N°. 10143 Woensdaa 15 Maart. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van igpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit tiommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 11 Maart. Feuilleton. De Huwelüksageut. LEIDSOH DAGBLAD. FRIJB DEZBirl COUBjLNT: Tosr Leiden per I duuJm..'..V.f 1.10. Franco per poeta 1.40. Aicondorltfke Kommer*..0.0B. PRIJS DEE ADVEKTENTIiN: 1—1 repelt f 1.01. Iedere repel neer f f.ltf. Qrootere letter* baat pUatemlmte. Toor bet tnoweeeren btuten de ttad wordt f0.66 berekead. Eerste Blad. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door mid del van het stoomschip „Didam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk morgenochtend om 7.30 (stadstyd 7.50) bezorgd z\jn. De wijze van verzending behoort duidelijk' op het adres vermeld te worden. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting der letterkundige afdeeling der Konink lijke Academie van Wetenschappen gaf prof. dr. J. Verdam, in tegenwoordigheid van de twee zoons, den bloeder en neef van den overle dene, een levensbericht van wylen prof. dr. Matthias De Vries, waarin hij deze twee vragen beantwoordde: lo. Hoe is De Vries geworden wie h\j geweest is? 2o. Wat is De Vries geweest voor de Wetenschap? Hij ken schetste het werk van dozen geleerde aan het slot zijnor rede in de volgende woorden: „xAldus heeft deze man der wetenschap en des vredes beide onder ons gewerkt, ons een voorbeeld nalatendo. Met hem is een der beide laatst overgebleven leden onzor afdeeling ten grave gedaald, die van den aanvang af daarin zitting hebben gehad. Hoeveel is er in die 40 jaren op wetenschappelijk gebied ook in ons vaderland ge laan, hoe groot is de voor uitgang op elk gebied van den menschellen geestDat de Nederlandsche taalstudie in die achtbare rij der wetenschappen niet alleen niet ontbreekt, maar zelfs fier het hoofd omhoog mag heffen, is voor een groot deel het werk van De Vries, die voor den roem, door ons vaderland daarin óf wellicht nu reeds behaald óf in de toekomst er voor weggelegd, „het purpren spoor mocht banen." Daarom zal z\jne gedachtenis in eere blijven. Aan zyn naam is de onsterflijkheid verzekerd, door meer dan één onvergankelijk gedenk- teeken, dat nog vele geslachten na ons spreken zullen van schitterende gaven, gesteld ten nutte van moedertaal en vaderland!" Nadat onder instemming van de vergade ring de voorzitter, prof. Kern, den spreker ook namens de familie dank had betuigd voor zjjne 6chets van het leven van een goed en groot man, werd rapport uitgebracht van den jaarljjkschen wedstrijd in Latynsche poezie. Er waren ditmaal niet minder dan dertien meer of minder lofwaardige prijsverzen van grooter en kleiner omvang ingekomen. Met het eeremetaal, gouden medaille, ter waarde van f 300, uit het legaat-Hoeufft, is bekroond de heer Giovannini, leeraar aan hot gymna sium te Forti, in Italië. In de te 's-Gravenhage gehouden jaar- lyksclio algemeene vergadering van de Haageche Broodfabriek is herkozen als commissaris de heer J. L. Dietz en is tot commissaris be noemd de heer D. De Jong Cleijndert. Over het afgeloopen boekjaar zal de fabriek geen dividend uitkeeren. In 1892 werden in do gemeente Noord- wtjkerhout geboren 56 en overleden 45 per sonen. H. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van eene hofdame, bracht gistermiddag een bezoek aan het Waalsche Weeshuls, Z.-O. Buitensingel, le 's-Gravenhage. H. M. werd ontvangen door mevr. Kool, directrice van de stichting, terwijl later jonkvrouwe Kcyers, regentes van hot Weeshuis, H. M. begeleidde op haren rondgang door het huis. H. M. be zichtigde de verschillende zalen. De kinderen waren allen naar school, doch in de naaikamer waren de grootere meisjes aan den arbeid en begroetten do Vorstin by har» binnenkomst met het „Wien Neerlandsch Bloed". Ook de afdeeling der oude vrouwen werd belang stellend in oogenschouw genomen en H. M. onderhield zich gernimen tyd met een 92-jarig oudje. Mr. Nicolaas De Roever, de archivaris der stad Amsterdam, wiens dood wy reeds meldden, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plotseling aan eene bloeduitstorting in de hersenen overleden. Vrijdagmiddag had hy nog tot vjjf uren in het archiefgebouw op de Nieuvmarkt gear beid en dienzelfden avond werkte hjj thuis nog tot ëén uur: 's morgens werd hjj door een zijner kinderen dood op bed gevonden. Hij had geene bepaalde kwaal, doch klaagde dikwerf over zware hoofdpijnen. Op den Iaatsten dag zijns levens ontving De Roever een afdruk van een artikeltje over noodmunten, bestemd voor het „Tijdschrift van Penningkunde". Dit is het laatste, wat de wetenschap van zjjne pen ontving. Het stoffelijk overschot van den overledene zal morgen, Woensdag, te 12 uren op de begraafplaats „Zorgvlied", waar ook zijne gade rust, ter aarde worden besteld. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, is gisteren op eenvoudige wijze op „Zorgvlied" aan den Amstel het gedenkteeken onthuld op het graf van wijlen mevrouw Sophie De Vries, door vele vrienden en vereerders daarop ge plaatst. Het i6 eene uitmuntend geslaagde buste van de eens zoo gevierde kunstenare», op een voetstuk, beide uit eene harde wit- bruine steen gehouwen door den beelfhouwer Teixeira de Mattos. By de onthulling werd namens de commissie van uitvoering het woord gevoerd door den heer Róssing, namens het Tooneelverbond door den heer dr. Abresch en door mevrouw Oldenzeel, uit Rotterdam, eene vriendin van de ontslapene. Beide Iaatsten hingen bloem kransen aan het monument, terwijl hare dochter het huldigde door het neerleggen van een bloemtuil. Haar zoon, de heer Henri De Vries, aanvaardde het geschenk met een woord van dank. Den lOden dezer heeft te Brussel de onderteekoning plaats gehad van een verdrag met Luxemburg tot woderzydsche uitlevering van misdadigers. De luits. ter zee 2do kl. C. L Temminck Groll en J. C. Stam, en do officieren van administratie 1ste kl. S. J. A. Deyll en W. G. L. Brunings, uit Oost-Indiö in Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De eerst aanwezende ingenieur in do stelling van Amsterdam (2de genie-comman dant) de kolonel A. J. Voorduin, is, zooals gisteren reeds gemeld werd, gepensionneerd. Die onverwachte pensionneering van den hoogst bekwamen hoofd officier, die daartoe nauwelijks in de termen viel, wekt, naar de „Tel." meldt, in de militaire kringen nogal opzien. Namens eene overledene dame is aan het Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage do aanzienlijke gift van f 2000 geschonken. Naar „De Amstelbode" verneemt, bestaat het plan, een eenvoudig, maar waardig monu ment op het graf van pastoor Brouwers op te richten. Dr. Cuypers heeft daarbij z(jno medehulp toegezegd. Ter vervanging van den gepensionneer- den luit.-kolonel B. H. Hilvers, zal de bi) het Tde leg. inf. overgeplaatste luit.-kolonel A. J. Prins, van den generaion staf, worden belast met het bevel van hot 4de bat. van gemeld corps, te Amsterdam in garnizoen. By Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die van 1 Aug. tot en met 31 Dec. a. s. belast zal zijn met het afnemen van de wis- en letterkundige examens, dr. H. Van de Stadt, directeur der H. B.-school met 5-jarigen cursus te Arnhem; tot lid en secretaris W. Van Roekei, leeraar aan de ambachtsschool te Arnhemtot leden dr. G. J. Michaëlis, leeraar aan de H. B.-school met vyfj. cursus te Arnhem; dr. H. P. J. Stenfort Kroese, leeraar aan hot gymnasium te Arnhem; M. Leopold, directeur van de kweekschool vooronderwijzeressen teArnhem E E. B. Lacomblé, leeraar aan de lioogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Arnhem M. Van Westrienen, leeraar aan het gymna sium en de H. B.-school met vijfjarigen cur sus te Arnhemtot plaatsvervangende leden J. Van Dam, leeraar aan de Rijkslandbouw school te Wageningendr. J. Th. Cattie, leeraar aan de Hoogere Burgorschool met vijfjarigen cursus te Arnhem; H. Tonkes, leeraar aan de H. B.-school met 5 jarigen cursus te ArnhemP. L Faisoly, leeraar aan de H. B.-school met 5-jarigen cursus te Nij megen; Ch. Altena, leeraar aan het gym nasium en de H. B.-school met 5-jarigen cursus te Nymegen. By koninklijk besluit is inr. J. P. Seyd- litz, te Maastricht, met ingang van 6 April a. s., opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Maastricht. E. H. A. Guljó benoemd tot burgemeester der gemeente Breda. Aan den lsten teekenaar by 's Ryks werf te Willemsoord, J. Damman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den werfdienst, met toekenning van pensioen. Aan de drie hieronder vermelde officieren van het wapen der artillerie, op de gronden en met toepassing van do wetsartikelen, daarbij voor ieder hunner in het bijzonder aangewezen, pensioen toegekend tot het be drag als achter ieders naam is vermeld. A. Greve, kolonel-commandant van het lste reg. veld-art., 2100M. Van Aken, kol.-commandant van het 4de reg. veeting- art., ƒ2100; H. G. A. A. Witte Eechout, kapitein-adjudant van het lste reg. vesting artillerie, ƒ1560. Benoemd bij het wapen der artillerie, tot commandant van het corps pantserfort- artillerie, de luit.-kol. J. G. F. Van Houturn, van het 4de reg. vesting artillerie, thans be last met het bevel over de pantserfort- compagnieën. De off. van admin, lste kl. P. F. Van Wage, met 1 April a. s. bevorderd tot insp. van admin., evenwel met bepaling dat by voorloopig in het genot zal blyven van de inkomsten, verbonden aan zyn tegenwoor- digen rang. Met een kloppend hart overwoog George de noodlottige woorden, de gevolgen, welke de uitvoering van dit avontuurlijke plan zoo het althans uitvoerbaar was voor Catharina moesten hebben, en van den anderen kant de wanhopige radeloosheid, waarin zyne geliefde zich bevond. In diep gepeins verzonken, bemerkte hy niet, dat iemand ongemerkt binnengekomen was en onmiddellyk achter hem stond. Eerst toen hy zyn naam hoorde, sprong hy, den brief verschrikt dichtvouwend, op en zag in het loerende gezicht van zyn vader. „Wat wil u van my?" vroeg hy bitter. „Jo mededceling omtrent datgene, waar- ovor ik inlichting vroeg!" luidde het antwoord. „Welnu, weet dan, dat Catharina hare liefde aan een ander heeft geschonken. Men zal alleen hare hand, maar niet heur hart dwingen." Da heer Von Waldburg herkende uit dit met verontwaardiging gegeven antwoord van tijn 20on diens heftige opgewondenheid duidelyk genoeg; ook ontging het hem niet, hoe George onwillekeurig den brief vaster tusschen zyne vingers samendrukte en hera met byna angstige haast in eene cassette, welke op de tafel stond, wegsloot. Zonder eene tweede vraag tot hem te richten, ver liet Christoph Von Waldburg de kamer, ten volle bevredigd over hot gehoorde en over de ontdekking, welke by voor weinige minuten had gedaan. Een enkele blik over Georges schouder in den brief had hem ramelyk Catharina's onder- toekening doen herkennen. Ofschoon hy niet wist, wat de brief inhield, stond het toch voor hem vast, dat de prinses brieven aan zyn zoon schreef. In elk geval speelde deze voor lusschen- persoon in den een of anderen liefdesroman, dien Catharina heimelyk aangeknoopt had want dat George zelf de uitverkorene van heur hart kon zyn, was voor hem niet denk baar. Hem bleef dus nog alleen over, uit te vorschen, wie de gelukkige was, want hy wilde het bevel van den keizer zoo stipt mogelyk opvolgen. Den volgonden morgen nu werd de heer Christoph Von Waldburg by Karei II van Lotharingen ontboden. Ofschoon deze het verzet zyner dochter niet verwacht had, hechtte hy toch geene beteekenis aan deze „meisjesgrillen." Met Rudolf II persoonlyk bevriend en het Habsburgsche Huis om politieke redenen altyd toegedaan, lag hem er alles aan ge legen, dat het voorgenomen huwelyk tot stand kwam en hyzelf wilde dus don huwe- lyksagent een stap tegemoetgaan. „Gy hebt uw keizerlyken heer omtrent de prinses gerapporteerd!" begon hy. „En wat is nu de meening van Zjjne Majesteit?" Christoph Von Waldburg aarzelde nog een oogenbliktoen besloot hy, ten einde het geheim te leeren kennen, zelfs geene rekening te houden met zyn zoon. „Zyne Majesteit wenscht alleen nog zeker heid te hebben, of liet hart van de prinses niet reeds in stilte gekozen heeft." „Deze zekerheid geef ik u by dezen", viel de hertog ha3stig in. „Hoeveel waarde ik ook hecht aan het woord van L'we Hoogheid, is dit toch in stryd met de verklaring van den kamerjonker, myn eigen zoon, die het voorrecht heeft, Uwe Hoogheid en de prinses te dienen." Met toenemende verbazing vernam hertog Karei, wat de keizerlyke agent over de ver dachte woorden van zyn zoon en over het vermoeden eerier geheime briefwisseling be richtte en nam terstond, nadat de heer Von Waldburg hem verlaten had, zyr.e maat regelen. Een Lotharingsche kapitein, vergezeld van twee soldaten der slotwacht, trad kort daarna de kamer van George Von Waldburg binnen. Men vroeg den niets vermoedende de wapens af en stelde eene huiszoeking in. Al wat men vond daaronder ook de cassette werd onmiddellyk naar de vertrekken van hertog Karei gebracht en George Von Waldburg als arrestant in zyne kamer opgesloten. Wat nu volgde, was eene uitbarsting van hevige woede. Catharina, bij haren vader ont boden, zag in diens hand haren uit de open gebroken cassette genomen brief. In wilde woorden gaf de verwoede vader aan zyne verwondering lucht. Half bewusteloos hoorde Catharina, hoe haar vader dreigde, den ge liefde als hoogverrader naar Nancv te trans porteeren, hoe hy haarzc-lve voor de keuze plaatste, óf hare toestemming lot het huwe lyk te geven, óf voor altyd in eon klooster te gaan. (St.ot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1