DSOÏÏ DAGBLAD. fv'. 10122. Zaterdag X® Februari. A°. 1893. Tweede Blad. Leiden, s7 Februari. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. CEE& VERTROUWEN. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden...7^.'."'i'.è77 f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Examen nuttige handwerken. Geslaagü de dames G. N. Bader en W. S. C. Kuenen, van Leiden. In eene morgen-, Zaterdagavond, in „Odéon" te Amsterdam te houden vergadering der Amsterdamsche Gymnastiekonderwyzers- vereeniging" zal eene voordracht worden ge houden door dr. G. H. Yan Dissel, uit Leiden. De Staatscourant van 16 dezer bevat een koninklijk besluit van 19 Dec. jl. (Stsbl. 284) lot. uitvoering van art. 24 der wet van 15 April 1891 (Stsbl. 87), betreffende de vrijstel ling van briefport. Daaruit blijkt, in hoofdzaak het volgende: Vrijstelling van port voor stukken, den open haren dienst betreffende, wordt verleend op do voordracht van den minister van w., li. en n., zooveel noodig na door hem gehouden overleg met de hoofden der by de zaak be trokken départementen van algemeen bestuur Een pakket met portvrije stukken mag het gewicht van 2'/2 kilogram en de afmetingen van 45 centimeter in lengte, breedte en hoogte of, indien het eene rol is, van 75 centimeter in lengte en 10 in doorsnede, niet te boven gaan. Indien het pakket echter stukken bevat, die niet voor splitsing vatbaar zyn, hetgeen alsdan moet blijken uit eene door den afzender onder- teekonde verklaring op het adres, kan het tot een gewicht van 5 kilogram worden toegelaten. Open kaarten, zonder omslag verzonden, mogen niet kleiner zyn dan 9 centimeter in de breedte en 12 in de lengte en niet grooter dan 13 centimeter in de breedte en 18 in do lengte. Do eene zijde is uitsluitend voor het adres bestemd. Het, papier voor die kaarten behoort ten minste even stevig te zyn als dat der briefkaarten. De minister van w., h. en n. kan by uit zondering, in het belang van den dienst, af wijkingen van de bovengenoemde afmetingen toestaan. De arme, uitgestrekte gemeente West stellingwerf (Fr.) ontving van Gedeputeerde Staten van Friesland het bericht, dat bet be drag dor subsidies over 1892, zynde ƒ47,000, wel eens over 1893 verminderd kon worden en misschien niet- meer zal bedragen dan 33,000. De Raad had by 't opmaken der begrooting evenwel gerekend op 47,000, zoodat deze nu gewijzigd moet worden. In de jongste vergadering van den Raad ont ried echter de burgemeester, daartoe over te gaan, omdat hy nog middelen wenschte aan te wenden ter verkryging van de subsidies, op de begrooting uitgetrokken. Yoor eenigen tyd besloot de Raad dier ge meente, wegens volslagen gebrek aan hulp personeel, om onder goedkeuring van Ged. Staten de jaarwedde der onderwijzers te be palen op 600. Bereids had men sollicitanten op dat traktement opgeroepen, toen er be richt kwam van Ged. Staten, dat ze hunne goedkeuring aan dit besluit onthielden en in overweging gaven, om de traktementen terug te brengen op 500. De Raad heeft nu be sloten, om gevolg te geven aan 't besluit van Gedep. Staten en komen er geene sollicitanten opdagen, danmoeten Gedeputeerden het maar weten. Zoo besloot de Raad. Er moeten niet minder dan zeven onder^ wijzers in Weststellingwerf aangesteld worden. By beschikking van den minister van marine is de adelborst der 2de kl. by het Kon. Instituut voor de marine jhr. J. D. Yan Nispen, met 21 Febr. a. s., op zyn verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslagen. Bljjkens by het dep. van marine ont vangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „De Ruiter", onder bevel van den kapitein ter zee D. G. Brand, den löden dezer naar Curasao vertrokken voor de terug reis naar Nederland. Aan boord was alles wel. De brievenmaal voor Nedeilandsch Oost- Indiö, aan boord van het op 2 Febr. 11. van Marseille vertrokken stoomschip „Samarang", dat wegens verlies van schroefbladen te Suez moet dokken, is overgeladen op de Fransche paketboot, welke den 5den Febr. 11. Marseille verliet. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 18 Febr. van Marseille; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is, na volbrachte reparatie, 11 Febr. van Lissabon vei trokken de „Patroelus", van Amsterdam naar Java via Liverpool, arriveerde 15 Febr. te Singapore. By koninklijk besluit zyn: lo. bevorderd tot off.-mach. lste kl. by 's Rijks stoomvaart dienst, de off.-mach. 2de kl. J. L. Vermeer; 2o. benoemd tot off.-mach. 2de kl. bij 's Ryks stoomvaartdienst, de mach lste kl. in het vaste corps J. Smit en N. H. Klaassen. lo. aan den officier van gez. 2de kl. W. H. Koomans, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, op verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. die officier van gez. benoemd tot reserve- officier van gez. 2de kl. by do landmacht. Aan mej. M. M. Barth, geboren te Aken (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zy overigens aan do daartoe by de wet gevorderde ver- i eischten voldoet. E. L. baron Yan Hardenbroek benoemd tot burgemeester van Domburg. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Franeker, F. A. DoKlerck Jr., thans in gelijke betrekking te Ameron- gentot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Steenbergen J. Van der Linden, thans in gelijke betrekking te IJzendyke. Een pensioen van ƒ1664 verleend aan J. J. Kips, gewezen hoofdcommies by het depart, van financiën. De met verlof hier te lande aanwezige kapt. der art. van het leger in Ned.-Indié, W. M. Van den Broek, op zyn verzoek, met 1 Mei, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Gemenjjd Nieus. Omtrent den moord, op Jozef Khül, te Leur gepleegd, bevat de „N. B. C." het volgende: Khül bevond zich in gezelschap van twee vrouwen op weg van Breda naar Hoeven. Van de herberg by de weduwe Michielse buiten het Liesbosch werd hy op den grooten weg gevolgd door vier jonge mannen uit Etton, waarvan een paar hem niet goed gezind waren. Immers, op eene der uitvoeringen, dezen winter te Etten gegeven, had hy er hen opmerkzaam op gemaakt, dat het verboden was in de zaal te rooken. Deze aanmerking hadden zij kwalyk genomen en eene woordenwisseling was ont staan. Nu op Vastenavonddag, op den don keren Steenweg, zagen zij de kans schoon zich te wreken en de oude koopman hoorde zich voortdurend sarren, schelden en bedreigen. Ter hoogte van den Vaartkant gekomen, bleef hij eindelijk staan en vroeg wat zjj van hem moesten hebben. Hierop naderden zij en trok één hunner een mes, waarmee hy den koopman verraderlijk oen diepen steek toebracht in den onderbuik. Het slachtoffer liet een gil, riep om hulp en het valsche viertal zocht zijn heil in de vlucht. De haastig toegeschoten vrouwen sleepten den gewonde naar eene na burige woningvóór zfi echter hier aankwamen, had hy reods den geest gegeven. Drie der aanranders zyn naar Breda over- I gebracht. Nieuw is zij niet, maar na het succes van „Falstaff" vindt men haar weder PRIJS DER ADVERTENTIÉN: V.n 16 regel. 1 05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten de Btad wordt ƒ0.10 berekend. in do bladen: de anekdote, dat Verdi, toen by in 1886 te Montecalieri woonde, een be zoek ontving van een vriend, die tot zijne groote verwondering door den maestro werd ontvangen in een vertrek, tegelijk dienst doende als salon, al9 eet- en als slaapkamor. „Ja," zei Verdi, „ik beb er bier nog wel twee kamers bij, maar die staan zóó stampvol, dat ik me er niet in kan bewegen; er staat eene massa dingen in, die ik gehuurd heb voor het seizoen." Hierop deed h(j eene deur open, en de be zoeker stond voor een honderdtal draaiorgels. „'t Kost me een goede zevenhonderd gul den," ging Verdi voort, „maar nu ik m\j eenmaal had voorgenomen te Montecalieri een maand of wat te toeven, moest ik al die orgels wel onderhuren, want den ganschen dag waren het niets dan airs uit de „Trova- tore" en de „Traviata" onder mijn raam. "Waarom maakt Verdi nooit eens een séjour in noordelijker streken, te Leiden bijv.! Naar aanleiding van de nieuwe Amerikaansche postzegels, welke episoden uit het leven van Columbus voorstellen, deelt do „Liberté" de volgende bijzonderheid mede. In de afbeelding, voorstellende: „Columbus krijgt het vasteland van Amerika in 't zicht," is Columbus baardeloos, in de afbeelding, voor stellende: „Columbus zet voet in Amerika," is de ontdekker voorzien van een langen baard. Hoogstens zijn er toch eenige uren tusschen die twee episodes omgegaan, en de snelheid van dien baardgroei moet een Théophile be schamen. In het kasteel van den industrieel Detry, te Jemappes, is tjjdens het avondeten eene dynamietpatroon ontploft. Twee dames werden door glasscherven aan het aangezicht gewond en de materiëele schade is zeer aan zienlijk. "Waarschijnlijk heeft men met eene wraak oefening van een arbeider te doen. Te Parjjs in eene woduwe Baptisto overleden, 105 jaar oud. ZU was nooit ziek geweest en was tot het laatsto oogenblik in het volle bezit van hare geestvermogens. Z(j kon nog zeer goed gaan, naaien en lezen. Behalve de rijwielen en depiano's zullen op voorstel van Rjbert Mitchell in Frankrijk ook de livreien worden belast. Men berekent dat deze belasting 200,000 franken zal opbrengen. Het bedrag, dat jaarlijks voor het vervaardigen van livreien wordt uitge geven, wordt op l'/2 millioen franken geschat. De piano-belasting a 10 fr. zal vermoede lijk 5 millioen franken opbrengen. 22) Vorschrikkelyke bezigheid! Zy greep eene gedachte slechts aan, om deze weder te verwerpen; eene bloote voorstelling deed haar bloed verstyven. Eenmaal nog kwam do gedachte in baar op, alles aan haren echt genoot te bekennen; Kielsky kende hem wel, hy zou met vreugde de tiendubbele som be taald hebben, om zyne, om hare eer te redden. Hare eer kon liy die redden? Was die niet lang ten grave gedaald En zou Schletten- dorf vergiffenis schenken? Wel voor den misstap barer jeugd, maar niet voor het be drog, dat zy jarenlang jegens hem gepleegd had- Zyn trots, dat wist zy, zou breken onder hare zelfaanklacht, door de huichel achtige leugen kon zyn waariyk edel hart in d3 toekomst nimmermeer vrede smaken, en de verlichting van haar hart kostte hem de rust en het zoete geloof van het zyne. Neen, dat mocht niet zyn, er was geene redding voor haar en zij wierp zich op de knieën, met een liartstochtelyk gebed, dat God haar vergeven en helpen mocht in dezen groo ten nood. Marie stond op en trad aan het venster; de avondrust en avondgloed lagen reeds over de boomtoppen gospreid en iu het slot was alles stil. Zij wilde de daad volbrengen vóór haar man thuiskwam en zy ging zachtjes in zyne kamer, om den sleutel te'nemen, die de deur naar het archief opende. Zy vond dien op de gewone, bekende plaats. Voor zichtig orc zich heen ziende, of iemand haar gadesloeg, ging zy met haastige schreden over de galery, welke naar het oude, eer waardige gebouw voordo, en opende met sid derende hand do zware eikenhouten deur. Ademloos bleef zy staan in het ruime ver trek, waarvan alle vensters, behalve één, dat op de binnenplaats uitzag, door blinden ge sloten waren. Marie had honderdmaal aan de zyde van haren man dit vertrek betreden en nooit had eene pynlyke gewaarwording haar bevangen heden staarden haar de groote kasten en be waarplaatsen, de met papieren en akten be dekte tafel als spookgestalten tegen; grijn zende gezichten schenen haar uit eiken hoek toe te knikken en dreigende stommen riepen „Terug Marie sloot vol vroes en huivering de oogen en drukte beide handen op het wild kloppende hart. Eindelyk vermande zy zich en trad naar eene der tafels. Daar lagen oorkonden, fami- lie-registers, akten van koop en verkoop, rekeningen en quitanties, kennisgevingen en verzoekschriften naast en door elkander. Maar wat zy zocht, geld, vond zy niet; zy wist ook niet, wa&r, in welke kast of kist de graaf het bewaarde, zy wist niet eens of hy wel groote sommen in het archief reder- gelegd had. Zy aarzelde; daar viel haar oog op eene kleine yzeren brandkast, welke in een hoek van de kamer stond Het was het kerkfonds van het dorp Schlettendorf, waar van de graaf patroon was. Marie had nog korten tyd geleden gehoord, hoe haar echt genoot er met den ouden Kirn over gespro ken had, datghy nu alleen goede aandeelen aangeschaft had, en zy wist ook dat het fonds grooter was dan de som, welke zy noodig hai. Maar zy sidderde; dat zou eene driemaal grooter zonde zyn, het was het eigendom eener kleine, arme gemeente, een heilig goed, want het was haren man toevertrouwd. Maar toch, wat zoude zy doen! De graaf zou het vergoeden en dan was hy toch alleen de bestolene. Marle beproefde zachtjes met de sidderende hand het slot open te maken; zy had den sleutel niet, de graaf voerde hem steeds by z ch aan een sleutelring. Zy moest dus wach ten en van zyn slaap gebruik maken, den rustigen, zorgloozen slaap van een goed ge weten, om hem te onteeren. Zy wankelde; koortsachtige koude doorstroomde haro lede maten en hare knieën beefden, maar zy hield zich met geweld in en sloop naar hare kamer terug, om het vreeselijko uur af te vrachten. Beneden in het Park, by Paula en het knaapje, hoerschte, in tegenstolling met Marie's vertwyfelende stemming, de rust van het geluk. Lezen, werken en de zoete zorgen voor het kind hadden Paula's tyd op het aangenaamste tot don avond in beslag ge nomen. Zy had den tuinman geraadpleegd hoe men den avond van Alexanders verjaar dag het Park on de terrassen feesteiyk en smaakvol met gekleurde lampions zoude ver lichten en witte rozen moost hy ook in menigte verschaffen. Alexander hield zooveel van witte rozen, in hare kuische, vlekkelooze schoonheidHaar beeld zou hem daaruit tegenlachen. Vervolg omm&tfde),

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5