ADVERTENTIE? naar eene tafel, welke zy in den linkerarm houdt, waarop de -woorden te lezen zyn: „De overwinning der Hollandsche taal." Het beeld is van natuurlijke grootte en staat op eön hoog massief voetstuk. Een maaltyd besloot de feestelijkheid. Bulgarye, Vorst Ferdinand van Bulgarije hoeft ein delijk een begin gemaakt met de verwezen lijking van zijne huwelijksplannen en de hand gevraagd van prinses Mario Louise van Parma, de 23-jarige dochter van den hertog van Parma en prinses Louise van Bourbon. In 1860, toen het vereenigd koninkrijk Italië onder bostuur van het huis van Savoye werd gevestigd, verloor de hertog van Parma land en troon. Vorst Ferdinand is 32 jaren oud. Aangezien de Bulgaren niets liever wenschen dan de bevestiging der Coburgsche dynastie ook in de toekomst, spreekt het wel van zelf, dat het bericht van de verloving van den vorst te Sofia met groote blijdschap is ontvangen. Daar is gisteren eene proclamatie van den minister Stambouloff verschenen, waarbij de verloving van vorst Ferdinand officieel wordt bekend gemaakt. Telegrai PARIJS, 15 Februari. In eeno nota aan de „Agenco Havas" wordt verwondering te kennen gegeven over de strenge maatregelen, door sommige mogendheden genomen ten op zichte van de voortbrengselen uit Marseille. Uit de zorgvuldig opgemaakte statistiek be treffende de sterfgevall qji. blijkt, dat de voor stellingen aangaande den gezondheidstoestand te Marseille overdreven zijn. LONDEN, 15 Februari. Het Duitsche schip „Catalina", kapitein Schutte, van Greenock naar Cardiff, is bij Galloway gestrand en totaal verloren. Acht der opvarenden zijn verdronken. KONSTANTINOPEL, 16 Februari. Het Ffansche comitó van houders van schuldbe wijzen heeft den raad der Turksche Open bare Schuld medegedeeld, dat het zjjne goed keuring hecht aan do Oostenrijksche voor stellen tot regeling van de Turksche loten. LONDEN, 16 Februari. Uit Berlijn wordt aan de „Standard" gemeld dat do voorbe reidende maatregelen voor het Duitsch-Rus- sische handelsverdrag eenigen tijd zullen vor deren. De onderhandelingen zullen waarschijn lijk niet vóór Paschen beginnen. Volgens een correspondent der „Daily Chronicle" gelooft men to Berlijn, dat bij het huwelijk van prins Ferdinand van Bulgarije, de mogendheden, die het Berljjnsche verdrag onderteekonden, Rusland uitgezonderd, Fer dinands gezag in Bulgarije vormelijk zullen erkennen. Uit Philadelphia wordt aan de „Times" bericht, dat de beurs te Nieuw-York gisteren flauw was op de geruchten, dat Zaterdag weder 3,000,000 dollars goud zullen worden uitgevoerd. Eenige der voornaamste bankiers zijn op dit oogonblik te Washington, om te trachten den president op zijn besluit, betreifende de uitgifte van obligatiën door de schatkist, terug te doen komen. Gemeenteraad van loeiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Van Lidth de Joude, Verbey van Wijk, Van Hamel, Fockema Andre®, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulver horst, Siegenboek van Heukelom, Cock, Tiele- man, Kootser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Dnessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Was en Van Hoeken. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen: Verzoeken van de wed. C. H. Tiemeyer De Graaf, D. L. Wolfson, J. Ten Bruggen- kate en C. Denzei Jr. otn vermindering of vrijstelling van de plaatselijke directe be lasting. Eene missive van den heer L. M. De Laat de Kanter, houdende verzoek om eervol ont slag als president-commissaris van deLeidsche Duinwatermaatschappij. Een verzoek van den heer Henri Van de Velde om een boom te doen rooien, staande voor zijno woning Plantsoen No, 1. Een verzoek van D. F. H. G. Van Iterson om restitutie van te veel betaald schoolgeld voor 2 kinderen, leerlingen van de scholen 1ste klasse, o?er het 3do kwartaal 1892/93, wegens woonplaats-verandering. Een verzoek van het bestuur van het Leidsche Studenten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo" om kwijtschelding van de huur der Gehoorzaal voor hot op 2S Februari a. s. te geven Armenconcert. Een verzoek van regenten van het Höpital Wallon om do' keien-bestrating langs twee- gevels van dat gesticht, aan het Rapenburg en aan do Langebrug, te doen vervangen door hout- of asphalt-bestrating. Een verzoek van het bestuur der Vereeniging „de Practische Ambachtsschool" ora de kosten van den gasaanleg in de nieuwe ambachts school aan den Haagweg te berekenen tegen den kostenden prijs zonder winst. Verder werd door den voorzitter nog mede gedeeld dat 15 boomen aan de Haven wegens de werken voor do vaartverbetering moeten worden gerooid en verkocht. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van oer.e regentes van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis (18) 2° Idem van een regent als voren. (13) 3°. Idf-m van een derden ondeiw ij/.or aan de 6ebool 4de kl. No. 2. (14) 4e. Idem als voren aau de school 3de klasse No. 4. (16) 5°. Verzoek van het Bestunr der Leidsche bouw- vereeniging in zake den boow van woningen op een torren aan den Maredrjk (17) 6°. Siaat van af- en overschrijving, euppletoiro ptaat van begrooting en scaat Model a., dienst 1392, tot uitbetaling van de gelden voor de oprichting der Gehoorzaal. (181 7°. Buppletoire staat van begrootiug van liet Gere formeerd Minne- of Arme Oude .Mannen- eu VroaweDhuis. (19) 8°. Voorstel om Commifsariesen der Bank van Leeniiig to ïhachtiRen tot hot doen van uii- gaven voor üerkzaarubeden wegens zieklo dor ambtenaren. (22) 9°. Verzoek vaü -A. G. F. Coster, om eene keuke n te plaateen op grond achter zijn porcoel aan do Paardonsteeg. (20) 10°. Bezwaarschriften togen bet Kohier der Plaatse lijke Dirocte BelastiDg, dienst 1892. (21) Punt 1 (vacature mevrouw Vreede Van Oosterzee) werd benoemd mevrouw Oort— Do Goeje, met 23 stemmen. Één biljet was blanco en de heer De Goeie had zich buiten stemming gehouden. Punt 2 (vacature prof. dr. J. J. Prins) werd benoemd prof. dr. J. Ofïerbaus Lzn. met 22 stemmen. Één stem was uitgebracht op den heer W. F. Kaiser en 1 biljet in blanco. Punt 3 werd benoemd de heer P. H. A. De Gooyer, thans tijdelijk met de waarne ming der betrekking belast, met 23 stemmen. Twee biljetten waren blanco. Punt 4 werd benoemd do hoer A. A. Diks- hoorn, tkans tijdelijk werkzaam aan de Leer school, met 23 stemmen. Drie biljetten waren blanco. Er was 1 biljet te veel in de bus. Punt 5 werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming besloten aan het bestuur der Leidsche Bouwvereeniging ver gunning te verleonen tot het leggen van een riool ten dienste van de nieuw te bouwen woningen op een terrein aan den Marendyk, doch met algomeene stemmen werd besloten aan het bostuur voornoemd te kennen te geven dat er bezwaar bestaat tegen de overneming door de gemeente van den voor bestrating bestemden grond, met verplichting der gemeente om voor bestrating en afvoer van hemelwater zorg te dragen. Punten 6 en 7 werden unaniem goedgekeurd. Bi) punt 8 doelde do heer Cock mede dat bedoeld bedrag f 48 bedraagt. De Voorzitter merkte op dat als B. en Ws. zonder voorafgaande machtiging geld meenen te moeten uitgeven, daartegen door de com missie van financiën in hunne rapporten steeds aanmerking wordt gemaakt, terwijl zy dit niet doet nu hetzelfde is gedaan door com missarissen der Bank van Leening. Spr. hoopte dat in het vervolg de finantiëelo commissie tegenover B. en Ws. dezelfde houding zal aannemen. Da heer Fockema Andre®, Voorzitter der commissie van financiën, zeide dat hy meer malen die aanmerking maakte en daarom wel moest antwoorden. Hy deelde dan mede dat beide gevallen, waarop de Voorzitter zich beriep, niet dezelfde waren, zoodat de com missie van financiën op het verzoek van commissarissen der Bank van Loening ge meend had gunstig te moeten adviseeren. De heer Cock, commissaris der Bank van Leening, zeide bovendien niet te weten of bedoelde som wel reeds was uitgegeven. Is het gedaan, dan misschien door een der com missar ssen voorloopig uit zyn privé. Het voorstel van commissarissen der Bank werd ten slotte zonder hoofdelyko stemming goedgekeurd. Evenzoo werd gunstig beschikt op pur«t 9 (verzoek van den heer Coster). 1 Tot behandeling der bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijk directe belasting dienst 1892, werd tot eene geheime zitting overgegaan, nadat vooraf de openbare zitting was gesloten geworden. De hierboven onder de ingekomen stukken vermelde missive van den heer De Laat de Kanter luidt aldus: „Ik hob de eer den Raad der gemeente Leiden beleefdelijk m(jn eervol ontslag te verzoeken als commissaris voor de gemeente by de Leidscho Duinwatermaatschappij „Nu in de laatste Raadszitting basloten is een proces tegen die Maatschappij te voeren, en, ofschoon ik aan do stemming geen deel konde nomen, toch uit de aan de stemming voorafgaande discussie duidelijk bleek dat dit besluit, volgens myn gevoelen, in strjjd was met de belangen der Gemeente, acht ik het wenschelyker myn ontslag te vragen en daardoor den Raad in de gelegenheid testel len de waarneming zyner belangen bij de Maatschappij aan een ander op te dragen. „Ik zeg den Raad dank voor het vertrou wen, dat hy nu bijna 10 jaren in mij heeft gesteld." Tevens was by Burgemeester en Wethou ders ingekomen van den stads-consulent mr. H. A. Neeb de volgende missive: „In het vorig jaar, en ook reeds vroeger, nam ik de vrijheid u myn vorlangen te ken nen te geven om als gemeente-consulent te worden vervangen. Eene der redenen, die my daartoe bewogen, was, zooals ik de eer had u mede te deelen, dat ik in de laatste jaren my uitsluitend tot de consultatieve rechts praktijk heb bepaald en het my, ook in het belang der gemeente, wenscheiyk scheen, dat de gemeente-consulent, in geval dus door de gemeente proceduren moesten worden gevoerd, tevens als advocaat en procureur voor de gemeente zou kunnen werkzaam zijn. Zoolang de gemeente niet in rechte behoefde op te treden, drong ik niet nader op do vervulling van mijn verlangen aan, maar nu de Gemeen teraad heeft goedgevonden te besluiten om tegen dc Leidscho Duinwatermaatschappy eene procedure te voeren, meen ik met den meesten ernst to moeten verzoeken dat aan myn wensch worde voldaan. „Ik voeg er mijn dank by voor het ver trouwen, dat het Gemeentebestuur van Leiden gedurende ruim 28 jaren in my heeft willen stellen." Do Voorzitter deelde mede dat dienover eenkomstig door B. en Ws. aan den Raad weldra een voorstel zal worden ingediend. LEIDEN, 16 Februari. Therm ometerstand: gisteravond om 8 uren 6.5° C. 43.7° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 3.5° C. 37.3 3 F.'s middags om 12 uren 9° C. 48.2° F.'e namiddags 4 uren 6° C. 42 8° F. H. M. de Koningin is hodenvoormiddag uitgereden in het nieuwe wagentje, bespannon met vier ponneys. De Haagsche jeugd wachtte het Koninginnetje by Haren terugkeer in het Paleis in grooten gotale op, ja, was zóó opgetogen over het aardige schouwspel, dat het rijden van H. M. met dit kleine vierspan opleverde, dat tal van kinderen met het rytuig medeliepen. Nog verrassender was 't voor hen, toen de jongo Koningin, het lichte wagentje ver laten hebbende, haar paardjes met de hand over den kop streek of op den rug tikte. Men sehryft ons heden uit Den Haag: Dé hoeren Conrad, mr Snel on Heldt hebben bericht eene definitieve candidatuur voor het lidmaatschap van don gemeenteraad alhier niet to kunnen aanvaarden. De heer Conrad schrijft in zijn brief aan de Kiosvereeniging „'sGravenhage", dat hy na ernstige overweging der hem gestelde vraag omtrent het aannemen eonor candida tuur tot de overtuiging is gekomen, dat de taak, die vermoedelijk den ingenieur als lid van den Raad wacht, van zóó omvangryken aard is, dat ze niet op behoorlyke wyze kan vervuld worden geiyktydig met het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De eene of de andere werkkring moet z. i. door de waarneming der beide mandaten ïyoen, en hy wenscht zich geheel te wyden aan de vereerendo taak, die hem in de Tweede Kamer door de kiezers is opgedragen. Het stoffelijk overschot van baron De Constant Rebecque, intendant der Koninklijke Paleizen en lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland, zal morgen, Vrydag, des voormiddags te elf uren, op „Eik-en-Duinen" by Den Haag worden ter aarde besteld, nadat te tien uren in bet sterfhuis (Huize „Groenhoven" aan het kanaal, onder Was senaar) een lijkdienst zal zyn gehouden. Te Berlyn is overleden de ingenieur Charles T. Liernur, die zyn naam heeft ge geven aan het af voorstel sel, waaraan hy een groot deel van zyn militant loven heeft ge wijd en dat ook op een gedeelte van Leiden is toegepast. Liernur was een self made man. Zoon van een Luthersch predikant te Haarlem, vertrok hij reeds op jeugdigen leeftyd als landmeter naar Amerika, bekwaamde zich daar in do bouw- en werktuigkundige weten schappen, verwierf den rang van civiel-inge- nieur en had, als zoodanig, eon zeer werk zaam aandeel in den bouw der Amerikaansche spoorwegen. By het uitbreken van den burgerooi log bevond hy zich in de Zuidelijke Staten en volgde met zyne makkers de vanen van generaal Lee, in wiens leger zij, na eenige voorbereidende studiën, als genie-officieren werden opgenomen. Op verschillende slag velden streed hy mede en verkreeg ten laatste den kapiteinsrang. Op dat van Bullsrun werd een zyner beenen weggeschoten. In de ver dediging van Richmond en fort Sumter hielp hy mede. Yan alle middelen beroofd, ontkwam hy met zyn gezin naar Europa. Hy werkte eenigen tyd te Londen voor het tijdschrift „The Ingenoer". Daar was het, dat het vraag stuk der rioleering van Frankfort het denk beeld van den pneumatiscben afvoer der faecaalstofFen by hem deed rijpen. Sedert heeft hij zich daaraan gowyd met eene hard nekkigheid. on eene wetenschappelijke over tuiging, w6lko allengs de geheele technische en medische wereld noodzaakte van z\jne stellingen kennis te nemen. Zijne tegonstanders waren velen endezeor scherpe wyze, waarop hy zich verdedigde, stond hem, ook volgens sommigen zijner medestanders, dikwerf in den weg. Op groote schaal is alleen te Amsterdam zyn stelsel uitgevoerd, en de verdienste er van wordt erkend. De onoverkomelijke bezwaren, uit de toe passing van andere stelsels voorvloeiende, voeren voortdurend belanghebbenden uit allo werelddeelen naar het hygiënisch bureau, door Liernur te Berlyn gesticht, waar adviezen gegeven en plannen uitgewerkt worden, een arbeid, welke onder de leiding zijner zonen zal worden voortgezet. Charles T. Liernur was een man van karak ter. Wat by aangreep, liet hy niet los. Zyn volharding was bewonderenswaardig. (A. H.) De toestand van mr. J. N. Bucaiile, burgemeester van Groningen, is thans zeer bevredigend. De spraak, eerst belemmerd, zal, naar men vertrouwt, weder normaal worden. Uit goede bron vernemen wy, dat de reorganisatie van het corps mariniers zoo goed als zeker is. (Tel.) Het 30ste christelijk nationaal zendings- feest zal 5 Juli op het landgoed „Velzerbeek", te Velzen, gehouden worden. Door de arrondissements-rochtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eeno vacal ure van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha'oetische lyst van aanbeveling mr. J. F. Van der Lek de Clercq, substituut griffier by de gemelde rechtbank; mr. M. Enschedé, laatstelyk landsadvocaat te Soera- baia, ver'oiyf houdende te Groningen, en mr. J. H. Yan Meurs, subst.-griffier by do afrond.- rechtbank te 's-Hertogenbosch. Voorspoedig bevallen van een Koon C. A. KAMERLINGH ONNES Tbtein Nolthenius. 10 Febr. (Haagweg), Leiden. 995 3 Heden overleed, in den ouderdom van ruim 76 .iaren, tot diepe droefheid van mjj en mjjne Kinderen, onze geliefde Echtgenoot en Vader, de Hoogedelgestrenge Heer FREDERIK VAN KETWICH, gepensionneerd Luitenant-Kolonel der O.-I. Infanterie. V7ed. VAN KETWICH—Sweeveb. Wed. C. P. BURGER—Van Ketwich. J. B. D. VAN KETWICH en Echtgenoot©. Leiden, 14 Februari 1893. 981 10 Tot onze diepe droefheid overleed onze hartelijk geliefde Vader, de Heer JACOB CASPER METZLAR, Notaris te Oldeboikoop, in den ouderdom van 7jaren. Dr A. G. METZLAR. A.C. METZLAR-Del Baehe. Li .se, Dr. C. METZLAR. Eenigsle kennisgeving. 979 8 Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3