was". Zij hadden zyn paard b\j den bek ge grepen en tóen had hl) met zijne zweep naar zijn paard geslagen en misschien een paar soldaten geraaktdie mogelijkheid was niet uitgesloten. Al de getuigen verklaarden echter eenparig dat de beklaagde moedwillig door dén troep leod en niet toovallig, maar opzettelijk naar de militairen sloeg. Één getuige d décharge verklaarde evonwel dat de bekl. behooriyk had uitgehaald aan do goede zyde, - doch dat de militairen verkeerd waren uitgeweken, waardoor eigen lijk het geheolo standje ontstond. Bovendien hadden de militairon bek!., die mot een kruk loopt, uitgejouwd. Die getuige erkonde bekl. naar do soldaten te hebben zien slaan. Het O. M., waargenomen door mr. Pleyte, vorderde de veroordeoling v.rn den beklaagde, wegens het moedwillig door den troep rijden, tot f 15 boeto en wegens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf. Daarna stonden terecht N. B., M. B. on D. v. E., landbouwers-leerlingen to Aarlander- veen, beklaagd in den nacht van 17 op 18 Febr. jl., toen zy met nog eon zevental per- sonon van een feestje by R. v. L. huis aarts keerden, het landhek van J. v. d. B., te Aar- landerveen, te hebben vernield en by W. J. B. S. aldaar met steenen tegen do deur te hebben geworpen. Wat don knapen nu eigeniyk aanleiding had gegeven voor huane baldadigheid bleek niet; 't scheen dat zy meer gebruikt haddon dan dienstig voor hen was. Het O. M. vorderde voor ieder dor knapen 7 dager, gevangenisstraf, om eens een af schrikwekkend voorbeeld to stellen en een einde te maken aan dergolyke baldadigheden, welke in den laatst.en tyd, ook teAarlander- veen, hand over hand toenemen. By het daarop volgendo zaakje was het niet om de knikkers, maar om het recht van het spel te doen. C. v. d. K., te Noord- wylcerhout, dio oene manie schynt te hebben om hier en daar den bool stuk te slaan (hy stond er althans al meermalen voor .terecht) had zich heden weer te verantwoorden, be klaagd op 12 Febr. jl. bij J. v. d. B., te Noord wykerhout, moedwillig een ruit te hebben ingeslagen. „Dat ruitje kostte maar één kwartje, dus daarin zat het hem niet," en dat zou bekl. gaarne betaald hebben, maarhy had er ditmaal geene schuld aan. De eeno getuige was er twee van de vijf kwyt en de andere getuige, die hem het feit had zien bedryven, wel, die loog eenvoudig. Het O. M., er op wyzende dat bekl. reeds eenmaal door eeno brutaio ontkentenis eene veroordeeling misliep, meende dat liet bewys nu wettig en overtuigond geleverd was en vorderde voor den bekl. tot 14 dagen gevan genisstraf. Ten slotte stond heden nog terecht J. P., uit Leiden, beklaagd aldaar in de maand Januari jl., ton huize van D., aan de Oude Vest, de dienstbode, die met hem aldaar in betrekking was, te hebbon bestolen. Mot eon valschen sleutel had hy het kastje geopend, waarin hot meisje haar horlogo bewaardo, dit voorwerp woggonomen en voor f 10 verkocht. De 18 jarige knaap, die reeds uit militairen dienst was weggejaagd en te lui was om te werken, bekende de diefstal gepleegd te hebben. Hot O. M. vorderde zyne voroordeeling tot 6 maanden. Uitspraak in de heden behandelde zaken beden over acht dagen. Tp Bpdegrave werd de eerste afslag van zeevisch gehouden vóór den stal van den beer Oudejans. Er werden goede pryzeu gemaakt. Het plan bestaat, by eonig succes aldaar, geregeld visch aan te vooren, om ze op don afslag ten verkoop aan te bieden. Men zal zich herinneren het aller liefste incident, de vorige week by gelegenheid vtfn Toumiaire's feestviering meegedeeld, het oogenblik, toen in do stilte dor zaal plotseling Toumiaire's jongste meisje „Dag Pa!" riep. Ais een eigenaardig staaltje van fijn gevoel -wordt nu door de .Tel.'1 vermeld het volgend briefje van eene onbekende dame, welk epistel, den dag na de voorstelling, eer.e keurigopop aan hot adros van het meisje begeleidde „Lief kindje, Ik ken jo eigonlyk niet, m3ar zag je gister avond in de coraodio en hoorde je lief stem metje. Nu vertelde ik van morgen aan mfin dochtertje, dat maar een heet kloin beetje groter is dan „ui, dat „ie zoo erg zoetjes waart, en dat je zoo bly was over al de mooie bloemen die Papa kreeg. Toen vroog die kloine Lizzie: „Moedertje, wat kroeg dat lieve kindje wel?" en toen ik haar zei dat jy niets kreeg, omdat de meeste menschen niet eens wisten dat je bestond; kwam ze "heel dicht by me 9taan en zei: „Moedertje, mag ik haar dan een pop sturen vandaag?" Nu, daar kon ik geen néén op zeggen en toen zyn we er, één, twee, drie, eentje gaan koopen, want con kindje, dat zoo snoezig tegon haar Papa'rje is, zal ook stellig een zorgzaam poppen-moedertje wezen." De overs t room ingert in Trans- vaal. Nader blykt dat de verwoestingen, door storm en regen vloeden in de Transvaal aangericht, nog veel erger zyn dan aanvanke- lyk werd gemeld. Vooral aan Krokodilrivier hebben de elementen op verschrikkelijke wyze huisgehouden. De landdrost van daar schrift: De brug is weggeslagen, 45 huizen langs de rivier werden door het water meegevoerd, zonder dat do bewoners iets konden rodden. Waar vroeger tuinen waren, vindt men thans slechts kale rotsen. Verscheidene boeren, vroeger welvarend, zyn thans aan de grootste armoede ten prooi: ze zijn haveloos en Jyden gebrek. Na dat bericht zyn dadelyk te Pretoria de handen ineengeslagen om hulp te verleenen. Eene openbare vergadering werd gehouden, waar president Kiüger en generaal Joubert het woord voerden. De laatste gaf oene be schaving van het toonecl der verwoesting en zeide, dat do schade minstens 12,000 pd. st. bedraagt. Eene commissie van voor name ingezetenen word benoemd, die in het geheele land bydragen zal verzamelen. Inmiddels besloot do Uitvoerende Raad 1000 pd. st. ter beschikking van de boeron aan de Krokodil-rivier te stellen, aan welk bedrag president Krüger 200 pd. st. uit oigen middelen toevoegde. Rondom Pretoria zyn alle boomen en plan ten vernield. Alleen aan den Daspoortweg werd eone scbado van 4000 pd. st. toegebracht. Het woonhuis naast do stoom wasschery werd door het opgezweepte water meegevoerd; de bewoonsters lagen juist te bed en wisten slechts met groote moeite aan het doodsge vaar te ontkomen. Hot gebouw voor het Hoogo Gerechtshof is ingestort, zoodat het rechterlijke college thans zitting houdt in het gobouw van den Volksraad. Te Johannesburg drong het wator in de mynon der United Langlaagte, C own Reef, New Moss Rose, Star, Tharsis, Robinson, Teutonia, Champ d'Or, Treasury en May Doep, waardoor het werk moest worden ge staakt. De directouren der Teutonia-my'n heb ben zich zelfs genoodzaakt gezien, hun bezit voorloopig geheel te sluiten. By al die jobs- tydingen toch ook een goed bericht: do stort buien hebben drie goudriffen' blootgelegd. Dat het verkeer ernstig heeft geleden onder dezo abnormale weersgesteldheid, behoeft geen ujtvoerig betoog. Aan de spoorwegen r.aby Nelspruit werd eeno schade van 10,000 pd. st. berokkend. Het wegspoelen van een gedeelte van den dyk langs den noordeiyken oever dor Vaal deed voor de spoorbrug over deze rivier ernstig vreezen, doch gelukkig bleek daarvoor geeno reden te zijn. Het vervoer van kolen naar Johannesburg is eenige dagen geheel gestremd geweest, zoodat andere mijnen, die niet van het water hadden te lyden gehad, wegens gemis aan brandstof moesten sluiten, 't Is dus niet te verwonderen, dat het productie- cyfer van den Witwatersrand voor Februari buitengewoon laag is. Dezelfde week was ook eene ware week van spoorweg-ongelukken. De passagierstrein van Pretoria naar den Rand derailleerde naby Kaalfontein, waardoor groote schade aan het materiaal werd toegebracht. De reizigers bleven als door een wonder behouden; alleen de machinist en oene dame kregen lichte ver wondingen. Te Boksburg had insgelyks een spoorweg- ongeval plaats, waarby 17 mot kolen beladen waggons te splinter werden geslagen en het verkeer geruimén tyd werd gestremd. Ook hier waren geeno menschenlevens te betrouren. Eh eindelyk zyn te Johannesburg eone locomotief en zes vrachtwagens door dérail lement zwaar beschadigd, waarby een Kaffer ernstig werd gewond. Omtrent het bericht, volgens hetwelk de Italiaansche oud-minister Crispi opsluiting heeft aangevraagd van zyn zoon in een verbeterhuis te Turyn, wordt nador gemold dat bedoeld jongmenscli een zeer losbandig leven leidde on, om aan het noodige gold voor zyne uitspattingen te komeD, aller lei belangrijke brieven van Mazzini, Garibaldi e. a. zyn vader ontstal en voor liOOge sommen, vermoedeiyk aan politieke tegenstanders des heeren Crispi, verkocht. BECLAHEI. „HOE NAAKT filJ HET?" „Heel wel", zegt ge, „maar voelt gy u wezeniyk heel wel?" GIJ zyt te verstandig, om aan den eerste den beste, dien gy ontmoet, te vertellen dat gy onderhevig zyt aan slechte spijsvertering of leverziekte en dat gy u dus zeer prikkelbaar gevoelt en verre van wol zyt. Met velen is dit het geval en toch ligt or een goneesmiddel, waarby duizenden baat vonden, binnen hun bereik. Sequah's Prairie- Flówer is door zyne uitwerking een onverge- lykeiyk goneesmiddel en Sequah's Q'ie is de koning van alle pyn-dooders. Een iodor zou wèl doen deze middelen in huis te bobben zy halen doktersrekeningen uit en hebben oene onmiddellyke uitwerking. Verkrygbaar by A. J. GROEN P.Jzw, Haar lemmerstraat 70, en Ed. DE RUITER, Hooge- woord 88. 1514 19 BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft eone interpellatie plaats gehad over de Panama zaak. Op eene vraag van den lieer Lamarzelle, wat gowordon was van de door Herz aan eenige regeeringspor- sonen gezonden telegrammen, antwoordde de minister-president Ribot, dat volgens do be staande bepalingen do afschriften slechts ge rende zes maanden bewaard bly ven en dan vernietigd worden. Do minister heeft gelast, dat in de bureaux van de afdeeling „algomeene veiligheid" onder zocht worde of de afschriften, welke aan die afdeeling zyn gezonden, nog terug te vinden zyn. Mocht dit laatsto het geval wezon, dan zullen de£o stukken aan do Kamer en aan de justitie worden medegedeeld. In de enquête commissie heeft Brisson zijn ontslag als voorzitter ingezonden, maar de commissie besloot dit niet te verleenen. Verder is besloten de ministers Ribot en Bourgeois uit to noodigen in eer.e zitting te verschynen, om inlichtingen tc goven ovor de maatregelen, om Arton aan te houden, over de uitlevering van Herz en over de verzegelde stukken. Beide ministers hebben doen weten dat zij zullen komen. Duitsch I;i uil. By do behandeling der legerbegrooting in don Duitschen Ryksdag verklaardo de minister van oorlog Van Kaltenborn Stachau, in ant woord op oene vraag van den nationaal- liberaal Marquardsen, dat de geweren uit de fabriek van Lüwe zoo goed bruikbaar voor den oorlog en zoo voortreffelyk zyn als eenig ander wapen der Duitsche infanterie. Men kan, zeide de minister verder, met volle vertrouwen de toekomst tegemoetzien. De bewering van Ahlwardt, dat 60,000 uit Solrn- gen aan LOwe geleverde geweerloopon reeds vroeger door Italië als onbruikbaar waren geweigerd, is van allen grond ontbloot. Uit Solingen zyn geene gewcerloopen ontboden; de aan LGwe geleverde staven waren afkomstig van de rykswerkplaatsen te Spandau. Richter wees er op, dat Ahlwardt afwezig was en onwaarheid had gesproken. De mot de regeering in betrekking staande bladen verzekeren dat de verwerping der legeF- wet by de eerste lezing in de ccanmissie de regoering niet verrj.st heeft. Zy hoopt dat de meerderheid van den Ryksdag nog bereid zal zyn met i)e regeeriag in overleg te treden. Mocht dit niet het geval wezen, dan zaï do regeering goesi oogenblik aarzelen den Kyksdug te ontbinden. De „Post" vertelt, dat de keizer zou hebben gezegd: „By het introkken van de wet op de volksschool heeft men de Tegesringr van zwakheid beschuldigd. Bij de lagerwetton zal ik echter bewyzen, dat dit voirwyt ongegrond is. Ik zal toonen, dat de vaste wil vaa myn grootvader ook in my leeft. De „National Zeitung',gelotft.dateoneschik king nog mogelyk is. Toch. is, naar liét blad meent, door do stemining van gisteren eene crisis in het leven geroepen, welke hbt terug treden van C.tprivi of de ontbinding, van den Rijksdag noodig maakt. Do regeoring schijnt op het oogenblik het terrein te verkennen. Het ontbreekt haar echter aan genoeg beleid on vastberadenheid, om die elementen in het centrum en onder vryizinniger., die wel to'. eene schikking te vinden youden zyn, uan zich te verbinden. Hyfc internationaal gezondhoidscóftgres te Dresden js Zaterdag-namiddag to 2 u,rerl geopend in h?t gebouw van het ministerie yan buitenlandsch& zaken. De minister van staat, Motsch, wees in zyne openingsrede op het groot gewicht dezer conferentie. De Pruisische gezant graaf Yon DoendotT is tot voorzitter gekozen. De zittingen nomen op 14 dezer een aanvang. G ri»«n •IJt'itaitnii*. In het Lagerhuis verklaarde de ministor van koophandel, de heer Mundella, dat hy aan het initiatief der Kamer overlaat de ver werping te vragen van het wetsontwerp tot aanleg van de Kanaaltunnel. De regeering deelde verder mede, dat zy nog geen officieel bericht had ontvangen van de Yereenigde Staten betreffende de inlyving van Hawaï, maar dat waarschyniyk het voor stel tot inlijving uit het congres teruggenomen zal worden. De minister van oorlog Campbell Bannerman deelde mede, dat nog geene beslissing is ge nomen of een bataljon soldaten al dan niet naar Egypte zal worden gezonden. Oosteuryk-Hong.-Mona voli ie. In de Hongaarsche Kamer verklaarde Koloman Tisza opnieuw nadrukkelyk, dat de bewering van Asboth ongegrond was, als zou do Paus door do regeering zyn aangezocht, om zyn invloed aan te wenden, opdat de vorkiezingen in Hongarye ten gunste der rigeering mochten uitvallen, waartegen de regeering zou afzien van de invoering van het verplicht burgoriyk huwelyk. Jlloisfer Bourgeois. In den brief, waarin de Fransche ministor van justitie Bourgeois den minister president Ribot zyn verzoek om ontslag mededeelt, wyst de hoer Bourgeois op de verklaringen, welke door mevrouw Cottu en den heer Soi- noury voor het hof van assises zyn afgelegd. [Zie het Panama proces in het 2de blad.] „Naar aanleiding van deze mededeelingen", zegt de heer Bourgeois, „acht ik het noodig te bewyzen, dat ik noch direct noch indirect, aan wien dan ook, heb toegestaan pogingen te beproeven by mevrouw Cottu in verband met de Panama-zaak". Do wyzo, waarop zyn naam in de zaak was gemengd, achtte hy in stryd met zyne oer en daarom vraagt hy zyn ontslag als minister, ten einde zyn naam van eiken blaam te kunnen zuiveren. De heer Bourgeois deelde zyn besluit nog Zaterdag-avond aan den heer Ribot mede en onmiddeliyk werd Zondag ochtend een minis terraad belegd, ten einde over de zaak te be raadslagen. De uitslag was, dat de commis saris Nicolle, die mevrouw Cottu begeleidde, onmiddeliyk werd ontslagon, terwyl het ont slag van den heer Soinoury spoedig zal volgeD. De heer Nicolle was voorheen journalist en medewerker aan do „Gaulois." Mevrouw Cottu, door een der Fransche ver slaggevers als „un petit bout de femme" ge kenschetst, ontwikkelde eeno buitengewone spraakzaamheid, vooral, toen zy door den president Pilet-DesjardiDs, die door dit zeld zame geval gelyk de verslaggever er by voegt zelfs zyn podagra vergat, mét den heer Soinoury werd geconfronteerd. Dit jonger driftige vrouwtje vormde eene scherpe tegen stelling met den geslepen politieman, die haar de juistheid van elke verklaring betwistte; Het spiegelgevecht tusseben den grooten, zwaren politie-chef, met zrime langzame, be daagde spraak, en de- jonge vrouw, die steeds driftiger en heftige® werdi, duurde meer dan een half uur. Sierst toen de coaamissarieNicole, die minder geslepen was dan zyn che5 en zich spoediger liet vastzetten, als getuige moest optreden,, kon mevrouw Coötu het pleidooi winnen. Als overwinnares veoliet zy het strijdperk, luide toegejuicht dooï de advocaten, die zich en hait opsteldon, toen mevrouw Cottw de zaal verliet. Alle bladen spreken natuurlijk over het geval. De „Figaro" voorspelt dat do verkla ring van mevrouw Cottu eeno geheele minis teriele crisis ten govolge zal hebben ca ook de „Libre Parole" juicht, nu het Panama schandaal opnieuw eene ernstige wending voor de regeering dreigt te nemen. Eveneens talmt de heer Andrieux niet zijne ingenomenheid over het geval openbaar te maken. De heer Andrioux. acht het reeds uitge maakt, dat do heer Soinoury langs slinksche 1 wegen ge.poord hoeft, gewichtige documenten van mevrouw CrUu i:i handen o k.ygen, uitsluitend met Let doel om de tegenstanders

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2