inhoud der akte geen invloed vermogen uit te oefenen. Mitsdieii heeft de Hooge Raad hat vonnis der rechtbank, waarbij do notaris tot boeto werd veroordeeld, vernietigd er. den notaris van alle rechtsvervolging ontslagen. Omtrent het dienaangaande reeds in een vorig nommer vermelde, schrijft men ons nader het volgende: Naar aanleiding van eene oproeping van erfgenamen van Neeltje Pater, overleden te Broek-in-Waterland den Ssten Maart 1789, zün don 4den Februari ji. te Stolwijk opge komen 312 personen; 70 zyn er in de zaal toegelaten tegen betaling van f 1De overigen (want er was geene plaatsruimte moor) zijn onverrichterzake huiswaarts moeten k>.oren. Uit die 70 is eene commissie van 5 gekozen, die de zaak zullen onderzoeken. Niemand der opgekomenen kon zijne rechten bewijzen en dat is ook niet te vu wonderen, want de rechthebbenden behoefden daar niet te komen, aangezien zy als zoodanig door het vonnis van de arr.-rechtbank te Haarlem dd. 10 Februari 1891 en laatst d-1 2 Juni 1S92 door een vonnis van het gerechtshof te Amsterdam zijn erkend, waarvan de verlangde stukken aan hen zijn uitgereikt. Aan schuldoischers in den boedel van den Haagschen ex-notaris J. E. Andriea zal eene voorloopige uitdoeling geschieden van 4 pet. De verloven, die in den jongsten tijd bi) hot regiment grenadiers en jagers, met het oog op de beweging in het Noorden, niet werden afgegeven, zullen van heden af tot 12 Maart weer genoten kunnen worden door onderofficieren en korporaals, namelijk door één per compagnie. Iemand, die het gebouw „Casino"' op hot Waterlooplein te Amsterdam had be zocht, deed bi) de politie aangifte te zijn kwijt geraakt een zakje, waarin f 900 a /"1000. Raamsdonk, betrokken b ij li o t dezer dagen gebeurde in de Koestraat te Amsterdam, is weder op vrjje voeten gostold. IIjj werd met vreugde door do buren ont- vangon. Van officioole zijde vernoemt liet „Hbl.", dat aan de Maatschappij „De Schelde", te Ylissingen, en aan do Neder- landsche Stoombootmaatschappij „Rotterdam" is opgedragen he' vervaardigen en leveren van oen oorlogsschip type A. Bjj Appingedam heeft eene brutale aanranding plaats gehad. S. Stuivinga, van Marsum, ontmoetto een ruw uitziend persoon, die hem vroeg hoe laat het was. Toen S. antwoordde, dat hy geen horlogo bezat, pakte de aanrander hem aan b\j de worsteling bleef 8. echter overwinnaar De tegenpartij werd zóódanig toegetakeld, dat. de politie hem waar schijnlijk zal ontdekken. Betje Cohen is ii den ouderdom van 103 jaar te Groningen overleden. Te Bergen-op-Zoom heeft een jeugdig tamboer van hot 3Je regiment infan terie H. bij het aardappelschillen een soldaat een gevaarlijken messteek toegebracht. Do gewonde wordt in het hospitaal ver pleegd, terwijl de tamboer naar 's Hertogen bosch is vervoerd, om voor den krijgsraad terecht te staan. In de rivier de Maas to Eysden, zyn gisteren drijvende gevonden twee lykon, waarna heden to Maastricht één is aange spoeld. Alleen het laatste is herkend voor dat van zekere vrouw S., die sedert eenige maanden werd vermist. Te Appelscha isdozerdagen een 4 jarig knaapje in eeu waschvat met kokend water gevallen, waardoor het erge brand won- don bekwam. Na eenige dagen lydons is liet kind overleden. Te Devonter is een weduwnaar van 61' met eene weduwe van 72 jaar in het huweiyksbootjo gestapt. Beidon behooron tot den gezoten stand. Naar men verneemt, h oh bon zich voor de vacante betrekking van directeur der Koninklijke Deventer Tapijtfabriek ruim 40 sollicitanten aangemeld. Het O. M. by de rechtbank te Heerenveen heeft gisteren tegen J. P Schip pers, schoolhoofd te Jubbega, wogens mis handeling ran een politiebeambte, 2 maanden heentenis geéischt. Jn li «t. paleis van den graaf van Vlaanderen, te Brussel, Is groote ontroering veroorzaakt door den gisternacht gebleken zelfmoord van den oudsten koetsier der hof- houding. Deze man. genaamd Jean Semaret, van Fransohe ht'kornsr. oud 6i iaar, heeft zich Woonsdugavord. na den graaf, de gravin en hunre twee dochters naar het bal ten hov.- gebracht to hebben, begeven in de bewaar plaats der tuigen en zadels en zich daar op gehangen. Dit werd omstreeks middernacht ontdekt. Deze daad schijnt niet in verband te staan met den vóór acht dagen in hot palels gepleegden diefstal van juweelen. De man was sedert vyf en dertig jaren ten pa- leize in dienst, paste goed op, was onderhevig aan hersen congestie en had meermalen het plan geuit om zich van kant to maken. Do justitie heeft in de woning, waar Semaret in tiet paleis verbiyf hield, eene huiszoeking ge houden, maar niets gevonden. Het lyk is naar het gemeente-lijkenhuis gebracht. Een loteling, die in eenogemeente i ij Bergen, in Henegouwon, het hoogste nummer had getrokken, werd door vrienden - n bloedve wanton in zegepraal rondgedragen. Op eenmaal liet men hem vallen, hy brak de niggegraat en blies spoedig den adem uit. Do overstrooming in Oneens- land. Blykens nadere berichten uit Sydney blyft de toestand in Queonsland zeer treurig. De verwoesting, door het water aangericht, l/lykt nog grooter te zyn dan men had ver moed. Do kostbare yzeren brug, welke Noord en Zuid-Brisbane verbond, is geheel vernield. Het bouwen dezer brug, welke 1080 voet lang is, eischte negen jaren t\jds en kostte natuurlijk eene groote som. Eveneens is de spoorwegbrug over de Brisbane-rivier geheel verdwenen. Vooral de stad Brisbane, waar het water 12 voeten hooger rees dan tydens de over strooming van 1890, is zwaar geteisterd. Fabrieken en groote gebouwen werden geheel vernield on moer dan 000 woonhuizen be zweken voor de kracht der golven. Het bedrag der schade, in de stad en op het platteland aangericht, is nog niet te overzien, en even min is hot nog bekend, hoevelo monschen by de ramp het leven verloren. Dat echter vele menschenlevens verloren gingen, is zeker. BUITENLAND. Frankrijk. Het Kabinet gaf zich gisteren rekenschap van den toestand, waarin de zitting van Woensdag het gebracht had; het beschouwde dien toestand als veroorzaakt door eon e voor bijgaande verwarring. Het blyft eensgezind en het bewind heeft het plan, om du eerste de beste gelegenheid aan te grypen, om door ophelderingen te komen tot een normalen toestand. In het Panama-proces is gisteren uit spraak gedaan. Ferdinand De Lesseps wordt veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete; Charles De Lesseps tot 5 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete: Fontane tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete; Cottu tot 2 jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete; Eiffel tot 2 jaren gevangenisstraf en 20,000 fr. boete. Het arrest, waarby de beschuldigden worden veroordeeld, is breed gemotiveerd. Het Hof verwerpt in de eerste plaats het raiddel van verjaring. Met betrekking tot het delict van oplich- tery, neemt het Hof aan, dat, al bebieldon do beklaagden, ondanks de ondervonden teleur stellingen, de hoop, dat een kanaal metsluizen tot stand zou komen, het voor hen in elk geval onmogeiyk was aan te nemen, dat de voltooiing in 1890 zou plaats hebben. Hot arrest herinnert daarna aan de horsen- schimmige verwachtingen, door de heeren Do Lesseps en hunne medewerkers opgewekt met behulp van leugenachtige rapporten en lezingen en door de vorming van een denk beeldig syndicaat. Met betrekking tot do poging tot oplich- tery (de uitgifte van Dec. 1887) zegt het Hof dat de beschuldigden destyds dozeifde val- sche middelen hebben gebruikt. Ten aanzien van het misbruik van ver trouwen neemt het Hof aan, dat het niet noodig is, dat do ontvangen sommen tot per soonlek voordeel van de beklaagden hebben gestrekt, om het by art. 408 van den Code Pónal bedoelde feit in het loven te roepen. Met betrekking tot Eiffel stelt hot Hof de beschuldiging van medeplichtigheid aan op lichterij ter zydo. Wat aangaat het misbruik van vertrouwen, gaat het Hof de uitvoering na van de overeenkomst van December 1S87, waartoe Eiffel slechts eoii zeer klein gedoelto van het hem door de Panama-maatschappy verschafte geld heeft gebezigd. By de Kauit>r is een araendomeiit op de be., l ooting ingekomen, om eono jaarlijkschc belasting van iu franken op «ie piano's ce heffen. De afgevaardigden, aan wie do eer van dit voorstel toekomt, zijn de heeren Rabier, Gillet en de Bonapartist Robert Mitchell. Een nieuwe twist is ontstaan tusschcn den heer Andrieux en den afgevaardigde Emmanuel Arène. Andrieux houdt vol, dat h\j Arène's medeplichtigheid by de Panama- scbandalen kan bewezen. Andrieux weigert echter met Arène te duelleoren. Gisteren heeft in den omtrek van Parys een tweegevecht plaats gehad tusschen twee journalisten, de heeren Arnould, van de „Nation," en Alsène. Laatstgenoemde is ern stig in de zyde gekwetst. De in on3 vorig nommer vermelde inter pellatie in de Kamer van Afgevaardigden was de weerklank van de openbare meening over het besluit tot ontslag van rechtsvervolging van sommigo afgevaardigden. Zoo schreef daarover de „Figaro". liet publiek zal overtuigd blyven, dat men die genen heeft willen redden, voor wier toorn de regeering bevreesd was, en dat men de kleinen opoffert, wier bedreigingen geer: angst inboezemen. Het „Tetit Journal": Dat had men niet verwacht, toen de regeering van het parle ment de opheffing der onschendbaarheid van tien zyner leden verlangdo en daardoor uit tigen beweging eene opgewondenheid ver meerderde, welke ook nu nog niet is bedaard en die door het moeilyk to begrijpen besluit van het gerechtshof weder zal toenemen. De „Gaulois": Voor Rouvier ware eene openljjke behandeling voor de gezworenen beter geweest. Do „Siècle": Het besluit van de raadkamer bewyst, welk eon misslag de regeering beging, toen zy uit vrees voor de bodreigingon van Andrieux den coup de thédtre uitvoerde, welke by ons en in het buitenland veel moor indruk mnakte dan allo praatjes van Deroulödo en zyne vrienden. De „Petit Parisien": De handelwijs der regeering, welke, zonder eenig voorafgaand onderzoek, tien leden van het parlement compromitteerde, was onbezonnen en kan niet meer worden goedgemaakt. De „Justice": Frankrijk zal verrast zyn. Hot publiek vraagt, of men het heeft beet genomen. De „Lanterno": De rechters hebben der regeering een dienst willen bc.vyzen, maar het was oen slechte dienst. Eenige bladen wijzen er op, dat de drie parlementsleden, die zullen terechtstaan, mannen zonder invloed of partyverbindingen zijn; Béral en Dugué staan buiten eeneparty, Proust doet meer aan schoone kunsten dan aan de politiek. Zy daarentegen, die van rechtsvervolging zyn ontslagen, zyn allen invloedrijke parlementsleden. Italië. Uit Rome wordt aan de „Temps" gemeld, dat de Banca Nazionale omstreeks 100 mil- lioen aan wissels heeft, welke oninbaar of onbetaald gebleven zynde Napelsche bank zou eene som van 70 millioen, de Siciliaansche bank eene van 16 millioen en de nationale bank van Toskano eene van 6 millioen aan dorgelyke wissels hebben. Onder de stukken, welke by de aanvrage ora machtiging ter ver volging van den afgevaardigde De Zerbi by de Kamer waren ingekomen, bevindt zich ook een brief van don volgondon inhoud: „Aan den heer Cesaro Lazzaroni (kassier der Banca Roniana) te zeggon, dat het noodzakelijk is om D. Z. (De Zerbi) 20,000 lires te brengen, want het zal oen levendige strijd zyn. De discussie moet Zondag geöindigd en de rap porteur benoemd wezen. Do wet moet tegen den 15den dezer door het parlement zyn goedge keurd. Wy zyn het een6, dat die som hem heden in zyn huls zal gebracht worden." Do koning heeft Simonetti geraadpleegd. Deze verklaarde zich voor de vorming van eeno enkele bank, uit geheel nieuwe krachten. In het feit, dat Grimaldi, ondanks het verzet, zyn ontwerp op de pensioenen handhaaft, ziet men een pogen om zyn aftreden als minister niet te doen opmerken. Do „Secoio" deelt mede dat men in de portefeuille van de Romeinsche bank voor meer dan 2 millioen wissels van politieke personen vond. Een honderdtal afgevaardigden zou in deze zaak betrokkon zyn. Mon zegt dat Crispi De Zerbi zal verdedigen. Gx'ool-Britsiiuni'-. Do geneesheer var. Cornelius Herz, dr. Fra- zer, heelt in een interview verklaard, dat Hti-: in hooge re etc on 'ijdendo is. Deze kwaal aan, indien co om.v.ka.-d.ig j is als by dezen patiënt, een plotselingen dood ten gevolge hebben. Dr. Frazei' yreèst hie voor, daar Cornelius neiz reeds te Parijs aa bijna volkomen blindheid leed. Bovendien bee hy eeno hartkwaal; zyn vorschynen voor d« rechter in Ilowstreet zou zyn dood ten gevolgi hebben. Het is den geneesheer niet mogeljjl te zeggon, wanneer de zieke naar Londei kan worden vervoerd; op het oogenblik laa zich geene verbetering in den toestand voor spellen. Herz eet woinig en mot moeite slaapt byna in net geheel niet, hetgeen te wyte.i is aan den zanuwachtigen toestand waarin hy bovendien thans verkeert. Het i« dwaas te beweren, dat er te Bournemouth comedie wordt gespeeldde Engelschen zoudei hieraan overigens wol spoedig een eindt maken. Latere berichten melden dat de ziekt! eerder toe- dan afneemt. In het Lagerhuis deelde Sir Edwan Grey, de onder-secretaris voor buitenlandsch zaken, gisteren medo, dat do quaestie rat het exeqtiatuur op Madagascar nog niet i opgelost. Mr. Sydney Buxton, do onder-sccretari voor Indië, deelde mede dat de voorwaarden bedoeld in art. 2L van de conventie betref f-.-n«ie Swazieland. van negatieven en niet va: positieven aard zijn. Do Transvaalsche repu bliek is dus in geen enkel opzicht verplich overeenkomstig die voorwaarden te handelen zoodat deze in werkelijkheid niet worden uit gevoerd. Do Transvaal is tot don Sstcn Me van dit jaar dus vry de schikking van 189i op to zeggen. Alt. 12 van de conventie, in 1884 met di Transvaalsche deputatie gesloten, erkent d( onafhankelijkheid van Swazieland, en art. i van de conventie van 1890 bepaalt dat oj die onafhankelykheid, zonder toestemming van Engeland en de Transvaal, geene inbreuk mag worden gemaakt. Wat de quaestie van liet toekomstig bostuui van Swazieland betreft, moet de Britscbf regeering drie zaken in het oog houden, t« weten het belang van het volk der Swazie's do gewettigdo belangen der Engelsche onder danen in Swazieland en de vervulling van de verplichtingen, welke Swazieland tegenovet de Transvaal heeft. Het algemeen belang vei biedt reeds nu di instructies mede te doelen, welke Loch, di gouverneur der Kaapkolonie, heeft gekregei voor liet geval eene conferentie met afgevaar digden van de Transvaal plaats heeft. Redmond heeft op het adres van antwoor een amendement voorgesteld, waarin word aangedrongen op het verleenen van amnesti aan de nog gevangen Fenians. Asqnith, de minister van binnenlandschi zaken, bestreed dit amendement. Hy verklaard! dat het betrekking had op gevangenen, di gewone misdadigers zyn en do toegovendhut van geen enkel Engelsch minister verdienen Spr. zou hun daarom nimmer gratie verleener Het amendement-Redmond is daarop me! 397 tegen 81 stemmen verworpen. By de gisteren to Halifax gehoudei verkiezing van een lid van het Lagerhuis ter vervanging van wylen don heer Sharc is gekozen Rawson Shaw, de zoon (voormalij lid en tot do party van Glalstone behoorende met 4617 stemmen, tegen 4249 op don con servatiof Arnold en 3028 op Lister, den can didaat der werkliedenparty. Door dezen uit slag wordt geene verandering in do party verhouding gebracht. Te Walsall is in plaats van den conser vatief James, wiens verkiezing vernietig! was, gekozen de Gladstoniaan Hayter, dii 79 stommen meer bekwam dan de coimer vatief Ritchie, onder het vorige bewind voor zitter van den „Local Government Board". Door dezen uitslag heeft do regeeringspaiti het verlies van Zaterdag weer ingehaald. Bulgarije. Eene commissie is benoemd, ten einde eei onderzoek in te stellen naar het gedrag dei burgemeesters van Philipopoli, Tadar en Ba jardik, die beschuldigd worden eene sameD zwering te hebben gesmeed tot omverwerpinj van Stambouloff. Servië. Eene commissie, belast met een onderzoek van don finanticelen toestand onder het vorig ministerie, heeft aangetoond dat het radical! bewind in 3'/. jaar een tekort deed ontstaat van 20,000,000 franken. Brazilië. Te Porto Alegro hebben ernttij.-e ongeregel.' beden pïa-iH g.-ha.'l De T r-iansc'.e cinsa werd, toen hij U-rugkoorne v..n de be^rafcj' van den voimoorden Italiaan Rizzo. doe-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2