N'. 10134. Zaterdag; -4 Maart. A°. 1893. Eerste Blad. -- - - PEUB DBZ^R COURANT: Voor Leddoo p«r g «tndaa1.10. frtw» por post1.4#. ▲£aond«ri{jï« Homranrtf.05. Qeze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn~ en feestdagen, uitgegeven. FEUS DER, ADVERTENTIE**: Y»n 16 rogoli ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171 Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor hoi incaeeeeren bulten de nud wordt ƒ0.05 berokend. Dit nommer bestaat «il TWEE Bladen. Leiden, 3 Maart. Heden werd alhier door de geneeskundige staatscommissie toegelaten voor hot eerste gedeelte van liet arts oxamen de heer H. J. Van uer \Vey. Aan de universiteit alhier werd heden de heer Th. Thomas, goboren te Semarang, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van oen academisch proefschrift, getiteldEenige opmerxingon naar aanleiding van het pachtstelsel op Java." Hot collegium van het Leidsch Student en- corps, waarvoor de verkiezingen nu geheel zyn afgeloopen, bestaat thans uit de volgende heeren: G. J. Verburgt, pracsos; N. G. Yau Taack Trakranen, abactis; J. Dirkzwager, quaestorC. R. F. Andrë de la Forte, assessor I A. C. D. Be Graeff, assessor II. Het concert, door het heidschc studenten muziekgezelschap „Sempro Crescendo" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhago ten voordeeie van „Armenzorg" aldaar gegeven, heeft netto f 483 opgebracht. By de stemming van vjjf leden der redactie van den „Leidschen Studenten almanak" zijn gekozen de heeren: J. P. Van Limburg Stirum, F. Beelaerts van Blokland, A. De Stoppelaar, C. Feith en J. J. Van der Leeuw. By beschikking van den minister van üinnonlandsche zaken is aan den heer J. Hemmes, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Koninklijke Muziek school to 's-Gravenhage. Dezelfde minister brengt tor algemoene kennis, dat in Mei of Juni e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot hot afleggen van do practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 20 December 1878 (Staatsblad No. 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekendgemaakt. ZU, die tot do examens wensclien te worden toegelaton, moeten daarvan vóór 1 Mei e. k. schriftoiyk opgave doen aan den voorzitter van de commissie van examen, don hoog leeraar dr. H. P. Wysman Jr., te Leiden. Dage week overleed de oudste inwoner der gomeenle Stompwyk, nl. Leonardus Van Haagen, in den ouderdom van byna 100 jaren. Goboron 7 Maart 1793, was hy nog tot voor zeer korten tyd in liet bezit zyner geest vermogens. Eete der zaken, waarover by altijd met geestdrift sprak, was, dat hij ooggetuige is geweest van de aankomst van den Prins van Oranje te Scheveningen in 1813. Zyn stoffelyk overschot zal morgen, Zaterdag, ep de P.. K. begraafplaats te Nootdorp waartoe dit gedeelte van Stompwyk kerkeiyk behoort, worden begraven. Uit oone voordracht, bestaande uit do beorenB. Rootnat, te Maasland W. Hofman, te Simonshaven, en E. Van der Wal, te Nunspeet, benoemdo de Raad der gemeente Valkenburg den heer Rootnat tot onderwyzor aan de openbare lagere school. De door B. en Tfs. dier gemeente opge maakte kiezerslysten voor 1893 bevatten de namen van 56 kiezers, zoowel voor Tweede Kamer, als Provinciale Staten en Gomeenteraad. Aan het postkantoor te Warmond is ingelegd in de maand Februari f 1036.72 en terugbetaald ƒ148.12. Hst aantal uitgegeven boekjes bedraagt 270. Voor het beroop naar de Ned.-Herv. gemeente te Katwyk aan den Rijn is door ds. G. Boersma, te Heemse, bedankt. Tot secretaris der gemeente Voorschoten is benoemd de heer E. Vornède, gemeente ontvanger te Krommenie. Namens het genootschap „Noorthey" is ter algem: ne kennis gebracht dat dr. A. H. Raabo op 1 September o. k. de leiding van het instituut, gevestigd op den huizo „Groot Stadwyk", te Voorschoten, zal overdragen aan dr. J. W. Leiy, thans conrector aan het gymnasium te Delft. II. M. de Koningin Regentos verscheen gisteravond evon acht uren gedurende bet spelen van het eertto bedrijf van de opera „Lo Capitaine Noir," geleid door den compo nist, den heer Jos. Mortens, in don Franschen schouwburg te 's Gravenhage. In hare logo namen mede plaats do dienstdoende adjudant en de kamerheer ridder Huyssen van Katten- dyke, terwyl het verdere gevolg, dat de loge voor do hofhouding bezette, bestond uit freule Van Ittersum, hofdame, en graaf Schimmel- penninck, ordonnance-officier. Naast den zetel van H. M. prjjkte op een tafeltje een met fraaie bloemen gevulde ruiker in Japansche vaas. Hoewel de voorstelling by de komst van H. M. in vollen gang was, liet het publiek door op to staan de gebruikelyke begroeting van de vorstelyke bezoekster niet achterwege. H. M. verliet te kwart vóór tienen de voorstoiling, na afloop ran de tweede acte. Haar werd uitgeleide gedaan door den heer Mortens on den Raad van Commissarissen. Door den minister van koloniën 18 aan do Tweede Kamor tor kennisneming voorde loden toegezonden het rapport van den direc teur van ondorwys, eerodienst en nyverheid in Nodorlandsch-Indiö van 15 Maart 1890, betreffende het onderwys in handenarbeid op de inlandsclio scholen. Eindverslag is uitgebracht ovor het voorste! Donner tot wyziging van art. 42 der wet van 11 April 1827 (Stsbi. No. 17), houdende op richting van schutterijen. De openbare beraad slaging daarover wordt genoegzaam voorbereid geacht. Door de afdeelingen dor Tweede Kamor zijn o. a. tot rapporteurs over de hierna to noomen wetsontwerpen benoemdlo. verhooging der Indische bogrooting voor 1893 voorden aanleg van een spoorweg van Probolinggo naar Pana- roekan en 2o. verhooging dor begrooting van Nederl.-Indië voor 1893 voor do verbeteiirg dor Solo-rivier: do hoeren Conrad, A. Mackay, Pynacker Hordyk, v. Beuningen on Bool; 3o. overeenkomst met België, botrekkelyk do kostelooze procedure on 4o. wyziging van art. 13 der wet,houdende regeling dor afkondiging van aigemeono maatregelen van inwendig bestuur: de hcoron Beelaerts, Harte, Hartogh, Tydeman en Van Delden; 5o. wyziging der Indische Comptabiliteitswetde heeren Kielstra, Röell, Van Houton, Rutgers en Bool; Go. overeen komst met de Nederlaudsche Handolmaat- schappy: do heeren Röell, Kielstra, Van Houton, Royaards on Bool. By de Kamer is ingekomen eone wyziging der wet op de veeartsonykundige politie en een nieuw wetsontwerp, houdende goedkeuring eener additioneole overeenkomst met België, ter zake Baarle- Nassau, enz. Het verzoek van de Regeering, om het vorigo wetsontwerp tot goedkeuring van eone ovoreenkomst mot België betrekkelijk de grens regeling tusschen Baarle Hertog en Baarle Nassau voorloopig van de agonda der werk zaamheden der Tweede Kamer af te voeren, vindt, naar men verneemt, zjjn grond in 't sluiten dozer nieuwe overeenkomst mot België, waarby in dezo nog niet goedgekeurde ovor eenkomst wyzlgingen z'yn gebracht. De Staatscourant van heden bevat de koninklijke benoeming van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden tot burgemeester der gemeente Haarlem, met ingang van 1 April a. s. De heer Boreel van Hogeianden is geboren te Velzen den lOden Septembor 1852. In 18.7 was hy voor korton tyd attaché honoraire te Londen en werd in het najaar van datzelfde jaar benoemd tot burgemeester en te golyk secretaris van Castricum en In Juni 1884 tevens tot burgemeester en secretaris van Heemskerk. Do betrekking van dykgraaf van liet Velzerbeek werd door hem van 1878 tot 1885 bekleed. In 1879 werd hy benoemd tot heemraad van het dykbestuur van St.-Aagten- dyk, in 1884 tot hoofdingeland van do Beemster on in 1887 tot hoofdingeland van do uit- waterende sluizen. In 1888 werd do heer Boreel gekozen tot afgevaardigde in de Tweede Kamer voor het district Beverwyk, wat ten gevolge had dat hy voor de betrekking van burgemeester en secretaris van de beide bovengenoemde ge meenten bedankte. Hy woont thans te Velzen en is de oenige zoon van wylen den voorraaligen Commissaris des Konings in Noord-Holland, tusschen de jaren 1855 on '60. Hy studeerde te Leiden, alwaar hy in 1876 in do rechten promoveerde. De nieuw benoemde burgemeester is sinds een paar jaar weduwnaar. Het „Haarl. Dagblad" geeft in het nummer van heden het portret van den nieuwen titu laris. Omtrent do viering van het aanstaande lustrum van het Dolftsche Studentencorps van 10-15 Juli a. s., verneomt do „D. Crt." de volgende byzondorhedon. Voor het feestterrein is Stads Doelen aan gewezen. Het programma der feesten is vastgesteld als volgt: Maandag 10 Juli: Ontvangst derréunisten, optocht. MatiLóe musicalo op hot feestterrein. Réunie-diner, na afloop samenkomst op do sociëteit „Phoenix." Dinsdag 11 Juli: Matinóe musicalo op het feostterrein. 's Avonds concert en gala-bal. Woensdag 12 Juli: Matinóe rausicale op het feostterrein. 's Avonds uitvoering van hot Delftsch Studenten-Tooneelgezelschap. Na af loop café chantant op de sociëteit „Phcenix." Donderdag 13 Juli: Matinóe musicaie op do sociëteit „Phconix 's Avonds concert en bal costumé. Vrydag 14 Juli: Rijtocht naar Scheveningen. Diner in het Kurhaus. 's Avonds kermesse d'óté op het feostterrein. Zaterdag 11 Juli: Volksfeesten op de Markt. Bovendien zullen er in die feestweek nog twee volksconcerten op do Markt plaals hebben. Uit Maastricht meldt menDe uitvaart van wylen don pastoor-doken van Maastricht, mgr. F. X. Rutten, had gisteren met byna vorstelyke staatsio plaats. Do straatlantaarns waren ontstoken en met rouwfloers omhangen en van do huizen woei alom de vlag halfstok. De lyksloet weid geopend door een piket marechaussee, gevolgd door de kinderen der gestichten en scholen, het stedelyk muziek corps, het Servatiuskoor, ruim 100 geestelyken in vol ornaat en den bisschop van Roermond. De lykkist werd godragen door kloosterbroe ders, terwyl de slippen worden gehouden door de leden der kerkfabriek. Achter hot lyk gingen de leden van de beido Kamers, de Com missaris der Koningin in Limburg, Gedeputeerde Staten, de gomeenteraad, de leden der rech- teriyke macht en der balie, officieren der schutterij en het garnizoen, alle katholieke vereen:gingen, terwyl een piket marechaussee den stoet besloot. De plechtige iykdienst werd gecelebreerd door den bisschop van Roermond in de St.-Servatiuskerk, terwyl de iykrede werd gehouden door den deken van Wyk- Maastricht. Het aantal belangstellenden, die van de uitvaart getuigen waren, werd geschat op 12,000. By koninklyk beluit is H. C. Carpentier, hoofdcommies, eerste corrector by de Neder- landsche Staatscourant, en die dezer dagen zyne 60-jarige werkzaamheid als zoodanig herdacht, benoemd tot ridder van Oranje-Nassau. De hoer R. Boele erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Padang. De heer C. Van der Meer, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. Op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aanJ. E. J. Pels Rycken, als kantonr.-plaatv. in het kanton Woerden. Benoemd tot burgomeestersvan Huisseling c. a., G. J. F. Van den Oever; van Soest, mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe; van Lierop, G. Kooienvan Mook, F. G. O. Cooy- mans, secretaris dier gemeente, en van Ubacii over Worms, P. D. Dortants; van Stad-Delden en van Ambt-Delden, mr. P. Dozyvan Voor schoten, J. M. De Kempenaer, en van Onst- wedde, I. H.Reynders, secretaris dier gemeente. Dc nieuwe Kieswetten. IV. Aan het afdeelingsvorslag der Tweede Kamer over de kieswetten zyn toegevoegd een drietal nota's, ingediond door do heeren Schepel, Vrolik en Levy. De Nota vak den xieer Schepel betreffende de verdeeling van het rijk in kiesdistricten maakt or aanmerking op, dat volgons dit ontwerp twee provinciën niet minder dan '/s van de Tweede Kamer zouden kiezen en de negen overigen samen slechts Den heer Schepel komt dit bedenkelyk voor; hy roept den minister dienaangaande ter verantwoording. De Grondwet van 1848 wilde, dat de ver kiezing van de loden der Tweede Kamer zou geschieden door do kiezors uit volksgroepen van 45,000. By de Grondwet van 1887 is die maatstaf losgelaten. Dat blykt niet alleen uit de woorden van de Grondwet, maar in de gewisselde stukken over hot ontwerp daarvan is ook uitdrukke- lyk verklaard, niet alleen door do Regeering, doch ook van de zyde van de Staten Generaal, dat voor do indeeling van het Ryk in kies districten zoowel het grondgebied als do be volking of wel beide maatstaf mogen zyn. Naar aanleiding van doze nota werd betoogd, dat art. 81 der Grondwet geenszins bedoelde voortaan de verdeeling naar het grondgebied in plaats van naar de bevolking te doen ge schieden, maar dat men bij do jongste grond wetsherziening liet artikel alleen gewyzigd had om de noodzakelykheid tot periodieke herziening der verdeeling weg to nemen. Do bevolking scheen overigens ook een beteren maatstaf dan het grondgebied. Men stelde den heer Schepel de vraag, of hy het Ryk wenschte te verdeden in 100 districten van geijjke uit gestrektheid. Dozo antwoordde dit in het midden te willen laten. Zyne bedoeling was slechts geweest do vraag te stellen, of de verandering dor Grondwet geen invloed behoort to hebben op het stelsel van verdeolmg, eeno vraag, waaromtrent de memorie van toelichting zwygt, en die hy gaarne besproken zag. In dit verband kwamen ook de veranderingen in de kiestabel ter sprake. Dat by aanneming van het voorgedragen kiesrecht de splitsing der groote steden niet achterwege kon blyven, werd vry algemeen erkend. Toch waren er eenige leden, die met leed wezen zagen, dat de minister zich niet bepaalde tot de splitsiDg der groote steden, maar nog meer veranderingen voorstelde. Nieuwer-Amstel had, naar hunne meening, zeer goed met Amsterdam voreenigd kunnen blyven op denzelfdon grond, waarop Charlois en Kraiingen by Rotterdam worden gebracht. De toevoeging van Scheveningen aan het district Loosduinen vond eveneens bestryding. Andere leden wezen er echter op dat 's Gra venhage thans reeds aanspraak heeft op meer dan drie vertegenwoordigers en de afscheiding van Scheveningen daardoor wel gerechtvaardigd wordt. Toevoeging van Scheveningen aan Loos duinen scheen, als gevolg daarvan, nog de beste oplossing.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1