10124. Dinsdag» 21 Februaii. A0.1893. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. •EEN VERTROUWEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«idcn p«r 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlek* Nommer»0.06. Tweede Blad. Leiden, 20 Februari. By gelegenheid der feestviering ter her denking van het 25 jarig bestaan der Pro- testaritscho gemeento te Luxemburg, waarvoor indertyd Prins Hendrik zooveel liefde heeft getoond, en welke volgens zyn raad in de Staatskerk van Weimar is opgenomen, heeft do Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach dr. II. G. Hagen, alhier, voorzitter der Ned. Gustaaf-Adolf-Vereeniging, welke de belangen dezer gemeente ernstig ter harte neemt, be noemd tot Ridder 1ste klasse in de Orde •an den Witten Valk. - Als leerares in den zang aan hot muziek- rtituut alhier zal met 1 April optreden lejuffrouw Johanna Humme, uit Den Haag, leerlinge van den heer Spoel ongediplomeerd door de Koninkiyke muziekschool. Heden ontvingen wij het elfde jaarver- ilag van het bestuur der Yeroeniging tot nstaodhouding van het „Kolff-fonds te Leiden" 1S92), waaruit biykt dat het bedrag aan in ion verstrekte gelden aan Indische personen of iunne weduwen on weezen dat jaar/-3862.09 ledroeg, terwyi, met inbegrip van vroegere eeningen, eene som van f 3183.43 werd erugontvangen. Aan geleende geldon en renten daarvan had Vereeniging op ultimo December te vor- leren een bedrag van f 4983.05, terwyi in ipaarbank en contanten nog eene som van 1909.31 !/2 aanwezig was. Aan bijdragen werden in Nederland f 125 ntrangen; die uit Indiu waren ultimo Dec. og niet ontvangen. Behalve het geldeiyk beheer voor de twee ;elingen, bedoeld in het vorige verslag, leven nog maar drie jongelingen geheel aan zorgen van het bestuur toevertrouwd, aarvan één de geneeskundige studiën aan Academie te Amsterdam bleef volgen en Idaar zjjn candidaats examen deed, terwyi rcee do lessen op do Hoogere Burgerschool [hier by wonen. De werking van het Koliï fonds" strekte cb dus in dat jaar hoofdzakeiyk uit tot het irleenen van geldelyke hulp, een zeer zeker root nut, daar het velen helpt met geringe immen tegon lage interesten, Bestuurderen hadden dit jaar het verlies betreuren van een der ledon, mr. J. J. :hneither, die, na eene langdurige ziekte, hun midden gerukt werd. Dankbaar zal ids by het bestuur de herinnering blyven aan de belangstelling door den overledene in de Vereeniging betoond. Tot zyn vervanger werd besloten te laten invallen de heer J. H. Van der Burg, in 1888 toegevoegd aan hot bestuur als secretaris-penningmeester, zoodaf. thans geen nieuw lid gekozen werd. Uit het steels minder worden van de by dragen en eveneens geringer worden van het aantal jongelingen aan de zorgen van het bestuur toevertrouwd, moet worden afgeleid dat velen niet met de goede werking van het Fonds bekend zyn, hetgeen te betreuren valt, daar de Vereeniging yverig biyft voortgaan met het doel om of hulpbehoevende Indische ambtenaren, officieren of hunne weduwen en weezen by te staan of zorg te dragen voor aan haar toevertrouwde kinderen. Het bestuur bestaat thans uit do heeren H. J. Bool, eere-voorzitter; J. A. Van Hamel, A. W. Sythoff, F. Beyerinck en J. H Van d9r Burg, secretaris-penningmeester. Naar ons bericht wordt, zal de heer S. Van Velzen, lid der Tweede Kamer, a. s. Maandag, 27 Febr., in de zaal Noordeinde, voor de anti revolutionnaire Kiesvereeniging alhier eene openbare spreekbeurt vervullen over Kiesrechtuitbreiding. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de pry zenf 42, f 4.50 en f 2.25. Gemengd Nieuwe. Hedennacht hebben balddadi- gen enkele vlaggen van de woningen van katholieke stadgenooten afgerukt, o. a. op de Hooigracht, Haarlemmerstraat, Houtmarkt, onz. Op de Hooigracht was de vlaggestok nog blyven hangen, doch op de Haarlemmer straat heeft men dien in stukken gebroken op de straat teruggevonden. De politie is er mede in kennis gesteld en doet onderzoek. Hot O. M. by de a rrond.-rechtbank lo 's Gravonhage vorderde in de heden ge houden strafzitting voor A. K., arbeider te Katwyk aan Zee, wegens diefstal van een paar rattenklemmen uit een land onder de ge meente Katwyk, 14 dagen gevangenisstraf; voor J. v. d. N., koopman te Noordwyk, die een veldwachter, welke hem aanhield omdat liy 's avonds met een hondenkar reed zonder licht op te hebben, beleedigende woorden toe voegde te vuil om neor te schryven f 5 boete of 5 dagen hechtenis; voor W. F. v. T., werkman te Leiden, die onder voor- geven lantaarnopsteker te zyn, namens de lantaarnopstekers te Leiden op 29 December „Nieuwjaar" ging wenschen en zich daardoor schuldig zou gemaakt hebben aan oplichting, 3 weken gevangenisstraf; en voor B. L., mede werkman te Leiden, die probeerde om een Nieuwjaarsfooitje te krygen, ook onder voorgeven lantaarnopsteker te zyn, 14 dagen; voor J. Z. en S. T., metselaars te Voorscho ten, die den sergeant-majoor D. J. G van het regiment grenadiers en jagers, in Novem ber van het vorige jaar in de Heerenstraat te Voorburg, mishandelden voor ieder 14 dagen, en voor G. v. d. "W. te Alfon, die drank zou hebben geschonken aan personen, die in ken- nelyken staat verkeerden, 14 dagen gevange nisstraf. Uitspraak in al deze zaken beden over 8 dagen. By vonnis van de arrondis.-rocht- bank te 's Hage werden heden veroordeeld J. v. R., te Leiden, wegens diefstal van een kaas, tot 1 jaar; W. S., te Leiden, wegens beleediging van een ambtenaar, tot 5 dagen gevangenisstraf; P. D. B., beeldhouwer te Leiden, wegons diefstal, tot G maanden; H. B., wed. J. M., te Leiden, wegens mishandeling, tot f 1 boete of 1 dag; H. H., te Oegstgeest, wegens beleediging, tot f 5 boete of 5 dagen F. v. d. K., arbeider te Voorschoten, wegens diefstal, tot 6 maanden, en G. v. d. W., te Naaldwyk, wegens mishandeling, tot ƒ15 boete of 10 dagen. Vrijdagavond omstreeks 11 uren ontstond in bot „Café Mille Colonnes", van den heer Mast, aan het Rembrandtplein te Amsterdam, eene ware paniek. Aanleiding daartoe was het volgende: Eenigo jongelui zaten aan een tafeltje en volgens zeggen van de tegenpartij werd door hen eene dame onbeschoft bejegend. Een onder het gezelschap aanwezig korporaal der cadetten van de school te 's-Hertogenboscli werd plotseling aangegrepen, van zijne sabel beroofd en de groot-tenue jas van 't lijf ge scheurd. Hierop ontstond eene algemeene vechtpartij, Btoelen werden als wapens gebruikt en één van de bezoekors was reed3 eene bloeiende wonde geslagen, toen van het politiebureel in de Halvemaansteeg politie aanrukte. Een tiental agenten waren, volgens „De Echo," noodig, om eenige heeren te arresteeren en de inmiddels voor de deuren van het café opdringende nieuwsgierigen te verwijderen. In het café waren stoelen verbrijzeld en zelfs eene marmeren plaat was gebarsten. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vu» 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171- Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor liet incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. rs Men meldt aan de „N. R. C.": Het verhaal, dat ds. Pantekook, te Wolvega, by het verlaten van het catechisatie lokaal, met steenen zou zyn geworpen, is niet geheel juist. Dit heeft zich eenigszins anders toe gedragen. Maandag-avond hoorde genoemde predikant leven in zyn tuin. Blykbaar waren daarin personen binnengedrongen. De heer P. begaf zich naar buiten, om een onderzoek in te stellen. Hy ontdekto vier kerels, die zich verwyderden toen hij zich vertoonde. Ter zelfder tyd werden eenige zware keien ge worpen, waarvan één trof, doch gelukkig slechts zyn hoed, die afgegooid word; een tweede viel vlak voor ztyne voeten neder. De hoer P. meent ten minste één der aanranders herkend te hebben. In ons vorig nommer werd eene bescliryving gegeven van den dood, welken de heer De Bornier, in een duel met Emilo Zola, zou hebben gevonden. Door oen misverstand van den zetter wegens de groote drukte, welke een Zaterdag avond nommer van ons blad veroorzaakt, is het vervolg van dat verhaal niet geplaatst geworden. Wy willen daarom heden dat verzuim her stellen en de verdere geschiedenis in het kort aanvullen uit couranten van „1915", waarin wordt begonnen met de vermelding dat de vrienden van Zola dezen een groot feestmaal aanbieden tor viering van het zilveren feest van zyne candidatuur voor do Academie, want met groote hardnekkigheid heeft hy zich telkens candidaat gesteld voor ledig geworden zetels; dat hy volgens vertrouwbare statistiek, niet minder dan 78 malen is geslagen door de meest verschillende candidaten, een eenigfeit in de Academie-annalen. Het feest duurde van halfnegen tot midder nacht en alle vrienden betuigden Zola hunne sympathie. Telkens als hij sprak, gaf Zola onom wonden te kennen dat hy „er wel zou komen". By het dessert werd er druk getoost op den dood der Academie. De heer Zola dronk echter op hare gezondheid. Op hot gouden feest hoopto men elkaar weer te zienl Aldus stelt een Fransch letterkundig blad „Les Annales" de candidatuur van Zola in een bespottelijk daglicht! Volgens de „New-York Herald" richt de gele koorts groote verwoestingen aan te Santos, in Brazilië. Op een enkelen dag stierven er 88 personen aan deze ziekte. ,Voor eeuwig en altydl" voegde Kirn er et half verslikte stem by. Mane glimlachte vriendelijkals zonne- hl)D vloog het over haar gelaat en een ïchtig rood kleurde de bleeke wangen. ,llag ik Paula nog eenmaal zien?" vroeg I aarzelend. ,ZU zal dadelijk komen,'' zeide de graaf, itkie den dokter en voerde hem met zich een ander vertrek. .Hoe staat het?" vroeg by angstig, .leven dood? Zeg het spoedig, dokter, en (ens 1" ,Nu, dan zal ik spreken als man tot man geloof niet dat zy den volgendon middag len zal. De schrootladiDg, in zoo dichte Mjheid haar doel bereikend, heeft waar- bunlyk een der grootere bloedvaten ge- Won en eene inwendige bloedstorting is te stelpen." Begraaf wankelde; hy bedekte het gelaat li beide handen en zonk op den naasten «1 neder. lG5eno redding", steunde hij, „en geene andere viyheid onU zy dan die, welke de dood haar geeft!" Da geneesheer trad naar hem toe. „Zal ik zorgen dat men mevrouw de barones wekt?" vroeg hy, „en zelf naar be neden gaan om haar voor te bereiden? Ik zal haar rust en kalmte voor de genadige gravin aanbevelen en haar zeggen dat zy ten gevolge eener aderlating door liet bloedver lies te veel uitgeput tot spreken is, want ik geloof wel, dat gy uwe gade deze laatste uren alleen en ongestoord bezitten wilt." De graaf sidderde. „Tk dank u voor de liefde en zorg, met welke gy aan alles denkt. Ga, ik wil Marie nog alleen spreken, hoewel ik haar slechts de verzekering myner trouwe, oneindige liefde te geven heb." Dokter Wagner vertrok en Schlettendorf keerde tot zyne vrouw terug, die met gesloten oogen scheen te sluimeren. Spoedig kwam Paula, bleek en verschrikt, gevolgd door Alexander. Zij knielde zacht aan het bed neder en kuste de blanke hand, welke slap neerhing. Toen sloeg Marie de oogen op. „Myn kind, myne goede Paula", zeide zy, „nu is het scheiden nabij! Gy zyt zoo goed, zoo lief, zoo rein; dat God u behoede, j tot troost van uw vader en tot geluk van uw manHy beware u zyn liefde en vertrou wen, o kind, dan hebt gy alles! En Hy schenke u vreugde door uw heerlyken zoon. Reef wel, Alexander! Gedenkt mijner, gy allen, die my door uwe liefde zoo gelukkig gemaakt hebt!" De jonge man kuste feeder en vol eerbied hare hand en Paula snikte luid. „Het kan, het kan niet zyn!" riep zy, „o dokter, spreek tochl" „Rust, rust!" bad de oude man, „slechts onder deze bedinging heb ik u binnengevoerd, genadige vrouw!" Zy stond op en verborg de weenende oogen in haren zakdoek. „Ik bid u dringend weder heen te gaan", fluisterde de geneesheer; „ik zal u laten roe pen, zoodra de toestand van mevrouw de gravin het slechts even veroorlooft. Gy zyt natuuriyk te opgewonden en hier mag slechts stilte zyn, in- en uitwendig.' Marie wenkte met de hand, liefdevol, maar als tot een laatst vaarwel, en Alexander voerde zyne diepbedroefde gade van daar. Hyzelf was neergebogen; by had de goed hartige, edele vrouw, die steeds vol innige liefde in baren kring gearbeid en geluk om zich heen gespreid had, altyd vereerd en t n liefgehadhy wist wat zij allen aan haar vtrloren. In de corridors en in het voorhuis stonden de bedienden by elkander en fluis terden, de hoofden te zamen gestoken. Met langzame schreden gingen zy heen en weder, als was do dood reeds in deze zalen binnenge trokken. Maar in Marie's vertrek was alles stil; de graaf zat aan haar bed en Wagner in de zykamer. De morgen was schitterend aangebroken, in het Park sloegen de nachtegalen en, zoo als het Marie toescheen, schooner dan ooit. „Hoor, dat is myn afscheidslied", zeide zij. „O, ween zoo niet! Nooit zag ik u weeoen en tranen van u, ach, die branden in myn hart. Ik ben toch eindeiyk, eindelijk vrij; maar de keten, welke ik jarenlang gedragen heb, heeft my moede gemaakt, ach, zoo moede! Gun my nu de rust, zy treedt verzoenend tusschen u en myne schuld, en wanneer de dood myne fout uitgedelgd heeft, wanneer geen geheim meer tusschen ons be staat, dan, Gustaaf, zal het wederzie:; komen, een schoon, gelukkig wederzien 1" Wordt venolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5