dat het H. M. moge behagen den wethouder E. H. A. Guljó to benoemen tot burgemeester dier gemeente. Naar wy vernomen, zal de Commissie van Rapporteurs voor de kieswet aanstaanden Vrydag byeonkomon tot vaststelling van het voorloopig verslag. (A\ R. C.) By Kon. besluit zyn benoemd: by den generalen staf, tot kapt., de 1ste luit. L. C. Yan den Brandeler, van hot 3do rog. inf., werkzaam ton buroele van den command, der Nieuwe Holl. "Waterlinie; by het wapen der inf., by den staf van hot wapon, tot maj., de kapt. J. J. Wierts, van dien staf, direc teur van den hoofdcursus; tot kapitein, de lste luit6. A. F. G. G. Schwartz en A. Hoo- geboom, beiden van dion staf, werkzaam by de KonLnkiyko Militaire Academie; by hot lste reg., tot kapt., de lste luit. H. R. Hage- doorn, van het reg. grenadiers en jagersby het 2do reg., tot kapt., de lste luit. J. M. Yan Stein Callenfels, van het corps; tot laten luit., de 2do luit. K. G. A. Muller, mode van het corps; by het 3de rog., tot maj., de kapt. jhr. A. C. J. Wittert, van het2dereg.; by het 4de reg., tot lsten luit., de 2de luit. G. Van Straaten, van het corps; by het 7de reg., tot maj., de kapt. J. M. Campbell, van hot 8ste reg.; tot kapt., de lste luit. M. H. Spruyt, van het 4de reg., leeraar by de Mili taire School; tot lsten luit. de 2de luit. J. A. A. Von Schraid, van het corps; by het 8ste reg., tot kapt., de lste luit. P. Schaap, van het 2de reg.; en is in zyn rang overge plaatst by hot wapen der art., by het 2de reg. veld.-art., do kapt. W. G. L. F. F. Van Hoogenhuyze, van den generaion staf. Het stoomschip „Afrikander", van Am sterdam via Londen naar Kaapstad, arriveerde 18 Febr. te Gravesend; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, is 19 Febr. te South ampton aangekomen; de „Kaiser", van Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, is 18 Febr. van Mozambique naar Delagoabaai vertrokken; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 19 Febr. des morgens van Boulogne s./M. en passeerde 's nam. Lizard; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Febr. Corvoeiro; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerdo 20 Febr. te Genua; de „Rotterdam" vertrok 18 Febr. van Nieuw-York naar Rotterdamde „Salak", van Batavia naar Rotterdam, is 20 Febr. Port-Saïd gepasseerd; de „Soonda", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 20 Febr. van Suez; de „Soerabaia" is 19 Febr. van Rotter dam te Batavia aangekomen; de „Werken dam" arriveerde 19 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; do „Deucalion", van Batavia en Singapore naar Amsterdam, passeerde 19 Febr. Perim; do „Gedó", van Java naar Rotterdam, passeerde 20 Febr. Dover; de „Stentor",van Amsterdam naar Java, passeerde 19 Febr. Perim; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Febr. van Genua; do „Sarpodon", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Febr. Gibraltar. By koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de Axiboinoesche godsdienstleeraar P. M. C. Pattiselanno. Benoemd by het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot militair apotheker der lste kl., de militair apotheker 2de kl. H. Boddé, van dat personeel. Aan den heer A. F. J. A. graaf Yan der Duyn van Maasdam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als consul te Port-Saïd. J. F. Theuns benoemd tot burgemeester der gemeente Ossendrecht. Aan den 2den luit. der inf. jonkheer A. G. Gevors, thans op non activiteit, op zyn ver zoek, met 1 Maart a. s., een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De Oost-Indische ambtenaar met verlof mr. J. De Jonge, laatstelijk lid van don Raad van Justitie te Padang, op zyn verzoek, eervol uit don Indischen dienst ontslagen. Voor den tyd van drie jaren gedetacheerd by do landmacht in West-Indië, de lste luit. J. H. Arondsen Hein en de 2de luit. R. W. Van Wioringen, beidon van het 6de, zoomede de 2de luit. A. H. De Balbian Yerster, van het 2de reg. infanterie. Hot Leldschc Tooncel. Niet do stof, niet het onderwerp zelf maakt het drama goed of slecht. Het genie, het meer of minder talent van den auteur is hier de allesbeheerschendo factor. De tooneeluitvoering, welke wy gisteravond mochten aanschouwen, drukte den stempel der waarheid op dit beweren. Wolk een verschil tusschen den „Richard III" van Shakespeare en dion vaD Victor Sójour, waarop wy ditmaal vergast werden? welk een onderscheid in opvatting en uit voering Shakespeare schetst in zyn in 1697 ver schenen drama tal van gebeurtenissen, aan de werkelykheid ontleend, by Victor Séjour byna alles fantaisie; de eerste blyft de ge schiedenis zooveel mogeiyk getrouw, de andere verloochent byna elk historisch feit. Slechts in een enkel opzicht stemmen zy met elkandor overeen: zy hebben in den En- golschen koning denzelfdon psychologischen mensch geteekend, hun Richard hetzelfde karak ter en dezelfde inborst gegoven. Beiden stellen hem voor als een wreedaardig, sluw wezen, zichzelven volkomen bewust van zyne buiten gewone gave om te kunnen huichelen. Beider hoofdpersoon huichelt dan ook niet uit natuur- lyken aanleg, maar als uiting eener lage, af- schuwelyke kunst. By beiden is hy oen dapper, onverschrokken wezen, maar dit vindt niet zyn oorsprong in eone grootsche ziel, maar veeleer in den haat, in het afgryzen, welke hy zyn eigen mismaakt lichaam toedraagt. Hiermede houdt ook elke overeenkomst op. Shakespeare geeft in zyn laatste werk van zyn dramencyclus tal van historische karak ters, eene menigte van geschiedkundige feiten, welke niet bepaald met elkander in verband zyn. Sójour teekent ons een draak, waarvan de geleidolyke draad aan de wereld der her senschimmen ontleend is. Deze draad is in handen Yan een zekeren Raoul De Fulkes, een vriend van den graaf van Richmond, die later als Hendrik VII den Engelschen troon zal beklimmen. Onder den naam van Scroop, onder de vermomming van een hofnar, weet hy het vertrouwen van den dwingeland te winnen, diens plannen te doorgronden, zyne vyanden te beschermen. Dus ook hier de vinnige stryd tusschen hot lage, het afschuwelyko, door den tyran verpersoonlykt, hot brave, het verhevene, door Raoul getypeerd. Als do laatste eene poging aanwendt om do ongelukkige koningin- weduwe en hare dochter te redden, staat zyn vyand achter oen pilaar, om hem le be luisteren als daarentegen de eerste door vergif zyne zuster en nicht uit don weg wil ruimen, is de laatste weer by de hand om dit te beletten. En zoo gaan de schalen der balans op en neer, gedurende vier lange acten, totdat eindelyk Richard in den slag by Bosworth doodeiyk gekwetst wordt, Richmond met zyne nicht vereenigd ziet en het schaaltje, waarin de deugd en braafhoid zetelen, hot zwaartepunt naar zyne zyde doet overhellen. En nu het spel. Ik heb reeds by de opvoering van „Nelly" verklaard, dat de kunst van den heer Veltman my ten eenenmale vreemd en onbekend is en: „het onbekend maakt onbemind". Die man is eenmaal door zyne tydgenooten vergood geworden; met Tjasink en Peters behoorde hy tot de corypheeën van Nederlands eerste tooneelspelers; hy heeft de toeschouwers doen huivoren en sidderen, hunne gemoederen met afgryzen vervulddie tyd is echter voorby dat oogon-rollen, dat grijnslachen, dat poin teeren van het lage, het ellendige maakt niet moor den minsten indruk. Ons huldig geslacht wil natuur aanschouwen: het wil de men- schen zien zooals ze zich in werkelykheid voordoen. Van de overige acteurs beviel my het best de heer Potharst, de vertolker van Scroop: hy spoelde gemakkeiyk, bewoog zich vry en ongodwongen en wist inderdaad belangstelling in te boezemen. Alleen zyn eerste optreden tegenover den tyran kwam my al te onge geneerd voor. Mevrouw Potharst als lady Elisabeth was mede nietonverdiensteiykalleen in den dialoog tusschen haar en Richard was zy te zwak; ze zocht hierby haar kracht meer in het uit zetten der stombanden, dan wel indonatuur- ïyke uiting van den diepgevoelden haat en afschuw. Mevrouw Van OffelKley als koningin weduwe had werkelyk zeer goede oogen- blikken. "Wat de verdere acteurs aangaat kan ik kort zyn't waren allen Engelsche lords, pairs enz. mot een typisch Amsterdamsch accent. Mr. L. H. Gemengd Niouws. Gisteravond gaf do schoenmakers- vereeniging „Door Vriendschap Verbonden'* in het lokaal „Ephraïm" alhier eene liefdadig heidsvoorstelling, waarvan de opbrengst ge heel ten goede komt van de werklieden uit de meubelfabriek van den heer Simonis, ten einde hen in staat te stellon zich van nieuw gereedschap te voorzien. Dat dit doel zeer op pry's word gesteld, bleek uit de stamp volle zaaler bleef geene plaats onbezet. Voordat men tot de uitvoering van het programma, overging, opende de president dor Voreeniging de samenkomst en dankte allen hartelyk voor de biyken van sympathie, welke getoond waren, om dit goede doel te helpen bevorderen. Daarna werd opgevoerd: „Pierre de Galei boef" of „Onschuldig veroordeeld", drama in vyf bedryven door E. S. Culp. Dit stuk werd gued gespeeld, allen kweten zich flink van hunne taak. Kranig hield zich Pierre (de heer D. v. d. B.), vooral toen hy onschuldig werd veroordeeld en naar do galeien werd gevoerd. Na de pauze word opgevoerd „De twee bedienden of het Spook te middernacht", kluchtspel in één bedryf, welk stuk allen hartelyk deed lachen. Na afloop was er gelegenheid tot dansen, waarvan velen nog gebruik maakten. Dank zy het bestuur der Vereeniging, dank zy den werkenden leden, die allen er toe medewerkten, is deze avond uitstekend ge slaagd. Hunne moeite is dan ook wel beloond, daar wy vernamen dat er (alle onkosten afgetrokken) ongeveer f 100 overbleef. Hedenmorgen is een persoon, C. D. genaamd, te Zoeterwoude ter kerke willende gaan, in de Zuidbuurt neergezegen en terstond overleden. Te Aarlanderveen (dorp) is het mond- en klauwzeer gowekon. Deze veeziekte had aldaar een gunstig verloop. De oudste ingezetene van Roelof- Arendsveen is do wed. E. Turk, die heden, Dinsdag, 21 Februari, hot voorrecht heeft haar 97ste jaar in te gaan. Hoewol zy wegens versleten onderdanen meestal eone liggende houding moet aannemen, is zy steeds zeer gezond geweest, en haar hoofd is nog zoo helder als van een zestiger. Zy is van eene constitutie om honderd jaar oud te worden. Niet denkende aan de versper ring van het rechterspoor op het baanvak Den Haag Scheveningen (van den Holland- schen Spoorweg), ten gevolge van het dérail lement van vyf kolenwagens, dat daar in den ochtend had plaats gehad, liepen gisteravond de ploegbaas V. en de arbeider R., al pratende, op het linkerspoor en meenden daar veilig te zyn. Tusschen de Bleekerswegen en den Loos- duinschen weg kwam de laatste convooi-trein naar Scheveningen hen achterop en beide werklieden worden door de machine gegrepen. R. werd van de glooiing geworpen en bekwam geen letsel. V. kwam echter onder de machine. Het rechterbeen word hem verbryzeld. Per bagagewagon werd hy naar den Loosduin- schen weg en van daar per brancard naar het Stedelyk Ziekenhuis gebracht, waar het been werd afgezet. De Haagsche bakker, die een 14 jarig knaapje 14 uren achtereen (des nachts) aan het werk hield, is door de recht bank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 geld boeten, ieder van met subs, gevangenis straf van 5 dagen voor elke boete. Voorts heeft de rechtbank D. M., vroeger portier in oen hotel te 's Gravenhage, laat- steiyk agent in assurantiën te Amsterdam, tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens verduistering. Van trein 13, H. IJ.-S. - M., van Amsterdam naar Rotterdam, dérailleerde hedenochtend, naby Haarlem, de tender. Per- sooniyke ongelukken kwamen niet voor, doch de trein ondervond een halfuur vertraging. A. W. Ockeloen, gewezen horloge maker, berucht geworden wegens den door hem gepleegden moord op den politie-agent Van den Berg, te Rotterdam, is gisteren door de Rykspolitie zwaargeboeid overgebracht van Den Haag naar Groningen, alwaar hy tien jaren zal gevangenzitten, overeenkomstig zyne veroordoeling. Alle te Noordwyk aan Zee thuis- behoorende schuiten zyn thans in zee. Ten gevolge van tegenwind, enz. liepen 4 in IJmui- den binnen, die van f 20 tot f 90 besomden. In een hofje in de Van-Ravestein- straat te 's-Hage heeft een 13-jarig meisje een 4 jarig buurmeisje, Pape, uit eene flesch met loog laten drinken. Het kindje is onder de hevigste pynen overleden. Van 12 tot en met 18 dezer zyn te Rotterdam 6 personen door roodvonk aan getast en 2 er aan overleden. Eene jonge kraamvrouw te Edam wist in ylenden toestand haar huis te ver laten en zich in het water te worpen. Hoewel spoedig op het droge gebracht, was zy reods bezweken. To Rotterdam is door een agent van politie naar het ziekenhuis gebracht een jongen van 15 jaren, met eene brandwond in den hals, hem door zyne stiefmoeder met een gloeiend strjjkyzer toegebracht. De gelden van het Amsterdamsche Politiefonds bedragen thans f 60,000. Na afloop eener gisteravond in het lokaal „Amicitia" op het "VVaterloo- plein, te Amsterdam, door de socialisten gehouden vergadering trokken eenigen der genen, die de vergadering hadden bygewoond, voorafgegaan door een troep kwajongens, langs hot "Waterlooplein naar de St.-Anthonie-Bree- straat, waar een aantal nieuwsgierigen zich by den troep aansloot. De jongens voorop begonnen in de Hoogstraat te zingen. Op de brug voor die straat hield do troep stil, in de verte agenten ontdekkende. Een detache ment marcheerde uit de Oude Doelenstraat even de brug op, verspreidde de menigte en trok af langs den Kloveniersburgwal. In de Damstraat en op den Vygendam hield een tweede detachement nog eenige oogenblikken het geregeld verkeer gaande en trok toen ook af naar de St.-Pietershal. Toen was het gehoele oploopje doodgebloed, zonder dat feitelyk iets van ernstigen aard was voorgevallen. Zooals men weet, is de Duvels hoek te Amsterdam ter eere van het Paus-feest fraai versiert. Gisteravond hebben eenige bal- dadigen een gedeelte van de slingers losge sneden, wat natuurlyk in de buurt groote verontwaardiging verwekte. Eenige vrouwen koelden hun woede door een der vernielzuchtige knapen met eene haarspeld het gezicht open te halen. Een ander werd aan de politie over geleverd. De man, die aldaar eene ruit insloeg van het magazyn Hirsch, blykt niet krankzinnig te zyn. De ongelukkige deed het door armoede gedreven, om in de gevangenis onderdak en aan voedsel te komen. Een koopman wonende in de Ferdi nand Bolstraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat gisteravond in een café in de Warmoesstraat, waar hy een kegolwedstryd bywoonde en zyne jas had uitgetrokken, uit dat kleedingstuk is ontvreemd eene portefeuille, waarin een partytje diamant tot eene waarde van f 1600. Te Dodewaard is een ïyk aange spoeld, waaraan het hoofd ontbrak. Te zes uren gisternamiddag is aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam in het water geloopen een 70 a 75-jarig, tot nog toe onbekend, man. Hoewol spoedig daama opgehaald, kon de ter hulp geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. Het lyk is naar de loods voor drenkelingen te Crooswyk overgebracht. Te Velp (Geld.) had een 2y2-jarig meisje het ongeluk tegen den yzeren pootte stooten, die het fornuisje in de keuken onder steunde, met het gevolg dat het viel en een ketel met kokend water geheel over het kind werd leeggegoten, ten gevolge waarvan het met hevige brandwonden werd overdekt, waar aan hot den volgenden dag is overleden. Gisternacht is de korenmolen van A. Van der Does, tusschen "Woerden en Linschoten, afgebrand. De molen lag spoedig in asch. Eene hoeveelheid granen, totmaliDg bestemd, is ook verbrand. Het in do naby- heid gelegen woonhuis en een machinegebouw zyn gespaard gebleven. De molen was ver zekerd. Verscheidene zakken van de mail, van 18 tot 25 Nor. uit Italië afgezon den, zyn den 28sten Dec. to Adelaide ver brand, door het vuur vatten by ontsmetting, door berooking. Waar is Arton? - dit blyft nog steeds de vraag. Eerst heette het dat Alton te Antwerpen gezien was en daarna werd gemeld, dat hy van daar naar Amsterdam was vertrokken. De „Petite République fran^aise" verklaart de geruchten betreffende Arton's verschynen in verschillende havens. De Fransche politie laat de voornaamste Europeesche havens bewaken, voor het geval dat Arton zich naar Amerika mochl willen inschepen. De komst van Fransche agenten in verschillende havens heeft dus waarschyniyk aanleiding

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2