N 10108. !Oonc3eiT<lai£ 12 Fcbrna»i A®. 1093. <§ezs (Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van <§pn- sn feestdagen, uitgegeven. Leiden, i Februari. Feuilleton.. Lord Lovats portret. PRIJS DJDZER COURANT: ▼oor Leideo per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0 05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor bet iucaseeeroD buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend Tweede Blad. Hedenmiddag ontvingen wij per Engelsche aiiail alleen de „Deli-Crt." van 31 Dec. Er bestaat gelegenheid tot verzonding der correspondentie naar Ned.-Indiö (met uitslui ting van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Ardjoeno", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.30 (7.00 stadstyd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Met ingarg van 1 Februari 1893 is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school der gemeente Koudekerk de heer E. H. Sonnega, t\jdel(jk onderwijzer to Hazers- woude. Gisteren wapperde de driekleur vroolijk van de Kon. Ned. fabriek van goud- en zilver werk van de heeren Van Kempen Zonen, te Voorschoten, en van hun magazijn te Rotterdam. Terwijl aan die fabriek een groot personeel roods 25, 30, 40 en meer jaren verbonden is, werd thans voor het eerst een 50-jarig feest gevierd. H. IJperlaan, zilverbewaarder in voornoemd magazijn, mocht zich gisteren den dag her inneren, waarop hij vóór vijftig jaren in dienst trad van eene zaak, waarin hy al dien tijd met grooten ijver en getrouwheid werkzaam was. Van zijne patroons en van het personeel violen hem dan ook belang rijke geschenken ten deel, terwijl de afdoe- ling Leiden van do Maatschappij van Nijver heid hem hare zilveren medaille vereerde. De jubilaris vierde ztfn feest nog in het be zit cener uitmuntende gezondheid. De hertogin van Albany is met haar zoontje en dochter hedenochtend te halfelf per Hollandsch Spoor te 'a-Gravenhage aan gekomen. Z\j werd namens de Koningin ont vangen door graaf Schiramelpenninck van Nyenhuis. Aan het station waren verder de Engelsche gezant Rumboldt en het legatie- personeel, alsook de gouverneur der residentie. De vorstelijke personen begaven zich on middellijk naar het paleis. De Hertogin blijft mot hare kinderen tot 10 Februari in de residentie. Ged. Staten van Zuid Holland hebben besloton. dat hun college zal bestaan uit 2 afdeelingen of commission. De werkzaam heden zijn aldus verdeeld: Afdoefcng A. Provinciale en plaatselijke financiën, onderwijs, armwezen, kerkelijke zaken, jacht en visschery, reclames rijks- en plaatselijke belastingen, toepassing der wet tot regeling van den kleinhandel in sterkon drank en tot beteugeling van openbare dron kenschap en van dio, houdende bepalingen tot h9t tegengaan van overmatigen en gevaar leken arbeid van jeugdigo personen en van vrouwen. Afdeeling B. Gemeentezaken, voor zoover die niet aan afd. A zijn opgedragen, water staat on wegen, waterschaps aangelegenheden, politie, nijverheid, landbouw, militie en schut terij, beneveDS strandvonderijen. Tot leden dier afdeelingen zyn benoemd Afdeeling A de hoeren: mr. G. J. Goekoop, mr. C. A. Van der Kemp en mr. D. Van "Weel, en afdeeling B de heorenjhr. mr H. A. C. De la Bassecour Caan, mr. P. L. F. Blussé en rar. C. J. E. graaf Van Bylandt. Nadat in geen 300 jaren in ons land een Benedictijner klooster bestaan heeft, hebben zich nu paters dier orde to Merkel beek (L.) gevestigd. Het stoomschip „Admiral", van de O.-K. van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 31 Jan. Suez gepasseerd; de „Etna" arri veerde 31 Jan. van Amsterdam te Hamburg; do „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 1 Fobr. Lizard gepasseerd; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Jan. van Southampton. Gisteravond werd voor een tamelijk talrijk publiek in de Stadazaal de „adspirant ambte naar Snor" door het Rotterdamsch gozelschap Blaaser, Verhagen en Co. hier ten tooneele gevoerd. Het geheel is een revue van feiten en gebeurtenissen, welke in de hofstad hebben plaats gehad. Het stuk heeft naast eeriige aardige, goed gevonden scènes tal van gebrekenhet is, geheel in tegenoverstelling van „De doofpot", dat indertijd op zulk een buitengewoon succes heeft kunnen bogen, persoonlijk on dikwijls plat. Veel enthusiasme heeft het dan ook niet verwekthet heeft eenige applaudissementen in het leven geroepen, maar tegelijkertijd werd het uitgefloten. Men houde het mij ten goede, dat ik dit maal niet uitvoeriger ovor de vertooning zal uitweiden. Z\jdie er goweest zijn, kunnen zei ven een oordeel vellen en het schijnt m\j onmogelijk too in beknopte woorden den afwezigen een getrouw overzicht van het geheel te geven. Mr. L. H. Gemengd Nleuwm. De Veroeniging „Armenzorg" houdt weer eene verkooping van gemaakte kleedingstukken in de Lokhorststraat 16. Deze medodeeling alleen zou voldoende moeten z(jn om vele dames daarheen te doen gaan, omdat door het aankoopon dior kleedingstukken ter zelfder tyd een liefdadig werk woTdt verricht. Immers do opbrengst strekt om gezinnen wederom werk te kunnen geven. W(j willen er echter nog op wijzen dat morgen de laatste dag van verkoopen is en dus alle dames alsnog opwekken er eens heen te gaan! Hedennacht to ongeveer kwart vóór óénen ontdekten een paar boeren, die zich huiswaarts begaven, dat aan den Zoeter- woudschen Singel, niet vor van de Doezabrug, brand wasuitgobroken. Dadelijk gingen zij er toe over zoovéél mogelijk geweld aan do woning, waar de vlammen woedden, te makenmen besloot zelfs de deur aan den singel in te trappen, om zich zoodoeDde toegang tot het huis te verschaffen In de woning gekomen, overzagen zij het tooneel des onlieils en het gevaar, waarin de bewoner, zokore D., zijnde de oude tuin baas van wijlen den heer Br. I., verkeerde. Spoedig echter wist men den ouden mau, bijna bewusteloos van schrik, uit zyn rustigen slaap te wekken en hem naar buiten te brengen, waarna lijj spoedig by den heer U. in huis genomen en tevens geneeskundige hulp ingeroepen werd. Onderwijl woekerden de vlammen zóódanig voort, dat, niettegenstaande het krachtdadig optreden der brandweer, wolke inmiddels met hare spuit van uit de Heerenstraat was komen aanrukken, het gebouwtje nagenoeg geheel is uitgebrand en de inboedel door hot vernielende vuur verteerd. Te ongeveer halfvier was men den brand meester, zoodat do brandweer toen kon in rukken. Onder de velen, die zich naar den brand hadden begeven, merkte men ook op den burgemeester der gemeente Zooterwoude. Op hot telophoonkantoor te Koudekerk werden gedurende de maand Januari 1893 behandeld 120 berichten, nl. verzonden 62 en ontvangen 58 stuks. De vorige woek zynte's-Hago zeven personen aan mazelen overleden. Stranding. Hedenochtend te ruim 5 uren is by Zandvoort gestrand het Italiaanscho barkschip „Luigia Radivo," kapt. Lallich, welk schip, met eene lading Campoche- hout van Savannah-la-Mer, bestemd was voor Rotterdam. Do uit elf koppen bestaande be manning is met eigen boot aan wal gekomen. Het schip zit vol water en is vermoedelijk verloren. De sleepboot „Simson" is van. IJmuiden naar de strandingsplaats vertrokken. Gisteravond had er te Amsterdam in een der lokalen van de „Unie" op Rapenburg eene openbare vergadering plaats, waar de sociaaldemocraat Polak sprak over: „wat willen de socialisten?" Er was gelegenheid tot debat, waarvan zekere Herman Mulder gebruik maakte, die den inleider bestreed. Toen hij geëindigd had, ontstond er tumult. Eenigen wilden Mulder zelfs te lyf, maar hy wist zich naar achteren te dringen, waardoor hy buiten gevaar kwam. De oneenigheden werden echter door zjjne voor- en tegenstanders vooi tgezet. De president dor vergadering stelde alles in het werk om do orde te herstellen, doch tevergeefs. Don inleider, die op de bestuurstafel de menigte wilde overschreeuwen, gelukte dit ook niet, daar hij door de tafol zakte. Difc tumult duurde byna 10 minuten. Een inspec teur der politie was ter vergadering aanwezig. Toen do menigte weder tot kalmte gebracht was, werd de vergadering gesloten. Nader meldt de „Tyd": H e t g e- beurde in do Laurierstraat te Amsterdam i3 van minder ernstigen aard gebleken dan gemeld werd. Wel heeft daar een beschonken jonge man zyn vader en ook zyn broeder verwondingen met een mes toegebracht, doch, gelukkig! hadden dezo voor den vader niet den dood ten gevolge. De vader wordt in het Gasthuis verpleegd; de broeder kon, na in het Gasthuis te zyn verbonden, huis waarts keeren. Do persoon van D. uit Amsterdam, door de politie te Slotordyk aangehouden als vermoedeiyk medeplichtig aan de mishandeling van het meisje te Halfweg, is weder ontsla gen geworden, wegens gebrek aan bewijs. Mevrouw de wed. H. W. B u 1 k 1 e y, geb. Bekking, heeft zich in hooger beroep voorzien van het vonnis der rechtbank to Zulfen, dd. 17 Nov. jl., in zake de ontruiming van het kinderziekenhuis te Apeldoorn, tegen mej. A. E. Riegen, directrice van gemeld ge sticht. De zaak zal nu dienen voor het ge rechtshof te Arnhem. Van Felix Lilla. 1.) Het was de S9ste Januari 1747. De slrenge winter hield I.onden in bandenop r 11e daken lag sneeuw, schitterende ijskegels hingen overal naar beneden, de Theeros was met eer.o dikke ijskorst bedekt, op do straten wemelde het van sleden en voetgangers, want het wedor was, hoewel erg koud, toca heeriyk, omdat de zon vriendelijk door de wolk van mist drong, welke voortdurend boven de reuzenstad hing. Met tot de wandelaars en sledevarenden buiten, maar tot de bezige en vlijtige lieden behoorde oen kleine, levendige man van bijna vijftig jaren, die in zijn atelier in een mooi huis van do Bisschopsstraat, bij een aan den noordkant zich bevindend venster zat en ijverig aan het werk was. Hij graveerde de origi- neele hoofden van een vroolijk punch-gezel- schap op oene koperen plaat, welke voor hem op eene schuins liggende soort van lessenaar bevestigd was. Een groote hond lag op een kleed dicht hy hem. In den schoorsteen knet terde een helder brandend vuur. Do„e vlytigo kunstenaar was de beroemde schilder en kopergraveerder "William Hogarth, die in dien tijd het hoogste punt van zijn roem bereikt had. De deur van de naaste kamer stond open. Do beminnelijke vrouw van den kunstenaar, Jane, dochter van den hofschilder sir James Thomliill, neuriede een vrooiyk lied. Zy had den een echt huwelyk uit liefde gesloten en leefden zeer gelukkig te zamen. Hogarth had reeds oen aanzienlijk vermogen verworven, want hy verdiende groote sommen met de origineele en veelgezochto meesterwerken van zijne graveernaald. Eensklaps werd er hard op de huisdeur geklopt. Jane ging naar beneden om te zien wie er was. Eene minuut later kwam ze terug met een brief in de hand. „William", zeide zy, „een bediende in uni form bracht zooeven dit schryven van den gouverneur van den Tower voor u. Ik wil toch niet hopen, manlief, dat men u in den Tower stoppen wil, omdat Zyne Majesteit Koning George over uwe vroolyke schildery „Uittocht van de troepen naar Finchley", van voor twee jaren, zich zoo geweldig driftig maakte." Hogartli riep lachend uit: „Stel u gerust, kindlief! Dat zou de Koning niet wagen, om my in den Tower te stoppon, en hy heeft ook geen recht daartoe!" Hy legde zijne graveornaald neer, opende den brief en las het volgende„Sir Augustus Wentwortb, gouverneur van den Tower, heeft de eer aan mr. Hogarth mede te deelen, dat do wegens hoogverraad aangeklaagde lord Simon Lovat den wensch gouit heeft, om voor zyne waarschynlyk spoedig plaats hebbende veroordeeling en executie, door mr. Hogarth geportretteerd to worden. Aan de vervulling van zyn wensch wordt van hoogerhand niets in den weg gelegd. Mr. Hogarth wordt dus uitgenoodigd, ingeval hy aan het verzoek vol doen wil, om morgenvoormiddag, precies om negen uren, in den Tower te verschynen en zich by de Leeuwenpoort by den wachtheb- benden luitenant aan te melden, of anders schriftelyk mededeeling te doen, dat by de opdracht weigert." Verbaasd zag de kunstenaar zyne vrouw aan en liet ook haar den brief lezen. „Wilt ge deze opdracht aannemen, Wil liam?" vroeg Jane. „Natuurlyk, myne beste 1" riep hy uit. „Dat is eene byzonder goede zaak, om Lord Lovat, don ouden, yverigen jacobyn, te portretteeren, wiens proces zulk eene groote belangstelling in alle kringen opwekt. Wanneer ik zyn portret als eono kopergravure in den handel treng, zoo kan ik misschien wel zooveel gold daar mede verdienen, dat het my in staat stelt om dat mooie landgoed by Chiswick te koopen, welks bezit ons beider hoogste wensch is. Vóór drie en twintig jaar heb ik, als een urm aanvanger in do kunst, den akeligsten kerker van Newgate bezocht, om het portret van den ter dood veroordeelden Jack Sheppard te schilderen, hetwelk mij nadat ik hot gegra veerd had, zooveel geld opbracht, dat ik het wagen durfde myno blikken op to heffen naar de dochter van den voornamen hofschilder. En nu met Lord Lovat zal het nog eene veel betere zaak worden. Zeer zeker noem ik deze zoo voordeelige opdracht aan!" Opgewonden stapte hy in het atelier heen en weer. Aan het punchgezelschap werd in den eersten tyd niet weer gedacht. Zooals in den tegenwoordigen tyd de por tretten van aangeklaagde personen, die in opzienbarende processen gewikkeld zyn, hetzy politiek© of crimineele, gewoor.iyk in de ge- illustreerde tydschriften verschijnen, zoo was het in dien tyd het gebruik, dat de beelte nissen van personen, die de nieuwsgierigheid van het publiek sterk opwekten, in koper gegraveerd werden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5