Gemengd Nieuws* Ten gevolge vanueflfcpGórwog' déraillement in heden in den vroegen och»^,^ ia aansluiting van den Franse*^ trtin naar Nederland gemi3t, zoo- in den trein No. 14, welke te 10 u. 32 ni. ^tadsttfd 10 u. 52) alhier aankomt, de Paryscho waggons ontbraken. Reeds werd in ons blad aange kondigd dat het Hollandsche Spoor a. s. Dinsdag om 11 u. 40 m. een extra-nachttrein laat loopen van Amsterdam naar Leiden en Den Haag. Dit is om de Hagenaars en Leidenaars in de gelegenheid te stellen in den circus Carré de première by te wonen van „De Amazonen van Dahomey", 40 personen, onder bevel van de Gumma-Amazone-Overste. Gisteren, in den laten avond, is te '8-Gravenhage in het pakhuis van den heer T. tevens berg- en droogplaats van tabak en sigaren in de "Warmoezierstraat, eon fello brand uitgebroken. De vlammen, welke rykeiyk voedsel vonden, grepen zeer snel om zich heen. Met twee stralen van de waterleiding werd het vuur door de brandweer bedwongen. Beneden en boven is het perceel nagenoeg geheel uitgebrand. Men meent te weten dat een on ander is verzekerd. By de Witte Brug te 's-Gravenhage werd gistermorgen een heer door de stoom tram overreden en aan beide beenon zwaar gekwetst. Dinsdag is te Gouda eene vrouw bevallen van haar 16de kind en Woensdag eene van haar 20ste kind, zoodat die twee vrouwen moeder over te zamen 36 kinderen ztjn. Dagblv. Gouda.) Van den heer Oscar Carré, te Amsterdam, wiens echtgenoote A. Salomonska indertyd by eene spoorwegramp in Duitsch- land op zoo verschrikkelijke wyze het leven verloor, ontvingen w$J de kennisgeving dat hy thans hertrouwd is met Ada Graham, van Sheffield. Uit Amsterdam schrijft men dd. gisteren Ons schandelijk leeiyk postkantoor, berucht by alle vreemdelingen, zal 't is bekend verdwijnen. Maar vóór het nieuwe gebouw gereed is, zullen de postambtenaren nog drie malen verstijfd van 't nieuwjaarskaartjes- stempelen huiswaarts gaan. Drie jaren zal 't nog duren. Zoolang blijven in de ruïne op den Voor burgwal, 't was onmogelijk. Daarom besloot do minister't hoofdkantoor der Nederlandsche posterijen in do hoofdstad zoolang te vestigen in de oude schilderijen- loods aan 't Damrak, het oneslhetisch ge bouwtje, waarover de omwoners reeds zoo lang hebben geklaagd. Do loods werd opgelapt. Behoorlijk ge schilderd, vertimmerd, van elektrische lampen voorzien on van centraio verwarming. De oude lessenaars werden er weer gezet met de volgedroogdo inktkokers en de pen houders aan touwtjes toen was het hulp kantoor gereed. Hedenavond had de plechtige bezichtiging plaats en de autoriteiten waren zeer tevreden. Zaterdag verhuizen de bureaux en Maandag nacht zal ik mijn borichten in oen der drie bussen steken van het kantoor op het Damrak. Ja, drie bussen. Dat is nog iets nieuws. Er is er één voor stadsbrioven, één voor buitenstoedsche en één voor drukwerken. DeheerCharles Davenport (Sequah) is na eer. ongekend succes van Tilburg naar Breda vertrokken, waar den 6den Maart zijne séances zullen beginnen. Zijn gevolg is met een „reclame-papegaai" vermeerderd. Deze sprekende vogol zegt tot iedereen, die 't hooren wil „Do you suffer? Take Seqnah's oil! Take Prairie-Flower!" [Hebt gepyn?5eem Sequah- olie! Neem Prairie bloemEn die ra.ad wordt over bet algemeen wol opgevolgd. Do Arnhem scho Cr t." verneemt uit goedo bron, dat het aantal sollicitanten naar de betrekking van directeur der Am- hemsche Orkestvereeniglng thans 68 bedraagt, waaronder 57 buitenlanders. Volgons de bladen heeft de justitie do overbrenging naar het huis van bewaring to Middelburg gelast van K. en M., hoofden der Volksbrood- en koekbakkery te Vlissingen. Vermoedeiyk is frauduleus ban kroet de reden. De laatste trein van Boekeloo t Ensehcdeo is Donderdag-avond onderweg j 1 ,,.n goederenwagen geloopen, welke door d hevigou JTiïM! van *10t station Boekeloo was losgeraakt. De machinist, die natuuriyk op zoo iets niet bedacht was, reed in volle vaart op dit voertuig, waardoor machine en wagen belangryk beschadigd werden. Per- sooniyke ongelukken hadden niet plaats. Te Groningen worden pogingen aangewend voor de oprichting yan eene St*u- dentenclub, welke zich ten foei zal stellen het bezoeken van cafés-c^antants enz. onder studenten, alsmede hqfc vloeken er. het voeren van onzedelyke gesprokken tegen te gaan, en het weren van onzedeiyke beelden of photo- graphieén op studentenkamers. By den wedstryd tusschen Terron en Corre zy'n 30 veiligheidswielers, het eigen dom van verschillende toeschouwers, gestolen Te Stadl, in Op p er-S ti er m ar ked, zyn eenige vry ernstige schokken van aardbe ving gevoeld. In de „New Review" verklaart dr Ernest Hart in een opstel over: „De naderende cholera", dat de cholera weder nadert en dat men zich op hare bestryding moet voorbe reiden. Dr. Hart wyt de verspreiding der cholera byna geheel aan het gebruik van slecht water. Uit Lissabon wordt geseind dat de haven van Marseille verklaard is als verdacht door cholera te zyn besmet. In de maand Januari zyn er volgens het Russische Staatsblad in de vyftien provin- cién van het ryk, waar cholera-gevallen voon kwamen, aan deze ziekte 373 personen over leden. In de provincie Podolië stierven 196 personen aan cholera. De „Grashdanin" be weerde kort geleden, dat er in Podolié dagelyks 500 personen overleden, eono opgaaf, welko dus waarsc.hyniyk overdreven is. Naar luid van het officicele bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" in Berlyn van 1 dezer is in de laatste berichtsweek geen enkel sterfgeval door cholera of ziektegeval van dien aard in hot Duitscho ryk waargenomen. Op 25 Februari bleven in Duitschland nog slechts 8 ïyders in behandeling, waarvan 3 te Hamburg en 5 te Nietleben. BUITENLAND. Frankryk. De „Figaro" heeft iemand naar Columbia gezonden, om berichten in te winnen nopens het Panama kanaal, en zy heeft thans van hem een rapport ontvangen, dat zeer teleur stellend is voor hen, die nog geloofden aan de voltooiing van dat kanaal. In dat door vele afbeeldingon opgehelderd artikel wordt een overzicht gegeven van den tegenwoor- digen toestand der landengte van Panama en do schryver komt tot het resultaat, dat de werken en de voorraad hoogstens 300 millioen franken en waarschynlyk veel minder waard zyn; dat hoogstens een vierde, en wel het gemakkelyksto, deel van den arbeid is ver richt; dat de voltooiing van een kanaal, al werd het met sluizen gemaakt, nog minstens 1050 millioen zou kosten en dat dit geld misschien 5 pet. zou kunnen opleveren, wan neer al het reeds uitgegeven geld als geheel verloren werd beschouwd. Mevrouw Grévy, de weduwe van den oud president der Fransche republiek, is op 70 jarigen leeftyd ten gevolge van eene long ontsteking overleden. Mevrouw Grévy was de dochter van den leerlooier Fraisse, te Narbonne, en huwde in 1854 met den heer Grévy, toen nog advocaat, die haar by zyn dood meer dan 6 millioen fr. naliet. Mevrouw Grévy zal te Mont sous Vaudrey worden begraven. Uit hot huweiyk werd slechts één kind geboren, eene dochter, de echtgenoote van den bekenden heer Wilson. Het hof van appèl heeft do beslissing op de verzoeken tot invryheidstelling van Cottu en Eiffel verdaagd. Tusschen den Franschen Senaat en de Kamer dreigt eene botsing over de wet op de drankbelasting, daar de Senaat deze zaak van de begrooting wil scheiden, en daartoe in eene niet-officiëele byeenkömst besloot. De Kamer leden daarentegen moeten hebben besloten gee-*1 genoegen te nemen met eenig besluit van Jen Senaat, dat van het hunne afwykt, waardoor' boogore lichaam alle invloed ontnomen J<>u zÜn- Later werJ gemeld dat des middags eene byeenkömst vart Hamerleden plaats had, waar besloten is de Yiot tot herziening der drank belasting krachtig te' handhaven. Aan eene commissie werd opgedragen hiervan aan de Regeering mededeeling te Joen. Te vyf uren werd deze commissie door R?bot ontvangen. Te Parys liep gisteren het gerucht, dat Arton te Weenen was gearresteerd. Hét bleek al spoedig onjuist te zyn. Het werd. uit Weonen tegengesproken. Dult«ühIuuQ« Ijit Berlyn wordt aan de „Times" geseind, dat aldaar een telegram ontvangen is, mel dende dat dr. Oscar Baumann op de Westkust van Afrika is aangekomen. Hy zal het gebied onderzoeken tusschen den Kilima-Ndajaro en het meer Victoria-Nyanza. De „Times" ontving een telegram uit Berlyn, meldende dat de gezondheidstoestand van den ontdekkingsreiziger Wissmann ongun stig is. Wissmann heeft het Victoria-Nyanza bereikt. De toestand van zyne gezondheid boe zemt zyn volgelingen ernstige bezorgdheid in. Uit Weenen wordt aan de „Times" ge meld, dat op de internationale gezondheids conferentie, welke den llden te Dresden zal gehouden worden, dezelfde onderwerpen zullen behandeld worden als op de conferentie van Venetië. Italië. De Kamer heeft met 143 tegen 112 stem men de overeenkomst betreffende het over- zeesche postvervoer goedgekeurd. De bladen te Rome berichten dat, op verzoek van Crispi, zyn zoon naar het ver beterhuis te Turyn is gebracht. De minister van oorlog, generaal Pel- loux, heeft zyn wetsontwerp betreffende het op pensioen stellen van officieren, na hot besluit van den Senaat, teruggetrokken. De minister zal het ontwerp wyzigen en niet aftreden. Over den afloop van het jubileum des Pausen wordt uit het Vaticaan aan de „Pol. Corr." geschreven; In het Vaticaan uit men hooge tevreden heid over den waardigen en ongestoorden afloop van het feest van 19 Februari. Men heeft in Vaticaansche kringen niet over het hoofd gezien, dat de Italiaansehe autoriteiten alles hebben gedaan om by deze gelegenheid de orde te handhaven en den naar Rome gekomen pelgrims volle vryheid van bewegiDg te verzekeren. Het is algemeen opgemerkt, dat Leo XIII by zyne toespraak tot de Itali aansehe pelgrims zeer vredelievend zich uitte. De Paus vermeed iedere zinspeling op de houding der tegenwoordige Italiaansehe regee ring en bepaalde zich er toe, eendracht te prediken en zyne vurige wenschen voor den vrede en den bloei van Italië uit te spreken. De vaderlandlievende toon des Pausen heeft te Rome onder de liberalen en by de regeering een goeden indruk gemaakt en ongetwyfeld er toe bygedragen, dat het feest van den Paus zyn uitsluitend kerkeiyk karakter hoeft behouden. De familie van den in een trein vermoor den oud burgemeester van Palermo Notarbar- tolo eischt 1 millioen lira's schadevergoec'ing van de Siciliaansche Spoorweg-Maatschappy. De politie te Rome, die, naar aanleiding van de laatste ontploffingen, 26 personen in hechtenis heeft genomen, deelt nu den uitslag van haar onderzoek mede. De politie komt tot de slotsom, dat allo ontploffingen, tusschen 22 Jan. en 20 Febr. ver oorzaakt, het gevolg zyn van een vooruit be raamd plan der anarchisten. De ontploffingen waren gericht tegen het koninklyk paleis, het ministerie van binnenlandsche zaken, de woning van den minister-president en de woningen van twee rechters, die deel hadden genomen aan de vervolging, welke tegen de anarchisten was ingesteld. Tevens deelt de politie mede, dat het haar gelukt is eene bommen-fabriek te ontdekken, waar alle benoodigdheden werden gevonden, die vereischt worden tot het vervaardigen van dynamiet-beramen. België. Ten gevolge van de overwinning van kapi tein Dhanis over de Arabieren in den Congo- staat, heeft die Staat besloten terstond het plan om de Arabieren terug te dryven ten uitvoer te brengen. De kapitein De Ponthier vertrekt uit België met andere officieren, om het bevel over de expeditie te voeren. Dit bericht, dat de Congo-staat eene expeditie uitzendt, wordt door de bladen nader bevestigd. Maandag zal per „Lulu Bohlen" eene sterke expeditie onder luitenant Ponthier zich insche pen en met de expeditie-Dhanis samenwerken tot onderdrukking van den slavenhandel en van den opstand in de streek Lomani. Het kamp Basoho wordt als punt van uitgang voor de operation gekozen. Op de oevers van den Congo zal uit de zwarte bevolking een klein leger worden aan geworven. Verder verneemt men nog, dat, ten gevolge van de overwinning, door luitenant Dhanis op Sefou, don zoon van Tippo-Tib, behaald, de regeering eene krachtige aanvallende politiek, tegen Morenio Mohara, den moordenaar van de expeditie-Hodister, zal doen volgen. De behandeling der grondwet herziening in de Belgische Kamer is op zonderlinge wijze g08taakt. Nadat de Brusselsche afgevaardigde Le- monnier het voorstel der regeerir.g had be streden, kwam de beurt aan den heer Nothombr die het stelsel zou toelichten, dat hy had voorgesteld, om het stemrecht te verleenen aan alle burgers boven de 25 jaren. De heer Nothomb verzocht echter later te mogen spreken, omdat hy niet voldoende voorbereid was, en ook de sprekers, die zich verder hadden laten inschry ven, waren niet in staat hunne redevoeringen te houden. „Welaan dan zeide do minister-presi dent Beernaert wanneer geen der sprekers gereed is, blyft ons niets over dan de zitting twee dagen uit te stellen." Dit voorstel werd echter niet aangenomen^ maar toch werd de zitting opgeheven. Het spreekt wel vanzelf, dat dit ongehoorde voor val te Brussel groot opzien heeft verwekt. De radicale „Réforme" dryft natuuriyk den spot met deze houding der tegenstanders van algemeen stemrecht en ziet daarin het bewys van de onmacht der anti-liberalen en doctrinairen om hunne plannen betreffende de herziening tot stand te brengen. Yan andere zyde wordt ook beweerd dat deze plotselinge staking der beraadslagingen het gevolg ie van eene overeenkomst, welke getroffen zou zyn tusschen de regeering en de gematigde liberalen. De grondslag van dit compromis zou wezen verwerping van het algemeen en goedkeuring van het beperkte kiesrecht, dat de regeering in haar ontwerp hoeft voorgesteld. Of deze opvatting waar is, moet evenwel nog biyken. Groot-Britauiiic. Gistermiddag heeft Gladstone een zeventig tal afgevaardigden, onder wie Pickard, sir Charles Dilke, Burns, Tillett, Wilfrid Lawson en anderen, ontvangen. In antwoord op hun betoog, dat het noodig is by de wet een arbeidsdag van 8 uren in te voeren, ver klaarde Gladstone dat de regeering in deze niets kon doen, zoolang geene meerdero een stemmigheid onder de werklieden zelf bestond. Toch zou hy er zich niet tegen verzetten, dat den 3den Mei een voorstel tot invoering van dien arbeidsdag werd ingediend. De „Standard" zegt van de rede van den Duitschen keizer in Brandenburg, dat het blad met genoegen ziet, dat die rede minder agressief is dan de vorige. Het is duidelyk dat keizer Wilhelm by verloop van tyd een beter denkbeeld krygt van zyne plichten, roe ping en positie. Span.jo. Ten gevolge van tusschen Sagasta en Ca- novas verkregen overeenstemming, noodigt deze laatste het conservatieve comité te Madrid uit, by de a. s. Kamerverkiezingen in Spanje voor de liberalen en tegen de conservatieven en republikeinen te stemmen. Ten einde te voorkomen, dat republikeinen worden gekozen, zullen de conservatieven te Madrid geene candidaten stellen. Uit Madrid wordt aan de „Standard" ge seind, dat het liberale ministerie-Sagasta rekent, dat do algemeone verkiezingen, welke morgen (Zondag) zullen plaats hebben, zullen bewerken dat de nieuwe Cortes 300 leden zullen tellen, die der regeering gezind zijn, en 137 leden der oppositie. Tereenlgde Staten. Met geestdrift is Cleveland, de nieuwe democratische president der Vereenigdo Staten, na te Lakewood door 2500 dames uitgeleide te zyn gedaan, met zyne echtgenoote te Washington verwelkomd. Heden, Zaterdag, zal hy by de aanvaarding van zyn ambt den eed afleggen. Dit is het 27ste presidentschap sinds 1789. Vóór Harrison was Cleveland president van 1885 tot 1889. In Clevelands kabinet ontbreken do staats lieden van beroep, die hun ambt niet anders dan als een winstgevend zaakje beschouwen. Al de ministers zyn rechtsgeleerden evenals in 1885, en de 8 staten, die in het ministerie vertegenwoordigd zyn, tellen 20,523,466 zielen of bijna een derde van do bevolking. Cleveland nam gisteren met zyne gemalin te Washington voorloopig zyn intrek in het] Arlington-hotel, dat te zyner eer op feeste-1

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6