DAGBLAD. N*. 10135 Maandag O Maart. A°. 1893. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YTEB Bladen. Leiden, 4 Maart. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. LEID'SCÏÏ PKUB DEZES COURANT: f<na beidta por S od—f 1.10. Frtnoc pro- poetL.40. ▲tcooderl^ke Nommers.0.06. PBIJS DER ADVEBTENTIÉN: 7an 16 regels ƒ1.05- Tedere regel meor ƒ0.17}. Grootero lettere ut*r plaatsruimte. Voor het incetweeron buiten de et&d wordt ƒ0.05 berekeud.' Eerste Blad. Kikeriki. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 24 van Kikeriki. Het is thans anderhalfjaar geleden, dat in een jerceol aan de Langobrug alhier, onder den naam van „Effatha", het Christelijk Insti tuut voor doofstomme kinderen werd in ge bruik genomen. Gelijk uit eene in dit nommer voorkomende advertentie blijkt, zal a. s. Woensdag-morgen van elf tot twaalf uren aan belangstellenden de gelegenheid worden geboden eene openbare les bij te wonen, welke in het vervolg op den eersten Woensdag van elke maand op denzelfden tijd zal worden herhaald. Uit het jongste verslag dezer instelling blijkt de nuttige werking er van en wordt er •een overzicht van gegeven hoe men zich met de ongelukkige kleinen spelende bezighoudt en hen gedurende enkele uren van den dag •onderwijst. Dat onderwijs wordt gegeven naar de Duit- sche methode. Het kenmerkende daarvan is, dat de taal der gebaren zooveel mogelijk wordt geweerd, dat de vingerspraak verre wordt ge houden en dat het spreken der hoorenden zoo goed mogelijk aan deze dooven wordt geleerd. De arbeid aan hen is niet ongezegend ge weest. Zij hebben in den tijd, dien ze hier •doorbrachten, vele woorden leeren spreken, lezen en schrijven, terwijl zij van de daardoor voorgestelde zelfstandigheden, hoedanigheden en workingen een meer of minder helder begrip hebben. Hun woordenschat bestaat dus nu uit vele zelfstandige naamwoorden, meest namen van voorwerpen uit hunne om geving, uit enkele bijvoeglijke naamwoorden, werkwoorden en een paar voornaamwoorden. Verscheidene dier woorden kunnen ze ook tot eenvoudige zinnetjes samenstellen als: de spous is nathet potlood is blauwdat is een tafel, enz. De waarde der getallen tot 19 heeft men hun vast in het geheugen geprent en hen daarmede leeren optellen en aftrekken, zoodat men daarop kan voortbouwen. Het gaat niet •gemakkelijk om aan te geven welke vorde ringen zij verkregen; één uur bij het onder wijs doorgebracht leert daarvan meer, dan vele woorden, die men daarover hoort spreken of schrijft. Over godsdienst heeft men vanzelf met de kinderen nog niet kunnen sprekendaarvoor zijn zjj nog te weinig ontwikkeld. Wel heeft men hun, voor zoover zij het nog niet wisten, geleerd, dat het niet betaamt te gaan eten of te 6lapen vóór zjj hebben gebeden. Zeiven hebben zjj nog geene woorden voor een ge bed, doch zjj vouwen de handen bij het bidden en wachten eerbiedig hot „amen" af. Hedennamiddag ontvingen wij per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 28 Jan. tot en met 3 Februari; alsmede de „Deli-Crt." van 4 Februari. De veieeniging „Onderling Belang", te 's-Gravenhage, heeft tot candidaat voor den gemeenteraad alleen gesteld den heer P. Recourt, werkmans-candidaat. Te 's-Gravenhage bevindt zich de heer Garnett, een gedelegeerde van de Engelsche regeering, die met den Britschen gezant en den minister van buitenlandsche zaken en koloniën heeft geconfereerd, vermoedelijk over de uit voering van het tractaat tot grensregeling op Borneo. Het bestuur van de Haagsche Veree- niging voor Handel en Nijverheid heeft zich met breedvoerig gemotiveerd adres gewend tot den gemeenteraad, om op oplossing van het riolen-vraagstuk aan te dringen. Heden, 4 Maart, is het 30 jaren geleden, dat de heer J. J. Van Kerkwijk tot lid der Tweede Kamer werd toegelaten, na op 27 Februari in het hoofdkiesdistrict Zieriksee voor het eerst als zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijne ver anderde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heeft het langst van alle leden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Dicht op hem volgt de Rotterdamsche af gevaardigde, de heer W. A. Viruly Verbrugge, die, op 4 Maart 1863 in dat kiesdistrict tot lid der Kamer gekozen, op 9 Maart daaraan volgende als zoodanig toegelaten, evenals de heer Van Kerkwijk by twaalf achtereenvol gende verkiezingen steeds by eerste stem ming herkozen werd. De heer Henry Strauss, vice-consul der Nederlanden te Manchester, is gisteren te Lon den in den ouderdom van dertig jaar overleden. Uit Enschedee wordt gemeld dat de heer T. Van der Zee, burgemeester aldaar, op de voordracht staat voor de benoeming van com missaris van politie te Groningen. Herhaaldelijk is gewezen op het bezwaar, dat voort zou vloeien uit het gemeenschap pelijk zitting hebben van patroon en werk lieden in eene Kamer van Arbeid. Uit het hieronder volgende schrijven, aan het „N. v. d. D." uit Franeker gezonden, zou men het tegendeel van een bezwaar kunnen opmaken „Naar aanleiding van de voorstellen der heeren Pyttersen en Schimmelpenninck van der Oye, in zake de instelling van „Kamers van Arbeid", kunnen wy ons, wat het al of niet gemeenschappelyk vergaderen van werk lieden en patroons betreft, op grond van erva ring, verklaren vóór het ontwerp-Pyttersen. „Het bestuur der Kamer te Franeker bestaat uit 9 leden, vier patroons en vier werklieden, die ieder door hunne eigen afdeeling worden gekozen; het negende lid wordt door deze acht benoemd. „De thans fungeerende voorzitter is werk man, zyn patroon lid van het bestuur. De vergaderingen hebben zich steeds gekenmerkt door een flinken, humanen geest, en beider belangen (die van patroons en van werklieden) worden steeds goed overwogen. Meermal on wordt in eene commissie van beiden één afge vaardigd en met succes. „Het op den duur niet samen vergaderen zou tot verwyderiog leiden en wantrouwen kunnen kweeken. Naar ons inzien zou het eene groote fout zyn, indien in de wet op de Kamers werd bepaald het afzonderlyk verga deren." In „Do Tyd" van heden bespreekt Jan Holland de wenschelykheid, dat op het gym nasium, waarhoen sedert 1876 depropaedeu- tische studiën zyn overgebracht, logica zal worden gedoceerd. „Wat wiskunde is voor aanstaande medici en natuurkundigen, dat is logica voor toe komstige theologen, juristen en literatoren". Hy meent dat er reden van beklag is over de onbedrevenheid in deze voorbereidende oefening by de jeugd. Doch de persoon, op wien hy meer bepaald het oog heeft, is prof. Opzoomer. „Had die man in zyne jeugd formeele logica geleerd en zich later op metaphysica toege legd, hy zou wellicht een groot wysgeer geworden zyn. Nu is hy op dat gebied geble ven wat een Flammarion op dat der sterren kunde en een Jules Yerne op dat der alge- meene physische wetenschappen zyn." De heer M. A. Visser, burgemeester van Mynsheerenland en van Westmaas, heeft tegen 1 April eervol ontslag gevraagd. Tot architect der gemeente Berg-Ambacht is benoemd de heer Adr. Kok Wz., te Am- merstol. Naar wy vernemen, wordt de kapt. van den generalen staf K. J. Van Ravenswaay, toegevoegd aan den gen.-maj. comm. der stelling van Amsterdam, overgepl. naar 's-Gra venhage, om aldaar als leeraar op te treden aan de hoogere krygsschool. {Tel.) Met genoegen vernemen wy, dat de verdiensten van den heer Emile Micbel, te Parys, ten opzichte van de geschiedenis onzer vaderlandsche schilderschool, van regeerings- wege erkend zyn geworden door zyne be noeming tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. NR. C.) De gewone audiëntio van den minister van justitie zal op Dinsdag 7 Maart niet plaats hebben. Het stoomschip „Afrikander", van Am sterdam naar Kaapstad, vertrok 1 Maart van Londen; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, arriveerde 3 Maart te Bou- logne-sur-Mer; de „Salak", van Java naar Rot terdam, passeerde 3 Maart Peniche; de „P. Caland", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 Maart Scilly. By koninkiyk besluit is mr. A. F. Van Leyden benoemd tot leerling-consul. De ritmeester op non-activiteit A. F. M. graaf Van der Duyn, van het wapen der cavalerie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1452 's Jaars. Benoemd tot burgemeester der gemeente Renkum, J. V. M. Toulon van der Koog, burgemeester der gemeente Wyk-by-Duurstede, met toekenning van eervol ontslag uit laatst genoemde betrekking. Benoemd tot oificier van justitie by de arrondissements rechtbank te Winschoten, mr. J. Ph. Castendyk, thans substituut officier van justitie by de arrondissements rechtbank te Rotterdam. A. Draisma de Vries benoemd tot burge meester der gemeente Franekeradeel. Tot adjunct-archivaris by 's Ryks algemeen archief te 's-Gravenhage benoemd mr. A. Telting, thans commies by gemeld archief. Aan don heer J. H. L. De Haas, kunst schilder te Brussel, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur met do ster der orde van Verdiensten der Beiersche Kroon, hem door Z. K. H. den Prins-Regent van Beieren geschonken. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Woerden, J. A. P. Levenkamp, thans in die betrekking te Tolen. 51.) De slaap bad den een na den ander inde kleine villa de oogen gesloten en het was stil en rustig geworden. Maar Paula en Alexander zaten nog aan het bedje van den kleinen Gustaaf, in de zekerheid van het terugverkregen bezit. Wat was de glaDS van haar verloopen leven, wat was zelfs de kommer vergeleken bp dit oogenblik? Na eemge weken namen zg de terugreis aan on nadat z\j Oscar opnieuw onder de voogdij van den waardigen predikant Lach- raann gesteld hadden, gingen zjj naarSchlet- tendorf. Het gejubel, waarmede men de jonge, opnieuw tot geluk en schoonheid herleefde vrouw begroette, was slechts met de verbazing te vergelijken, welke de lieden gevoelden, toen men haar zoo plotseling, zoo onverwacht en volkomen verzoend met haren echtgenoot terugzag. Jaren waren vervlogen, een tgd van onver- duisterde vreugde voor het jonge paar; een tijd, dat Alexander de proef schitterend doorstaan bad en niet één oogenblik door argwaan of ijverzucht bewolkt had. De pre dikant Lachmann bad reeds lang het tijde lijke mat het eeuwige verwisseld en Oscar had in den baron een vaderljjk beschermer, in Paula oene trouwe, warme vriendin ge vonden. Zjjne geliefkoosde neiging voor den militairen stand had Alexander doen besluiten hem in het Oostenrijksche leger te doen tre den en het legaat van den overleden graaf, zoowel als Alexanders mildheid, stelden hem in staat, zonder zorg en naar zijn rang te leven. H(j was nu twintig jaar oud, reeds officier en voor eenigen tijd met verlof in Thüringen en Baden. Nadat hy de goede oude tante Margaretha, wier trots en oogappel hy nog steeds was, in haar dorpje bezocht had, ging hy, op Alexanders uitnoodiging, naar Ostende, waar Paula de zeebaden gebruikte. Alexander had den jongen man nu bekend gemaakt met de geschiedenis zgner ouders, maar de misstap zyner moeder kon toch niet in zyne borst de byna aan aanbidding gren zende liefde verzwakken, welke hy voor de nooit gekende lyderes gevoelde, wier boeld Paula's en Alexanders verhalen met al de lieflykheid van vrouwelyke zachtheid en van moed tooiden. Anders was het met zyn vader; daar was niemand, die over hem sprak; ook het toe- gevendste, het zachtzinnigste hart vond geene verontschuldiging voor hem. Nadat Paula's kuur afgeloopen was, bezag men de grootere steden en de heorlyke kunst schatten van Belgié, overblyfselen van vroe gere macht en grootheid. Reeds naderde men de Duitsche grenzen, toen Oscar den wensch te kennen gaf, nog saar Spa te gaan. „Ik heb nog nooit eene speelbank gezien", bad hy„ach, lieve, beste baron, laat er ons voor één of twee dagen naar toe gaanl Het plaatsje moet zoo heeriyk gelegen zyn en Paula zal dat uitstapje ook goed doen." Alexander schoen het niet gaarne in te willigen. „Ik zie er ook volstrekt de noodzakelykheid niet van in, eene speelbank te zien, myn jongen", zeide hy, „ik heb er eene werke- ïyke antipathie tegen, welke ik ook u gaarne zou willen inboezemen." „Dat kunt gg echter alleen, wanneer gy my die laat zien", antwoordde Oscar; „de beschryvingen zyn niet verschrikkelyk, in tegendeel eer aanlokkelyk. Paula, mgn klein moedertje, sta my toch bg, zeg gyhy zal zgn zin hebben!" „Kind!" lachte zy, „maar daar hy een beroep op my doet, Alex, zoo kan ik toch niet anders. Laat ons gaan, liefste, twee dagen slechts, niet langer! Ik vermoed dat Oscar niet veel geld meer te verliezen heeft; tot dit doel wordt hem niets geleend en daarom kan het gevaar niet zoo groot zgn. En moet hy tegenzin in het spel krygen, dan is het waarlyk met eenigo goudstukken niet te duur gekocht." Zóó bestormd, gaf Alexander toe en men vertrok naar Spa. Er was een tamelgk talryk badgezels.chap verzameld en de groene tafel altyd sterk bezet. Nadat de heeren met Paula en den kleinen Gustaaf de beschaduwde lanen door wandeld en zich verkwikt hadden aan de werkelgk liefiyke schoonheid van deze plaats, ging Paula met den knaap naar hare ver trekken; zg wenschte niet, dat by zoo vroeg de verderflykste van alle hartstochten in het oog zag. Alexander en Oscar traden in de speelzaalhot was een warme dag en dichte rgen van menschen drongen zich om do tafel. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1