arts de heer J. H. Simon Thomas, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, en is toegelaten voor het eerste gedeelte de heer A. L. J. M. Kervel. In de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad alhier, op Donderdag 23 Maart a. s., zal o. m. aan de orde worden gebracht het voorstel betrekkelijk de ver zekering van werklieden tegen ongelukken. Door de Commissie van Fabricage wordt liet in het belang van den dienst noodig geacht, dat aan eenige stadswerklieden eervol ont slag wordt verleend, op grond dat die werk lieden om verschillende redenen niet meer in staat zyn hun werk naar behooren te ver- v ïllen. Onder bedoelde werklieden zyn er eenigen, die, als vast aan do gemeente verbonden, in het Pensioenfonds zijn opgenomen en na be komen eervol ontslag aanspraak hebben op pensioende overigen, hoezeer al geruimen tjjd in dienst der gemeente werkzaam, zijn nooit als vaste werklieden aangesteld, hebben niet bijgedragen voor het pensioen en kunnen derhalve op pensioen geen aanspraak maken. Het wordt zoowel door de Commissie van Fabricage als door B. en Ws. billyk geacht dat, wanneer laatstbedoelde werklieden worden ontslagon, hun althans eenige tegemoetkoming uit de gemeentekas worde verleend. Uit een door stadsgeneeskundigen ingesteld onderzoek is gebleken, dat zy of door ouderdom of door gebreken niet in staat zijn, buiten lichten stadsdienst, geheel in hur. eigen onderhoud 'e voorzien. Voor ontslag komen in aanmerking: J. Dumortier, kolkruimer, 18 dienstjaren, oud 76 jarenW. Stoute, rioolruimer, 21 dienst jaren, oud 61 jaren; M. Heus, straatveger, 14 dienstjaren, oud 50 jaren; A. Vrijbloed, straatveger, 19 dienstjaren, oud 71 jaren; L. Dubbelaar, aardwerker, 13 dienstjaren, oud 09 jaren, en F. Buitenweg, aardwerker, 14 dienstjaren, oud 72 jaren. Wat het bedrag dor toelage betreft, is door de Commissie van Fabricage voorgesteld deze to bepalen per jaar voor: J. Dumortier, op 120 W. Stoute, op ƒ150; M. Heus, op f 100; A. Vrijbloed, op ƒ130; L. Dubbelaar, op 90, en F. Buitenweg, op f 95, terwijl hot voornemen bestaat het ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei 1893. B. en Ws. geven den gemeenteraad alsnu in overweging te besluiten dat aan de boven genoemde stadswerklieden, na bekomen ont slag, de voorgestelde jaarlyksche toelagen zullen worden verleend met ingang van 1 Mei 1893. Ten aanzien van hefcadres van Regenten van het Höpit&l wallon, houdende verzoek dat de keibestrating langs het Rapenburg en aan de Langebrug worde vervangen door eene hout- of asphaltbestrating, is door de Commissie van Fabricage een onderzoek inge steld aangaande de eventueel aan de gevraagde verandering der bestrating verbonden kosten. Daarbij zyn de bewuste bestratingen aan iederen gevel 10 M. verder uitgestrekt en ook het klinkervoetpad in de bestrating opgenomen, zoodat de te veranderen oppervlakte zoude bedragen 476 centiaren. De kosten zouden bedragen, van hout ƒ8, van asphalt 12 per centiare, alzoo voor het geheel van hout ƒ3808 en van asphalt ƒ5712. Met de Commisio van Fabricage komt het B. en Ws. voor dat eene inwilliging van het verzoek te bezwarend zoude wezen voor de gemeentekas, zoodat zy don gemeenteraad in overweging geven aan de adressanten mede te doelen dat er bezwaar bestaat om voor rekening van de gemeente tot de ge- vraagdo verandering der bestrating over te gaan. In bovenbedoeld adres zeggen Regenten dat het geratel van rijtuigen on karren hoe langer hoe meer hoogst nadeelig blijkt te zyn voor de vele patiënten, in genoemd gesticht ver pleegd, en noodlottig gevolg kan hebben, waar voor genezing volstrekte rust een beslist ver- eischte is. Waar levensbehoud en herstel van gezondheid van zoovele lijdenden op het spel staat, meenen z\j geen onbescheiden wensch te uiten, door den Raad te verzoeken een mogelijk beletsel daartoe uit den weg te ruimen, en aldus hunne pogingen te steunen het gesticht zooveel mogelijk aan zijn doel te doen beantwoorden. Ter vervulling dor vacature, ontstaan door het aan den heer P. Hibma verleend eervol ontslag, wordt den gemeenteraad eene voordracht aangeboden, opgomaakt in overleg met den arrondissemcots-schoolopziener, na ingewonnen bericht van hot hoofd der school, ter benoeming van een tweeden onderwijzer aan de Jongensschool 2de klasse, op eene jaarwedde van 700, vermeerderd met ƒ100 voor de akte voor de Fransche taal, als: lo. H. T. Van Urk, thans derde onderwijzer aan dezelfde school; 2o. W. J. Jong, derde onderwijzer aan de school 4de klasse No. 1, en 3de C. Huge, derde onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. De Commissie van Financiën bericht dat zy geen bezwaar heeft tegen den in hare handen gestelden staat van af- en over schrijving van de Bank van Leening, dienst 1892, en adviseert dien goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 211.52. Dezelfde Commissie bericht ook dat het onderzoek van den staat van af- en over schrijving op de begrooting van de Kamer van Koophandel, dienst 1892, tot geene be denkingen heeft geleid, waarom zy voorstelt dien eveneens goed te keuren, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 36.36. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam," ran Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk morgenochtend om 7.30 (stadstijd 7.50)' bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De heer J. Wuyster, benoemd als des kundige bij de a. s. akte examens voor onder wijzer, heeft voor die benoeming bedankt. De Rolteröainscho Tramwegmaatschappij keert over 1892 73/4 pet. divident uit. Op de paardentram te Leiden weiden vervoerd 341,227 reizigers; de ontvangst was ƒ28,739.97, tegen ƒ26,728.64 in 1S91. "Van het sectiestelsel maakten gebruik 98,025 reizigers of 28 Viopet. van hot geheel® aan tal vervoerde personende opbrengst per reiziger was S"/ioo cent. Deze cijfers waren in 1S91 28ea/ioo Pct- en S"/,0j cent. De drukste dag bracht op f 249.25, do minste opbrengst per dag was f 42.72'/a. Men scliryft ons uit Woubrugge: Woens dagavond gaf do Vereeniging „Zanglust" alhier hare tweede uitvoering in dit seizoen. In tegenstelling van andere uitvoeringen was deze niet geheel aan den zang gewijd, maar werden de zangnummers afgewisseld door komische scènes. Zonder op den uitmuntenden zang van de leden iets af te dingen, want ook zy hebben als alttfd ook nu weer hunne taak met yver en tot genoegen van 't publiek vervuld mag men het succes van dezen avond zeker wel hoofdzakelijk aan den heerP. J. v. Staveren, uit Leiden, toeschrijven, die zijne medewerking voor dezen avond had toegezegd. De nummers, door genoemden heer ten beste gegeven, werden ten geboore ge bracht op eene wyze, die hem, den dilettant, op óéne lyn doet stellen met komiekzangers van beroep, en die het publiek zeker doet verlangen naar hernieuwing der kennismaking met hem. Moge deze uitvoeriDg er toe meegewerkt hebben de sympathie van Woubrugges inge zetenen voor „Zanglust" te hebben bevorderd, en haar de steun, welken zij zoo noodig heeft, niet onthouden worden In de jongste Raadsvergadering te Oegst- geest werd het kohier van den hoofdelyken omslag vastgesteld tot het bedrag van ƒ3162.40 en het suppletoir kohier tot bet bedrag van ƒ314.723. Beroepen is bij de Geref. Kerk A te Rotterdam, ds. C. B. Bavinck, te Hazerswoude by de Remonstr. gem. te Gouda, ds. H. Oort Jr., pred. by de vereenigde christelijke (remonstr.) gom. te Dokkum. Het stoffelijk overschot van don heer J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, zal Zaterdagvoormiddag te elf uren op Eik en-Duinen ter aarde worden besteld. By de door het gemeentebestuur van Heemstede gehouden aanbesteding \an de te verrichten werkzaamheden by de verandering van den Binnenweg tusschen den Dreef en Koedieftol aldaar (vervoer der steenen, uit hakken en vervoer der specie, enz.) waren in gekomen 12 biljetten. Het werk is gegund aan den minsten inschryver, den heer Ario Schoorl, te Haarlem, voor 4400. Vooc de levering van de benoodigde 540,000 "Waal klinkers hadden 22 firma's prijsopgave ge zonden. Aan de firma Rutering Arntz., te Nij megen, is deze levering gegund voor ƒ12.60 per 1000 stuks. De uit den weg gehakte puin en grind zal dienen tot verbetering van eenige ry-en voet paden in den Haarlemmerhout, van de Emmaus- laan en de Bleekersvaart. Door een gezelschap der oud-Beierse passiespelen, bestaande uit 30 personen, zullen te- Utrecht in de groote zaal van „Tivoli" vier voorstellingen gegeven worden van: het groote zoenoffer op Golgotha, van het lyden en den dood O. H. Heiland Jezus Christus. Ter waarschuwing zij vermeld, dat dit rei zend gezelschap niets gemeen heeft met do beroemde Passions-vertooners van Ober Am- mergau, die hun passiespel veel te ernstig opvatten om er mee rond te reizen. Het bezoek van Hare Majesteiten aan Amsterdam is thans definitief vastgesteld en bepaald op 11 tot 17 April. D i. Dicht Ly het strand der Oostzee, aan do Duitscho zijde, ligt een vruchtbaar, vlak eiland, ryk aan dorpen en welvarende boeren hoeven, welke, beschaduwd door hooge boom groepen, te midden van weelderige koren velden liggen. De eilanders zyn trotsch op hun land, hetwelk een vruchtbaren bodem heeft, beter dan die op het nabyliggende vaste land te vinden is; zij gevoelen in het algemeen weinig behoefte om zich met de verdere wereld te bemoeien en beperken zich veelal tot den omgang op het eiland zelf, hoewel zy zóó dicht by het vaste land zyn gelegen, dat de overtocht by gunstigen wind in een kwartier is af te leggen. Daar, waar het eiland het dichtst het vaste land nadert, steekt een hoofd vooruit, aan welks stevig paalwerk in den regel eenige sloepen zyn vastgemeerd. Het is de over zet plaats, waar dichtbij het huis van Peter Jensen, den veerman, staat, die, als zoovelen van zyn geslacht, van ouder tot ouder die betrekking bekbedt. Peter Jensen, een flinke, breedgeschouderde man, met licht haar en blauwe oogen, kan tot de gelukkige mensclien worden gerekend. H\j hoeft eene lieve vrouw, een aangenaam huis en een mooi stuk land, dat hem buiten het veergeld vrtfwat opbrengt. Van jaar tot jaar wordt hij welvarender en niemand be nijdt hem zulks, wyl ieder hem welgezind is. En toen, na jaren wachtens, zjjne vrouw hem een zoon schonk, scheen er aan zijn geluk niets meer te ontbreken. De jongen werd Adam genoemd, een naam, in zyne familie zeer geheidmaar mettertijd scheen het, alsof hy dien naam geeno eer zou aandoen. Als den stamvader van ons geslacht stelt men zich in den regel een mensch voor van statigen en kracliligen lichaamsbouw; deze Adam echter groeide wel in de hoogte, maar was en bleef een tengere knaap, het evenbeeld zyner moeder. Gezond was de kleine bengel wel, die met schrandere oogen de wereld inkeek, maar ecnzelvig, droomerig, geen vriend van drukke spelen. L'efsfc was hjj met eenig stil werk alleen bezig, met graven in het zand, huisjes- bauwen en dergelijke zaken. Zoo groeide de knaap om en by zyne moeder op, tot hy oud genoeg weid om de school te bezoeken. Daar was hy in zyn element. Alras was hy zyn medeleerlingen vooruit, werd een baas in het schrijven en rekenen en achtte de boekon zyne beste vrienden. De oude meester, die zeer met den knaap was ingenomen, meende dat er iets beters in hem stak dan hier op het eiland in de voetstappen van zyn vader to treden. Zyn vader dacht er echter niet aan iets anders van hem te maken dan een veerman, zooals hy en zyne voorvaderen warei. „Het verkeer wordt van jaar tot jaar beter. Verheug u, roljn zoon, dat het bed zoo goed voor u gemaakt is; gij zult uw leven lang geene zorgen hebben", zeide h(j. Op zulke redenen knikte Adam slechts, maar antwoordde er niets op Hy bleef op de school tot hy zyn vyf- liende jaar voleindigd had en de meester verklaarde dat hij hem niets meer kon leeren. De herfststormen kwamen vroeg opzetten en maakten den goeden naam der September maand te schande. De regen viel in stroomen neer en de lucht was zóó koud, datde haver op het veld niot wilde rijpen en het ooft nog onrijp van de boomen viel. Ook heden was het weer zoo onvriendelijk mogelijk. Een noordwester geeselde het water door de zeeengte. De korte golven droegen witte koppen en de kustvaarders hadden de zeilen gereefd. Peter Jensen was in de schuur bezig en zag van tyd tot tijd met een zorgzaam oog naar zyne schuiten. Adam zat als gewoonlijk over zyne boeken en merkte niets van wind en weder daarbuiten. Zyne moeder stond by het waschvat en had er zorg over, l.oe zy hare wasch wel droog zou krygen. Het veerhuis scheen sedert een paar dagen als afgesloten van de wereld; niemand liet er zich zien. Hoe verwonderden zich vader en moeder Jensen, toen zy, door den aanhou denden stortregen, op het huis twee mannen zagen toetreden, die op den ingeweekten weg slechts met moeite vooruitkwamen. Hunne groote parapluies dropen van water. Om den wind hielden z(j die zóó dicht over het hoofd, dat men hun gelaat niet kon zien. Peter Jensen bromde zoo iets van octer thuisgebleven" en had al een stoer gezicht voor hen gereed, dat zich echter dadeli k ver helderde, toen h(j, nabijgekomen, in :ri don predikant en den meester herkende. Wordt ven. jd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5