N». 10115. Vrijdag ÏO Februari. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leideu, 9 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leid«n par S maandenf 1.10. Franco per post1.4b. Afzonderlijke Mortimers0.05. PRIJS DER ADVEKTENTIÉN: Van 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Groolere lettera naar plaatsruimte. Voor lieC incassoeren buiten de stad wordt fO.10 berekoud. Eerste Blad. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag 16 Februari a. s. eene vergadering houden. De heer M. Straub; officier van gezond heid 1ste kl., te Utreéht, is door den senaat der Leidsche universiteit tot doctor honoris causa oevorderd. De hoofden van gezinnen of alleen vronende personen,; wier namen ten vorigen jare, naar aanleiding van hunne aangifte, op de kiezerslijsten voor deze gemeente geplaatst zyn wegens het bewonen van gedeelten van perceelen, waarvoor niet zij, maar de hoofd bewoners in de personeele belasting zijn aan geslagen, worden opmerkzaam gemaakt, dat, wanneer z\j ook dit jaar in hetzelfde geval verkeeren, d. i. gedurende negen maanden, voorafgaande aan 15 Febr. e. k., een perceels gedeelte, vallende in de huurwaarde, door de wet bepaald, in deze gemeente in huur hebben gehad en bewoond, zy opnieuw, en wel vóór 15 Febr. e. k., aangifte zullen hebben te doen, en dat, bij gebreke daarvan, hunne namen by de aanstaande herziening der kiezerslijsten daarop zullen moeten worden doorgehaald. De Nederlandsche mail, met berichten uit Indit', wordt morgenochtend alhier ver wacht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Voendam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten >le brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.10 (stadstyd 10.30) bezorgd zyn. De wyze van veizending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Men schrijft ons uit Roelof-Arendsveen, dd. 8 Februari: Dat de verwachting omtrent hetgeen door de toonoel-vereeniging „Aurora", van Alfen a/d. Rijn, te aanschouwen zou worden ge geven, groot was, bleek Dinsdag-avond dui delijk de ruime kolfbaan van den heer L. v. Lochem, zeer doelmatig voor schouwburg te improviseer6n, was stampvol. Nu, de be zoekers zijn stellig niet in hunne verwachting teleurgesteld. Den leden van „Aurora" zyn hunne rollen toevertrouwd. Het eerste stuk, „De vrouw in de zaal en de man in de werkplaats," dat wel voor eene operette mag doorgaan, werd zeer goed gespeeld en vooral gezongen, dank den fraaien stemmen, waarover èn dames actrices ön heeren acteurs be schikken. Voor een liefhebbery-tooneel gezel schap hebben zij voel gegeven. Dit bewees het herhaald en daverend applaus, dat hun werd gebracht. Niet dat er niet eenige vlekjes zijn aan te wijzen; om iets, en wel het voornaamste, te noemen, zoo hadden in het blijspel en ook in de intermezzo's eenige dubbelzinnigheden kunnen vermeden gewor den zijB. In Roelof-Arendsveen wordt op het gebied der zeden gelukkig nog een strenge regel gehuldigd; doch tegenover gasten mag men niet zoo vitterig wezen genoeg, dat zy het publiek met hunne tooneelstukjes, waarbij aan „Tooneelstudiën" van A. v. Maurik de eerepalm toekomt, en met hunne komische voordrachten eenige uren terdege hebben geamuseerd. By volgende bezoeken zullen zy bepaald op sympathie van het publiek kunnen staat maken. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt: voor Sprang, door ds. D. Bax, te Haarlemmermeer. De Raad der gemeente Benthuizen be noemde in zyne vergadering van den Seten dezer tot opzichter der gemeente-werken den heer A-. H. Goldberg, architect te Hazerswoude. De commissie van voorbereiding der faillissementswet is heden wederom te 's-Hage vergaderd. De „Vr-yzir.nige Werkliedenvereniging" te 's Gravenhage heeft een werkman candidaat gesteld voor den gemeenteraad aldaar, nl. den heer Recourt, voorzitter van de 's-Graven- haagsche Ambachtsvereeniging. Uit de residentie wordt aan „De Tyd" medegedeeld, d?.t H. M. de Koningin-Regentes graaf generaal Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, heeft belast met het overbrengen van hare geluk- wenschen aan den Paus, ter gelegenheid van diens gouden bisschopsjubilé. Baron Gevers, gezantschapsraad van Nederland te Londen, is gisteren van verlof naar zijn post teruggekeerd in gezelschap van den graaf St. Genys, ambassade-secretaris van de Fransche republiek te Londen, die mede eenigen t\jd te '6-Gravenhage heeft doorgebracht. De Koningin-Regentes deed gistermid dag in gezelschap van hare zuster, de her togin van Albany, een rijtoer in de richting van Rijswijk en omstreken. Jhr. W. Van de Poll, adjudant van 'H. M. de Koningin-Regentes, heeft eervol ontslag als ritmeester der huzaren aange vraagd. Gisteren had er ten Hove een gastmaal plaats van 26 couverts, waaraan deelnamen HH. MM. do Koningin en de Koningin-Regentes, H.K.H. -èe hertogin van Albany on hare twee kinderen, het gevolg dezer vorstelijke personen, al de leden der Engelsche legatie met hunne dames; de dames du palais: mevr. Hartsen en de douairière baronesse Schimmelpenninck v. d. Oyede grootofficieren baron Du Tour en baron Van. Hardenbroek, benovens de oud minister van buitenlandsche zaken jhr. Hartsen. De muziek der koninklijke militaire kapel deed zich gedurende den maaltyd hooren. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Haarlem was aan de orde o. a. een voorstel van B. en Vs., uitgaande van den burgemeester zei ven, strek kende tot het bouwen van een mausoleum op de algeraeene begraafplaats aldaar. Het ontwerp, door den gemeente-architect opge maakt, zou eene uitgave vereischen van 21,000, terwijl de- ontvangsten werden ge schat op ruim 62,000, zoodat in elk geval, ook al verliep er eenige tyd vóór alle kelders waren genomen, de gemeente geen finantièel nadeel lyden zou. Evenwel waren de gevoelens in den Raad zeer verdeeld. Vele raadsleden opperden be zwaren, o. a. dat het moeilijk zou zyn deze wyze van begraven ingang te doen vinden. De voorzitter wees er echter op, dit op de R. K. begraafplaatsen te Haarlem en te 's Gra venhage reeds mausoleums bestaan en dat daarvan veel wordt gebruik gemaakt. De burgemeester legde er nadruk op, dat men hem oen bijzonder genoegen zou doen door dit voorstel goed te keuren. Ton slotte werd het dan ook aangenomen. Goedgekeurd werd ook eene geldleening van 600,000, tegen eene rente Yan 3 pCt., strekkende tot converteering van het restant eener leening van 1882 ad 320,000, rentende 4 percent; voorts tot betaling van buiten gewone werken op den dienst 1892 en voor de begrooting 1893, en eene som van 125,000 voor vergrooting der bestaande Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus of den bouw eener nieuwe school. Een voorstel van B. en Ws. om wegens den gezondheidstoestand en de kosten voor- loopig het gratis afgeven van duinwater te staken, werd met groote meerderhoid door den Raad verworpen. Besloten werd de vleeschhal voor 25 jaai aan het Ryk te verhuren voor ƒ1000 per jaar, tot berging van de oude archieven van Noord-Holland, en wel ingaande 1 Januari 1894. Aan de orde waren 15 adressen tot afschaf fing der kermi9 en een tegen-adres, dit laatste voorzien van 1800 handteekeningen. Beskoten werd, na lange bespreking, de kermis te beperken van Zaterdagmiddag 12 uren tot den volgenden Zaterdagmiddag 12 uren. Hierdoor hoopt men den rumoerigen laatsten kermisnacht (Zondag op Maandag) weg te krijgen. Aan den heer P. Van der Eist, eervol ont slagen griffier ter secretarie, werd een pen sioen van ƒ1000 en eene jaarlljkscho toelage van ƒ800 daarenboven toegekend. In de buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap „Het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage", is met algeraeene stemmen besloten den duur der vennootschap met 30 jaren te verlengen. De officier van gez. 2de kl. W. G. Oost veen vertrekt 4 Maart per stoomschip „Me- rapi" naar O. Indië. Onlangs werd gemeld dat to Amsterdam adressen ter teekening waren gelegd "•iet verzoek aan de „Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" en de „Hollandsche IJzeren-Spoorwegraaatschappy, om de'retour- biljetten tusschen Amsterdam en 's Graven hage en Amsterdam en Rotterdam geldig te doen z\jn op de lynen, door beide maat schappijen beheerd. De heer Gerard A. Heineken, eerste onder teekenaar van die adressen, heeft thans be richt gekregen van de betrokken spoorweg- direction, dat, behoudens goedkeuring der regeering, de gevraagde maatregel zal worden toegepast voor het verkeer tusschen Amster dam en Rotterdam. Te Amsterdam is in den ouderdom van 60 jaren overleden de notaris G. Verryn Stuart. Volgens het „Haagsclie Dagblad" is de Staatsspoorweg-maatschappij voornemens, de groote ijzeren spoorwegbrug over den IJsel, naby Westervoort, door eene nieuwe te doen vervangen. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten aan te koopen van W. Tillmanns, te Remscheid, eene Ijzeren cholera-barak voor ƒ9082 en een observatie-gebouw voor ƒ625. Het 45ste Ned. Landhuishoudkundig Congres, in 1892 te Wageningen gehouden, heeft een nadeelig saldo opgeleverd van ƒ1479.40. De deelnemers in het waarborg fonds moeten 80 pCt. bijpassen. Uit Heidelberg wordt aan de „N. R. C." gemeld dat dr. Bnltzing, leeraar in de Engel sche philologie aldaar, beroepen is als hoog leeraar in hetzelfde vak aan de hoogeschool te Groningen. Het A Capella-Koor, onder leiding van Daniol De Lange, zal te Parijs optreden, 23 Februari in de „Cercle des Mirlitons", 26 Februari in het „Concert Colonne" en waarschijnlijk ook nog op eene „privée soiree". Blykens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. scbroefstoom- schip 1ste kl. „Van Speyk", onder bevel van den kapitein ter zee W. A. Arritns, don 7den dezer van Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken, ter voortzotting van den oefeningstocht. De gowone audiëntie van den min. van koloniën zal Vrydag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Didam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 8 Febr. Prawlepoint gepasseerd: de „Oberon" arriveerde 7 Febr. van Amsterdam te Oporto; de „Prinses Ama- lia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 8 Febr. te Genua; de „Prins Hendrik" arri veerde 8 Febr. van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Marie" vertrok 8 Febr. van Bata via naar Amsterdamde „Reichstag", van Amsterdam naar de O.-kust van Afrika, is 6 Febr. Bevesier gepasseerdde „Gelderland" vertrok 8 Febr. van Batavia naar Rotterdam de „Deucalion" vertrok 3 Febr. van Batavia naar Arasterdam; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 7 Febr. Peniche. By koninklijk besluit zijn benoemd tot burgemeesters: met 15 Febr., van IJzendijke en van Beervliet, Ch. De Vos; van Water landkerkje, J. A. Bekaar, secret, dier gera., en van Nieuwolda, H. Waalkens; met 16 Febr., van Heerewaarden, G. Van Eyseren; met 18 Febr. van Oud- en Nieuw Gastel C. F. C. De Bie; met 20 Febr. van Waarde, J, Vereeke; van Bergschenhoek en van Hillegers- berg, G. J. Le Fèvre do Montigny, secretaris dier gemeentenmet 21 Febr. van St.-Odilicn- berg, H. H. Timmermans; met 22 Febr. van Don'gen, P. Van Gastel; met 27 Febr. van Schiramert, P. Eyss^n, secretaris dier gemeente met 1 Maart van Idaarderadeel, C. F. F Rinia van Nauta. De 2de lult. C. H. Smets, van het 3de reg. inf., op zyn verzoek verleende non-act. voor den tjjd van een jaar, op zijne aanvrage en te rekenen van 1 April a. s., voor den tyd van drie maanden verlengd, met vergunning om gedurende zijne non-act. in West-Indie verblyf te houden. Aan den heer N. S. Krüger, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als consul te Reikjavik. Aan L. J. Sala, ontvanger der invoerrechten en accynzen te Rotterdam, op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's R(jks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, ge durende ruim 57 jaren aan den lande bewezen. Op verzoek van den belanghebbende inge trokken het koninklijk besluit van 25 Januari. 1893, voor zooveel betreft de benoeming van mr. P. IJssel de Schepper, tot surnumerair der registratie en domeinen, en is benoemd tot surnumerair dèr registratie en domeinen L. Offerhaus, te Hoogeveen Gemengd Nieuw». In navolging der werklieden- vereeniging „Eendracht z(j ons Doel" zal ook de schoonmakersvereeniging „Door vriendschap verbonden" op Maandag 20 Februari eene voorstelling geven voor de workloozen door den brand by den heerSimonis. Het stuk, dat gespeeld zal worden, heet „Pierre de galeiboef of onschuldig veroordeeld", drama in 5 bedrijven, gevolgd door „De twee bedienden of het spook te middernacht", kluchtspel in 1 bedrijf. Ook voor deze voorstelling zal by de -ingezetenen met eene inteekenlijst rond gegaan worden. De op den Ssten Februari ge bruikelijke serenade werd ook gisteravond den in -Hotel Levedag", op de Breestraat, aan het diner veroonigdon hoogleeraren van Loidens universiteit gebracht. Lang reeds voordat de stoet zich van q,e sociëteit „Minerva" naar genoemd Hotel be gaf. was op de Breestraat eene ware menschen- ma8sa op de boen. Hot brengen der serenade en de daarop volgende ommegang hadden plaats als dat gewoonlijk geschiedt, op de wyze en dus ook met de gowone en ben- gaalsche verlichting, de banieren, de muziek en het escorte, eiken Leidenaar bekend. Van het medegedragen licht vielen nogal eens stukken vuurs, welke door jongens dan opge nomen en als schrikmiddelen gebruikt werden, hetgeen menigeen minder aangenaam en zelfs gevaarlijk noemde. De stoet trok er flink op los (zeker omdat het al zoetjesaan wat later was geworden) en werd begunstigd door goed weder, evenals de geheele diës-viering. Na de serenade werd het feest door de studenten op de sociëteit „Minerva" met een kroegjool voortgezet. Van den 's middags gehouden gekostumeer- den rtfjool werd de door het Collegium uit geloofde prfis voor de geestigste groep toe gekend aan „Jan Student en zijne club". Hier ter stede is opgericht eene Leidsche Studenten - amateur-photographen- vereeniging „Nadar." Het bestuur bestaat uit de heeren J. W. N.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1