Universiteits Mant- en Penning-Kabinet. oen 1-duims eteekbee^ op het handvat by den koperen gemerkt met 6 puntjes; twee Tan p0g geen halvenRyn- landsc^en hinm bregd, de kleinste op bet 'handvat gemerkt "met do letters E. D. L. '■dit handvat ia «en weinig gescheurd, terwyl het merk van den tweeden is uitgekrabden een ongeveer 1 Rynlandschen duim breede gus, waarvan het handvat eenigszins ondui delijk gemerkt is met de letters P. T. M. Het ls gebleken dat bovengenoemde per soon eigenlijk genaamd is Andries Arendzen, on reeds verschillende vonnissen wegens diefstal heeft ondergaan. Omdat hl) de herkomst van bovengenoemde gereedschappen niet kan opgeven, ligt het vermoeden voor do hand, dat zij doordiefsial in zijn bezit zijn gekomen. De commissaris van politie alhier verzoekt daarom ieder, dio omtrent deze voorwerpen cenige inlichtingen kan verschaffen, zich aan zijn bureel te vervoegen. In een lezenswaardig opstel in de „Deutsche Wochenzeitung" over do wetenschappelijke reis van den Leidschon hoogleeraar K. Martin In de Molukken, wordt o. a. medegedeeld dat het dien geleerde duide lijk gebleken is, dat op Boeroe on eveneens op West Ceram en do andere omliggende eilanden, geeno metalen gevonden wordon, die zouden kunnen leiden tot eene vakkun dige ontginning. In eene noot tot het opstel wordt daaraan do medodeeling toegevoegd, dat er niettemin nog „ondernemende lieden" zijn, die, op grond van eonige, waarschijnlijk aangespoelde stuk jes bruinkool, me', de gedachte rondloopon eene maatschappij tot ontginning van „Kolen mijnen" op te richten. Aan do (jzoren draaibrug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder bij de Nieuwe Wetering, werd deze weok eenige schade door aanvaring berokkend, door dien een met steenkolen beladen vaartuig met kracht in botsing kwam togen een paal van het remmingswork, welko metnogeenig ander ijzerwerk vernield werd. Navoldoening der schade werd de reis voortgozet. Onder Oud-Ade en inhetLage land igomeente Alkemade) komen in sommige gezinnen gevallen van roodvonk en mazelen voor. Zjj bepalen zich tot heden alleen tot dat deol der gemeente, komen dan voor ondor de jeugd en moeton van een goodaardig karakter zyn. Voor de vacante betrekking van opzichter van dan Haarlcmmermoerpolder en het stoomgemaal „Cruquis" hebbon zich 92 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt f 1000 a f 1200. Do besmettelyke veeziekte mond en klauwzeer kan ook onder Alkemade als geweken beschouwd worden. De hofstede van den heer J. Va» Ryn, te Rypwetoring, waar zich do laatste gevallen voordeden, is reeds volgens de wettolyke voorschriften ontsmet. Voor de tweede maal echter is de ziekte geconstateerd door den plaatsvervangenden districts veearts D. A. De Jong, te Oudshoorn, onder den veestapel van N. De Boer, te Langoraar. Van de versche visschery kwamen te Noordwyk aan Zee terug de schuiten,, Vrouw Neeltje", sch. C Van Duin, die ƒ126 besomde, en „2 Gebroeders", sch. A. Van Duin, mot e6ne besomming van ƒ75. Zy brachten braad, schol en scharren aan. Do arrondissementsrechtbank te Haailom neeft K. Maarse, schipper te Aalsmoor, wegens mishandeling, veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. By don tapper M., wonende aan de Cool vest, te Rotterdam, heeft men gister nacht door middel van braak uit eene lade gestolen f 300.75 Daders onbekend. In eene te Rotterdam gehouden vergadering van vleeschhouwers is besloten de pryzen van het vleesch, zoodra daartoe maar eenigszins termen bestaan, af te slaan en in overeenstemming te brengen met do bestaande raarktpryzenmet bepaling echter, dat zu zich het recht voorbohouden, by ryzing van de marktpryzen de pryzen van het vleesch daarmede weder in overeenstemming te brengen. De concertzaal der sociëteit „De Vereeniging" te Haarlem zal electrisch verlicht worden, volgens een nieuw procédé, langs chemischen weg en dus zonder kracht- machino. Maandag avond zal er in tegen woordigheid van eenige genoodigden eene proef mede genomen wordon. To Amsterdam barstte heden ochtend om. 'Dy halfvyf een zware uitslaande brand uit in perceel 41 van flo Reguliers- breoGiraat, waarin de bekende meubelmaga- Zljne.n van Gebrs. Van Houtum waren ge- voatigd. De vlammen verspreidden zich zéé buiten gewoon snel, voedsel vindende in magazynen vul tapytgoedereD, meubelstoffen en meubelen, dat het geheels groote perceel om acht uren totaal was ui;gebrand. De heor en mevrouw Van Houtum konden zich mot de dienstbode en drie kinderen 6lechis redden door over het dak te gaan van het oungrenzende ledigstaande perceel, daar by hun ontwaken de trappen reeds in lichter- laaio stonden. De toestand van vrouw A 1 ikot te Amsterdam gaat gelukkig eenigszins voor uit; zy krygt haar bewustzyn terug en herkent haar man en ouders weder. Dinsdag-morgenzou te De Bilt, by Utrecht, een man worden ter aarde be steld, die do vorige woek Donderdag-avond gestorven was. De familie on vrienden waren reeds in het sterfhuis bjjeen en alles was gereed om den doode do laatste eer te bo- wyzen, toen de veldwachter verscheen en tot niet geringe ontsteltonis namens den burgemeester gelastte, dat do ter-aarde-bestel ling niet mocht plaats hebben. Onder vermoeden dat de man vergiftigd is, is het lyk Woensdag morgen naar hot stedelyk ziekenhuis te Utrecht overgebracht om geschouwd to worden, vanwaar het weder denzolfdon avond naar hot sterfhuis zou worden vorvoerd, om gistermorgen te worden begraven. Door hot te Utrecht gehoudon onderzoek is hot vermoeden niet bovestigd. In een bessentuin van den hoer Bangert, onder de gomeonte Zvvaag, is ge vonden hot lyk van zekeren B. - Eertyds een geacht ingezetene van Zwaag, leidde hy in do laatste jaren oen liederlyk leven, terwyi hy in do laatste weken zwervendo was. Vol gens de doodschouw zyn koude en hongbr do onmiddellyke oorzaken van don dood geweest. Tegen oen ontslagen officier van administratie by de Nederlandsche Marine, laatst wonende te Amsterdam, thans vor- moodolyk in het buitonland vorblyvende, is bu beschikking van de arrond. rechtb.te 's Qravenhage, dd. 21 Februari jl., ter zake van diefstal van geldswaardig papier, verleend rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenneming. Do officier van justitie te o Gravenhage verzoekt aanhouding on be richt. Aan de talryke bezoekers, die het Baarnsche bosch ook dezen zomer wel weer trekken zal, kan het volgende worden meege deeld. Op dit oogenblik is men druk bezig do raden in orde te brengen en zo van grasranden te voorzien. Er is echter instructie ontvangen om het beloopen dier grasrandon ton 6trengste togen te gaan; daarom worden op eenigen afstand in den grond yzeren ponnen geslagen, om al te ovormoedlge wandelaars aan do bestaande bepalingen met meer klem te her inneren. Men zy dus op zyne hoedel Het O. M. by deHeerenveensche rechtbank heeft tegen de socialistische veen arbeiders Bruinsma, De Jong on Timmer, van Appelscha, beschuldigd van afpersing tegenover den armvoogd aldaar, ieder 2 jaren gevange nisstraf geêischt. Uit de Russische Staatscourant blfjkt dat do cholera zich weer verhefl. Vol gens de olftciéele statistiek waren in de maand, eindigonde 28 Januari, in Podoliè 586 ziekte- en 196 sterfgevallen voorgekomen. Van 28 Jan.-7 Febr. waren er 387 ziekte en 173 storfgevallen bygekomen. In byna geheel Frankryk heeft het gisteren hevig gestormd, vooral in het Zuiden. Te Bordeaux was de wind zelfs zóó fel, dat groote schade werd aangericht aan boomen en huizen. Aan de „Times" wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat oen hevige brand aldaar 300 huizen verwoest heofl. De schade wordt op omstreeks 3,000,000 gld. geschat. Door hot instroomen van water zyn zes arbeiders in de myn Rudolf, te Pat- schim, by Cbodan, omgekomen. - Men schat de schade, door den brand in 't Duitsche pantserschip „Kronprinz" te Wilhelmshaven veroorzaakt, nader op wol 200,000 Mark. De salons en al de officiershutten zijn o. a. ver brand. Omtrent het uit Gratz vermelde ongeluk in de myn te Skalis door myngas- untploffing wordt nader meegedeeld, dat niet minder dan 87 lyken reeds zyn opgehaald; 7 personen wordon nog vermisten 14 arbeiders zyn gekwetst, waaronder 7 gevaarlyk. In do myn Hugo, by Buer, aan de Ruhr, heeft eene onploffing van myngas 2 menschenlevens gekost, terwyl 4 arbeiders zwaar gewond zyn. INGEZONDEN. In aansluiting en ter aanvulling van ons artikel, dat u wel opnemen wilde in uw blad van 23 Februari, kunnen wy thans nog net volgende melden, om twee punten nader toe to lichten; Vooreerst het Legaat-Rouvens. In het ologra- phisch testament van 1824 slaat met evenveel letters als wy het hier nederschryven dat do munten, penningen, enz. werden afgestaan ten bohoeve der Leidscho Hoogeschool. Verder in verband mot deze zaak van schenkingen maakt men ons de opmerking, dat in 1880 in het Koninklijk besluit stond, dat het Kabinet uitsluitend zou omvatten munten en penningen door schenking of erfstelling verkregen of te verkrygen. In 1893 schynt men van meemrg veranderd te zyn. In 1880 eerbiedigde men den wil der schenkers en der erflaters; in 1893 schynt in dien eerbied verandering te zyn gekomen. Een tweede punt, dat aanvulling verdient, is de qraestie dor schoiding van de oudo munten van de overige monumenten der oudheid. De heor Leemans schreef in het Verslag van het Museum van Oudheden van 18S2/1883: Door toevoeging aan het Museum van de klassieke munten er. die, verder tot do numis matiek der oude volkeren behoorende, thans in do Bibliotheek der Universiteit geplaatst zyn, zou de beoefening der oudheidkunde gebaat worden; de numismatiek is ais do sleutel der archaeologie." Deze wensch, zoo juist geformuleerd, wordt thans eene onmogelykbeid. Nog eene opmorking! De Leidscho Hoogo- school verheugt zich in het bezit van een Universiteits-fonds", dat door heoren Profes soren wordt beheerd Dank zy den zorgen van dit fonds worden boeken aangekocht, studie beurzen ingericht, in Oén woord alles gedaan om don bloei on rykdom der Leidsche Uni versiteit te verhoogen. Zou van die zydeniet een krachtig protest en eene persoonlijke ïn- monging in deze zoo treurige zaak kunnen worden verwacht? 'tGaat toch immers niet aan, dat particu lieren de Universiteit vorryken en dat de Staat haro schatten naar elders doet overbrengen! Leiden, 24 Februari. D' Kerkelijke Berichten. Zoeterwoude: Ned.-Herv. gemeente. Zondag-voorm. to tien uren, de. Gann Dun, emeritus-predikant to 's-Gravenhage. 's Namiddags geen dienst. Leiderdorp: Ned.-Horv. gemeente. Zon dag, dr. J. H. Gunning, predikant to Leidon, des' voormiddags te 10 uren, en ds. J. Nier- strasz, predikant to Leiderdorp, des avonds te halfzeven. Katwyk aan den Ryn; Ned.-Herv. Kerk. Zondag nam. te halfdrie, ds Hoog, van Voorsohoten. - Gor Kork Zondag-nam. to halflien en des avonds te G uren, ds. M J. Van dor Hoogt. Woensdog avond to 7 uren, ds. M. J der Hoogt. Bent huizon: Zondag nam. to - uien, ds. Van der Waal, van Moercapelle. Hoog made: Zondag-nam. te 2 uren, ds. A. Keers, predikant te Hazerswonde. W o u b r u g g e: Zondag-voorin te halflien. ds. Nierstrasz, van Leiderdorp. Alsdan wordt tevens do gelegenheid opengesteld tol be diening van den Heiligen doop. Oudo- en Nieuwe -Wetering: Na eene ruim 5 jarige herdorlyke loopbaan als predikant by de Ned.-Herv. gemeente van Oude- en Nleuwe-Wetering, houdt ds. J. H. Willobrands aldaar, wegens vertrek naar Aarlanderveen, zyne afscheidsrede op Zondag 26 dezer, 's namiddags. Met het vertrek van dezen beminden leeraar bestaan er nu te Oude-Wetering 3 predikants-vacaturen, n. 1. nog die der Gereformeerden en Remonstranten. BUITENLAND. Fi-aaUi-ylï. De Kamer hervatte in hare zitting van gisteren de beraadslaging over de begrooting van inkomsten en behandelde de voorgestelde belasting op de beurs-operatiën. Da heer Yves Guyot wilde, dat hot ont werp naar eene byzondere commissie zou worden verwezen, en de Kamer besloot, dit voorstel in behandeling te nemen. Do hoer Guyot erkende dat zjjne motie ge- lyk staat met eeno verdaging van hot rogee- rings-ontwerp, dat niet ernstig bostudeerd is. De motie Guyot word met 426 togen 88. stemmen verworpen. De minister van financiën Tirard verdedigde het regeeringsontwerp. Het voorstel heeft,, zeido hy, vooral ten doel om de coulissieis, die voor hot meerendeel vreemdelingen zyn, te kunnen controleeren. Do heer Lamarzelle achtte het wenschelyk, dat do wissel-agenten en de tusscheopersonen uitsluitend Fransclieh zyn. Ten slotte besloot do Kamer over te gaan tot do behandeling der artikelen van het ont werp der regoering. De behandeling dezer wet had velo belang stellende beurslieden op do tribune in het Palais Bourbon doen plaats nemen. De beraadslagingen ga,v-en af en toe tot heftige tooneelen aanleiding, welke Do Bernis doden uitroepen, dat de Kamer veel van eene vergadering van anarchisten had. België, Te Luik had gisteravond eene druk bezochte vergadering ten gunste van het algemeen stemrecht plaats. Do bekende socialist Couvreur wees op de belangryko maatregelen, welke in Engeland, dank zy de uitbreiding van het 6tomrecht, verkregen waren. Het Kamoilid Janson viel alle door de rech- terzyde en door de doctrinairen voorgestelde stelsels aan, waarna Robert de „bourgeosie" wees op het gevaar, dat voor haar schuilt in handhaving van het tegenwoordig kiesrecht artikel dor Grondwet. Alle sprekers werden warm toogejuicht. De vergadering ging kalm uiteen. Italië. Interessant voor reizigers naar Italic was dezer dagen eene interpellatie in het Huis van Afgevaardigden te Rome. Er werd over ge klaagd, dat in de spoorwaggons op Sicilië geene noodsignalen waren, waardoor nog on langs een moord ongehinderd had kunnen worden gepleogd. Die signalen zyn trouwens ook op het vasteland van Italië nog niet al gemeen ingevoerd, hetgeen o. a. by den moord van een Zwitsersch bankier en van een bis schop is gebleken. De ondor-secretaris van openbare werken antwoordde op de interpellatie, dat hot mi nisterie „reeds twee jaren" de invoering van een noodsignaal „bestudeerde," maar dat daarby groote moeielyklieden, technische en financiêele, waren te overwinnen. Wanneer die studie tot oen gewenscht resultaat kan luiden, is niet gebleken. Door de Kamer is gisteren de voorloopigo machtiging tot het innen der belastingen en het doen van uitgaven tot 31 Maart verlengd. In antwoord op eene vraag van Filoparti verklaarde Giolitti, dat hem niet bekend was dat door pelgrims in de basiliek oproerige kreten waren geuit De pelgrimstochten zyn een bewys van de vryheid des Pausen. Italië zal de wetten van den Staat echter doen eerbiedigen. Eene motie van Agnini om eene parlemen taire commissie in te stellen tot onderzoek van de bankzaak, is met 197 tegen 92 stem ren verworpen. De Paus, die nog een weinig verkou den is, ontving gisteren de pelgrims uit Uruguay, Argentinië en Hongarye, evenals de afgevaardigden van de Fransche voreeniging „Oeuvres Catholiques". By de ontvangst der door mgr. Richard geleide Fransche pelgrims verklaarde de Paus, dat Frankryk gelegenheid moet laten aan de katholieke instellingen om zich vry te ontwik kolen, en aan de ouders, om hunno kinderen in katholieke scholen op to voeden. Wy vragen, zoo zeide do Paus, niet dat de Kerk zicb van de burgerlyke macht meester '"make, maar wenschen slechts dat Frankryk vryzil in de uitoefening van den godsdienst. Portugal. In de Kamer van Afgevaardigden heeft d! voorzitter van het nieuwe kabinet, Ribeiro, gisteren het regeerings-programma mede gedeeld. In de eerste plaats wordt verklaard, dd de Regeering zich de mooilykheden van d-:t toestand bewust is.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2