DAGBLAD. H°. 10124. Dinsdag 21 Februari. A0.1893. fezs Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit Hommer bestaat uit TWEE Bladeii. Eerste Blad. Leideii, 20 Februari. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por S sattadonf t.lö. Pr&nco por poot1.40. AiBondwijJk* Nommer».a ®.0S. PEIJS DES ADYEHTENTIÈN Y*o l—regele 105. I&dero r®gei aar /3.17&. Grooter* lettors asor pUetsroiuite. Voor bet iBOAMesrtb bojtsa de wordt f0.05 berekoad. Bü besluit van den minister van binnen* landsche zaken is aan dr. P. Zeeman, op zijn verzoek, met 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend als assistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Leidenvoor het tjjdvak van 1 Maart tot en met 31 Aug. 1893 is benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rü'ks-universiteit te Leiden, de heer C. H. Wind, te Groningen, en voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 Dec. '93 tot assistent voor de scheikunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, de heer C. Hoitsoma, te Groningen. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is bepaald dat de aflevering van de manschappen der nationale militie voor do gemeonte Lisse, zal plaats hebben te Lei den, op Woensdag den lsten Maart a. s., des voormiddags te 9 uren. Blijkens de opgemaakte tienjaarlijksche tafels op de registers van den Burgerlijken Stand der gemeente Lisse, zijn van 1883 tot en met 1892 geboren 568 kinderen van het mannelijk en 541 van het vrouwelijk ge slacht, te zamon 1109. Het aantal overledenen bedroeg 312 man nen en 285 vrouwen, te zamen 597. Als levenloos aangegeven werden inge schreven 42 kinderen van het mannelijk en 13 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 55. Et' werden voltrokken 194 huwelijken. Door B. en Ws. dor gemeente Lisse is benoemd tot hooikourder de hoor A. Van der Mey, in plaats van den heer H. Yan Schie, overleden. Beroepen is bij do Nod. Herv. gem. te Noordwykerhout ds. J. J. Yan den Broek, te Hallo (Geld.) Aan de Tweede Kamer is door den Hoogen Raad toegezonden do volgende aan bevelingslijst voor de vervulling der vacature in genoomden Raad, ontstaan door het over lijden van den raadsheer Van Bommelen: lo. mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, doken van de orde der advocaten bij den Hoogen Raad; 2o. jhr. mr. S. Laman Trip, president der arrond. rechtbank te Zutfen; 3o. mr. L. U. Do Sitter, raadsheer in het gorochtshof te Arnhem; 4o. mr. A. Telders, advocaat gene raal b(j het gerechtshof te '6-Gravenbage; 5o. mr. J. J. Yan Geuns, ïaadsheer in dat gerechtshof, en zulks mot het lot tegen jhr. mr. D. G. Van Teylingen, raadsheer in het zelfde gerechtshof; 6o. mr. H. F. baron De Koek, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam. Naar wij vernemen zegt het „H. Dagbl." bestaat het voornemen, om bij de aanstaande wederbjjeenkomst der Kamer op 28 Febr. a. s. aan haar voor to stellen hot sectie»onderzoek van allo wets voordrachten, welke nog niet in de afdeelingen zijn aan hangig gemaakt, te doen aanvangen op Woens dag 1 Maart a. e., uitgenomen o. a. het wets ontwerp tot reorganisatie der landmacht. De ingeniour 2do kl. jhr. H. Rappard wordt belast met het toezicht over het ram- schip, dat to Amsterdam, op do Landswerf, zal worden aangebouwd. De heeren Speltie, Molenaar, Palm, Hupscher en Arndt, allen officieren van administratie van het Indische loger, zullen met 1 Maart naar Wagoningen vertrekken tot het volge* van een cursus aan de Rijks- Landbouwschool aldaar. Tot aanvulling van het bericht omtrent hot ambtsfeest van dr. Ph. J. Hoedemaker, te Amsterdam, deelt men mede, dat h\j, na te Nieuw Brunswyk gestudeerd te hebben, in Nederland is gekomen, en te Utrecht aan do universiteit zijne studiën heeft voltooid en daar ook gepromoveerd is. De heer Van Nunon, het gewezen Tweede Kamer-lid voor Zevenbergen, heeft zich te Buitenzorg gevestigd en is reeds her haalde malen door den landvoogd ontvangen. -- Prof. Van der Vliet, te Utrecht, heeft van den bekendon uitgever Teubner de uit- noodiging gekregen een bandschrift to Florence te onderzoeken en uit te geven. In verband hiermede heeft prof. Van der Vliet van onze Regeering de opdracht gekregen in de Paasch- vacantie enkelo bibliotheken in Italië te be zoeken. De 1ste luit. J. C. Logger, gedetacheerd bij de commissie van proefneming te 's-Graven- hage, wordt 16 Maart werkzaam gesteld bij 's Rfiks geweerwinkel te Delft. De 1ste luit. R. G. Doorman, van het wapen der inf. in Ned.-Indië, wordt gede tacheerd bij het 2de reg. huzaren. De ingenieur van don waterstaat uit Oost Indië met verlof Grinwis Plaat, zal voor gouvernements-rekening en in het belang van huiriigatiewezen tene reis naar Italië maken. De prijs couranten voor 1893 van de beide Haarlemscho firma's V. Schertzer St Zoo- nen en Zochor Co. zijn verschenen. De eerste geeft eene lango lijst van tuin-, bloom- en landbouwzaden, voorjaarsbollen, enz.; de i tweedo eene niot minder lange lyst van boo- i men, heesters, struiken, boetplantsoen, veren, j rozen, coniferen, vruchtboomen en vruchtstrui ken, knolbegonia's, dahlia's en andere planton en knolgewassen. Beide z(jn met tal van afbeeldingen versierd. Aanbeveling hebben de twee genoemde firma's zeker niot meer noodig; het is bekend genoeg, dat degenen, die voor hunne tuinen of buitenplaatson zaden of planten noodig hebben, moeilijk uitgebreider verzamelingen zullen vinden dan hare prye-couranten in houden. Op 21 dezer heeft eeno oproeping plaats voor volontairs by het instructie-bataljon te Kampen. Naar Den Haag zyn verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken en aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid vanwege de afdeeling Beerta van het genootschap van nijverheid in de provincie Groningen, adressen met verzoek om de land bouwers in het Oldambt te willen steunen in hot verdelgen d jr veldmuizen volgens de methode van professor Loeffler, te Greifswald. Aan de regoering wordt verzocht een bacte rioloog to zenden met opdracht om do rein culturen der muizer.-typhus-bacil door kwee king to vermeerderen en de landbouwers te helpen in het verspreiden over de landerijen. Het stoomschip „Bellerophon", van Java en Singapore naar Amsterdam, passeerde 18 Febr. Suez; de „Stentor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 18 Febr. van Suez; do „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Febr. van Colombo. Bfi koninklijk besluit is bepaald dat in don loop van 1893, voor den tyd van vyf jaren, zullen worden gedetacheerd: by het leger in Ned. Indië, de kapt. F. "W. G. Nieuw- land, van liet. 3do regt. inf., alsmede de 1ste luits. O. W. Gobius, van het 5de regt. inf., on P. baron Van Lewe van Middelstum, van het regt. gren. en jagers; bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren van het leger in Ned.-Ir.dië, als: bij het 3de regt. inf, de kapitein N. C. Van Heurn; btf het 4de regt. inf. do 1ste luit. J. Spaan en by het 5do regt. inf. de 1ste luit. jbr. C. F. Goldman, allen van het wapen der inf. De kolonel jhr. P. Gevaerts, commandant van het 1ste reg. huzaren, op z\jne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1959 'sjaars. Benoemd: by het wapen der cavalerie, by den staf van het wapen, tot majoor, toege voegd aan don inspecteur der cavalerie, de ritm. R. F. C. baron Bentinck, van dien staf, tydeiyk belast met de functiën van chef van den staf by de inspectie van het wapen; by hot 1ste reg. huzaren: tot comm. vau het corps, de luit.-kol. F. C. W. Juckema van Burmania baron Rongers, van het 2de reg. huz.; tot luit.-kol., de maj J. A. Ort, van het corps; tot maj., de ritm. I. R. A. H. Higly, adj. van het 2de reg. huz., en J. G. Blaauw, instruct, by do rjj- en hoefsmid- school; tot ritm., de 1ste luit. II. C. P. L. Mathon, van den staf van het wapen, werk zaam by de Kon. Mil. Academie; bij het 2de reg. huz., tot kol., de luit.-kol. jhr. J. E. A. Meijer, comm. van het corps; tot maj., de ritm. J. C. P. Tbirion, van het corps; tot ritm. de 1ste luit. J. D. Camerling Helmolt, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie; tot lsten luitenant, do 2de luitenant H. A. Zegers, van het corps bij het 3de reg. huztot maj. do ritm. E. J. H. Ringeling, van het lste reg. huz.; tot ritm., de lste luit. M. W. Boreel, van den grooten staf, ordonnans officier van H. M. de Koningin; tot lsten luit., de 2de luit. jhr. W. H. J. Van de Poll, van het lste, en T. L. S. Nodermeyer, ridder van Rosenthal, van het 2de rog. huz by de ry- en hoefsmid- school, tot ritm. de lste luit. A. J. P. Mete- lerkamp, instructeur by die school. Benoemd by het wapen der kon. mare chaussee, en wel by hunne tegenwoordige divisie, tot kapitein de lste luits. jhr. J. W. F. von Schmidt auf Altenstadt van de lste en L. C. H. Michelhoff van de 3de divisie. De met verlof hier te lande aanwezigo lste luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië G. B. De Jong, ter zake van lichaamsgebreken, het gevolg van verwonding in den str^d, met ingang van 1 Maart a. s. eervol uit don milir. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bepaald dat de hoofdingenieur-adviseur voor scheepsbouw, de heer C. L. Loder, met ingang van 1 Maart a. s., den titel zal voeren van directeur van scheepsbouw. Pensioen verleend aan de weduwen van mr. H. J. Brouwers, lid van den Raad van State, ƒ600; G. Tichelman, ontvanger van het kanaal- en havengeld te Nieuwediep, 500 mr. C. H. B. Boot, lid van den Raad van State, ƒ400. Voorts aan kinderen van de.i cipier in het huis van bewaring te Veil, H. C. Ti6sen, ƒ3. De lste luit. der infanterie P. Glerum, gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië, keert naar Nederland terug. 27.) H)j wendde zich haastig om, ten einde haar te volgen. Daar knalde een schot, een schreeuw volgde en toen een zware val. Kirns geweer was aan een stoel blyven Haken en was, toen hij de vluchtende wilde volgen, afgegaan. „Ongelukkige, gg hebt tiaar getroffenlicht licht! Om Godswil, haast u!" riep de graaf, die door het schot tot bezinning was ge komen. Hu tastte naar den ingang, knielde naast de getroffene neer en beproefde haar in zyne armen op te hefTen. De oude Ktrn was geheel in de war; by dwaalde in de duisternis heen on weder en het duurde een geruimen tyd vóór hy lucifers vond, om zyn licht aan te steken. Hy sid derde van het hoofd tot do voeten en byna had hy het lampje uit de bevende hand laten vallen, toen do straal Marie's marmerbleek gelaat en gesloten oogen bescheen. „Het is de gravin!" kreet do oude man, „Hoer in den hemel, wat heb ik gedaan! O, heer graaf, schiet mij uit barmhartigheid als eea djilsu üoua ueei j zoó kun ik toch piet leven. Ach, myne schoone, niyno goede, ge nadige gravin! Ach, ik ongelukkige man! Maar daar, daar slaat zy do oogon op, zy leoft, zy leeft, nu spoedig hulp!" riep hy en groep den deurknop. Daar sprong de graaf wild op, mot zyne vrouw in de armen. Wel had hare stem een verschrikkelyk voorgevoel in hem opgewekt, maar nu, nu hy zekerheid bad, staarde hy toch als vernietigd, als versteend op het levenlooze lichaam aan zyne voeten, 011 op de bloeddroppels, welke haar wit nachtgowaad begonnen te kleuren. Kirns roep: „Zy leeft, nu spoedig hulp!" bracht hem tot bewustzijn. „wyk niet van uwe plaats!" riep hy drei gend; „eerst de eer en dan liet leven, eer is leven. Help my spoedig en zacht do gravin naar haro kamer, op haar bed, dragen; dan zullen wy verder zien." Toen men haar op haar leger geplaatst had, zag de graaf pas hoe bet bloed rykelyk uit eene wonde in de rechterzyde stroomde. Ofschoon in do grootste spanning, had hy toch nog genoeg bezinning om met sterke compressen van doeken het bloed te stuiten. „Bei.of my, Kim", zeide hy, „dat het slechts tnsschen u en m;j zal blyven, wat hedennacht gobeurd is, en dat tyd noch omstandigheden u ooit dezen eed zullen doen breken." Do oude rentmeester vatte diep bewogen de uitgestrekte rechterhand en zeide toen „Mag ik nu dokter Wagner halen?" „Ja, doe het zelf, en deel Wagner, op wiens trouw en 6tiizwygen ik bouw als op de uwe, zooveel van het voorval mede, als hy als arts weten moet." Hy knikte slechts, bedroefd en zwygend, en na eenigo oogenblikken hoorde de graaf het rytuig over de steenen de slotpoort uitrollen. Marie hield de oogen nog altyd Tast gesloten eu de graaf boog zich, met een vreemd gevoel, over haar heen. Zy, do vrouw zgner liefde, het ideaal van zyn hart, die zyne vereering getooid had met den stralenkrans van onschuldige reinheid en verheven deugd, zy was, ontbloot van al deze heerlykheid, naar omlaag gestort, in het stof der misdaad. En toch kon hij zyne oogen niet afwenden van het bleeke gelaat, waarop zooveel zachtheid en liefde lag, en ook, zoo scheen het hem nu, zulk een oneindig leed. En terwyi hy voor haar terug6idderde, kuste hy toch de bleeke lippen en luisterde vol angst naar de zwakke ademhaling, welke langzamerhand luider en regelmatiger werd. Eindelyk sloeg zy de oogen op en staarde een oogenbiik als verward en zonder bewustheid rond. Toen haar blik op haren echtgenoot viel, scheen zy zich te bezinnen, want zy zuchtte diep en smarteiyk en keerón hot hoofd naar den muur. „Marie", riep de graaf, o spreek, spreek tot my 1" „Vergeef,fluisterde zy, en hief smeekend hare handen naar hem op, „vergeef, vloek my niet'. Ik was niet waard met u te even ik ben zelfs niet waard dat gg aan mijn bed staat, wannoer ik nu van u scheiden moet. Maar wees barmhartig, spreek cat t éne woord en God zal u daarvoor zegenen." De graaf kon geen geluid uitbrengen, maar hij vatte hare hand en drukte die innig. „Waarom hadt gij geen vertrouwen in my sprak hg; „weigerde ik u ooit iets, dat gy noodig hadt?" „O, Gustaaf, Gustaaf, dood my niet, door my aan uwe liefde te herinnerenik moet eerst voor u biechten, eer ik sterf. Ver trouwen? Ik heb het nooit geliac. ik heb mu omgeven met leugen cn valsche deugd; ik was reeds lang gevallen, toen gij my tct uwe vrouw verhieft, cn om myno locgen te belalcn, werd ik eene dievegge." Hy week terug. (Wordt vciulgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1