Fiiiantiëel Ovei'zicht. De afgeloopen week gaf op het gebied van Hollandsche- of Koloniale fondsen weinig belangrijks te aanschouwen. Enkele uitzonde ringen vormden de gewone aandeelen C u 1 - tuur-maatschappy der V orston- landen, welke op verhoogde koersen ge vraagd blevenaandeelen Senembah, wolke zeer belangrijke koersschommelingen te aanschouwen gaven, op ongunstige geruch ton, welke omtrent do resultaten dezer Maat schappij over 1892 worden vernomen, terwijl men zelfs uit voorloopigo berekeningen wil afleiden, dat de Maatschappij over niét afge loopen jaar geen dividend zou kunnen uit keeren; en niet het minst de aandeelen Maatschappij voor Petroleum bronnen, welke een belangrijken sprong voorwaarts deden op het uit Indié ontvangen telegram, waarin wordt mel iirtg gemaakt dat dogr eene nieuwe bron eene hoeveelheid van 20,000 liter petroleum per dag werd geleverd. Overigens zijn koloniale fondsen over het algemeen vast, daar het afgeloopen jaar voor de meeste Indische cultuurmaatschappijen gunstigo verwachtingen doet koesteren. Van buitenlandsche fondsen waren vooral Oostenryksche on Hongaarsche in vaste stemming. De conversie der Oosten ryksche en Hongaarsche renten is, naar hot zich laat aanzien, volkomen geslaagd. De Oostenryksche Maart-rente-obligatiön, welke 1 Maart a. s. niet ter conversie zijn aange meld, zullen ter aflossing op 1 Juni a. s. worden opgeroepen. Italiaansche fondsen biyven steeds, niettegenstaande de onverkwikkelyke gebeur tenissen in de flnantiöele wereld van dit land, zeer vast in prys, hetgeen is toe te schrijven aan de ontvangsten der schatkist, welke, vergeleken by het vorige jaar, belangryk zyn vooruitgegaan. Ook voor Russische waarden bestond eene zeer gunstige stemming, met veel vraag voor Boriyn, waar de berichten van een weder- zydsch bezoek van den czaar en den keizer van Duitschland, mot grooto sympathie wer den ontvangen. Wat de Spaanscho financiën aangaat, blijft de toostand daarvan steeds zorgwekkend, öe minister van financiën heeft met het oog daarop verklaard, dat zyn eerste pogen zal zyn op do uitgaven oeno bezuiniging te kun nen maken, waardoor deze met 30 millioen zouden worden verminderd. Daarentegen zou hy trachten de ontvangsten met een ongeveer gelyk bedrag te doen stygen, door het invoe ren van nieuwe en verhoogen van bestaando belastingen. Op deze wijze hoopt de minister de inkomsten tot een bedrag van 715 millioen op te voeren, waardoor een overschot van 5 millioen zou worden verkregen. Wanneer het budget door deze maatregelen in evenwicht is gebracht, wil hy plannen overleggen voor eene nieuwe leening, welke dienen moet zoowel tot dekking dor vlottende schuld, welke thans 278 millioen bedraagt, als tot regeling van de vordering der Spaan- sche Bank tegenover de regeering. Omtrent de Portugeesche financiën lieerscht nog steeds eene volmaakte onzeker heid. De plannen, door den tegenwoordigen minister van financiën voorgesteld tot heffing van belastingen op onderscheidene artikelen, zfin door de Kamer ter zyde gelegd. Daaren tegen zyn nieuwe voorstellen van besparingen ingediend, waarvan men evenwel eene aan neming onwaarschynlyk acht. Intusschen duurt de onzekere toestand voort en wordt do regeering over hare hou ding scherp aangevallen. Wel is door de Duitsche regeoring by het Portugeesche gou vernement een protest ingediend, waarby voor de betaling van '/s der coupon voldoende waarborg wordt gevraagd, doch waarschynlyk zal dit weinig of geen invloed uitoefenen op de houding eener regeoring, die zich klaar- biykelyk niet veel van de positie der buiten landsche obligatiehouders aantrekt. In de laatste dagen viel in 4,/rpcts.-Portiigeezon eene koersverhoffing waar te nemen, veroor- ^akt door aankoopon in ruil tegen 3 pets.- obligatiön. Turksche fondsen ondervonden eene vry belangryke verbetering door aankoopen voor Parys. Hiervan profiteerden het meest de gepriviligoerde Turken en de gecon verteerde, Serie C en D. Eveneens was voor Turksche loten meer vraag, naar aanleiding dat eene spoedige verhooging der uitkeering by uitloting van 58 op 72 pet. is to verwachten. Russische Sporen verkeerden voor bet meerendeel in vaste stemming, hetgeen voornamoiyk het geval was met aandeelen Z u i d - W e s t-spoor, en hoofdzakelyk ten ge volge van de gunstige stemming, welke voor deze waarden te Beriyn heerscht. Van Zuid-Amerikaansche fondsen waren zoowel Braziliaanscho en Venezue la a n s c h e fondsen vast en werden laatst genoemden tegen verhoogde koersen voor Parys gekocht, hotgeen ook het geval was met obligatiën M e r i d a-spoor. Hot Londensche beschermings-comité voor houders van Argentjjnsche fondsen is voornemens do tusschonkomst der Engelsche regeoring in te roepen, ten einde Argentinië to dwingen hare verplichtingen tegenover do obligatiehouders na te komen. Niet onwaar schynlyk is het, dat de regeering na het vei- strijken van den 3-jarigen termijn opnieuw eene regeling wil troffen, waarbij het voor deel zeker niet aan de zyde der obligatie- houders zal zyn. In M a x w e 11-waarden was eenige meerdere levendigheid te bespeuren, hoewel do pryzen ten slotte niet veel vooruitgang aantoonen Volgens geruchten zou eeno uitbreiding van het spoorwegnet op do bezittingen dezer Maat schappy in het vooruitzicht zfin. De Amerikaansche markt was deze week weinig opgewekt. De werkstaking der wissel wachters en eene bestaande oneenigheid tus- schen verschillende kolen maatschappyen waren voldoende oorzaak om de pryzen ge drukt te houden, waarby nog kwam het vooruitzicht van groote goudvorschepingen op heden. Wat betreft do koersverhooging en de koop orders der aandeelen Cleveland Akron Columbus, wordt bevestigd dat de aankoop voor Amerikaansche rekening geschiedt, klaar- bly'keiyk met het doel om de meerderheid der aandeelon en daardoor de macht in handen te krygen. Overigens wyzen de Januari-ont- vangsten der Maatschappy in hot geheel niet op achteruitgang, Voor obligatiën East Tennessee Virg. Georgia bestond tot hoogero koersen goede vraag. De reorganisatie dezer Maatschappy schynt thans door de firma Drexel Morgan Co. te zullen worden uitgevoerd, waarvan men goede resultaten verwacht. De stand der Louisville- en Nashville- spoorwegmaatschappy over het laatste half jaar is zeer gunstig. Zoowel de netto-ont vangsten, als het overschot na betaling van interest on lasten, wyzen eene belangrijke vermeerdering aan, terwyi na betaling van het dividend nog een aanzienlyk saldo over- biyft. De Missouri-Kansas Texas-spoor- wegmaatscbappy had over de maand Januari eeno vermeerdering in ontvangsten aan te wyzen van 115,000 dollars. Minder gunstig daarentegen is de ontvangst der Central Pacific, wier netto-ontvangsten over November een achteruitgang aantoonen van niet minder dan 187,000 dollars. Beter is de toestand der Denver- &Rio- Grande-Spoorwegmaatschappy, welke, naar thans wordt gemeld, hare gehoele vlottende 6chuld heeft afgelost. Over de zes laatste maanden van het vorige jaar bedroeg het over schot na betaling van alle lasten 914,000 dollars, tegen 570,000 dollars over hetzelfde tydvak van 1891. De Chicago Rock- Island- «fcPacific- Spoorwegmaatschappy heeft haar proces tegen de stad Chicago gewonnen, waardoor zy in het bezit komt van gronden in Chicago, welke voor de Maatschappy van groot belang zijn. Bijnlatidsclie Bank. buitenland. Frunkrijlf. In de Kamerzitting van gisteren is de in terpellatie van Turel over de economische politiek der regeering tot over eene maand verdaagd. In eene byeenkomst van de uiterste linker- zyde werd de interpellatie van Leydet over do algemeene politiek der regeering goedge keurd. Daardoor wenscht men niet de regee ring te treffen, maar, in verband met de ver warring, welke Da de rede van Cavaignac heerscht, de meerderheid in de gelegenheid te stellen de richting aan te geven, welke zy denkt te volgen. Ook de „groupe des i tudes" zal heden by- eenkomen, om deze interpellatie te overwegen, en men golooft, dat zy gunstig voor de inter pellatie gestemd zal zyn. In dat geval zou de interpellatie reeds heden, Zaterdag, in behandeling komen. De regeering zal het debat aanvaarden. Betreffende het vermelde vonnis in het Panama proces blykt uit do Fransche bladen nog eene merkwaardige byzondorheid. De heeren De Lesseps zyn evenals Eiffel veroordeeld tot het maximum der straf, welke tegen hot misdryf was bedreigd. De veroordeelden kunnen binnen drie dagen cassatie aanteokenen, maar hebben zich dan Yocraf in hechtenis te begeven. Zooals men weet, bevinden Charles De Lesseps en Fontane zich wegens het omkoopery proces reeds in voorloopigo hechteDis, maar Eiffel en Cottu (de laatste sedert 4 dagen) zyn op vrye voeten. Alleen Ferdinand De Lesseps, die bij ver stek is veroordeeld, kan zich legen het vonnis in alle opzichten verzetten, maar zou, om een nieuw onderzoek te doen instellen, zelf voor den rechter moeten verschynen. De toestand van den grijsaard laat dit echter niet toe. Yoor de vier andere beklaagden was de uitspraak eene ware pyniging, te meer daar de omstandigheden op wreede wyze met de ongelukkigen speeldeD. De zitting zou nl. te 12 uren geopend wor den. Allen waren in de couloir aanwezig, maar het hof verscheen niet. In klimmende spanning liepen de ongelukkigen in de be perkte ruimte op en neer, maar het veelbo- teekenende schelletje, dat den aanvang der zitting aankondigt, word niet gehoord. Einde ïyk, te kwart voor drieën, werd do zitting geopend. De beschuldigden waren geheel verslagen. Alleen Cottu bleef zichzelven meester. Na de uitspraak drongen velen tot de ver oordeelden door om hun de hand te druk ken. Charles De Lesseps barstte in tranen uit. De bladen van alle richtingen betreuren het vonnis tegen Ferdinand De Lesseps. Som mige grypen do gelegenheid aan om Rouvier weder aan te vallen en het te doen voor komen alsof deze veroordeeling de prys is voor de vrjjlating der aanvankeiyk wegens omkoopery vervolgde staatslieden. Daarnevens staan vele bladen, welke ge- looven dat de veroordeeling van Ferdinand De Lesseps eeno fout is. De „Lanterno" zegt dat deze veroordeeling in het buitenland zal worden uitgelegd als e6n zedelijke val van Frankryk. Yves Guyot zegt, (Siècle) dat stralen uit den Franschen gloriekrans zyn gerukt. Toch is roem zoo schaarsch, dat het Fransche volk or zuinig medo had moeten z(jn. Rochefort zegt in de „Intransigeant" dat het publiek met afschuw zal hooren dat De Lesseps veroordeeld is, een man aan wien Frankryk meer te danken heeft dan de 5 milliards. Zyne fout was te hebben gehoopt Panama te maken, golyk hy Suez gemaakt heeft. Te Parys is de vraag geopperd wat met den zetel van Do Lesseps in de „Académie" moet gebeuren. Het schynt nog nooit te zyn voorgekomen, dat een der onsterfly- ken veroordeeld werd. In de Académie des Seiences"heeft men indertyd een lid, dat wegens diefstal van kostbare boeken uit de bibliothe ken veroordeeld was, don dag na de uit spraak, als lid geschrapt. Maar als men in de „Académie" De Lesseps zyn zetel onwaardig keurt, dan wordt het voor zyn opvolger een onmogelyke taak de voorgeschreven lofrede te houden. Ook de „Figaro" zegt, dat het vonnis een smet werpt op een roemvol verleden. Carnot behoort van zyn recht van gratie gebruik te maken. Het proces tegen de 9 personen, die aan geklaagd werden wegens omkoopery in de Panama zaak, zal in de eerste dagen van Maart voor het hof van assises een aanvang nemen. Het zal vyf zittingen aanhouden. De griffier van het hof van assises wei gerde gisteren aan den verdediger van De Lesseps het dossier in zake de omkooperyen. De verdediger deed van deze weigering proces verbaal opmaken. Joseph De Reinaeh, de schoonzoon van baron De Reinaeh, heeft aan den liquidateur van de Panama maatschappy de 40,000 fr. gegeveD, welke hy in 1888 van zyn schoonvader ontving. Spanje. De Carlisten hebben eene levendige beweging in do Baskische provinciën op touw gezet. Men zegt dat de Regoering hun alle vryheid zal laten, om de gemoederen niet op te win .'en. Verder zegt men dat Don Carles zyne rechten zou afstaan aan zyn zoon Don Jaime en dat de Paus een huwelyk tusschen dozen prins en de prinses van Asturiê (oudste zuster des konings) zou bewerken. Te Madrid had gisteravord eene bijeen komst van do republikeinsche jongelingschap plaats. Er werden heftige .redevoeringen ge houden. Een der redenaars zeide dat onV koning te wezen, hot noodig was, meerder jarig to zyn. De politie dreef de byeenkomst uiteen. Eeno tahyko volksmenigte volgde twee redenaars, die in hechtenis waren ge nomen, en eischte dat zy losgelaten zouden worden. De politie joeg de menigte met sabel houwen uiteen. Telegrammen. BUENOS AYRES, 10 Februari. Id do quaes- tie tusschen de regeering van Argentinië en de gegarandeerde spoorwogen, betrekkelyk de order aan die spoorwegen om in de schat kist 50 pet. der totale ontvangsten te depo- neeren, is het rapport van den procureur-ge neraal tegen het depot, indien de ontvangsten boneden de kosten blyven. MARSEILLE, 10 Februari. Heden kwamen hier negen verdachte sterfgovallen voor. Te Perpignan is aan het internationaal havenstation de gezondheidsdienst ingesteld voor personen en goederen, uil. Marseille komende. Men zegt dat langs de geheele Spaansche grens overeenkomstige maatregelen genomen werden. LONDEN, 11 Februari. Uit Philadelphia wordt aan de „Times" geseind, dat 3'/4 mil lioen dollars goud heden uit de Vereenigde Staten naar Frankryk wordt uitgevoerd- Dinsdag heeft weder eene zending plaats. BRUSSEL, 11 Februari. Aan de „Indép." wordt heden uit Ostende gemeld, dat de paketboot „Princesse Henriette", die gister middag uit Dover is vortrokken, nog niet is aangekomen en dat van haar geene tyding is ontvangen. Zy heeft 39 passagiers aan boord. PARIJS, 11 Februari. De markies De Morés verzoekt door de commissie van enquête gehoord te worden, De „Petite Republique" spreekt van het indienen van een wetsvoorstel, waarby de administrateurs der Panama-My. o. a. verplicht zouden worden het van de aandeelhouders onrechtmatig geïnde gold terug te geven. Volgens de „Autorité" zyn Baihaut, Sans Leroy en Blondin van de gevangenis Mazas naar de Conciergerie overgebracht, ten einde ter beschikking te zyn voor den president van het hof van Assises. LEIDEV, li Februari. Men sch-ryft ons heden uit Lisse: J.l. Donderdag had voor dit seizoen de laatste byeenkomst van de Vereeniging voor Winter- lezingen plaats. Werden voortdurend dezen winter «do vergaderingen flink bezocht, dit maal getuigden de leden door eene buiten gewoon talryke opkomst van hunne belang stelling. Er was reden voor. Gedurende het eerste deel van den avond droeg mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, uit Leiden, twee zyner boeiende Limburgsche novellen, geti teld „Zyn wraak" en „Een Carnavalsbeeld", voor. Gelukte het dezen spreker geheel, zoowel door zijne voordracht, als door den inhoud en vorm zyner schetsen, zijn goeden naam te handhaven, niet minder algemeen was men voldaan over het optreden van mej. M. Beekhuis, eveneens uit Leiden, gedurende het tweede deel van den avond. Hare gevoelvolle voordracht van verschil lende gedichten werd onder ademlooze stilte aangehoord, terwyi de byval, waardoor deze by het slot van elk der nummers werd af gewisseld, de spreekster luide verkondigde hoezeer zy haar publiek tot geestdrift bracht. Juweeltjes waren het, de gedichten, welke zy deed hooren, maar een voorrecht is het voor den dichter, wanneer het schoone in zyn werk zóó tot zyn recht wordt gebracht. Avonden als die van jl. Donderdag verzeke ren den bloei van onze jeugdige Vereeniging en zonder twyfel hopen alle leden meer het voorrecht te zullen genieter, om zulke gaven te bewonderen. Door 24 ingezetenen van Zoeterwoude ls een adres aan den Raad dier gemeente gericht om als verloskundige te benoemen mejuffrouw C. Kooy, onlangs naar Oegstgeest vertrokken en vóór dien tya gedurer.de eenige jaren vroedvrouw te Zoeterwoude. Tot leeraar aan do op te richten cadet tenschool te Alkmaar is. met ingang van 15 Augustus, bestemd de lsto luitenant J. H. v. d. Hegge Zynen, van het vierde regiment infanterie.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6