<«-, hoedanigheid van gepensiomieerd officier, gehandhaafd blyft in zyne betrekking van adjudant van H. M. do Koningin in ge wonen dienst. Vorleend een pensioen van f 75 aan M. A. Pigeaud, wed. van don gewezen leeraar aan de burgeravondschool te Schiedam C. Gips of Gips Azn. Gojncngd IV i u w Eon meisje, dat met eeno vrouw, voorzien van kleine koopv 0. .aar, hedenochtend over aen Ouden Singel 1 iiep en wilde uitwykon voor een aankomei 1 A rijtuig, geraakte hier onder, in de nab- w c r. TT jheid van de fabriek der firma Zuurdeeg. Het kind werd ernstig aan het been verwond o ,d na eerst m huis geweest te den heer Van de V., met het rijtuig, ^mede het ongeluk geschied was, naar ..et Academisch Ziekenhuis alhier vervoerd. Voor de arrond. - rechtbank te 's Gravenhage had zich heden te verantwoor den Ph. S. in 't V., arboider te Nieuwveen, beklaagd op den 4den October van het vorige jaar op den weg te Nieuwveen opzettelijk de 79-jarige vrouw K. d. B. gewelddadig te heb ben aangegrepen en op den grond te hebben geworpen, hetgeen eene ziekte dior vrouw ten gevolge heeft gehad, welke geen uitzicht geeft op volkomen genezing. Gelijk uit het getuigenverhoor bloek, had de baldadige vlegel het oude mensch tegen den grond geworpen zonder dat daartoe eonige aanleiding bestond. De geneesheer, die de oude vrouw onder behandeling heeft, constateerde eene fractnur van hot Imker-dijbeen, welke ontstaan kan zijn door een val. De toestand der vrouw is op dit oogenblik niet gunstig en volgens de meening van den geneesheer, is er weinig hoop op herstel, ja, zal de breuk, met het oog op den leoftyd der vrouw, nimmer meer genezen. Het O. M. vorderde do veroordoeling van bekl., ter zake van het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, tot 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak hedon over acht dagen. De Haagsche rechtbank heeft heden don gewezen commissionnair in effecten D. P., te 's-Gravenhage, vrijgesproken van de aanklacht van verduistering van hem in onder pand gegeven effecten. Op den stal van den landbouwer H. I. Peters, te Benthuizen, kan het mond en klauwzeer als geweken beschouwd worden. Op den stal van den landbouwer R. Paul aldaar is dezelfde ziekte echter woderom uit gebroken onder de kalveren on varkens. De werking van de zoogenaamde „Bóterwet" historisch geschetst Tusschen een boer van buiten, - of juister gezegd oen boterhandelaar, want de man houdt er geen beest op na die wekelijks honderden kilo's „boter" in de residentie aflevert, had gisteren het volgende gesprek plaats, dat een niet onaardig beeld geeft van de werking der Boter wet, waarover in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zulke lange discussion gehouden werden. Mevrouw„Hó. I A" wjj zullen den man maar A. noemen „heb ik tegenwoordig andere boter voor de keuken Vroeger stond er Margarine op en tegenwoordig niet meer." De boer: „Wolneen, mevrouw, het is dezelfde boter, en ze kost, zooals u weet, ook hetzelfde. Maar, ziot u, we zetten er maar geen Margarine bij ons in.de buurt meer op. want, och, er z\jn dames, die voor de hooien niet weten willen, dat ze Margarine voor de kouken geven, en daardoor heb ik in den beginne een paar klanten verloren, toen ik het stempel niet durfde weglaten uit vrees voor bekeuring. „Maar tegenwoordig wordt er niet meer naar omgekeken en als ze er al eens een te pakken nomen, dan geeft het toch niets, want het is zoo moeilyk to bewijzen. Ziet u, ze laton dat door heeren onderzoeken en dat is ons voordeel; als ze d'er nu nog eons eon paar knappe booren aanzetten, waren we misschien ver „Oala^gs hebben ze d'er nog eens een te pakken gehad, dio net zoo goed als ik Margarine verkoopt en die z'en boter werd heel goed bevonden, terwijl die uitdatgroote huis, daar op den hoek van de Kapelsbrug hoo heet hot ook weer? - finaal werd afgekeurd. .--I h -M u toen wel in de krant gejezei mei niét zeker wflB of men zich niet vr.;ie'. had on loo: is man uit dat fi'a*1, i - '}dv econfederatievrijgesproken. Voor de. rechtbank te Alkmaar j is bekand-^d de zaak den heer R., lid van het tooneelge«feïftï> der heoren De Vos en^v 4H Korlaat, Rotterdam. zfcikl'aagde, in het hotel „Den Toorn" logeo- ronde, is, zooals wjj destijds uitvoorig hebben medegedeeld, des nachts, ten gevolge van eon in de conversatie-zaal ontstanen twist, door politie agenten uit het hotel verwijderd en naar het politiebureel gebracht, waar hy 's nachts moest verblijven. De officier van justitie nam aan, dat door beklaagde artikel 138 Wetboek van Strafrecht was overtreden en eischte wegens huisvrede breuk twee maanden gevangenisstraf. Mr. Van Raalte, advocaat te Rotterdam, meende dat goene veroordeeling zou kunnen volgen. Beklaagde, die eene kamer gehuurd had, daarvan reeds gebruik gemaakt had en de huur betaalde, had, volgens pleiter, recht om in do conversatie zaal te vertoeven, omdat het verblijf in die zaal tot de rechten bohoort, welke iedere logeergast verkrijgt by het huren van eene kamer in een hotel; had hy dat recht niet, dan was zyne opvatting eenezeor begrypoiyko dwaling, aangezien de Alkmaar- scbe rechtbank in dit gevoelen by hare be schikking in raadkamer gedeeld had. De uit spraak is bepaald op 22 Februari a. s. Een Engelsche paardenkooper heeft in Friesland gereisd om tuigpaarden aan te koopen. Hy bood f 400 a f 500. De heer Van der Lee, uit Utrecht, verge zelde hem. Een zestal, 5 hengsten en 1 merrie, werden in den omtrek van Tiotjerksteradeel aangekocht. De kooper was uiterst kieskeurig, daar hy, alleen uit den omtrek van genoemde plaats, zyne keuze uit eene goede 30 stuks kon bepalen. In 't geheel werden 10 hengsten aangekocht. Te Wamel verdronk eergisteren eene arme, onbekende vrouw. Misbruik van sterken drank was de oorzaak. „Sequah" is gistoren te Tilburg aangekomen on heeft gisteravond in de zaal der liedortafel „Souvenirs des Montagnards" zyne eerste sóance gehouden, welke door een zoer talryk publiek bygewoond werd. Door hot openbaar ministerie by de rechtbank te Leeuwarden is tegen H. Poutsma, uitgever te Sneek, wegens het vier maal plegen van het misdrijf van opruiing tot strafbare handelingen, twee jaren gevan genisstraf geöischt. De rechtbank te Leeuwarden heeft A. C. W., oud 26 jaren, te Hyum, dio op 13 Jan. jl. uit een hok op een stuk land van den landbouwer Klaas Wallinga, te Finkum, drie schapen heeft gestolen, wegens diefstal van vee uit de weide veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Terwyl Dinsdag C. Hartenborg, te Maartensdyk, bezig was een zwaren beuk te vellen, viel deze op zyn hoofd, met het noodlottig gevolg, dat hy byna oogenblikke- ïyk den geest gaf. De ongelukkige laat eene vrouw achter, dio den volgenden dag voor het eerst beviel. Zaterdag-middag zyn van het Ryksopvoedingsgesticht „do Kruisberg", naöy Deutichem, twee jongens ontsnapt. Tot nog toe is het niet gelukt hun spoor te ontdekken. Te Moorsele, in België, zyn 80 personen zwaar ziek geworden na het eten van het vleesch van twee zieke en heimeltfk ten verkoop aangeboden kalveren. Prof. Van Ermengen, te Gent, hoeft naar do oorzaak der ziekte een onderzoek ingesteld en daarby don bacillus gevonden, die de pto maine heeft afgescheiden, welke de ziekte heeft teweeggebracht. Van de 80 personen zyn 4 overleden. Het vloosch was gekookt en gebraden, maar daar door de smetstof niet vernietigd. Dieren, met dit vleesch gevoed, werden ziek of stierven. Trof. Van Ermengen zegt dat vaak gevallen van cholera nostras door gebruik van dergelyk vleesch ontstaan. Een paar weken geleden werden in de Gorichtsstrasse, te Beriyn, eene vrouw en haar zoontje vermoord. De politie heeft thans den dader ontdekt. Het is een vijftienjarige jongen. Met hartelooze onver schilligheid deeldo de knaap mede, dat hy, om geld te krygen, de vrouw, die een winkel hield, met eene zware rol van een mangel op het hoofd had geslagen en vervolgens met zyn mes in den hals eenige wonden had toe gebracht ..En toen", zei de jongen, „was het do beurt van het kind. Hierna zocht ik naar geld en dit vond ik. Anders heb ik niets te zeggen." Toen men hom vroeg waarom hy den kleinen jongen vermoord had, antwoordde hy k ei: .0. r y schreeuwdo zoo!" T—-MT- ITTTI"" Uit Dultschland komen niet dan gunstige berichten over don stand der rivie ren. Het water valt overal, zoodat onze rivieren waarschijnlijk Vrydag daarvan den invloed zullen ondervinden. De berichten van gisteren wezen nog alle was aan. Op den Rax-Alp zyn twee rei zigers onder de sneeuw bedolven geraakt. Toen er redding kwam, was éón hunner, de boekbinder George Kriiger, uit Nordhausen, reeds dood. De ander, zekere heer Scheibe, gaf nog teokenon van leven en zal wel be houden blyven. Behalve de Noorweegsche en de Amorikaansche Noordpool-expeditie wordt er ook eene Engelsche op touw gezet. Onder bevel van Frederick Jackson zou deze expe ditie in den aanstaanden zomer vertrekken. Zy zou vertrekken in de richting van Frans Jozefland. Een vreesoiyke moord is gepleegd te Mohelef, in Rusland. Eene Israëlietische vrouw en hare vier kinderen werden dood in huis gevonden. Blykbaar waren allen door byislagen om het leven gebracht. Het lyk van een daglooner werd ook met wonden overdekt gevonden. In weerwil van de yverigo nasporingen, heeft de politie nog geen spoor van de moordenaars ontdekt. BUITENLAND. Frankr|jk. De Kamer van Afgevaardigden heeft giste ren, in overeenstemming met de regeering, met 289 tegen 229 stemmen besloten de in- terpellatie-Leydet, over de algemeeno politiek der regeering, tot hoden te verdagen. In antwoord op de motie-Bigot heeft do voorzitter der enquête-commissie zich ver klaard tegen het oproepen van de afgevaar digden en senatoren, die buiten vervolging zyn gesteld. Met betrekking tot de door de commissie beloofde geheimhouding in zake de toevertrouwde documenten, zeide de voorzitter, dat die geheimhouding niet zal geschonden worden. Hy voegde er bij, dat de commissie zich met het sluiten harer werkzaamheden moet bezighoudon en een algemeenen rap porteur moet benoemen. Tot de benoeming van oen voorloopigon rapporteur werd met 17 tegen 7 stemmen besloten. Brisson werd daarop met algemeeno stommen tot voor- loopigen rapporteur benoemd. Het Hof van Assises heeft uitspraak ge daan in de zaak der Dynamiet-maatschappy. Le Gay is veroordeeld tot 5 jaren gevangenis straf en 3000 fr. boete, Próvot tot 3 jaren gevangenisstraf on 100 fr. boete. Ten opzichte van Arton zal later uitspraak worden gedaan. Biykens een door de „Figaro" openbaar gemaakten staat, zyn verleden jaar in Tonkin 19 officieren, kapiteins en luitenants, gesneu veld en 9 gekwetst. Het aantal omgekomen en gekwetste soldaten beliep 581. Eene vereeniging van oud-stryders der Commune te Parys is doende om don lSden Maart 1871 met een internationaal banket te vieren. De rogeering zal by de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij het gezamenlijk optreden van allo houders van Panama-aan deelen in do plaats gesteld wordt voor de afzonderlijke eischon, omdat ton gevolge van deze laatste het grootste deel van het actief zou worden toegewezen aan hen, die het eerst een eisch instelden. Spanje. Te Gador, by Almeria, is, hoo weet men niet, een huis in de lucht gevlogen, waar verscheidene kisten dynamiet werden bewaard. Hot gehoele gezin, van elf personen, kwam om en er zyn ook gekwetsten. Het huis werd bewoond door een aannemer, die het dynamiet voor zekere werken noodig had. Plaatseiyke toestanden hebben te Motrel (Grenada) tot opstootjes geleid. Byzonderheden ontbreken. Ook te Ares del Maestro is een oproor uit gebroken. De gendarmerie werd met steenen geworpen, waarna eenige charges plaats had den. Verscheidene personen zyn aangehouden. Italië. Generaal Yon Lobe, die in opdracht hoeft den Paus de gelukwenschen van keizer Wilhelm over te brengen, is Dinsdag te Rome aange komen. De generaal werd aan het station ontvangen door den Pruisischen gezant by het Yaticaan en den Duitschen zaakgelastigde by het Italiaansche hof. De buitengewone gezanten by het Yaticaan zullen door den Paus in de aanstaande week ontvangen worden. Do Pauselijke Zouaven zullen den heiligen vader niet het portret aanbieden van Leopold II, maar de portretten van Leopold I en wijlen koningin Louise, die de Paus gekend heeft toen hij nuntius te Brussel was. Te Rome had Dinsdagavond eene ont ploffing plaats voor de woning van senator Crudeli, juist toen generaal Pallavicini den heer Crudeli een bezoek bracht. Er werd alleen stoffelyke schade aangericht. Het voorgevallene bracht in decarnavalspret niet de minste stoornis. Groot-Britaunie. Volgens „Daily Telegraph" te Londen ver wacht men met iederen dag het antwoord der Argentynsche regeering op het telegram van de groep-Rothschild, betreffende de achter stallige renten op de spoorwegaandeelen. Het antwoord zal waarschyniyk de toekomstige houding der Argektynsche regeering tegen- over hare schuldeischers aanduiden. De „Standard" verneemt uit Konstanü- nopel dat de gramschap dos Sultans tegei Engeland zóó groot is, dat hy heimelijk deo grootvizier bevel gaf de aanvragen om con cession door Engelsche onderdanen, waar ook in het Turksche ryk, onvoorwaardelijk af te wijzen. In de gisteren te Londen gehouden ver gadering van de voornaamste garanten van den Baring-boedel werd het voorstel der Bank van Engeland, betreffende eene verlenging der garantie, gunstig opgenomen; echter wilden de vertegenwoordigers van maatschappijen vóór aanneming van het voorstel hunne raden van toezicht raadplegen. Een pelgrimstocht, waaraan door 800 meest aanzienlyke Engelschen wordt deelge nomen, ia Dinsdag van Londen naar Rome vertrokken. Yereenigde Staten» Men meldt uit Washington dat generaal Foster in een telegram aan den Amerikaan- schen gezant te Honolulu diens handelwijze omtrent Hawaï geheel heeft goedgekeurd. President Harrison heeft aan den Senaat eene boodschap betreffende Hawaï gezonden en daarby govoegd eei verdrag, tusschen de Voreenigde Staten en de voorloopige regee ring gesloten tot inlijving der Hawaï-eilanden. Het onderzoek der boodschap, welke het aannemen van hot verslag aanbeveelt, is terstond aangevangen. In hot nieuwe kabinet van president Cleveland zullen optreden Walthor Gresham als staatssecretaris, John Carlisle, financiën, Daniel S. Lamont, oorlog, Wilson S. Bissell, posteryen. Volgens berichten uit Ottawa, stolde de aanvoerder der conservatiovo party, de heer Taylor, voor dat Canada zich geheel ont- trekke aan de tentoonstelling te Chicago, omdat do regeering der Unie het Canadasche vee aldaar in quarantaine plaatsen wi). Taylor wyt dit aan broodnijd. Vele Cana dasche parlementsleden steunen hem. Zuid-Afrika. Te Burgersdorp, in de Kaapkolonie, is onlangs een gedenkteeken onthuld voor de Nederland- sche taal, ter herdenking van de gelykstelling dezer taal met de Engelsche in genoemde kolonie. De onthulling heeft onder algemeene belangstelling plaats gehad. Honderden men- schen waren tegenwoordig en bloven, niet tegenstaande zonnewarmte en lengte van toespraken, tot het einde der plechtigheid op het feestterrein. Er werden vele toesprakon gehouden, de meeste waarvan een zeer goeden dunk geven van Hollandsche welsprekendheid in Zuid-Afrika. Om tien uren des voormiddags nam de plechtigheid een aanvang. Eerst werden voorgelezen verscheidene telegrammen van belangstelling in het feest, onder anderen van den staatssecre" aris der Z.-A. R. namens president Krüger, in warme woorden sym pathie uitdrukkende. Jan Hofmeyer hield eene interessante toespraak en gaf een overzicht van do verdrukking en de daarop gevolgde overwinning der Hollandsche taal. Vervolgens voerden het wcord de heeren Luttig, Parle mentslid dr. Engelenburg, Editeur dir „Volks stem," die namens de Transvaalscho Hollan ders een tweetal fraaie gedenkpenningen aanbood; minister Faure, De Waal, Neder- landsch consul, De Beer, van Bloemfontein, de Landdrost van Bloemfontein, de predikanten Du Toit, Hofmeyer en anderen. De geheel* plechtigheid duurde twee uren. Het stand beeld is van wit marmer en stelt voor eene jonge vrouw, met de rechterhand wijzende

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2