- mmmÊÊmmmm—**aftfa Firiantiëei Ovei zicjn t. De ttmtet in "Nederlandsche fondsen was "kalm, sonder tot ©enige bijzonder© vermelding aanleiding te geven. In industrieel© waarden was de koloniale markt vast, doch met weinig handel. Aandeelen Cultuur-Ma a t- schappy ©n Senembah waren goed gevraagd. In het begin dor week had eeno groote r\jzing plaats in aandeelen Ned.-Afrikaan- sche Handelsvereeniging, naar aan leiding van het gerucht, dat eene dividenu- uitkeeriflg van minstens 15 pet. zou plaats hebben. Later gaven de koersen groote slin geringen te aanschouwen, zonder dat daarvoor eenige voldoende grond bekend werd. In de buitenlandscho fondsenmarkt trok in de eerste plaats Portugal de aandachi waarvan de koersen op eene zeer vaste houding duidden. Betreffende de schuld van dit land, heelt de minister van financiën in de Cortes ver klaard, dat de nieuwe regeering in de aller eerste plaats hare krachten zal wijden aan het onderzoek van do schuldregeling, daar dit thans wel de gewichtigste quaestie voor Por tugal is. Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar hetgeen met mogelijk heid door het land zal kunnen worden opgebracht, om daarna tot het indienen van een grondig plan te kunnen overgaan. Obligation Portugal waren gedurende deze week voor Parijs en Berlijn gevraagd. In laatstgenoemde plaats is do animo voor deze fondsen nogal groot, in verband met de inmen ging der Duitsche rogeoring, welke reeds eenige malen eene nota met betrekking op de schuldregeling by Portugal heeft ingediend. Intusschen zijn, blijkens zooeven gepubli ceerde opgaven, de douane-ontvangsten ii Portugal gedurende de maand Februari niet onbelangrijk vooruitgegaan. De markt der Russische fondsei bleef in nauw verband met den roebelkoers. Flink in prijs tegen de hoogere roebelnotoering, flauwer daarentegen, toen hierin een kleine achteruitgang viel waar te nemtn. Eene ge lijke beweging had plaats in aandeelen War- schau-Weenen en Russische Zuid- "Westspoor, welke eveneens met den gang van den roebel gelijken tred hielden. Uit Weenon komt het bericht, dat de Raad van Administratie der FranschOoston- rijksche (O os t H ongaarsche) Spoor beslist heeft, dat do coupon van de 3 pets.- obligatiën, 1 Maart vervallende, zonder aftrek van belasting, dus tea volle mot 7.50 fr., zal worden betaald. De curator voor de Prioriteits- leening heeft nl. voor do volle betaling der coupon zyno toestemming gegeven. De obligation Spanje binnenland, perp. schuld, kunnen thans, ter verwisseling tegen nieuwe obligatiën met coupons, worden ingeleverd. Het verdient aanbeveling de in levering te doen plaats hebben vóór 31 Maart. Het te Antwerpen gevestigd comité voor Turksche fondsen heeft zich niot vereenigd met de voorgestelde regeling betreffende de Turksche loten, en zal aan den Raad van Administratie te Konstantinopel nieuwe voor stellen daaromtrent doen toekomen. Als basis daarvoor zou worden aangenomen do uitkee- ring ten volle der getrokken loten, evenwel ten koste van de met fr. 400 uitgelote stuk ken, welke een minder aandeel zouden ont vangen. Intusschen zal het oorspronkelijke regelings- voorstel, waarvan de hoofdinhoud reeds vroe ger is medegedeeld, dezer dagen aan de goed keuring der Turksche regeering worden onderworpen. Te Londen schijnt de ontevredenheid, welke reeds lang heorschte over de krachtelooze houding, door de Argentynsche regeering ten opzichte der finantiëele regeling aange nomen, eene beweging te hebben uitgelokt tot het benoemen van eene commissie van onderzoek. Deze commissie zou zich naar Argentinië begeven, ten einde aldaar den toestand der financiën te onderzoeken en raad te verschaffen, daar men gelooft dat de invor dering der belastingen niet met de noodige gestrengheid geschiedt, en Argentinië wel by machte wordt geacht hare verbintenissen te kunnen nakomen, indien de inkomsten van het land op degelyker wijze worden beheerd. Van de overige Zuid-Amerikaansche fondsen waren Venezuela's in het begin der week iets vaster, op aankoopen voor Parijs. De Peruvian Co. maakt bekend dat de regooring van Peru 5000 pd. sterl. betaald heeft op rekening der jaarlijksche subsidie van S0,000 pd. bt. Deze stortingen zullen iedere maand plaats hebben, zoolang de onder handelingen over den afkoop der belastingen op de eigendommen dér Peruvian Co. niet zijn afgedaan. De hoogst ongunstige stemming, waarin de Amerikaansche Spoorwegmarkt in het begin der week verkeerde, was hoofd zakelijk gegrond op hernieuwde ongunstige geruchten van den Reading spoorweg, welke in grootere moeilijkheden verkeert dan eerst werd gedacht. Tevens was eene scherpe daling in North Pacific aandeelen voldoende oorzaak tot eene verdere verflauwing der markt. Onder de fondsen, welke hier verhandeld worden, trokken voornamelijk E r i e-waarden de aandacht, welke zeer sterk in prijs ach teruitliepen, waarbij ons publiek als kooper optrad. De oorzaak voor deze daling moet worden gezocht in geruchten, dat ook deze Maatschappij in handen van een receiver zou geraken, doch, zooals wel te verwachten was, werd dit van officieel© zjjde tegenge sproken. In overeenstemming met Erie- waarden waren ook de Chicago- E r i e- fondson belangrijk aangeboden en vooral de Income-Bonds dezer Maatschappij aanzienlijk lager. Toen ten slotte de ongunstige geruchten werden tegengesproken, ontstond eene betero stemming, welke nog werd verhoogd door het feit, dat eene kooporder van over 2000 Erie-shares werd uitgevoerd. Hierbij sloten zich aan de Missouri- waarden, waarvoor nogal veel kooplust bestond. De 2de hyp.-obligatiën Western N.-Y. Pennsylvania waren sterk door Amerika aingeboden. Het wordt bevestigd dat de April coupon van bovengenoemde obligatiën niet zal worden betaald. Dezer dagen zal in eeno circulaire vanwege de Maatschappij worden medegedeeld welke oorzaken hiertoe hebben geleid. Aandeelen Louisville Nashville waren hooger op de belangrijke stijging der netto ontvangsten in de maand Januari, wijzende eone vermeerdering aan van 240,000 dollars Evenzoo heeft de Atchison-Topeka eeno vermeerdering der ontvangsten aan te wijzen. Ten opzichte dezer Maatschappij valt nog te vermelden dat door hot overlijden van den president vermoedelijk een nieuwe weg zal worden ingeslagen wat betreft het beheer en de politiek van voortdurende uitbreiding, waarmede vermeerdering der lasten hand aan hand gaat, voorloopig zal worden getemperd. F1 o r i d a waarden liepen in koers terug, toen de vraag voor Amerika ophield. Tegen over hot aanbod bestond toen niet meer vol doende vraag. Rijnlandschc Bank. Goaiengd Nieuwe. Zooals wij in ons vorig nommer reeds meedeelden, opende de firma P. J. Keuls en Co. gisteren hare niouwe inrichting voor den verkoop en detail van wijnen, gedistil leerd en likeuren. Vooral des avonds trekt de étalage onmiddellijk de aandacht door de juist aangebrachte verlichting. Spiegels weerkaatsen het met tact tentoongestelde eeDige malen en de etalage-kast zelve, naar den laatsten smaak vervaardigd, maakt een uitstekenden indruk, 't Is zelfs jammer dat deze winkel geen plaatsje heeft kunnen vinden op don Nieuwen Rijn, waar het geheel beter voor zou komen maar de plaatsing tegenover den goed voor- zienen kelder der firma heeft dit voordeel, dat men nimmer tevergeefs iets zal vragen. Het is onmiddellijk bij de hand en het kan niet anders of de firma Keuls zal do besto resultaten met hare nieuwe inrichting ver krijgen. Het in den loop dezer week nabij de Oude-Wetering in het Brasemermeer ge zonken schip, dat later bleek met salmoniak- water beladen to zijn geweest en waarvan de opvarenden gered zijn, zooal6 wjj in ons nnm- mer van 3 dezer vermeldden, is reeds weer gelicht. Heden is van de werf van den heer D. Boot, scheepsbouwmeester te Alfen, met goed gevolg te water gelaten een ijzeren paviljoenschip, gebouwd voor rekening van den heer J. Borst, te Zwammerdam. Daarna zijn de kielen gelegd voor eene stalen hevel aak, voor rekening van den heer C. Slagt, te Oud-Loosdrecht, en van een ijzeren paviljoen- jacht, voor rekening van den hesr A. Starre veld, te Uitgeest. Hel standje in den circus-Carré te Amsterdam is bekend genoeg geworden. De stalmeester werd daarbij verwond en eenigen tijd daarna is hij overleden. Zelfs werd beweerd, dat die dood aan de toege brachte wond was te wijten. De terechtzitting van de 5de kamer der arrondissements recht bank was gisteren geroepen het noodige licht over deze zaak te doen schijnen. Alfons Johan Driessen, 22 jaar oud, geboren te Padang, is de beklaagde. Op 30 Nov. zou h\j, dus zegt de dagvaarding, den stalmeester Persina verwond hebben aan de kin, door mot een glas te gooien. De jongeling erkent gegooid te hebben in drift, zonder bedoeling om te wonden. Hy gooide 't meer weg dan dat hij 't plan had den man te raken. Bekl. was driftig en dacht niet na over hetgeen hij deed. Hjj had een diner gehad en een goed glas wijn gedronken. Hi) was dus opgewonden. Persina gelastte hun, zeide bekl., een glas bier van de balustrade te nemen en toen bekl. daaraan niet voldeed, schopte Persina het weg, zoodat de inhoud over des jongelings kleederen kwam. Toen raapte deze het op en volgde 't gooien. Persina bloedde dadelijk. De deskundigen hebben 't lyk van Heinrich Persina geschouwd en hebben aan de kin een litteeken ontdekt, ongeveer l/2 centim. diep. Overigens geene teekenen van ver onding.'t Hartzakje is uitgezet, in 't hart veel bloedde wand van de rechter-kamer is bleek en dun, verder is de conclusie, dat er was eene vettige ontaarding van de hartspier en in 't algemeen eene hartziekte. De verwonding aan de kin was genezen en had niets met het overlijden te maken. (Gedurende het lezen van het geneeskundig rapport door den griffier wordt beklaagde, die zyne verklaring staande afgelegd had, door den bode der rechtbank een stoel aange boden.) De deskundigen, de heeren "Waller, Jacobi en Barendrecht, artsen, bevestigden onder eede hun rapport. Aan 't gelaat van den doode viel geone zwelling waar te nemen. Dr. Baren drecht heeft Persina behandeldde wond was eene huidwond, welke reeds na drie dagen genezen is. In 't begin is Persina niet naar bed gegaan, later wel, nl. toen zich hart- verschjjnselen voordeden. Geen der als getuigen gedagvaarde studenten kan verklaren of opzettelijk in de richting van P. werd gegooid; bijna allen zeggen ze, dat bekl. 't glas alleen wegwierp. Mr. Westen berg, rechter, maakte hen attent op het vreemde hunner negatieve verklaring. Een stalmeester van Carré verklaart dat bekl. op 5 voet afstands 't glas naar Persina gooide. Maar hij was te ver af, om te weten of hy 't glas opzettelijk naar Persina smeet. De ambtenaar van 't O. M. herinnert wat er voorgevallen is. Hy zegt, dat gebleken is, dat de verwonding niets met den dood van Persina te maken heeft. De eenige vraag is: heeft de bekl. 't opzet gehad om Persina te treffen? De bekl. ontkent, dat opzet en de studenten schijnen 't niet te weten. Maar de omstandigheden duiden er op. Wat do straf betreft, spreker meent, dat Persina onbehoorlijk handelde door den jongen man bier over 't ïyf te werpen en de gooi van dezen was dus verklaarbaar. Maar aan den anderen kant is 't gooien met een glas een gevaarlijk feit. Eisch1 maand gevangenisstraf. Mr. D. Simons trad als verdediger op. Pleiter erkent 't aannemelijke, dat bekl. opzettelijk naar Persina heeft geworpen, maar 't blijft toch de vraag of dat opzet gebleken is uit de omstandigheden, welke bekend zijn. Pleiter vindt, dat 't opzet naar eisch van rechte Diet bewezen is. Overigens vertrouwt spr., dat, als de rechtbank 't schuldig uitspreekt, de straf slechts eene geldboete zal zijn. Uitspraak over 8 dagen. Gisternamiddag had de brand weer te Amsterdam weder drie door petroleum ontstane brandjes te blusschen, en dat by deze branden niet, zooals dikwerf beweerd wordt, bijna altyd moedwil in het spel is, bleek wel daaruit, dat bij twee dezer brandjes personen gekwetst werden. In de eerste plaats eene vrouw, die op eene bovenkamer in de Jacob-van-Lennepstraat 35. eene kachel met petroleum wilde aanmaken, met het gevolg, dat hare kleeron in brand ge raakten en zij ernstige brandwonden bekwam. De braodweer verleende haar de eerste hulp, waarna zy zwaar gekwetst per rader- baar naar het gasthuis werd gebracht. Iets beter kwam de bewoner van eene bovenwoning in de Van-Oldebarneveldt-straat 25 er af, daar hy bij het omvallen der petroleumlamp brandwonden bekwam, welke minder ernstig bleken. Eindelijk viel in de Anjelierstraat 137 de lamp om, waardoor ook hier brand ontstond. Al deze brandjes werden spoedig gebluscht. (Hbl.) Wy-vernemen dat de reeds aan gekondigde internationale tentoonstelling van brood-, koek-, banket- en suiker-bakkerij, 'chocolade fabricage en aanverwante vakken, te Gent, geopend zal worden d8n 7den April a. s. De duur blijft bepaald op 10 dagen. Het comité, uitsluitend bestaande uit Gentsche vakmannen, heeft reeds toezegging ontvangen van verschillende eereprijzen, ook uit ons land. De Nederlandsche afdeeling belooft trou wens zéér belangrijk te zullen zijn. Vooral gist, beschuit, koek, enz. zullen er op waardige wijze vertegenwoordigd wozen. Er worden zelfs met een ovenbouwer onderhandelingen gevoerd I over de oprichting eener Hollandsche bakkerij. I De Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkers- I bond zal officieel vertegenwoordigd worden I door een afgevaardigde en ook zijn vaandel I zenden. Wy herinneren er aan, dat alle aanvragen I voor plaatsruimte vóór of op 15 dezer moeten I geschieden by den gedelegeerden commissaris I voor Nederland, Spuistraat 168a, te Amsterdam. I Wederom heeft te Oud-Beierland I een brand gewoed, waarbij de groote bouw-1 manswoning van Dirk Byi, behoorende onder I Nieuw-Eeierland, maar onmiddeliyk aan Oud-I Beierland grenzende, door het vuur werd I verteerd. Te Tiel heerscht de diphtheritis;I reeds moest dientengevolge de bewaarschool I der R.-K. zusters gesloten worden. Ook op I de openbare scholen doen zich eenige ge-1 vallen voor. Het gerechtshof te Leeuwarden! heeft H. Poutsma, uitgever, en zes anderen, I te Sneek, die door de rechtbank te Leeuwarden! waren vrygesproken van deelneming aan! samenscholing, schuldig verklaard en veroor-! deeld ieder tot 3 weken gevangenisstraf. Een biljart-wodstryd. Tusschen! de heeren Robert Glorieux, van Brussel, en! H. F. Smith, van Amsterdam, wordt de vol-! gende week, 6, 7, 8 en 9 Maart, een biljart I wedstrijd gehouden in de groote biljartzaal:! van het café-restaurant E. Van Enkhuizen,]! Rembrandtplein te Amsterdam. Deze part» zal bestaan uit 2400 caramboles, eiken avor.w 600, beginnende iederen avond te 8 uren. I De heer Glorieux was de eerste pryswiniier! by den internationalen biljart-wedstrijd, ge-I houden op de Sport-tentoonstelling te Scheve-B ningen. Voor het s c h a a k c o n g r e sd/.;H tydens de wereldtentoonstelling te ChicagovAm worden gehouden, zyn pryzen uitgeloofd van! 1000, 750, 600, 450 en 300 dollars. Een inleg-! geld van 25 dollars wordt van iederen deel! nemer gevorderd; de totale opbrengst dezer! gelden zal later onder de verliezers worden! verdeeld. Er zal eene oproeping gericht worden to! allo schaakliefhebbers, ten einde een fomi! van 5000 dollars byeen te brengen. Da! zou men zich van de medewerking de! grootste meesters kunnen verzekeren. Te Parys heeft gisteren de ge! rechteiyke verkoop plaats gehad van de b! zittingen van den onlangs overleden raffim! deur Lebaudy, over wiens nalatenschap ee! geschil was ontstaan tusschen zyneweduvt! en vier kinderen. De verkooping brac! 20,570,000 fr. op, waarvan de schatkist a! haar aandeel 1,800,000 fr. ontving. Te Brussel is een doode walvis! aangevoerd. Het dier zal tentoongeste'! worden, na eerst geprepareerd te zyn. By Little Rock, Arkansas, bee! Woensdag een spoorwegongeluk plaats geha! waarby 20 personen gekwetst en om! komon zyn. In Oost-Londen zyn Donderda! de groote houtmagazynen der firma Dar! gelegen op den oever van het Regent-kan! by Mile end-Road, vernield. De brand, wel! woedde over eene uitgestrektheid van l! yards, duurde den geheelen dag door en^! Vrydag-ochtend nog niet gebluscht. Tot aflossing van de vermoeide brandwe! mannen, die den geheelen dag in de waren, werden manschappen uit alle dee! der stad naar de plaats van den brand zonden, want vermoedeiyk zal het nog wel! ruimen tyd duren, voordat het vuur als komen bedwongen kan worden beschou! Behalve een ontzaglyken voorraad hout, verscheidene zaagmolens, werkplaatsen woningen vernield, zoodat de schade ze! zeer groot zal zyn. De brandweer werkte met 28 sto! spuiten, 3 dryvende spuiten en een az'! kleinere bluschmiddelen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2