i leg. Die party moet ander8 doen, merkt bet blad terloops op, dan de partijgenoot Spron- ger Van Eyk, die in zyne stelselmatige afbrekende critiek niets doet dan gemeen overleg belemmeren. De liberalen overigens, die zich met de „kenmerken" van minister Tak niet kunnen vereenigen, zijn volkomen consequent. „Lezen en schryven" b. v. is door do bewuste ver gadering der „Lib. Unie" uit haar eigen ontwer p-program, waarin het voorkwam, verwijderd. nAan wat men toen liet vallen, is thans piemand gqbqa Om aan hei te blyven, is noodig dat men de Grond wei i onbekrompen toepasso, haar eene eerlyko I uitlegging gevo en kiesrecht verschaffe aan j den kring van werklieden, die reeds te lang daarvan verstoken bleef. Men heeft gesproken van don „gezeten werk man." Dat begrip is weinig scherp omlijnd. Zonder daarvan misbruik te makon, stelle men than? goedanige kenmerken, dat dit beeld tot zyn recht kome. Doch twee zaken koude men in het óóg. Men zy er eerstens mee tevreden dat de grenslyn ongeveer goed zy. Immers, elke grensbepaling kan men door voorbeelden te stellen, bolachelyk maken Doch er moeten grenzen zyn. Zelfs de fanatiekste voorstander van algemeen stemrecht trekt ze. Ten tweede vergete men niet dat nog waar is, wat de staatscommissie ter grondwetsherziening in 1SS4 schreef, dat algemeen stemrecht door't staatsbelang niet wordt geëischt, omdat er thans nog niet door zou worden verkregen oono vertegenwoordiging, die de meest moge lijke waarborgen oplevert voor eene onparty- dige behandeling van alle openbare belangen. In dien geost, zegt hot blad, is onze Grond wet ontworpen. In dien geost is ook het artikel, hetwelk kenmerken vordert van ge schiktheid en wolstand, tot stand go- bracht. „Lezen en schryven" wordt afgewezen als een zeer willekourig kenmerk. Buitensporige toelating is niet te verhinderen. Ambtenaren zullen vrygevig zyn uit vrees voor reclames of verdenking van partydigheid. Angstvalligo zorg om geschikten niet uit to sluiten opent de deur voor zeer vele daadwerkelijk onge schikten. Do workelykheid van het leven oischt andero en betere kenmerken. Dat van wel stand zoeke men in den B e 1 a s t i n g- p licht, hetwelk bet voordeel heeft dat hot ambtshalve vaststaat, en het zodeiyk voor- deol, dat, wie zyn geld naar den ontvanger brengt, rochtstrooks een doel der staatslasten draagt, en een plicht vervult. Hy behoort op de kiezorslyst. Kiezers behooren dus volgens het blad te zyn: allen, dio een inkomen hebben van f 600 of hoogor of die onroerend goed in eigendom hebben, of wier woning in het personeel is aangeslagen. Daarmede keert niet terug do lang ver oordeelde census, toen een vry hoog b o- drag werd gevorderd, verschillend naar plaatselyke gesteldheid, in welke laatste voorwaarde vele moeilykheden lagen opge sloten. Dezo vallon weg. Do vraag zy niet meer hoe véól, maar öf mon betaalt. Zoo wordt de gezondo korn uit den verouderden census behouden. Do practyk drukt hierop het zegel. In Zwitserland keeren de kantons terug tot eene belasting, waarvan het kiesrecht af- hankeiyk is. Ook in Engeland heet het, dat wie de lasten oplegt, ook de lasten dragen moet („the taxlayer should be the taxpayer"). En er is een groot voordeel aan verbonden: Het misbruik om het maximum-bedrag, waar van geene belasting behoeft betaald te worden, by vermogens- en bediyfsbelasting, te ver- hoogen om volksgunst te winnen eeno orizedelyke practyk van volksomkooping wordt niet beter gekeerd dan door de weten schap, dat daartegenover verlies van kies- recht staal. Op deze wyzo krijgen flinke neringdoenden, meesterknechts on bekwame werklieden het kiesrecht. Strikt genomen, zou men het hierby kunnen laten. Wie beneden een inkomen van f 600 is, mist het onmisbaar levens onderhoud en bezit dus ook geen w e 1- stand in den echten zin des woords. Naar taal en zeden in Nederland kent men goen ..welstand" toe aan hem, dio slechts het on misbare heeft. Deze zeer eenvoudige oplossing van het vraagstuk omtrent den welstand is nieuw, want zy berust op wetten en wetsontworpen, die er nog niot waren, toen hot tegenwoor dige ministerie werd samengesteld. Dat des- tyds die oplossing niet gevonden werd, spreekt wel vanzelf. De gegevens voor de oplossing ont braken in onze wetgeving. Maar nu zyn zy er wel. Waarom zou men van hen geen ge bruik maken? Evenwel, van deze „radicale oplossing''zyn we meent het blad nog ver verwyderd. Absoluut acht het de n i e t-belasting-betalers ook niet uitgesloten. Wil men dus nog verder gaan, dan zy een ander kenmerk: zekere huurwaarde betalen, on daarby eische men: het zyn van gezinshoofd of hoofdbewoner; gedurende eenige jaren voortgezette bewoning van hetzelfde perceel, schrifteiyke persoonlyke aanvragen ten gemeentehuize, en 30-jarigen leeftyd. Do normale huurprys laat zich ge makkeiyk berekenen naar het kapitaal, dat noodig is om eene arbeiderswoning te zetten, hetwelk volgens het blad ongeveer f 1300 is. Langs dezen weg kan mon eene biyvende regeling scheppen in volle overeenstemming met do Grondwet-Belastingplicht of huur waarde wijzen welstand aan, terwyl men het kenmerk van geschiktheid in de leeftydsbepaling vindt. Doze regeling acht het blad eene eeriyko toepassing van hetgeen in 1891 do liberale party heeft verlangd. Zy aanvaarde thans geene regeling, die hare bedoelingen verre voorbystreeft! maal op het sterfbed zag. „Myn vaderI" zeide hy diep bewogen. Daar straalde iets als eene verheeriyking over de matte trekken. Nog eenmaal vlamden de oogen, als wilden zy het beeld van don zoon opnemen, om hot nooit to vergeten; toen wierp de dood er zyn donkeren sluier over. Maar hy beant- woorddo den druk zyner hand, een zalig lachje vloog over hot bleeke gelaat - en hy stond voor den troon van zyn Rechter. Oscars warm gebed volgde hem en diep bewogen liet de jonge man zich door zyn vaderlyken vriend naar huis voeren. Het ïyk word in stilte ter aarde besteld; niemand kreeg te weten wie hy was. Woken vervlogen vóór de droevige in druk uitgewischt werd, dien deze gebeurtenis op het Schlettendorfsche echtpaar en meer nog op Oscar maakte. Slechts langzamerhand deden levenslust en jeugdige zorgeloosheid hunne rechten weder gelden on verzachtton de smartelyko gevoelens van het voorval. Oscar heeft Alexanders verwachtingen ver vuld, zyne moeiten beloond; hy is een braaf en gelukkig man geworden. Paula's en Alexan ders geluk word niet meer verstoordbloeiende kinderen omringen hen en Alexander heeft het geloof on hot vertrouwen steeds in het I conlusio te komen, hart bewaard. I Uit het gehoel Het Maartnummer van De Vragen des Tijds bevat belangryke opstellen van de heeron Van Houten en Kerdyk. Laatstgenoemde bespreekt het Engelsche kiesrecht en bestrydt de mee- ning van hen, die beweren, dat in Engeland een veel beperkter kiesrecht bestaat dan thans door de Regeering voor ons land wordt voor gesteld. Zyne conclusie is, dat de schynbaar dubbele beperking van de kiesbevoegdheid in .Engeland, door den tweelodigen eisch van eene woning en van betaling in de armen belasting, in de practyk geeno beperking is, en dat derhalve het beroep op onze ovorzeo 6cho naburen, als zouden by dezen van het kiesrecht zyn uitgesloten maatschappeiyke lagen, welke de minister Tak daartoe roepen wil, inderdaad faalt. Het opstel van den heer Van Houten heeft tot titel: „Vryheid of Staatsvoogdy", waarin hy vooral de richting bestry<1t, die het arbeids leven onder Staatsvoogdy wil brengen tot bestryding van maatschappelyke wanverhou dingen. De schryver plaatst zich geheel op individualistisch standpunt uit de vaste over tuiging, dat elk ander stelsel de haveloosheid voedt en vermeerdert. Met nadruk komt hy op tegen de meening, dat de haveloozen rocht zouden hebben van den Staat de middelen tot oen menschwaardig bestaan te eischen, en dat het de roeping van den Staat zou zyn de zwakken te hulp to komon ten koste van de sterkeren. Van den Slaat mag z. i. alleen worden geëischt, dat hy aan allen de grootst mogelyke vryheid verzekert en tegenover allen strikte rechtvaardigheid betracht. gen zou dus, naar het Dagblad me6nt, met het volste recht mogen worden geconstateerd, „dat door den minister Tak kieswetten wer den geleverd, die niot uit het hart der volks vertegenwoordiging zyn gegrepen, en welker verwerping zeker zou moeten worden geacht, als boginseltrouw de besluiten onzer Tweede Kamer beheerschte." Leiden, 4 Maart. De heer T. Van den Hoorn, arts alhier, benoemd tot geneesheer aan het krankzinnigen gesticht „Euerooid" en het sanatorium „Stci- renberg", heeft deze benoeming aangenomen. By de infanterie zal het ouderwetscho ;.stramexerceeren" weder worden ingevoerd; in hel- nieuwverschenen exercitie-reglement, do Reciutenschoo), althans d§ volgende zinsnede voor: „Tot hetaankweoken van orde j en tucht kan, met het oog op den korter, oefeningstyd, op het stramexerceeren nie> genoeg worden ge^t". De minister van oorlog heeft bepaalu dat do Roomsch Katholieke militairen op hunne erkendo feestdagen dezelfde vrystellingen van dienst zullen genieten als don Israëlieten tydens hunne godsdienstfeesten worden ver leend Naar wy vernemen, bestaat het voor nemen om de hoogere krygsschool van de Resi dentie naar Breda over te brengen, armgezien het thans in gebruik zynde gebouw te klein wordt en er in Den Haag geene rijksge bouwen, zyn die daartoe zonder groote kosten zijn in te richten. (Tel) Ingevolge aanschryving van den minister van binnenlandsche zaken worden van politie wege staten opgemaakt, vermeldende de namen van de by haar bekende bedelaars en vermomde bedelaars. Dit geschiedt met het oog op de nieuwe kieswet. Te Parys is op den leeftyd van 102 jaren overleden mevrouw De Haan, geb. Tengnagell, eene Nederlandsche dame, die reeds vele jaren in Frankryk woonde. H. M. Koningin Wilhelmina en H. M. do Koningin-Regentes schonken elk eene som van f 500 voor de scholen der Broedergemeento te Paramaribo, in Suriname. Te Beesd (Gelderland) is op den huize „Mariónweerd" overleden jonkvrouwe C. gravin Van Byiandt van Mariënweerd. Binnen den korten tyd van veertien dagen is dit het derde sterfgeval in het grafelyk huis, waar nu in ruim drie maanden tijds drie gravinnen overleden zyn. Met het ovorlyden der laatste is het go- slacht dezer gravenfamilie, welke meer dan anderhalve eeuw het landgoed bezat, uitge storven. NyjmCf.) De tiende algemeene vergadering van den „Algemeenen Nederlandschen Politie bond" zal plaats hebben op Vry dag 7 April a. s., in de Buiten-Sociëteit, by het station, te Zwolle. Daarin zullen o. a. behandeld worden de voorgestelde wyzigingen in het Bond6ioglement, volgens het aan de loden gezonden ontwerp. Gemengd Nieuws. Het Haagsche Dagblad tracht uit het af- deelingsverslag af to leiden, dat het kiesrecht- ontwerp „to licht bevonden is." Het cyfert de verhoudingen der onzekere factoren: „vele leden", „sommigen", „enke len" en wat dies me.r zy uit, om tot die lor algomeeno beschouwin- Waarschynlyk zyn de bezwaren uit den weg geruimd, welke tot nog toever- h-nderden dat Leiden werd aangesloten aan het intercommunale verkeer, wat betreft de telephoon. Geschiedt dit, dan kunnen de abonnés weldra spreken met alle plaatsen, welke reeds daaronder begrepen zyn. Men schryft ons: By de firma Gebr. Blokhuis, te Lisse, die reeds dikwyis proeven heeft getoond van hare bekwaam heid in het broeien van hyacinten, is thans eene collectie bloeiende tulpen geëxposeerd, welko zeer de aandacht trekt, zoowel van vakmannen als van liefhebbers, en welke als eene goed geslaagde proef van vorvroegden bloei van tulpen-bloemen, in zoo groote verscheidenheid, het bewys levert dat ook hieraan de verei6chte zorg is besteed en geene moeiten noch kosten zyn gespaard om wat goeds te exposeeren. Niet alleen voor kenners, maar ook voor liefhebbers is deze collectie bloeiende tulpen een kyfeje en het tochtje naar Lisse per stoomtram ton zeerste waard. Te Hillegom isuitdeLeidscho vaart naby de Bartenbrug het ïyk opgehaald van een onbekend manspersoon, naar gissing la», g 1.65 M. en ongeveer 40 jaren oud. Signa lement: gezicht kaal, neus en mond gewoon. Op hot Ïyk zyn gevonden oen nikkelen horloge met dito ketting, waaraan medaille, voorzien van de beeltenis van Z. M. Koning Willem III, zwart lederen portemonuaie zonder geld. Do kioedir.g bestond uit katoenen hemj wit keper onderbroek, donker-gryzo sokken twee gestreepte flanelion boezeroens, geruit bukskin broek en vest, bronzon overjas niet geruite voering en zwart fluweelen kraag, wit katoenen half hemdje met liggenden boord bruine das, voorzien van speld met glazen steentje, bottines met kamgaren kappen en knoopjes. Niots was gemerkt. Do burgemeester van Hillegom verzookt inlichtingen. Te Haar lom is een heor, die eenige j oogen blikken vertoefde in het Café Restaurant I „De Poort van Kleef', in de Kruisstraat, plotse- ling doodgebleven. Hy was pas eenige dagen geleden uit Ned. Indië mot zyne eehtgenoote I aldaar aangekomen en vijf en veertig jaren oud. In de Zevenwouden (Fr.) ziet men reeds jong rundvee in de 'weiden, waar nog 1 weinig te eten valt, terwyl het weer daarvoo; j nog veel te guur is. Evenwel, het gebrek aan hooi noodzaakt de veehouders, By den landbouwer P. Goudriaan, te Ouderkerk aan den IJsel, heeft eene koe I drie kalveren ter wereld gebracht, die zamen 164 pond zwaarte hadden. In de maag eener koe. door den heer M. Stassar, te Maastricht, geslacht, werd een gouden trouwring gevonden, dragende de letters G. N. M. F. Te Heilige r 1 e e hooft het 2-jarig kind van H. D. zich zóó erg gobrar.d, dat het kort daarna overleed. Zeshonderd Parysche studenten hebben do ruit on ingeslagen van hot bureau van „La Nation" en raakten daarby slaags met do politie. Twee studenten werden ge arresteerd, doch hunne kameraden bevrydden hen. De studenten trokken vervolgens naar het beursplein, waar zy schreeuwden en „La Nation" geducht uitjouwden. Hier werden twee personen opgepakt©en student en een handelsbediende. De studenten trokken naar den naastbygelegen politiepost om hunne in- vryheidstelliug te vragen, hetgeen hun echter geweigerd werd. De troep bleef toon tot mid dernacht daar bijeen. Eon duivenhouder uit Saros meldt aan de „Pesther Lloyd" het volgende In de afgoloopen week vond ik een doffer in 't duivenslag dood liggen. Daarnaast zat het duifje te treuren. Toen ik het levenloos* dier naar buiten wierp, ging ook hot wyije mede, en waarheen ik my ook methetiykje begaf, 6teeds werd ik door de duif gevolgd. Eindelyk was ik wel verplicht, ten eir.de het ïykje in den grond to kunnen wegstoppen, de duif op te slu en. Een halfuur later liet ik haar weer los, zy fladderde zoekend in de lucht rond, vloog in het hok terug en kwam gedurende vier dagen niet to voorschyn. Te vergeefs trachtte ik haar met tarwekorrels to lokken, alle voeder liet zo onaangoroerd en eindelyk op den vyfden dag een roerend voorbeeld van huwoiyksliefde - volgde zy baren echtgenoot in den dood. Te Christiansand kwam hetss. „Dana", bestemd naar Droback, in de haven. De gezagvoerder rapporteert 25 Eng. mylen van Faerder twee man der equipage van den Zweedschen schoener „Patriot" gered te heb ben, welk schip in het ys in het Kattega', op de reis van Londen naar Kopenhagen met eene lading cokes, gezonken is. De overige bemanning heeft beproefd om over het ysde Zweedsche kust te bereiken. Wat er van hen geworden is, is niet bekend. Het ss. „Dana" heeft by Faerder door het ys een gat in den boeg bekomen en heeft tevergeefs beproefd om Laurvig of Langesund te berei ken. Het ys ligt van 2 tot 5 myien afstands van de kust vast. Amerikaansch. Te Atlanta heeft zekere juffr. Julia Force, van achtens waardige familie, hare twee zusters, Florence en Minnie, met revolverschoten gedood. Julia was 38 jaren oud, Florence, die ziek te bed lag, 30 en Minnie, die in de keuken werd overvallen, 25 jaren. Julia heeft in een brief aan de justitie ge zegd, dat zy de daad deed uit wraak en ja loezie, wyi hare moeder en broeders veel voor komender voor de andere meisjes waren dan voor haar. De ongelukkige blykt, ook volgens den inhoud van haar schryven, volslagen krankzinnig te zyn. Te Jellico, Tennessee, is oen neger, zekere Pangne, die op laaghartige wyze een blank meisje mishandeld had, door do bevol king opgehangen. De lynchers speldden hem een papier op den rug, ieder, die het lichaam vóór Zondagavond 10 uren aanroer.!e, met den dood dreigende. Eindelyk wrerd h»i Ïyk onder de toejuichingen der menigte door het boven bedoelde meisje zelf afgesneden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10