Het a. s. Towikiinst-coDeeit Gehoorzaal, van een bedrag van 25,110 en 499.70-', te zamen ƒ25609.795. Naar aanleiding van oen desbetretfend verzoek van het bestuur der Leidsche Bouw- vorecniging en onder overlegging van de daarby beboerende teekeningen, betrekking hebbende tot den bouw van 26 woningen op een terrein aan den Maredyk, kadastraal bekend gemeente Leiden Sectio A. No. 1035, deelen B en Ws. het volgende aan don gemeenteraad mede: De adressant verzoekt vooreerst do gemeen schappelijke riolen voor do 26 te bouwen woningen aan te sluiten aan het gemeente rjool van den Rynsburger Singel. In do tweed- plaats wenscht adressant den voor straat he stemden grond aan de gemeente Leiden te staan onder bepaling, dat de gemeente zorgt voor bestrating en afvoer van het hemelwater Blijkens door de Commissie van Fabricage ingesteld onderzoek, zal het maken van eeiiu klinkerbestrating, het leggen van buisleidingei voor afvoer van hemelwater, het plaatsen straatkolken en het plaatsen van 10 boomen met omkastingen m het midden der bestrating eene uitgave vorderen van ƒ1250. Evenmin als by de Commissie van Fabricage bestaat by B. en Ws. bezwaar tegen de in williging van het eorsto verzoek, doch tevens 'iüeêttèn zy met genoemde Commissie, dat er geene termen bestaan om den voor straat bestemden grqnd Qv$r te nemen en voor rekening van de gemeente te zorgen voorde bestrating en den afvoer van het hemelwater. Wel werd krachtens Raadsbesluit van 29 April 1886 van de Leidsche Bouwvereeniging in eigendom overgenomen het voor den aan leg van straten bestemd gedeelte van het terrein aan de Haverzaklaan en voor den aanleg van bestrating en rioleeriDg een be drag van 4650 toegestaan, te vinden uit jIq Buitengewone Qntv&ngsten, doch thans geldt het een ander geval. Er wordt nameiyk thans aangolegd eene doodlooponde straat aan den Maredyk, stui tende tegen het terrein van de Leidsche Melk inrichting, m. a. w. een soort hofje, terwijl door den aanleg van straten op het terrein by de Haverzaklaan een doorgang word ver kregen naar den Morschsingel. Bovendien is het thans aanhanging plan van veel minderen omvang, terwyi meermalen door particulieren onbestrate gedeelten in de gemeenten zyn bebouwd on door hen tevens voor de bestrating en rioleering voor hunne rekening werd zorg gedragenzoo b. v. het terrein van het vroe gere hof „do 24 huizen". Het komt B. en Ws. daarom voor, dat het openbaar gemeentebelang minder bij den bier bedoelden bouw is be trokken dan by het bouwplan aan de Haver zaklaan het geval was; zoodat zij het niet wel gerechtvaardigd zouden achten ter zake eene niet onbelangryke uitgave ten laste van de gemeente te brengen. B. en Ws. geven mitsdien in overweging: lo. aan het bestuur der Leidsche Bouwver- oeniging vergunning te vorleenen de op het terrein aan den Maredyk te bouwen woningen aan te sluiten aan het gemeente-riool van den Rynsburger Singel, onder voorwaarde, dat op de plaats van samenkomst met het gemeente riool voor zyne rekening eene ruimkast worde gemaakt volgens nadere opgaaf en het geheele werk onder toezicht van den Gemeente Archi tect worde uitgevoerd; 2o. aan het Bestuur voornoemd te kennen te geven dat er bezwaar bestaat tegen de overneming door de gemeente van den voor bestrating bestemden grond, met verplichting der gemeente om voor bestrating en afvoer van hemelwater zorg te dragen. Ter vervulling der vacature aan de school der 4de klasse No. 2, ontstaan ten gevolge van het met ingang van 1 Februari jl. aan den heer F. J. Fortanier verleend oervol ontslag, is do volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een derden onderwyzer, op eone jaarwedde van 550, als: lo. P. H. A. De Gooyer, thans tydeiyk met de waar neming der betrekking belast; 2o. P. Van der Hoeven, en 3o. A. Schün, beiden adspirant- onderwyzer en aan openbare lagere scholen alhier werkzaam. Men sehryft ons uit Koudekerk, dd. 10 FebruariWoensdag-avond had alhier eene uit voering plaats van onze rederykerskamer „Nut en Genoegen." Vooraf werd door den presi dent der Vereeniging de clementie der toe hoorders ingeroepen. Eonige leden toch hadden, door onbekende invloeden daartoe gedreven, tot zelfs nog een paar dagen vóór do uit voering, hun ontslag'genomen, waardoor de krachten zeer waren verminderd. De beide stukjes: „Die verwonschte eerepostjes" en Burgemeesters Pruik" werden evenwel zeer I goed opgevoerd. Wanneer wy in btfzonder- heden wenschten te treden, zouden wel een paar aanmerkingen te maken zyn, maar waar de krachten ontbreken, verdient de wil aan moediging. To hopen is het, dat de verloren leden door andere worden vervangen en deze uitvoering niet do laatsto moge geweest zyn. Het aantal ingoschrevenen voor de natio nale militie voor do lichting 1894 in de ge meente Alkemade bedraagt 45, die allen ver klaard hebben te kunnen lezen en schrijven. Voor do lichting van 1893 bedroeg dit getal 47. Het aantal dito ingeschrevenen bedraagt dit jaar te Oo^stgeest 52, welk eyfer aldaar nooit zoo hoog is geweest. Tot kapelaan te 's-Gravenhago (H. Joseph koik) is benoemd de eerw. heer J. F. M Lagerwey, te Zoetermeer. Het „Nieuwsblad voor Oosterhout" mot het denkbeeld voor den dag gekomen, om eone monster-adresbeweging te beginnen tegen de kiesrecht uitbreiding. Het blad wil dat daartoe het initiatief worde genomen door de presidenten der Kiesvereenigingen in Noerd- Drabant, die in 1890 de bekende motje tegen don peisoonlyken dienstplicht hebben uitge vaardigd. Met ingang van 1 April a. s. is aan jhr. C. H. C. A. Van Sypesteyn, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als rentmeoster van hot kroondomein rentambt Wageningen en is dat rentambt by dat van Arnhem gèvuegu. Door den Raad der gemeente Danta- madeel (Fr.) is besloten by 'tryk subsidie aan te vragen, om daarmedo particuliere commis sion tot werkverschaffing te kunnen steunen. De heer A. J. Meys, R.-K. pastoor te Ryndyk, is overleden. Door do rechtbank te Arnheiv is, ter ver vulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt do navolgende alphabe- tische lust van aanbeveling: mr. C. W. A. baron Van Haeraolte, recbter-plaatsvorvanger in gemolde rechtbank, advocaat en procureur te Arnhem; mr. F. G. Kool, rechter in de arrond.-ïcchtbank te Dordrecht, en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, rechter in de arrond.- rechtbank te Leeuwarden. Biykens by het departement van marine ontvangen telegram, is Hr. Ms. schroefstoom^ schip 3de kl. „Alkmaar", onder bevol van den kapt.-luit. ter zee A. J. Krabbe, den 9den dezer te Curacao -aangekomen. Aan boord was alles wèl. De Leidsche muziekliefhebbers zijn dit jaar wel gelukkig. Nog galmen in hunne ziel na de byna heraelsche klanken der „Missa Solemnis", en reeds wacht ons woor eon ander muzikaal genieten van even groote beteekenis, ofschoon van geheel anderen aard. Do Leidsche Maat schappij voor Toonkunst heeft zich voor een avond meester weten te maken van Vincent d'Indy. Deze zou naar Holland komen om in het Concertgebouw te Amsterdam te spelen, met Kes en Leopold Kramer en Mossel. Zy zouden een quartet spelen en een trio, door d'Indy gemaakt, en eene sonate van diens meester Cösar Franck Welnu, dat zoo iets in Amsterdam gebeurt, de stad van groot, snel leven en haastigen vooruitgang, is niet zoo'n groot wonder. Maar nu zal ditzelfde concert reeds eenigo dagen vroeger in Leidon plaats hebben en daar mogen wy o. i. trotsch op zynin één opzicht spijt het ons; wij hadden gaarne deze werken eerst gehoord, om u ook daarvan iets mede te deelen, want wo konnen ze, helaas, nog niet. Het is zoo moeilyk om hier de jonge Fransche muziek machtig te woiden. Ze is duur; goede catalogi bostaan niotendan:er is zoo veel! Want nergens gaat de muzikale evolutio zoo snel als in Parys. Wat een afstand ligt er al niet tusschen Gounod- Godardtusschen Godard en Bizetvan Bizet over Massenet en St. Saêns naar Lalo en Reyer en van hen naar Cesar Franck, en dan komt het allerjongste: Chabrier, Wormser, Vincent d'Indy e. a., en wie weet of er niet eene nog jongere generatie is te Parys, waar van ons zelfs het bestaan nog geheel onbe kend is. We zyn hier altyd wel wat achter. Wie kent hier van Chabrier b. v. iets anders dan de Rhapsodie „Espana", wie kent zyn keurig drame lyrique „Gwendoline", wie zyn „Roi malgró lui"? Is er iemand in Leiden, die van Wormser iets anders hoorde dan „l'Enfant prodigue" en heeft men by het zien daar- van wel genoegzaam op de schoonheden der I muziek gelet? Hoevelen zijn er onder ons, j die van Vincent d'Indy iets anders kennen dan zyne symphoniscba trilogie „Wallenstein"? Wie kent zyn „Chant de la Cloche", wiozyn „Chasseur maudit", wie zyne talrijke compo sition voor piano? En toch is het zoo belang wekkend! Het is best mogelfck dat deze muziek niet die eeuwenlange bemindheid zal verwerven, die Bacil of Beethoven hebben veroverd. Hunne reputatie heöfc misschion nog niet dat aureool van onschendbaarheid, dat de klassieken omlijst; maar moeten wij, die nu leven, niet in de eorsto plaats oog en oor open hebben voor hen, die onze tijdgenooten zijn? Is ci niet veel kans, dat we hen 't best zullen begrijpen, die zyn opgegroeid en opgevoed i:« den geest van onzen tyd? Laat dan ook ieder, die niet den naam van achterblijver wil verdienen, Maandag opkomen om kennis te maken met de werken en den persoon van een dor eersten onder de levende toonkunstenaarsMr. E. Gemengd Nieuws. Eergisteren geraakte eene vrouw op de Bloemgracht te Amsterdam in het water en werd in bewusteloozen toestand opgehaald. Nadat de levensgeesten weder waren opgewekt, werd de vrouw naar het Binnengasthuis gebracht, waar zy eenigo yren later aan de gevolgen van het Oh ge va i la overleden. De 1'öclltbank to Utrecht ter* oordeelde gisteren H. v. S., geb. te Rettën, laatst verbiyf houdende te Bodegrave, wegens twee misdryven van oplichting, ten nadeolo van L. A. d. W. en A., te Utrecht in Augustus j. 1. gepleegd, tot gevangenisstraf van 6 maanden, onder aftrek der voorloopige hechtenis. De predikant der Nod. -Hor v. gem. te Nieuw-Appolscha heeft 70 man aan het werk om de wegen te verbeteren, hetgeen anders door onderhoudsplichtigen moest ge schieden. Het gezamenlijk bedrag der dag- loonen voor dit werk is per week pl. m. 200. Bovendien worden door hem eenigo armen bedeeld. Onlangs vond iemand, ons een bezoek brengende, een adresboek van eene onzer groote steden op tafel liggen, en er al bladerend in lozende, begon hy ons allerlei imperatieven naar het hoofd te werpen. Verloop, Verzyi, Verhaar, klonk het plotseling, maar toon in een geheel anderen toon: Leeflang, Treur-niet, Trouw, Quispel, Blink, Pronk, Kreukniet, Schenk, Tap, Koop, ja Koopal, en daarop, terwyl onze verwondering toenam Plukhooy, Heys, Leguit, Back, Stuur, Schep, Begeer, Sluijk, Piep, Meeth, Wasch, Rol, Stap, Pas, Nygh, Wenk, Keer, Zack, Braat, Blik, Pel en Timmer. Overleggende hoe wij aan die reeks van uiteenloopende bevelen zouden voldoen, hoor den wy den bezoeker ons nog geheel andere dingen opdragenLoopuyt, Verzett, Vecht, Koeipp, Knel, Crab, Quack, Bots, Brom, Klop, Snydoodt zelfs en Schrey, en daarop inderdaad het onmogelyko verlangende, luidde het nog: Bruysch, Ruysch, Bulk, Klots, Smelt en Stol. Wy waren onthutst en kwamen niet weer tot bedaren vóór wy gezien hadden, dat inder daad de schat van Nederlandsche eigennamen zoo ryk aan imperatieven is, dat ons dit alles kon te gemoet gevoerd worden. (Schoolblad.) De bekende wonderdokter L. Brouwer, te Benedenknype, is door de Heeren- veenscbo rechtbank veroordeeld tot óén jaar gevangenisstraf, wegens zware mishandeling op J. Westerhuis, Oost-Indisch militair, ge pleegd in de herberg van Pietersma, te 't Meer. Zuid-Schotland wordt door de muizenplaag gekweld; dientengevolge is daar een comité tot bes try ding der plaag werk zaam. De president sir Herbert Maxwell heeft eene reis naar Griekenland gedaan, om aldaar het succes van de door den Greifswalder hoogleeraar Lóffler toogepaste methode ter verdelging der muizen na te gaan. Men heeft er de plaag werkeiyk overwonnen en zal nu beproeven op gelyke wyze ook Schotland er van te bevryden. In een circus te Leicester is eene kunstenares van het trapeze gevallen en, hoewel er een net onder gespannen was, zóó gekwetst, dat zy kort daarna overleed. By Ballaire, in Michigan, zyn by een brand drie kinderen in de vlammen omgekomen. Te Newcastle-on-Tyne brak eergisterochtend brand uit in eene openbare bibliotheek, waarvan men den vorigen avond het honderdjarig bestaan had gevierd. Twee dorden der boeken werden vernield of be schadigd. De schade wordt begroot op 20,000 tot 30,000 pond sterling. Do keizerin van Oosten ryk verlangde dezer dagen de Citadel van Barcelona te bezichtigen, maar de gouverneur heeft H. M. geen toegang verleend, op grond dat vreemdelingen do versterkingswerken in Spanje niot mogen bezoeken. De Wcener geneesheer dr. Schleich beweert, een geheel gevaarloos middel to hebben ontdekt, om by operaties eeno plaat selijke gevoelloosheid te verkrijgen. Het middel bestaat alleen in eene cnderliuidsche inspuiting van eene suiker- of zoutoplossing; zelfs koud gedistilleerd water is voldoende. Het groote geheim is dat, terwyl de andere inspuitingen chemisch werken, hier slechts sprake is van eeno mechanische werking. Onder den invloed van den hoogen waterdruk en de koude vloeit het bloed weg uit dat deel'van het lichaam, waar de inspuiting plaats hoeft. De Parys c. he politie zet met buitengewoon succes de begonnen razzia onder de talrijke misdadigers aldaar voort. De „chef de la süreté" Goron heeft zekeren Alleaumo, een veeljarigen bekende der politie, nauwkeurig doen nagaan. Eeno kleine bij zonderheid, welke hy vernam, versterkte niet weinig den opgewekten argwaan. Vóór de plundering van 't hotel De Panisse droeg AUeaume een langen baard, op den dag van den diefstal had hy nog slechts een knevel lhet korten bakkebaard, na den aanslag was hy geheel geschoren. Enkele dagen geleden nu arresteerde de heer Goron hem in zyne woning en deden de agenten onverwijld huis zoeking, waarbij zy de diverse „monturos" van kleinoodiën vonden. De heer Goron door snuffelde 't huis nog eens verder en kwam een oud mannetje tegen, dat hem verdacht voorkwam. „Waar komt u vandaan?" vroeg hy. „Van de 6de verdieping!" was 't antwoord. „Ah zoo, dus van Alleaume?" Hetjantwoord luidde bevestigend, maar 't oude heertje praatte zich tevens vast door de mededeeling, dat hy dien Alleaume niet vertrouwde en óe politie kennis wilde geven van hetgeen hy daar gezien had. „Dan zyt ge juist terecht", luidde 't antwoord, „want ik ben de chef de la süreté Goron". En om maar dadelyk spy kers met koppen te slaan, arresteerde Goron hem en onderzocht persoonlyk zijne zakken. Men vond fragmenten van gouden sieraden in zyne overjas en dit deed Goron zeggen: „JjJ bent dus ook een dief1' „Maar meneer", ant woordde 't heertje, „dat is m ij n e overjas niet. Alleaume heeft me die gegeven, zeker om de verdenking op my te laden." Men begrypt dat 't heertje mede moest en hy werd als zekere Lapret herkend, óók al een oude kennis van het gerecht. Hy bekende dat hy op weg was naar zekeren heler van gestolen goed, Fraisso genaamd. By dezen is toen ook terstond huiszoeking gedaan en vry wat gevonden, niet alleen goud en zilver van gesmolten kostbaarheden afkomstig, maar ook een deel van het tafel zilver van den heer De Panisse. Fraisse en echtgenoote werden ook ingerekend en dit leidde weer tot de arrestatie van zekeren Paul Nicolle en diens minnares Marguerite Flamain. Nog zeven andere personen zyn in hechtenis genomen en door den rechter Atthalin ondervraagd, maar geen hunner heeft tot nu toe gesproken. Wel heeft Alleaume bekend dat hy aan het avontuur in 't hotel De Panisse deel genomen heeft, maar alleen in ondergeschikte rol, zeide hy. „Terwyl de anderen den buit byeenhaalden, heb ik", verklaarde hy, „de portiersloge be waakt, om personen, die zich mochten aan melden, te verwyderen. Om dit te beter te kunnen doen, had ik zelfs het blauwe voor schoot van den concierge voorgedaan." LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 29 Jan. - 4 Febr. Datum. Uur Aantal. Gem. Eng. 6'.andk, 29 Januari. 5.7.— 8 16.2 30 5.7.— 7 16.4 31 5.7.— 8 16 2 1 Februari. 5.7.— 8 16.4 2 5.7.— 7 16.2 3 5.7.— 8 16.4 4 5.7.— 7 16.6 Dit beteekentWanneer men 5 cubio feet 141.8 liters per uur van zulk gaa verbrandt in een Sugg's London-Argand-St&ndard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een liebt verkrogen, dat in oterkte gelijkstaat met 16.2, 16.4 enz. 8tand&ardkaareen, waarvin elke kaars 20 gr&me 7.8 grammen Spermaceti per uur er brandt.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10