in dienst, die geregeld by hem werk vond. Onlangs op een morgen was de jonge man echter verdwenen. De landbouwer vond zijne plaats door een ander ingenomen. „Hoe komt gij hier en waar is uw kameraad?" vroeg de landbouwer. „Och, ik bin rampelsant veur mien vrund", zei do ander. „Hy kon van roörgen nflt; hy mos mifc de warkoloozen noft 't gemyntehuus, om to vroagen, of zo ook wat veur hom to doun harren". Iets nieuws in de oplichter y. Een „heer" koopt by een boekbandelaar voor 5 postzegels, welke hy na ontvangst in eene enveloppe bergt, er een opplakt on daarna in den zak steekt. Als het echter op betaling aankomt, blykt het dat geen geld aanwezig is, waarop de heer de enveloppe teruggeef' en zegt, dadeiyk terug to zullen komen. Als hy echter niet terugkeert, komt de verkoopor tot de ontdekking, dat hy bedrogen is, want de achtergelaten enveloppe is ledig. Te Botterdam on to 's Gravenhage zyn er op die wyze reeds een paar boekhandelaars ingeloopen. De Amsterdamscho straatjon gens hebben, volgens de „Stand.", oen nieuw liedje uitgedacht, volkomen in overeenstem ming met den nieuwen tyd. De aanhef luidt: „Jongens, ga jo mee naar school, Dan kryg je een happie rooje kool." Thans zyn er te Ylaardingon Friezen op de monsterrol ingeschreven voor de haringvisschery. Behalve door de Kamer van Arbeid te Franeker wordt do zaak be vorderd door den heer Edo Bergsma, burge meester van 't Bilt, C. Alberti, secretaris der gemeente Opsterland, en anderen. Twee gebroeders, handelende in galanterieën to Amersfoort, zijn, op ver moeden van bedriogiyke bankbreuk, door do ryks veldwacht govankeiyk naar Rotterdam overgebracht. By Grave workt do bonodonmond der Beerscho Maas over de gehecle lengte mot 16 cM. De Elftweg is 45 cM. overstroomd. Uit Wageningen meldt men, dat hot water blijft wassen. Al do uiterwaarden zyn ovorstroomd en de weg onderlangs naar Arnhem gestremd. De overtocht geschiedt aldaar or. to Opheus don per gierpont en te Renkum alleen per roeiboot. Aan het Manenswaardscho veer is de over tocht geheel gestremd. Ofschoon in Friesland op allo vaarten do scheepvaart weder is geopend, kunnen vele schippers geeno nieuwe rois aanvaarden, daar zy in de moeilyke dagen, welko zy dezen winter hebben beleefd, een doel van hun touwwerk en zeilen bobben verpand. Vroeswyk, 17 Febr.Met het leggen der schipbrug is men druk bezig; morgen zal het publiek er gebruik van kunnen maken. Hot water is sedert gisteren 16 cM. gewassen. PI et hoofd der school Schippers, te Jubbega (Fr.), is door de rechtbank te Heerenveen veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf, wegens beleediging en mishande ling van de politie. In Noord-Britsche bladen gaat het volgende verhaal rond omtrent een Neder- landsch handelsreiziger, H. A. genaamd: Aan de table d'höte in een hotel te Edin- burg zittende, gaat A. de weddonschap aan, dat hy zonder ontrée to betalen een aange kondigd coBcert zal bywonon. Toen hot uur daar is, gaat hy met oeno doo3 monsters onder den arm naar het gebouw. „Uw kaartje, mynheer?" vraagt do controleur aan den ingang. „Ik heb er geen", is het antwoord. „Dan mag ik u niet binnonlaten". „Zoo?Nu, dan zal een ander vanavond den fluitaolo maar moeten spelen", zegt A. doodleuk, waarop do controleur zich beleefd ver ontschuldigt en den bezoeker in de zaal laat gaan. Te P e r e g (II o n g a r y e) is by de carnavalviering een vat petroleum ontploft in eeno herberg, waar gedanst werd17 personen kwamen in de vlammen om of werden in het gedrang gedood. Hot stoomschip „Olga" ontdekte op een moeiiyken tocht door hot Kattegat een Zweedschen schoener, welke sedert drie weken in het ys beklemd zat. De bemanning was den hongerdood naby, maar woigerde het schip te verlaten. De „Olga" heeft daarop den schoener van levensmiddelen voorzien. By het naar huis gaan van de catechisatio is de prelikant P.mtekoek, te Wolvega, met koisteonen geworpon. Door de duisternis kon do heer P. de daders niet zien. Men sehryft aan het „Ubl." dat gedacht wordt aan wraakneming van socialisten, die in hem een vyand zien, omdat hy waarschuwt tegen de theorieën hunner woordroerders. BUITENLAND. FrauUryic. In do laatste weken is in de berichten over de Kamer van Afgevaardigden herhaaldeiyk 6prake van de „groupe d'études." Do „Figaro" deelt thans eenige bijzonder heden over deze groep mede. Zy bestaat uit leden van allo republikeinsche fracties en telt ongeveer 100 leden. Hot doel van de vorming dezer groep was het onderzoeken en de voor bereiding van nieuwe wetten. E9ne staat kundige richting heeft deze groep dus niet. De Parysche bladen, welke de akte van beschuldiging in de Panama zaak to voren hadden openbaar gemaakt, zyn veroordeeld tot boeten van 300 fr. tot 500 fr. Generaal Dodds heeft vier agenten van buitonlandsche huizen (drie Duiteehers en 1 Zwitser) uit Whydah verbannen. Uit hunne boeken bleek dat zy van Fobr. 1S9I tot Mei 1892 aan Behanzin zes Kruppkanonnen, vier mitrailleuses, 2330 geweren, 1000 granaten en 600,000 patronen leverden. Do betaling had in slaven plaats, die door de booten der Wör- manniyn naar Cameroun werden vervoerd. Do Senaat heeft gisteren de wet op de ondersteuningskassen aangenomen. De familie Do Lesseps ontvangt uit alle deelon der wereld bewyzen van deelneming. Tydens het bezook van Charles De Lesseps bracht een besteller 102 brieven on 9 tele grammen. Naar gemeld wordt, heeft Ferdinand De Lesseps zyn zoon Charles dadelijk bij diens komst horkend en hem langen tijd omhelsd. Het was als eene plotselinge opflikkering van zyn verstand. Alleen de gemalin van den afgeleefden man was by het onderhoud tegen woordig. Er werd natuurlijk geen woord ge sproken over de gebeurtenissen van den laat- sten tyd. Charles werd, geiyk bepaald was, denzelf den dag onder geleide van twee politiedienaren naar Parys teruggebracht. De politiedienaren hadden last ontvangen met hoffelijkheid en bescheidenheid to werk te gaan, zoodat den ongelukkigen ouden man geene gelegenheid werd gegeven om eenigen argwaan op te vatten. Do trein, welke Charles De Lesseps weder naar Parys moest voeren, is to Angervillo blijven steken. Er moest eone locomotief uit Etampes te hulp worden gozonden. Do Grieken en Romeinen zouden in dit feit het voor teeken hebben gezien, dat Charles zyn vader niet had moeten verlaten. Doch Charles De Lesseps is geen meester moer over zyn gaan en komen I In do Couloirs der Kamer wordt ge zegd dat Andrieux een verzoek hoeft inge diend om Emanuel Arène te vervolgen wegens lastor. De commissie is tegen de aanvraag tot vervolging van Delaunay. Duitsclilaiiü. Do legorcommissie uit den Duitscbon Ryksdag is eindoiyk zoo vor gevorderd met hare beraadslagingen, dat men tot stemming kon overgaan. De uitslag was zeer onbevre digend voor allo partyen, want eerst werden alle voorstellen der verschillende partyen tot wyziging van het rogeeringsontworp afgestemd en daarna onderging ook het voorstel der regoering betzelfde lot. Dit vonnis der commissie is nog niet be slissend voor het lot der wet. Do gelegenheid om tot eon vergelyk te komen is nog niet uitgesloten, maar het besluit der commissie heeft zeker de kansen voor eene schikking niet vermeerderd. De militaire commissie uit den Ryksdag verwierp nog met algemeene stemmen, op die der conservatieve Ryksparty na, de be paling in art. 1 van het Regeerings-ontworp, betreffende den tweejarigen diensttyd. Door de budget-commissie zyn van do 4,960,00 M. voor veldspoorweg-raateriëel 2 millioen geschrapt en van de 0 millioen voor vestingbouw 2'/2 millioen. Het zoontje van een koopman te Marburg heeft een brief aan keizer Wilhelm gericht van den volgenden inhoud: „Waarde beer keizer; ik wilde naar het college gaan en in de godgeleerdheid stu- deeron, maar myn vader heeft vele kinderen en dit maakt de zaak onmogelyk." De keizer heeft onderzoek laten doen en het gevolg is geweest, dat den kuaap voor den tyd van drie jaren eene studiebeurs is toegekend. IlAli& Op eene vraag van Ferrari antwoordde Giolitti gisteren in de Kamer, dat de Regeering het onderzoek der bankzaak mot bijzondere zorg voortzet. Het zal onmogelyk z(jn dit onder zoek vóór hot einde dezer maand te doer, afloopen. Ferrari zeide daarop dat, als de regeering zich niet krachtig genoeg toont, iedereen zyne vryheid zal hernemen en zich niet gebonden zal rekenen door het votum van vertrouwen, voor eenige dagen uitgebracht. De „Moniteur de Rome" bericht dat de prefect van politie den leiders der pelgrims tochten naar het feest van den Paus verzocht heeft, do pelgrims niet naar lier. Panthéon te laten gaan, daar het volk van plan schijnt, te zyn van het minste voorwendsel gebruik te maken tot het verwekken van ongeregeld heden, zooals op den 2den October 1891. De heer Ribeiro Cintra, gezantschapssecre taris te Lissabon, is naar Rome vertrokken met een schrijven en een geschenk van den koning van Portugal voor den Paus. Men gelooft dat ten minste 50,000 perso nen a. s. ZoDdag de feestelyke mis zullen bywonen. De regeering heeft de noodige maatregelen van orde genomen, daar men van de zyde der bevolking eene vyandelyke betooging tegen de Oostenryksche pelgrims vreest. Aan de „Temps" wordt uit Rome gemeld dat de Paus gistermorgen de Italiaansche pelgrims ontving. De plechtigheid duurde lang en heeft den Paus zeer vermoeid. Na de mis in do St.-Pieterkerk deelde do Paus den zegen uit aan de pelgrims Z. H. gebruikte daarna een licht collation in de Basilica. Vervolgens vond de plechtigheid van het handkussen plaats. De Paus nam plaats op een vergulden zetel. Twee kamerheeren steun den do hand van Z. H. om te grooto ver moeienis te voorkomen. Doctor Laprone, de lyfarts des Pausen, stond achter den zotel. Hot handkussen duurde van 10 uren des voormiddags tot 4 uren des namiddags. Do „Fanfulla", zegt dat de huiszoeking, gedaan in het ministerie van landbouw, de strafbare medeplichtigheid van die ambtenaren van het ministerie, waartegen de vervolging reeds begonnen is, schynt te bevestigen. Het blad publiceert oen onderhoud van zijn directeur met Crispi. waarin deze laatste verklaarde, dat de regeering de dwaling had begaan het geen bestond te vernietigen, zonder er aan te denken wat er voor in do plaats moest gezet worden. Betreffende de opmerking van aan eene particuliere maatschappy, door de Nationale Bank, groote sommen te hebben overgegeven, antwoordt Crispi dat hij dit deed om ernstige politieke redenen. Crispi zegt dat het moeilijk te voorzien is, hoe de toestand geregeld moet worden. België. Maandag-avond heeft eeno dynamiet-ont ploffing een gedeelte der woning vernield van don heer Dotry, directeur der spiogelfabriek van Auvelais. De ontploffing gebeurde op den vensterdorpel. De vensters vlogen met het raamwerk in 6lukken. De plafonds en meubelen werden verbryzeld en de dame dos huizes evenals hare zuster werden gewond. De huishond is van schrik weggeloopen on niet meer teruggekomen. C» i*« »i «iö. Het Lagerhuis heeft in de gisteren ge houden zitting met algemeene stemmon aan genomen eene motie van Sexton, inhoudondo de verklaring, dat de „Times," door het opnemen, in zyn gisteren verschenon nom- mer, van een artikel, waarin den anti-Par- nelliston wordt verweten dat zy in de soldy der Regeering staan en de anti Parnellistische meerderheid omkoopbaar is, zich aan grove schending dor privileges van het Huis heeft schuldig gemaakt. Genoemd artikel is uitorst heftig en voor- namelyk gericht tegen Gladstones Homo- Rule ontwerp. Er wordt in beweerd dat een gedeelte der Iersche afgevaardigden door do liberale leiders door orakooping van dat ont werp is gewonnen. Sedert den twist tusscben de Parnellisten en Anti Parnellisten komt er geen geld meer uit Amerika. Zelfs Iersche Patriotten kunnen niet van niets leven derhalve worden zy door de rijke leden der liberale pariy betaald Op dezen grondslag trekt de „Tunes" te velde tegen de invoering van omkoopery in het Eugelsch Parlement. Het blad herinnert aan Panama en eindigt aldus„Gedurende eene eeuw heeft niemand het En-'elscho Parlement van omkoopery kunnen verdenken. Zullen wy nu dit kostbaar voorrecht verliezen, ton einde Gladstones party in staat te stellen om ten allen tyde eene berido betaalde huur lingen in Westminster gereed te hebben?" Do prins van Wales en de hertog van York, prinses Louiso, de hertogin en prinses May van Teek, do hertogin van Loinster, die van St.-Albans en van Devonshire, de markiezin van Londonderry, de gravin van Jersey, die van Ancaster, de dames Glad stone, Travelyan, Cavendish, Majoribanks en andere hoogadellyke dames woonden de zitting in het Engelsche Lagerhuis by, om Gladstone's speech over de Home Rule te hooren. Do correspondent te Caïro van de „Dailj News" is van oordeel, dat zonder het ern stige van den tegenwoordigen toestand van Egypte te overdryven, men zich toch niet ontveinzen mag, dat de zaken werkelijk een onrustbarend karakter krijgen. De partii, welke den Engelschen in Egypte vyandig is, belet alle hervormingen. Bulgarije. De verloofde van vorst Ferdinand, prinses Maria Louisa van Bourbon, is, gelijk bekend is, de dochter van Robert, hertog van Parma, en diens eerste vrouw, Maria Pia van Bourbon. Zy is in 1870 geboren. Zoowel de prins als zyne verloofde stammen af van koning Ferdinand I van Napels en ziine echtgenoote Maria Carolina, aartsher togin van Oostenrijk en zuster van koningin Mario Antoinette. Eeno dochter van koning Ferdinand, prinses Marie Amélie, huwde koning Louis Philippe, en de dochter van Louis Philippe, prinses Clémentine, de echtgenoot van den hertog van Saksen Coburg-Gotha, is de moedor van den tegenwoordigen vorst van Bulgarije. De moeder dsr bruid, genoemde prinses Maria Pia van Bourbon, was ook eeno achter- klein-dochtor van koning Ferdinand. De aan staande Bulgaarscho vorstin is de oudste der twaalf kinderen, die prinses Maria Pia hertog Robert van Parma schonk. Prinses Maria Louisa gelykt merkelijk op de hertogin van Berry, de moeder van den graaf van Chain bord, wiens gr. ote blauwi oogen en karakteristieken Bourbon •'■hen neus zy heeft. Haar geest is buitengewoon levendig. Zy is zeer slagvaardig en schran .'er in haar onderhoud en energiek in hot doorzetten vai hetgeen zy begint. Zy h6eft eene schoone, zachte stem en een ongewoon scbildertalent. Voor hare opvoeding zorgde eono Engelsche dame, miss Mary Fraser, die thans hare hofdame is. Wegens hare groote ontwikkeling en schran derheid zal vorst Ferdinand, die nog vele moeilykheden zal mooten overwinnen voordat do internationale en binnenlandscho toestand van Bulgaryo is, gelyk deze moet wezen, vermoedelijk in zyno gemalin een goeden steun vinden. Vooral te Weenen, waar men vorst Ferdinand zeer genegen is, zyn de aan staande huwelyksplannen van den Bulgaar- schen vorst zeer gunstig opgenomen. Omstreeks Paschen zal het huwelyk vol trokken worden. Uil de Franschc Hamer. De interpellatic-Leydet. Er was gisteren oen buitengewoon talryk publiek in de Kamer, tor gelegenheid van Leydets interpellatie over do algemeene staat- kundo dor regeering. Hy verklaarde dat wel in niemand de gedachte zou opkomen om de strekking te verzwakken van de in eene vorige zitting genomen beslissing. (Teekenea van goedkeuring.) Elk woord, zeide hy, waaraan eene eerlyke strekking ten grondslag ligt, is welkom, maar zekere pogingen mooten niet ontaarden inde zucht, om de Panama zaak te doen dienen ten voordeele van enkelen. Wy, progressistiscbe republikeinen, moeten den toeleg verydelen van een bond, welke zich gevormd heeft met het doel, den republikeinen het gezag te ont nemen. Deze bond heet de „concentratie der centra" (Gemor in het centrum, goedkeuring links). Die bond tracht de hervormingen, door de Republiek tot stand gebracht, in min achting te brengen, en geen kabinet mag zich tegenover hem wolwillend toonen, want de 'oondgenooten bobben geen ander doel dan zich meester te maken van het gozag en hervormingen in te voeren by liet leger, het onderwys en de financiën. (Gemor rechts# Toejuichingen links.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2