2£a.te:jrcSas£ 1© Februai'j. feze jouraat wordt dagelijks, met. uitzondering van tgpn- cs feestdagen, uitgegeven. Dit no minor bestaat uit TWEü Bladen. Eerste Blad. Leldeu, 17 Februari. N°. 10122 A0.1893. PRIJS DT.7.ER COURANT Voor Lolden pyr S tn*Aadaaf 1.1 it. Trftnco p«r post.. 2.40. AfaofcowrlQk» Hommer»04*5. PRIJS DER ADTERTENTrÊN Tu 1—1 regel» fl.05. Iedere regel f 0.11$ Grooter» letter» suex pUeUniimte. Voor bel Éboeeeeerea buiten de eted wordt fO.Oi berekend. Heden is aan de universiteit alhier do heer A._ D. Van der Harst, geboren te Leiden, be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„Bedrage tot de theorie en toepassing der krnmiynige coördinaten". Door de alhier zitting houdonde genees kundige staatscommissie is heden bevorderd tot aru de heer C. Van der Meer en toege laten voor het eerste gedeelte van het arts examen do heer C. W. Broers. Gisteravond trad voor het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't. Al gemeen als sprekor op mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. De bekendheid van en met den spreker maakte, dat, in weerwil van 't concert in de S udszaal gegeven, de grooto Nutszaa! heel goed bezet was. Voorgedragen werden door spreker een drietal zijner novellen: „Zijn wraak," „Een Carnavals beeld1' en „Een huisbezoek;" do twee eerste van tragischer], de laatste van komischen aard. De stilte, waarmoe de spreker werd ge volgd, moge voor hem oen getuigenis zijn, dat zijne voordracht met genoegen werd aan gehoord. Eene mededeeling van den inhoud der drie novellen zou te veel plaatsruimte vragen en van critiek kan bij eene vormeldir.g als deze geen sprake zijn. (iaat mr. Hurrelbrinck in den zomer onze stad metterwoon verlaten, er zullen velen zijn, die hem gaarne woer eens zullen ontmoeten. In hot Nutsgebouw werd "Woensdag 15 Februari j. 1. door de vereeniging „do Practische Ambachtsschool" eene algemeene ledenvergadering gehouden. De volgende onder werpen waren aan de orde gesteld lo. Reke ning en verantwoording van den penning meester; 2o. Rapport der commissie tot het nazien dor rekening van den ponningmeester over 1892; 3o. Benoemen van eene commissie van drie loden tot het nazien der rekening van hot loopende jaar; 4o. Mededeeling der door den minister van binnenlandscho zaken goedgekeurde begrooting voor het loopende jaar. Den ponningmeester werd dank gezegd voor zijn gehouden beheer. Tot leden der com missie tot het nazien der rekening van het loopendo jaar werden benoemd de heeren Felix Driossen, C. Goekoop en W Kok en tot hunne plaatsvervangers de heeren prof. mr. H. L. Drucker, T. P. Viruly en H. W. F. Bakker. Ten slotte deelde do voorzitter mede dat het H. M. de Koningin-Regentes heeft behaagd de bescherming der Vereeniging op zich te nemen en dat de, in do vorige algemeene ledenvergadering, aangenomen gewijzigde sta tuten by Koninklijk besluit van den 2Ssten Januari jl. zyn goedgekeurd, zoodat nu het huishoudeiyk reglement moet worden herzun en daarna de rooster van aftreding der be stuursleden zal worden geregeld. Men meldt ons uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin Regentes heeft, vergissen wy ons niet, gisteravond voor het eerst de Nederlandsche opera, welke de Vorstin onder Haro bescherming gesteld heeft, bezocht. Het publiek heeft door eene buitengewoon talrijke opkomst getoond dit bewijs van Vor- steiyko sympathie voor eeno Nederlandsche muziekvoorstelling op hoogen prys te stellen. De geheele zaal van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen was zóó vol, dat velen met eene staanplaats tegen de wanden genoe gen i.auien Die massa toeschouwers, ook op balkon en andere rangen, gaf aan deze voor stelling eeu opgewekt, aanzien. Om tusscnen de versiering van deKonir.k- lyko loge en de overige balkonvakkon meir i overeenstemming to brengen, waren de boven gedeelten van die onderste galory bekleed met donker-rood fluweelen draperieën, opge nomen door koorden, terwyl voorts langs de balustraden eene lyn liep van rood poluche. Deze versiering is blyvend. Het gobouw gaf dus voor deze golegenheid een buitengewonen feesttooi to aanschouwen, welke nog werd aangevuld door de deftige kleeding der heeren musici van het orkest, die allen in zwarten rok met een breeden oranjestrik op de borst dezen avond hunne muzikale taak volbrachten. De toegangen naar de Koninkiyke loge waren kwistig met groen en bloemen ver sierd, en ook onder do marquise, waar de Vorsteiyke bezoekster en Haar gevolg af stapten, waren keurige groepen van gewassen gerangschikt. De Regentes werd ontvangen door den heor Do Groot, door den president en secre taris van het gebouw, die H. M. naar de bestuurskamer, ingericht tot receptie-salon met bloemstukken, prachtige spiegels en bougiesverlichting, begeleidden, van waar H. M. zich na een kort verwijl naar hare plaats in de zaal begaf, by het binnentreden door liet orkest begroet mot het Wilhelmus van Nassauen, naar de oude compositie, waarvan do uitvoering, onder aanvoering van den orkest-directeur den heer Van der Linden, op dat oogenblik een plechtigen indruk gaf; welke nog verhoogd werd door het opstaan van allen, in zaal en op bovenranden aanwezig, en dio hunne plaatsen hernamen, zoodra H. M. zich in den vergulden stoel had neer- geviyd. Toen ging het scherm omhoog en werd het tweede bedryf van „Lakmë" gespeeld. De dorde acte werd niet gegeven wegens de uitgebreidheid der voorstelling, hetgeen in den aanvang van den avond door den heer De Groot aan het publiek was medegedeeld. By II. M. werden in hare loge opgemerkt baronesse Rengers, hofdame, de kapitoin ter zoe Zegers Veeckens, adjudantde kamerheer jhr. Van I'abst van Bingerden en de rit meester baron Van Sytzama, allen behoo- rende tot het gevolg. Daarachter zaten nog eenige heeren van hot Militaire Huis. H. M. had aan Haro linkerzyde het gezicht op oen prachtigen bouquet van witte thee- rozon, de porto bouquet aan linten met de kleuren van Oranje en van Walaeck-Pyrmont, waarop als opschrift„Aan H. M. de Koningin- Regentes aangeboden door den directeur der Nederlandsche opera, J. G. De Groot". Na de grooto aria van „Lakmé", in de tweede acte, met schoone stem voorgedragen, brak er een storm van toejuichingen los. H. M. gaf van Haren by val blyk door eene buiging. Het hoofdmoment van den avond, ook voor H. M., was de opvoering van „deTrouweloozen" („Cavaleria Rusticana"). H. M. volgde de voor stelling met veel aandacht. Zy bleef tot het gordyn viel, en nauwelijks waren de laatste maten geëindigd, of het orkest stond op en deed de hooge bezoekster mot het „Wilhelmus" uitgeleide. Te halfelf vertrok H. M., uitgeleid op dezelfde wyze als toen zy gekomen was. Den heer De Groot gaf zy in de volgende bewoordingen hare ingenomenheid te kennen: „Ik ben zeer voldaan en over de voorstelling zeer tevreden." Het incompleet aan korporaals by de verschillende rogimenten infanterie is thans tot 400 gestegen. De 1ste luit. der artillerie C. Wafel- bakker wordt gedetacheerd bij het departement van oorlog. j Onder talryke blykon van belangstelling herdacht gisteren dr. Ph. J. Hoedemaker, te Amsterdam, den dag, waarop h\j vóór 25 jaren als predikant in dienst trad. Zyno eersto standplaats was Veenendaal, waarna hy te Rotterdam beroepen werd. Ge durende G jaren was by ook professor aan do universiteit to Amsterdam, en verwisselde naderhand deze betrekking met die van pre dikant. De jubilaris heeft zyne studiën te Nieuw- Brunswyk, in Amerika, voltooid. Prof. Tilanus, te Amsterdam, ia benoemd tot buitenlandsch lid der „Académie de Méde- cino" te Parys. Aan de Nederlandsche inschryvers op de G-pcts. Bulgaarsche leening is 40 pet. van het bedrag hunner inschry vingen toogewezen. 1 Maart o. k. zal onder voorzitterschap van den lult.-kol. De Sitter hot examen een aanvang n6tnen voor degenen, die wenschen in aanmerking te komen voor dienstdoend luitenant te velde. Het stoomschip „Gedó", van Batavia naar Rotterdam, is 16 Febr. Sagies gepas seerd; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, is, na de schade aan de schroef te hebben hersteld, 17 Febr. van Suez vertrokken. Conccri-Arnoldüoa. Onze verslaggever Mr. E. was verhinderd het concert van Sigrid Arnoldson by to wonen. Do heer Gottfried Mann is zoo wel willend ons daaromtrent het volgende to berichten: Na eene afwezigheid van byna juist drie jaren (22 Februari '90 zong zy in den Schouw burg alhier voor het laatst) trad hedenavond do „diva" Sigrid Arnoldson in dc Gehoorzaal voor een vry talryk en buitengewoon geest driftig publiek op. Ik kan my ten minste in langen tyd geen „betaald" concert herinneren, waar de bezoekers zoo mild on luidruchtig applaudisseerden als hedenavond, zóó, dat zy, wie deze brave's golden, aan haar pro gramma nog eon drietal nummers toevoegde, twee my onbekende onbeduidendheden en de Romance uit „Mignon" Connais-tu, die zy oen heelen toon liooger zong (in Es) dan het oorspronkelijke. Ik voor ray moet evenwel bekennen, dat het muzikaal gezonao, technisch-geacbeveerde en gemakkelyke, sraaakvollo spel van den haar vergezellenden onbekenden pianist Prof. Carl Prohaska uit Weenen, my meer onver deeld genoegen heeft geschonken, dan de lang niet boven bedenking verheven „Leis- tungon" der Zweedsche Nachtegaal. De voornaamste factor in do bekoring, die Sigrid Arnoldson op haar publiek uitoefende, bestond ongetwijfeld, behalve in de élégance van haar persoon, die b(j een objectief beoor- deolaar niet mag meetellen, in den heldoren, lichton klank harer gclykmatig ontwikkelde stom, ovenals dit by Emma Nevada het geval is. Diepgaande muzikale Empfindung heeft Arnoldson nooit getoond en zelfs haar colo ratuur is nooit onfeilbaar geweest. Maar dezen avond vond ik dat haar stem al heelwat van de frischheid der jeugd verloven heeft (zy zingt reeds tien jaren)soms was er iets scherps in, en vooral in het falsetregister miste ik de helderheid van vroeger. Vandaar dat juist de Romance uit Mignon, dio my voor drie jaren zoo bekoorde, my thans teleur stelde. Vooral in dit nummer maakte zy over- dr-evon portainento's, zoodat zy in 't by zonder by dalende gangen menige noot twee-maal zong; aan het slot van het tweede couplet verbond zy zelfs de phrases c'est-lüi, c'ost-la, die in den zang door eens rust gescheiden zyn, aan elkander. Het best voldeed Arnoldson my in de Byoux-aria uit Faust, (waarom begon zy I ongemotiveerd middenin het Recitatief?) en in hot Wiegelied van Ries. De Scrénade van I Gounod zong zij m. i. niet teeder genoog, ook hierin portamenteerde zy te veel. Daar ik opgehouden werd, hoorde ik de aria uit „Sémirarais" niet, evenals de eerste I voordracht van den pianist. Prof. Prohaska speelde verder drie stukken uit do „Poëtische Stimmungbilder", Tan Brahms (pas verschenen, naar ik hoorde), Moment Musical (in Cis-moll) van Schubert, F dur-Romance van Rubinstein, eene elegante wals van Fischhof, aan Chopin en Moszkowski herinnerend, een der „Soiréos deVienne"van Liszt (die in D-dur), en als toegift eene moderne wals, en dit alles mot groote muzi kaliteit, zeer gedistingeerd en gemakkeiyk. By hot stukje van Schubert scheen hem, zeer terecht, het binnenkomen en plaatsnomen van velen te hinderen, (voor een groot deel van hot publiek alhier is meestal de pauze nog to kort). Ook in de begeleiding der zang nummers toonde hy zich van gunstige zyde. 16 II '93. Gottfried Mann. G emengd Nieuwe. Hedenmorgen werd door den com mandant der equipage, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, voor het front der geheele bemanning, de bronzen medaille voor 12 jarigen dienst uitgereikt aan don matroos 1ste klasse N. Lanser en aan don pyper 1ste klasse J. J. Buitendyk. Met een opwekkend woord, vooral tot de- jeugdige bemanning, werd de plechtigheid besloten. Heden werd door het reg. gre nadiers en jagers een militair© inarsch ge daan onder Wassenaar, Voorburg en Voor schoten, onder bevel van den kolonel Vogel. De stafmuziek rukte mede uit. Een jongen van 5 jaren, die aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage in het gras speelde, werd door eene groote waterrat aangevallen en in 't gezicht gebeten. In het politiewachthuis verbend men den doodeiyk verschrikten knaap. Een meisje van veertien jaren te Haarlem heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting, door namoiyk onder valscli voor geven by verschillende goudsmeden, gouden voorwerpen te koopen. Zy bracht die vervol gens terstond naar eene Bank van Leening. Ook aan het station te Haarlem zal, evenals te Leiden, den 20sten dezer het perronkaartenstelsel worden ingevoerd. In „De Delvonaar" komt een uit voerig schryven voor aan allen, die belang stellen in de emigratie naar Amerika, gericht door 18 personen, die onder do leiding der Noderl.-Amorik. Land- en Emigratio-maat- schappy, gevestigd te Utrecht, naar San-Louis- vailey, in Colorado, zyn vertrokken. Zy ver halen daarin de ondervonden wederwaardig heden en eindigen aldus: „Hoewel wy gehoopt hadden, dat door de komst van prof. Noordtzy de zaak in orde- zou komen, zijn wy ook in dat opzicht in onze verwachting teleurgesteld. Uit al het voorafgaande volgt, dat wy onzen vroegeren landgenooten niet kunnen aanraden zich by de Utrechtsche Maatschappy aan te sluiten, maar wy raden iedereen aan in zyn eigen belang zich to wenden tot den heer J. Van Boven, te Rilland, provincie Zeeland, die ons in onze moeilykheden met raad on daad heeft bygestaan met opoffering van zyne persoon lijke belangen en die thans op reis is naar Nederland om het publiek in te lichten." Een jongen in de Saenredarn- straat te Amsterdam wierp al spelend zyn zusje van iy2 jaar in de hoogte, maar het mislukte hem het kind op to vangen; het kwam op den grond terecht en ontving ernstige kwetsuren aan hoofd en been, zoodat het in het gasthuis moest opgenomen wordon. Eeuige dagen geleden heeft een sigarenmaker, wonende te Rotterdam, deechie- I ïyke woning verlaten, zy. o vrouw en zes kin- I deren onverzorgd achterlatende. Do „Veend. Ct." geeft hot volgende verhaal uit Veendam Een landbouwer alhier had een arbeider

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1