LEIDSCII DAGBLAD. Quina Laroche Stoomtram HAARLEM LEIDEN. AANBESTEDING^ N°. 10135 Maandag 6 Maart A0.1893. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgon- en (feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Vervolg der Advertentiën. KRAEPELIEN HOLM's en Staalhoudende QUINA LAROCHE KRAEPELIEN H0L3I, Hofleveranciers, Zeist. Ontvangen: Ruime keuze W Kruisen, Ankers. C. MAASTRICHT, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.f 1.10. Frenco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DEE ADVEETENTXÊN: Ven 1I regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. örootere lettere neer pleetsrnimte. Voor het inoeseeeren buiten de sted wordt ƒ0.05 berekend. Mond.- en Klauwzeer. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het volgende adres gericht: Geeft met onderdanigen eerbied te kennen Johannes Heemskerk, landbouwer, wonende te Hazerswoude, dat h\j met ruim 300 andere landbouwers tn veehouders een adres aan de Regeering heeft ingezonden van den volgenden inhoud: Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Geven met verschuldigden eerbied te ktn- nen Johannes Heemskerk en anderen, land bouwers, gevestigd in Nederland, waarvan de eerstondergeteekenden wonen te Hazerswoude dat zy, adressanten, zich zeer bezwaard ge voelen wegens de toepassing der „"Wet op besmettelijke veeziekte", inzonderheid in zake de toepassing dier wet op het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de daarmede gepaard gaande belemmerende bepalingen voor den veehandel; dat zjj met bescheidenheid meenen, dat de genomen maatregelen tot beteugeling dier ziekte nimmer doel kunnen treffen, omdat de besmetting door het drinkwater wordt overgebracht, waaraan niets is te verhelpen, aangezien de zieke runderen inzonderheid daaraan behoefte hebben, en dat voorts het afzetten der besmette bouwmanswoningen en landerijen door soldaten wel allerlei belem meringen aan den landbouw in den wegleg gen en schatten gelds aan het Rijk kosten, maar niet de minst gunstige resultaten afwerpen dat daarentegen aan den veehandel onbe rekenbare schade wordt toegebracht, en de eerstondergeteekende zich sedert eenige weken belemmerd ziet in den uitvoer van 200 vette varkens, elk ter zwaarte van 150 KGr., wat eene handelswaarde vertegenwoordigt van ongeveer f 10- a f 15,000, waarbij nog ge voegd moet worden de waardevermindering van 24 verkochte schapen en eenige run deren dat door eene verkeerde wetsinterpretatie van sommige Rijks-veeartsen de landbouwers onberekenbare schade lijden dat, in stede van den landbouw uit zijn kwijnenden toestand op te heffen, de belem merende bepalingen zóó drukkend zijn, dat vele landbouwers, komt hierin geene gunstige verandering, den strijd om het maatschappelijk bestaan niet vol kunnen houden; dat met inachtneming van alle wettelijke bepalingen den plaatselijken Burgemeesters volle vrijheid gelaten kon worden, in het eerste stadium der ziekte den landbouwers toe te staan hun niet aangetast of besmet vee, wat voor den handel bestemd is, te mogen uit voeren; weshalve adressanten, op grond van het aangevoerde, zeer nederig de vrijheid nemen, zich tot Uwe Excellentie te wenden met het eerbiedige verzoek, dat het Hoogstdezelve behagen moge, landbouw en veehandel, van alle drukkende bepalingen, welke hunne goede ontwikkeling in den weg staan, te ontheffen. Hetwelk doende, met den diepsten eerbied (get.) J. Heemskerk. Volgen ruim 300 handteekeningen van landbouwers en veehouders. Hazerswoude, December 1892. dat de aanleiding tot het indienen van dit adres is gelegen in de toepassing der wette lijke bepalingen betrekkelijk het veeartsenij- kundig Staatstoezicht, welke voor den land bouwer in de hoogste mate drukkend en bezwarend zijn; dat toch, afgescheiden van de groote ver liezen, welke de landbouwer lijdt ten gevolge van het stilstaan van zijn bedrijf en dienten gevolge van zijne verdiensten, het nadeel niet te overzien is, nu bij het eerste geval van veeziekte de geheele hoeve met de nabu rige landen besmet worden verklaard en niet alleen het vee niet mag worden uitgevoerd, doch, wat erger is, niet mag worden verweid dat dientengevolge weiden met overvloed van gras waardeloos blijven liggen en het vee, op eene en dezelfde weide spoedig ge brek krijgende, met krachtvoeder op de been gehouden moet worden; dat derhalve, waar het voorradige natuurlijk voedsel niet gebruikt mag worden, men ge noodzaakt is voeder te koopen, dat zeer duur is en bovendien bij het vee ook het ge zonde vee niet in trek; dat door al deze omstandigheden bij het thans heerschende mond- en klauwzeer een honderdtal landbouwers zware finantiëele moeilijkheden ondervindt en aan het grootste gedeelte hunner een slag wordt toegebracht, welken zij niet zullen te boven komen; Redenen, waarom requestrant, tevens uit drukking gevend aan het gevoelen van alle mede-onderteek en aars van bovengenoemd adres zich tot Uwe vergadering wendt met eer biedig en dringend verzoek, deze voor den landbouw zoo gewichtige zaak in overweging te willen nemen en door eene wijziging van de wettelijke bepalingen te gemoet te komen aan de algemeene en ernstige klacht van den landbouwer. Hetwelk doende, enz. Hazerswoude, J. Heemskerk, Februari 1893. Bouwman, te Hazerswoude. Gemengd Nieuws Uit Waddingsvoen meldt men ons, dat de uitvoering door de leden der soirée musicale et déclamatoire uitmuntend is geslaagd. Yoor een zeer talrijk, belang stellend publiek werd het rijke programma met zang, muziek en voordracht flink afge speeld. Mr. Molenaar bracht een warm woord van hulde en dankte den dames en heeren namens het bestuur van het Leesgezelschap. Een geanimeerd bal besloot dezen recht ge- zelligen avond. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft terechtgestaan Pieter Oosterhuis, uit West-Zaan, die de vorige week wegens dief stal van lijnzaad reeds l'/j jaar gevangenis straf tegen zich hoorde eischen en nu beschul digd werd van het plegen van vier diefstallen, de eerste van plm. 30 HL. lijnzaad, de tweede van een aker en een hemd, de derde van plm. 200 lijnkoeken en de vierde van timmermans gereedschap, alle te Koog a/d. Zaan of te Assendelft gepleegd. De beklaagde ontkende alles. De officier van justitie eischte 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. Van Thiel, die het ten laste gelegde niet bewezen achtte, drong op vrijspraak aan. De volgende week uitspraak. Te Madrid heeft Donderdag jl. een hevige brand gewoed. Een persoon kwam in de vlammen om en vele anderen, waar onder ook de markies De Bustameste, be kwamen ernstige verwondingen. Tal van geldswaardige papieren werden eene prooi der vlammen. De schade wordt op een millioen pesetas geschat. De Donau stijgt zóó snel en forsch, dat de oevers op vele plaatsen over stroomd zijn. Te Gergely, een klein dorp, steeg het water zóó ras, dat de geheele plaats in enkele minuten overstroomd werd. De inwoners, die bijna allen wonen in lichte, met stroo gedekte huisjes, vluchtten in de kerk en de school, de eenige steenen gebouwen van 't dorp, maar ook deze liepen onder. Weldra stond elk huis in het dorp diep onder water. Vele inwoners verdronken, o. ai eene moeder en hare vijf kinderen. Een boer kreeg eene beroerte van schrik. Zoodra de vloed eenigszins verminderd was, namen alle in woners met pak en zak voor zoover zij niet van alles beroofd waren de wijk naar eene naburige plaats. De Donau is nu 25 voet boven het gewone peil. Men vreest dat nog 600 personen in gevaar verkeeren. Ook in Serviö hebben overstroomingen plaats gehad. De stad Nish staat geheel onder water. Onschuldig veroordeeld. Te Leipzig is gebleken dat eene onschuldige ver oordeeld is. Eene winkeljuffrouw moest voor eene dame, die een mantel had gekocht, dit kleedingstuk aan het station bezorgen en aan den portier afgeven. De mantel kwam echter niet aan hot adres aan en daarom werd de juffrouw, die intusschen eene betrekking te Berlijn had aanvaard, wegens diefstal ver volgd, en ofschoon zij ontkende, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Den beambte, die haar naar de strafgevangenis moest over brengen, verzekerde zy zoo dringend hare onschuld, dat hij, die juist te Leipzig moest zijn, de zaak aan het station onderzocht. Daar. kwam het pakje met den mantel te voorschijn. De arme juffrouw had het by vergissing aan een buffethouder afgegeven en deze had het in bewaring gehouden. De onschuldig ver oordeelde is terstond op vrije voeten gesteld. In dit geval is stellig vergoeding dringend noodig. Hoe goed d e D u i t s c h e j u s t i t i e ook moge zijn, hoe streng de doodstraf in Duitschland wordt gehandhaafd, toch zyn in de laatste 10 jaren alleen te Ulm 7 moorden gepleegd, welker daders in geen enkel van die zeven gevallen ontdekt werden. Dientengevolge was de beweging in die stad nog grooter dan zy het anders reeds zou geweest zijn, toen dezer dagen daar be kend werd, dat, gelijk wy reeds meldden, even buiten de poort het lyk gevonden was van eene dame, de 40 jarige dochter van een Ulmer hoogleeraar, vermoord door drie mes steken in hals en borst. Het weinige geld, dat zy bij zich had, en haar horloge waren geroofd. De dame was gewoon muzieklessen te geven en dientengevolge waren hare dage- lyksche uitgangen bekend.Tien minuten voordat de moord gepleegd werd hadden twee heeren uit Ulm haar nog ontmoet. Van den dader is geen ander spoor dan een naast het lijk I gevonden, met bloed bedekte handschoen. Op ilfaandag den 20steo Maart 1893, des middags te twaalf aren, zal door Bur gemeester en "Wethouders der gemeente Lei den, op het Raadhuis aldaar, AAK RE ST EE O worden: lo. Het leveren van een Praam en een Metselschouw. 2o. Het leveren van Kiezelzand en Gewasschen Grind, gedu rende vijf achtereenvolgende jaren. IN TWEE PERCEELEN. 3o. Het leveren van 70,000 stuks Ourthekeien. De bestekkon liggen ter inzage op de •tnds-Tlmmerwerf, op eiken werkdag de besteding voorafgaande, van 's morgens te 8 uren tot 's namiddags te 4 uren, en z(jn aldaar verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt, a f 0.20 per stuk. Verdere inlichtingen by den Gemeente- Architeot. 1340 27 is de meest krachtige en versterkende HIVA-WIJM. Aanbevolen door tal van binnen en buitenlandsche geneesheeren. Bekroond met Ecre-Uiploma en «ouden medailles. Verkrijgbaar in flacons a f 190 en f 1.— Depots by de HH. Apeth. te Leiden: OARKKR <t DIJKSTRA, Alien: L. VAROSSIEAÜ Zn., Bodegrave: K. DOUWES DEKKER, 's-Hage: J. VISSER Zn., Spuistr. 7617 26 Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht I® Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zptiding berekendCents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 M. Langezaal Zoon. 1224 11 Naar aanleiding der dalende Veepryzen noteert ondergeteekende zyno Vleeschpryzen als volgt: Per half Kilogram. Rolladef 0 40 Roastbccf0.40 Lappen0.35 Gehakt0.35 Poule!0.35 Biefstuk0.60 MÜ minzaam aanbevelende, Vleeschhouwer, Haarlemmerstraat hoek Bakkersteeg. "B. Aan hall bezorgd zonder prijs, verhooglng 1232 15

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 13