N». 10115 Vrijdag ÏO l^ebrufüri. A°. 1893. feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van !§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand ran Lelden, jPeuilieton. GEEN VERTROUWEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leideo por 8 mundtaf 1.10. Franco por poet1.40. Afsonderljjk® Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTEÊN Tib 1f r®f®la f l.M. Ieder® regel meer 0.17$. Orooiere letten neer pUeUroimte. Voor bel BOMMina bote ie ita4 wordt ƒ0.06 berokeftd. Gemengd Nieuws. Het volgend adres is aan den Raad van 's-Gravenhage aangeboden Geeft met de meeste eerbied te kennen (volgen drie namen) alle van beroep vee- dryvers te 's-Gravenhage, wonende aldaar respectievelijk (volgen de woonplaatsen), dat adrossanten in de laatste tyd hebben moeten ondervinden, dat van wegen de politie, aan hun is verboden, hun koppel vee, wat van verschillende gemeente zijnde, Rotterdam, Leiden en Delft: Wat met de Hollandsche Spoor tot de losplaats der Hollandsche Spoor alhier, deze niet anders moge gedreven wor den, als langs de spoorbaan en Ryswyksche Weg, naar de Waag aan het Zieken, een afstand van 2 a 3 minuten gaans. Volgens Algemeen Politieverordening no. 26 van het jaar (1890). dat dit verbod oeno onoverkomen schade is, in hot bijzonder de Overtredinge die zy hebben gepleegd, ge Wordt, Volgens Art. 9 der politie Ver Ordering, en Zy Waarschein- deiyk, daar voor z\jn gebaliceerd, iets wat hun dagelyks te beurt kan vallen, zoo dat de schaden op den duur nog Grooter zoude zyn. ter hun voor deelen die thans niet als zoo voordeelig be schouwd kunnen worden, te meer door hun voor Weinig Geld Veel Gedaan moet worden, en een mensch in de tegen woordige tyd zyn best moet doen, om te be houden wat hy thans heeft, maar uit hoofden van zoo een verbod zy broodeloos zouden worden. Want eene Grote ver traging bestaat daar door, zoo dat de Vleeshouwers bazen hun Vee niet op tyd kunnen krijgen. Welke Ver antwoording op hun Vee drjjvers be rust; ter wyl er voor al op het aan gebrachte vee, word ge wacht, voor do slachtbank, ter wyl tot overtuiging nevengaande handtekeninge, der voornaamste Vleeshouders bazen, ter dezer steden geven te kennen dit reQuest niet On Waar is het uit sluitend en hoogst be leefd verlangen is vry heid of per missie van den Edelachtbare te mogen hebben. Om spoed voor de slagers bazen, het vee los van de spoor station naar de Stads Waag te mogen dry ven, hinder is er niet aan ver bon den. het is tog na by buiten de stad En dit al reeds zonder verbod al dertig jaren bestaan heeft Zoo is het streven door de heer Koetfen vervoerder den Edelachtbare het moge hagen hun in hun brood niet te stremmen maar hun die vrye toe gaan te geven die altijd bestaan i heeft. Zy ver zoeken een Vaderlijk advies, i By de commissie voor de werk- loozen te Amsterdam zyn 3500 aanvragen om onderstand ingekomen; het onderzoek geschiedt geregeld en dagelijks wordt hulp verleend, het eerst aan de huisgezinnen, die door tijdsomstandigheden zonder werk zyn. Deze commissie is afgescheiden van het comité voor werkverschaffing. De personentrein van de N. C.-S., die te 10 u. 10 m. 's voormiddags te Zwolle aankomt, is gisteren niet tijdig tot stilstand gebracht en kwam in botsing met den stoot- bok tusschen de perrons, waardoor deze ge deeltelijk werd gebroken. Daar de trein op het oogenblik der botsing geene groote snel heid meer had, is het by deze beschadiging gebleven. De Synagoge te Rome, welke, gelyk reeds gemeld is, den lsten Febr. door brand werd vernield, behoorde tot de weinige overblijfselen van het Ghetto, het verblijf dor Joden, dat sedert 10 jaren is gesloopt. Het gebouw dagteekende van de 13de eeuw en werd later meermalen gerestaureerd. Behalve de kerk, vond men in het gebouw eenige scholen, eene bibliotheek en de schatkamer der Israélietische gemeente. De brand ontstond door onvoorzichtigheid van een bediende op de eerste verdieping. De met kostbare tapijten behangen wanden vatten spoedig vuur en binnen een paar uren was het gebouw met zijn inhoud ter waarde van 400,000 lires vernield. Oude bijbel handschriften met miniaturen en kostbare weefsels, met goud- en zilverdraad doorwerkt, o. a. een brocaat-voorhang uit de 16de eeuw, werden vernield. Alleen de bibliotheek en het goud- en zilverwerk uit de schatkamer werden gered. Men schrijft uit Aken: De Car navals-optocht, welke Maandag den 13den dezer zal plaats hebben, belooft een vroolyk en veelkleurig schouwspel. Alles wordt in 't werk gesteld om dien zoo schitterend moge lijk te maken. Het hoofddenkbeeld van den stoet is: De Muzen, hulde biedende aan prins Carnaval. De stoet zal te halféén zich in be weging stellen en door de voornaamste stra ten der stad gaan. Er wordt eene groote menigte toeschouwers verwacht, zoodat vreem- i delingen intijds aanwezig dienen te zyn. De berichten uit Marseille luiden niet gunstig. Sedert eenige dagen heerscht daar eene epidemie, welke aan cholera doet denken. Gisteren overleden 12 personen aan de ziekte. Te Parijs gelooft men dat men werkelijk met cholera te doen heeft, doch officiéél is dit nog niet uitgemaakt. Ten einde een onderzoek in te stellen, is dr. Toissot uit Parijs naar Marseille gezonden. Volgens de „Petit Parissien" hebben zich sinds 1 Februari te Marseille 40 gevallen van cholera voorgedaan. Men gelooft dat de ziekte door eene paketboot uit het Oosten is aan gebracht. In het gesticht te Nietleben kwamen wederom twee cholera-gevallen voor. Ook te Altona zyn weder eenige personen aangetast. Hamburg bleef de laatste dagen vry. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Hamburg ingebroken in de woning van den overleden millionnair Schuldt. Vyf schilderyen, ter waarde van 50,000 Mark, die uit de ljjsten waren genomen om voor den auctie catalogus gephotografeerd te wor den, zyn gestolen. Het zijn de volgende stukkenDelacroix, een leeuw, die een jager verscheurt; Verboekhoven, eene kudde scha pen; Jaque, hoenders; De Cock, boschryk landschap; Pettenhofen, Zigeunerwagen op eene heide. Er is een premie uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot het terugvindon der schilderyen leiden. De Fransche scheikundige Mois- sau, die zich reeds naam heeft gemaakt door het isoleeren van fluorium, is er in geslaagd diamanten te vervaardigen, zoowel kleur* looze als gekleurde. Wel is waar zyn de kristallen zeer klein, maar nu het vraagstuk in beginsel is opgelost, zal men de kristallen spoedig grooter kunnen maken. De heer Berthelot deelde deze uitvinding mede in de Fransche academie van weten schappen en hield eene warme lofrede op den uitvinder. Een allerhevigste brand ont stond Donderdag-avond laat in een zeer dicht bewoond huis van zes verdiepingen te Nieuw-York. Aan ontkomen langs de trap viel niet te denken en tal van mannen, vrouwen en kinderen in nachtgewaad zag 1 men voor do vensters om hulp roepen. Veertig kinderen werden de brandladders afgedragen, maar zekere Cohen op de bovenste verdieping is met zijn vrouw en dochtertje verbrand. Drie andere personen kwamen er met brand wonden af. Van verschillende kanten heeft men zich in den laatsten tyd bevreesd ge maakt voor een terugkeer van den hoepelrok of crinoline. Verleden Vrijdag heeft in de Wetgevende Macht van Minnesota een lid voorgesteld, het vervaardigen van crinolines strafbaar te stellen met 30 dagen gevangenis straf en 25 dollars boete. Het voorstel is naar eene bijzondere commissie verwezen. Uit de 1 a te r e berichten omtrent de overstrooming in Zuid-Queensland blijkt, dat de ramp het gevolg is van hevige regens, waardoor de rivieren buiten de oevers traden. Vooral te Ipswich is de aangerichte verwoes ting verschrikkelijk. De stad is aan den oever der Bremer op eene helling gebouwd, en de hoogere gedeelten zyn buiten bet bereik van het water, maar het lagere gedeelte is ge heel verwoest. Beneden de stad was de rivier bedekt met wrakken van allerlei aard. Ook heeft men veel last van de lyken van menschen en dieren, die in staat van ontbinding verkeeren. De gouverneur heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Ook in Nieuw-Zuid-Wales zyn de rivieren door de zware regens sterk gerezen. vau 2 tot en mot 8 Febr. BEVALLEN: C. J. A. Maller geb. HeynsiusZ. 8. Flippo geb. Van logen D. A. J. Poptie gob. Vermey D. B. E. Van Nieuwkerk geb. Sikking D. J. Kaapaan geb. Bey D. ^M. A. Kriek geb. Hanuaart Z. S. J. Leget geb. Van Venetie D. J. A. Van HarteveM geb. Do Koning Z. C. De Wolf geb. Braxlioven D. C. F. v. d. Meer geb. Muiteman Z. S. J. O. De Wekker geb. Do Wekker Z. M. C. li. Kallenberg geb. De Haas Z. W. Van Drunen geb. Metscher Z E. Hilgereom geb. Scheels D. D. Do Rooy geb. Ruter D. 8 M. Lancel geb. Buskons Z. A. Vogelenzang geb. Vaji Hooidonk D. O. J. Duindam geb. Steenbergen D. L. Prevo geb. Van Hou8don Z. W. M. Cornelissen geb. 8tarrenburg D P. Westdorp geb. Tromp Z. J. v. d. B< rg geb. Chaudrou Z. L. Van Roseen geb. Van Zwieton D. F. M. Verbaal!' gob. Trentelman D. M. Leemans geb. Van Oosten Z. P. v. d. Drift geb. Van Tol 2 Zoone. H. J. Bchilp geb. JaBperso Z. E. Kukler geb. Van Rosse Z. J. Groenewegen geb. Rijnovcld Z. O. Rogeer gob. Van Leeuwen Z. A. M. Roinko geb. Veeren Z. M. De Vos geb. Crispijn Z. 8. Koornbof gob. v. d. Bor Z. J. Zwarts gob. Rokus D. A. Do Fey geb. Labordus D. M. E. Vreeburg geb. Van Deursen Z. GEHUWD: P. Faseljm. en J. Van der Hegden jd. W. Hartovelt jm. en T. Selier )d. C. Jonkman w. en J. Kortman w. D. Van Tongeren Jm. on C. Vos jd. P. D. Haarmans jm. eo J. M. Broersejd. OVERLEDEN: J. Trouwoe z. 2 d. N. Mazzoiini m. 23 j. A. Kleijn z. 7 m. T. C. J. Pop.ie d. 4 w. P. Briejer geb. Gans v. 44 j. N. v. d. Wacht z. 0 w. G. Stikvoort d. 14 m. A. Laterveer z. 1 m. B. C. Nicolaï m. 58 j. A. H. Holtz geb. Voorbij w. 64 j. M. Karstens gob. Spr stexbag w. 74 j. E. J. Obristiaauao gob.Bor- gerding z. levcnl. G. Esdertsz. 8 m. H. Verhaaff geb. Klok w. 92 j. J. P. J. Van Dissel d. 22 j. A. Bekooy z. 80 j. H. Klein d. 31 j. I. La Lau geb. Van Leeuwen v. 73 j. W. F. K. Arnoldns z. 4 J. A. Court geb. v. d. Nat w. 78 J. C. V. Vinkestein geb. Huber z. levenl. 7.) Daar heerschte diepe stilte en de maan scheen daarboven en overgoot het dorpje met hare milde stralen. Paula beschouwde dit alles zwijgend, bijna met heimwee. Woonde daar beneden dan de vrede? En voelde zij het niet Zy zuchttezy dacht aan Alexander, aan zjjno bruid, die zeker jong en schoon, zacht en aanminnig was. Hare gedachten vlogen terug naar de dagen barer kindsheid, toen zp met een vroolyk hart aan hem hing, totdat de menschen haar opwekten uit hare zorglooze gelukzaligheid en haar zeiden dat Alexander de erfgenaam harer vaderlyke goederen was, daar de graaf geene zonen had, en dat haar vader het voornemen had, haar zoo mogeiyk met den jongen baron te laten huwen, zoodra zy volwassen zou zyn. Dat maakte het 'kind weerspannig en als zy dan begon na te denken, dan verzette zich haar trots tegen het vooraf bepaalde plan en elke vriendelykheid van haren vader tegen over den geliefden vriend trof haar onaange naam. Zy vreesde dat Alexander daarin een oogmerk mocht zien om hem, den ryken erfgenaam, te willen boeien, en zy sprak eens ernstig met haren vader hierover. „Zullen de menschen niet zeggen dat gy beproeft den toekomstigen heer van Schlet- tendorf voor u in te nemen, wanneer gy hem met vriendschap overlaadt? Moet Alexander dat niet zelf gelooven en kwetst het niet uw trots, wanneer men denkt, dat gy met oogmerk ryke pretendenten voor my lokt? Alexander zal ten minste niet de achting voor my verliezen en ik zal hem bewijzen dat de genegenheid, welke ik hem eens toonde, niets met de bewondering voor den ryken erfgenaam te maken heeft. „O, papa", ging zy hartstochtelyk voort, „het zou ray zoo diep krenken, wanneer Alexander het ooit zelf geloofde wat de wereld zegt, dat ik hem in myn net wil vangen om erfgename van Schlettendorf te worden." „Dwaas kind", riep de graaf verdrietig uit, „gelooft gy dat ik eene heilige belofte, welke ik zyne moeder deed, de belofte om hem lief te hebben als myn zoon, verbreken zou om die praatjes te weerleggen Zou dat de zaak waard zyn? Zou Alexander zich niet diep beklagen over eene koelheid, welke hy niet verdient en niet te rechtvaardigen is? Neen, Paula, wees verstandig", zeide hy ernstig, „graaf Schlettendorf dringt zyne dochter niemand op; hy heeft dat ook,Goddank, niet noodig", voegde hij er lachend by en lief koosde haar gloeiend gelaat, „en van alle menschen denkt Alexander dat het minst. Gy' zyt nog nauwelyks zestien jaar en het domste van de heele zaak is, dat die lieden u, verbysterd, over dingen gesproken hebben, van welke kinderen als gy eigenlyk nog in het geheel niet spreken moesten. En daar mede: basta!" besloot hy„ik wil er niets meer van hooren." Maar Paula was geen kind meer in dit opzicht. De graaf had gelyk, het dwaze ge praat had haar opgewekt uit hare onbewust heid. Toen Alexander terugkwam, was zy gedwongen, verlegentrok hy zich terug, dan was zy beleedigd, en naderde hy haar met de oude vertrouwelykheid, dan stiet zy hem vol koelheid terug. Zoo werd hun samen zyn dikwyls eene bron van prikkelbaarheid en verwytingen en Alexanders bezoeken op Schlettendorf werden al minder en minder. Paula was nu achttien jaar geworden en Alexander beminde haar diep en vurig. Wie had dit jonge en schoone schepseltje dan ook met onverschilligheid kunnen aanzienwie had zyn hart voor die vroolyke, heldere stem en voor die oogen, welke zooveel liefde be- loofden, kunnen sluiten? Alexander kovi het niet; hy had haar al sinds hare kindsheid I lief, hy kon dat gevoel zoo snel niet over winnen, en toch kon hy het haar niet be kennen, vóór zy hem ten minste één zonne straaltje der vroegere genegenheid toonde. Paula sloot eiridelyk het venster. „Morgen", zeide zy zuchtend, „morgen dus zal ik hot hooren, dat ik hem voor altyd verloren heb. Niemand zal meer zeggen dat ik myn net naar den ryken erfgenaam heb uitgeworpen; de zaak zal spoedig vergeten zyn en slechts myn hart zal er my aan her inneren wat deze stryd my gekost heeft! Paula sliep eindeiyk in en de slaap droogde de tranen, welke aan de lange zyden wim pers hingen; hy bracht een blos op de tee- dere wangen en lokte een lacbje op hare lippen, zóó gelukkig, zóó zegepralend als dat der gelu kige liefde. En de maan scheen diep in het stille ver trek zy vertoeft zoo gaarne by de gelukkige liefde. Droomde zy van Alexander? [Vervolg ommezijd'e\. I

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5