De Haagse he rechtbank behan delde de vervolging, ingesteld tegen mr. T. G. A. S., wonende Bezuidenhout te 's Hage, ter zake van mishandeling, subsidiair het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld on beschadiging van goed. De beklaagde oud-kantonrechter, leed veel overlast van de baldadigheid van jongens, die hem vooral plaagden met belletje trekken. Om een hunner te straffen ging de hoer S. in de gang zyner woning staan, mot een spuitje door hem gevuld met, zooals hy wist sterk by tonde vloeistoffenzwavelzuur en car bol, als desinfectie-middel in huis voorhanden. Door het traliewerk der voordeur spoot hij eene hoeveelheid heen op oen kind dat zich op do stoep voor die woning bevond met dit gevolg, dat hy het rechter-ooglid, gelaa- en hals van den jongen rankte, die met deze wonde bijna elf weken in liet Ziekenhuis werd veploegd. Als deskundigen werden gehoord de doe toren in hot Ziekenhuis, dio den jongen be handeld hebben en wier gevoelen uiteenliep over de vraag of zonder verdere operatie of geneeskundige behandeling het ooglid hersteld zou worden, bonevens de oogarts dr. Doore- maal, die verklaarde dat het ooglid nog niet goheel normaal was en dat 't moeilijk to bepalon was welk gevolg een operatie zou hebben. Beklaagde beweerde oenvoudig de klecren van liet kind te hebben willen merken, om hot aan do politie to signaleeren. Hy ver zekerde herhaalde malen diep modelijden met het slachtoffer van z\jn handeling te hebben. Hij had zich dan ook bereid vorklaard alle kosten der behandeling te betalen, maar had den patient of diens mooder niet zdf bezocht ton einde zelfs den schyn te vermijden alsof hy eonigorlei pressie wilde uitoefenen om van de zaak af te komen. Iiy erkondo onvoorzichtig to hebben gehandeld. De president noemde het voor een man van zyne positio on boschaving onverantwoor delijk. Dat was ook het gevoelen van het O. M. Mr. Pleyto was van oordeel, dat het opzet lag in 't gebruik van een bytend vocht, tor- wyl onaannemciyk was do bewering, dat hy kinderen wilde signaleoren, die toch by de politie reeds bekend waren. Eveneens nam spr. schuld aan daar, waar bekl. moest voor zien, dat hy onbekleede lichaamsdeelen moest troffen. Hü beriep zich op de verklaringen der deskundigen, dat het zware letsel geen uitzicht geeft op volkomen herstel. Torugkomendo op do plagoryen, waaraan bekl. blootstond, betreurde mr. Ployte liet dat ons politierecht er niet op Ingericht is om baldadigheden als door jongens woiden be dreven spoediger te straffen. De ouderwetsclie methode van het rondloopen door politio-agen- ten met stokken was veel practischer dan het opmaken van verbaal dat eenigo maan den soms bleef liggen. Dit nam niet weg, dat een strenge straf noodig was voor do laag hartige daad. De vorderiüg strekte tot veroordeeling van bekl. tot 2 maanden gevangenisstraf. De bekl. had, hoewel hy in de instructie eon memorie had overgelegd, ztyu verdediging opgedragen aan mr. Kappeyno van du Cop- pollo Jr., die, mot het oog op hot geplaag en gesar, welke bekl. in een gemoedsstemming brachten, die toereken baarheid buitensloot, hot Openb. Min. betwistte alsof zyn cliënt met opzet on laaghartig had gehandeld. Evenmin als opzet, bestond naar pl. be toogde, strafbare schuld. Ook was er geen letse, waaruit in den zin van ons strafrecht tydelyke ziekto is ontstaan. In deze geheele zaak viel veeleer te denken aan provocatie, zoo niet aan noodweer. Uitspraak over acht dagen. Schipper Blokland van Slicdrecht, die onder de gemeente Ouwerschio ruim 3 weken in de Delftsche Schie zyno schuit onbe waakt on ongesloten ingevroren had laten liggen, deed gistoren by de politie aangifte, dat uit zyno schuit het geheele ameublement) was ontvreemd. Er heeft zich te Maastricht eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden ten behoeve dor slachtoffers van de jongste overstroomiDg. Naar men zegt,moot byLobitheen ongeluk plaats gehad hebben door het ontydig ontploffen van een dynamietpatroon, waardoor een artillerist om het leven is gekomen. Uit Bingen wordt geseind dat de Nahe brug by Bingerbriick door de ysopstopping in gevaar verkeert. Het ys uit de Nahe wordt by de monding opgestuwd in den tot de Loreloyrots nog vastzittenden Rjjn. Het water staat in sommige huizen van Bingen tot aan do eerste verdieping. In do Yereenigde Staten zal een onderzoek worden ingesteld naar knoeieryen, welke, naar men zegt, in de Noord-Ameri- kaanscho Republiek hebben plaats gehad in verband met de Panama-maatscbappy. KOLONIËN, DELI, 31 December. De „Atjehsche Courant" van den 17den bovat het volgende: Door do roovers, die verleden Woensdag nacht eene visschersprauw van achter het huis van Toeankoe Abdul Maojid hebben weggehaald, zyn afkomstig van Tjadé. Yan dat achttal zyn door het schieten der bevolking éón gesneuveld en twee gewond en de overige schavuiten zyn, begunstigd door liet mooie maanlicht, behouden in Kwala Gigion binnongeloopon, niettegenstaande de uitstekende marinewacht voor die Kwala. Do „Atjeh. Ct." van den 21 sten ineldt het volgende: Volgens mededeeling Yan Segli verlangt de bevolking aldaar, dat do scheepvaartregeling ook daar spoedig in werking zal treden. John Chinaman te Singapore en Penang hebben reeds de noodige vaartuigen gcchar terd, om op het eerste sein Aijelris Oostkust te bezoeken en onze vrionden van het noodige te voorzien en de peper in ruil te ontvangen. Op 500 meters van de beating te Lamith, hebben de Atjehers op den 9Jen dezer zich zich achter eene aardrerhooging opgesteld on daarop oeno roode vlag geplant, waarna onze benting flink beschoten werd. Eenige welgerichte granaat kartetschoten werd toen op de Bende gedaan, waarna zy mot vlag en wimpel hot hazenpad koos. Yan buiten de linie ontvingen wy het be richt, dat een der invloedrykste Oolama's Habib S.unalanga, het beruchte bondehoofd op den 17den dezer in de Kampong Lamsoek aan koortsen is overleden. Op den 13ded dezer weid in tegenwoordig heid van velo voorname inlandsche hoofden van de Westkust, het eiland Poeloo Raya namens de Regeering in bezit genomen en Noórlands driekleur aldaar golieschen. Het tydolyk kampement werd op dien dag door de bezetting betrokken, De zoon van den Radja van Melaboeh Toekoe Maid is aan zyno bekomene wonden overleden. Aan de Atj. Crt." van 24 December is het volgende ontleend: Van de Oostkust werd ons bericht dat Nja Makam to Groeng-groeng van zyno ziekte is hersteld, doch uit gebrek aan voeding, door zyae volgelingen geheel is verlaten. Zyne pogingen om aldaar eon aanhang te werven, bleken vruchteloos te zyn. Hem is door do bevolking van do Pnssei-streek aan gezegd, dat men hem levend of dood aan de Compagnie zal uitleveren, indien hy zich buiten Groeng groeng durft vertoonen. BUITENLAND. Frank rijk, Het gisteren in don Ministerraad aangekon digde ontwerp tegen hot onttrekken van geld aan de spaarbanken is door den minister van justitie Bourgeois by de Kamer ingediend. De dringendverklaring werd gevraagd. De minister van financiën Tirard verde digde den toestand der spaarbanken. Hy wees er daarbij op, dat de aanmerkingen, op deze instellingen gemaakt, van dien aard zyn, dat het niet noodig is er aebt op te slaan. Ver- dor kwam hy op tegon den onwaardigen stryd, welke tegen het krediet van Frankryk wordt gevoerd. Naar hy mededeelde, is in de spaar banken meer dan 500 millioen franken ingelegd. De Kamer verklaarde het ontwerp urgent en besloot tot onverwyide behandeling. Cassagnac noemde de wet niet eeno wet voor Frankryk, maar eene voor do republiek. De Kamer zal haar aannemen, omdat zy nu eenmaal dol verliefd is op dit kabinet (leven dige interrupties). Hy hield vol dat het niet om de artikelen in de bladen is, dat men het geld uit do spaarkassen terughaalt, en maakte eenige hateiyke zinspelingen op de vorige regeering. Fioquet protesteerde daartegen. Hy ver klaarde dat het oogenblik naby is, waarop men zal erkennen, dat dit laster is. Cassagnac: En de gehoime fondsen? (luide uitroepen ter linkerzijde overstemmen hem). Flcquet antwoordde onder luid geraas, waarop Cassagnac hem toevoegdeAls er in Frankryk recht bestond, zoudt gy niet hier ais afgevaardigde zitten Cassagnac werd tot do orde geroepen, welke vermaning verscherpt werd door hot besluit, haar in het proces-verbaal der zitting op te nemen. Cassagnac: Als de openbare meening in do war is, dan is dit do schuld dezer onbe kwame regeoring. De opeenhooping van kapitalen is oen gevaar voor den Staat en voor de be'eggers. De minister van binnenlandsche zaken Ribot: Men sprak zcoeven van de bezwaren, welke de Regeering ontmoet, en van hare koelbloedigheid. Maar gy zult zien dat men zich bedriegt. De regeering is zeer kalm, evenals de openbare meoning. Het bedrag der opgevorderde inlagen is naar verhouding zeer gering, en de inlagen zyn door den Staat gewaarborgd. Wy zullen niet toelaten, zoo zei de spr., zich tot de rechterzijde «wendende, dat onze vijanden tot de inleggers zeggen, dat hun geld verloren gaat. Wy zullen niet toelaten, dat mon den Staat voor een dief uitmaakt. Daarom vragen wy de meerderheid der Kamer het ontwerp goed te keuren. (Toejuichingen.) De algemeone beraadslagingen zyn daarop gesloten. Art. 1 werd aangenomen met 31G tegen 118 stemmen, art. 2 door het opsteken der handen. Het geheele ontwerp is met 327 togen 118 stemmen aangenomen. Da Kamer besloot met 336 tegen 50 stem men de redevoeringen van Tirard en Ribot te doen aanplakken. Het tweegevecht tusschen Doroulède en Pichon heeft plaats gehad op het eiland de la Grande-Jatte. Het wapen was de degen. Beiden zijn licht gekwetstDeroulède aan den neus by het oog en Pichon aan do borst. Italië. Allerlei geruchten over eene ministeriëele crisis zyn in omloop, maar iets zekers is niet bekend. De Regeering heeft aan de Nationale Bank last gegoven alle biljetten der Romcinsche Bank aan te neme i en deze niet weder in omloop te brengen. Op deze wijze zal mon een nauwkeurig overzicht krygen van hot boven het geoorloofd maximum in omloop gebracht bedrag. Bij de Kamer is gisteren geene aanvraag tot vervolging van een of meer leden inge komen. In do zitting had niets bijzonders plaats. Do bank „Handelsvereniging" fc Florence liquideert. Een beambte is wegens oplichterij aange houden. Tegen andore beambten is bovol tot inhechtenisneming gegeven. Het passief dei- bank bedraagt 2 millioen lire. Daar de censuur te Rome een streng toe zicht uitoefent op de ter verzending aange boden telegrammen, worden deze langs een omweg verzonden. Uit do op zulk eene wyze to Parys ontvangen berichten biyk, dat men nieuwe schandalen wacht voor het geval Talengo zyne bedreiging ten uitroer brengt en het book openbaar maakt, waarin de namen zyn opgenomen van vele politieke personen en journalisten, mot wie hij ge knoeid heeft. Do politie houdt een zorgvuldig toezicht, om to beletten, dat biljetten of brochures over het schandaal werden aangeplakt of verspreid. Ondanks de geruststellende artikelen dei- bladen, nemen velen hun geld uit do spaar banken terug. De „Matino" van Napels meldt dat de afge vaardigden Nicoteri, Deverdi, Fontano Zeppa, Narduci, Simonetti en verscheidene anderen gedagvaard zyn om voor het gerecht te verschijnen. Yele bladen protesteeren tegen het uit oefenen der censuur. O i*o«m -!>»•* t;iki ait*. Het Parlement is gisteren geopend met de troonrede, waarvan do korte inhoud ro9ds is medegedeeld. Daarin wordt nog het volgende gezegd „Met betrekking tot do aanstaande ontrui ming van Oeganda heb ik het noodig geacht, aan een byzonderen commissaris de taak op te dragen den toestand te onderzoeken en om te zien naar de middelen, waardoor de veiligheid van het land en zyne toekomstige welvaart kunnen verzekerd worden. De com missaris zal daarovei een uitvoerig verslag aan myne regeering inzenden. Do raming der uitgaven voor de verschil lende takken van den openbaren dienst in het togenwoordig dienstjaar is opgemaakt en zal binnenkoit aan uwe over?/eging worden onderworpen. Met leedwezen heb ik den slechten toestand van den landbouw in verschillende doelen van het iyk nagegaan. Het is to hopen dat onder do oorzaken, welke daartoe hebben geleid, volo slechts van tydelykon aard zullen zyn. Ik twyfel er echter niet aan, of gy zult aan deze gewichtige aangelegenheid uwe bylzondere aandacht wyden en haar tot een gezet onderwerp van studie maken. De onlangs ingevoerde bepalingen, waar door Ierland onder byzondere wetgevend© bopalingen word gesteld, z(jn wederom inge trokken. Met genoegen kunnen wy mededeolen, dat de toestand aldaar, uit het oogpunt der agra rische misdryven, by voortduring verbetert. Verschillende ontwerpen zullen u worden aangeboden betreffende den arbeid der werk lieden, do verantwoordelijkheid dor patroons, don arbeidsduur der spoorwegbeambten, en wyziging der wet op do samenzweringen. Uwe aandacht zal worden ingeroepen voor maatregelen tot verbetering van het plaat selijk bestuur, daaronder begrepen do instelling van parochie-raden, en tot uitbreiding der macht van den Lonöenschen graafschapsraad. Ook zullen maatregelen worden voorgesteld tot beperking in het verkrygen van grond eigendom, tot verzekering van hot toezicht op den handel en den verkoop van sterke dranken, en vele andere van openbaar nut." By de beraadslaging in het Hoogerhuis over hot adres van antwoord op do Troonrede, ver klaarde lord Kimberley het gelukkig te achten dat Salisbury met de buitenlandschestaatkunde instemt, daar deze buiten den partystryd moet blyven. Hy betoogde verder dat Engeland er naar moet stroven den slavenhandel af te schaffen, waartoe men in hot binnenland van Afrika moet optreden. Ten aanzien van Egypto verklaardo hy, dat geene Britsche regeering kan aarzelen er hare macht te handhaven en er do veiligheid, vrede on rust te verzekeren. Hy betreurde het echter dat Salisbury aan merkingen heeft gemaakt op dat deel der troonrede, waarin wordt gezegd dat de door Engeland met betrekking tot Egypte afge legde beloften dezelfdo blyven, maar dat men daarby op de jongste gebeurtenissen moot letten. De Khedive is r:og jong en misschien door slechte raadgevers op een dwaaUpoor gebracht. Wy kunnen slechts hopen, dat hy het ge beurde ter harte zal nomen, en dat hy er tegen zal waken, dat zyne weinig vooruitstrevende neigingen, door de eene of andere strooming ongerogeldhoden veroorzaken, en ovenmin dat h(j twyfel zal gaan opperc-n aan den geest, welke de Mogendheden zal bezielen, als de Egyptische regeering op den weg der horvor ming voortgaat. De versterking der troepen heeft niet tot doel den toestand te verandoren, maar zoolang de bezetting duurt, zullen w(j voortgaan onze plichten op flinke wyze fo vervullen. De verdere beraadslaging is tot Donderdag verdaagd. Argentinië, Dr. Escalauda weigert do portefeuille van financiën te aanvaarden. Hy wees op do noodzakelijkheid om den dienst der openbare schuld gedurende vijf jaren te schorsen, maar de ledon van het kabinet verzotten zich tegen zyne finantiëole staatkundige denkbeelden. Men verwacht een decreet, houdendo ver bod tot uitgifte van 26 millioen in papier, zynde het saldo van het kapitaal der „Banco del Union". Hawaï. Do gezamenlyke vreemde consuls op Hawaï hebbon geprotesteord tegen de landing van Amerikaansche mariniers op dat eiland. Het bericht, dat ook de Britsche regeering een protest naar Washington zou hebben ge zonden, is ongegrond. De houding van de regeering der Vereonigde Staten zou daartoe ook, naar men meent, geene aanleiding geven. Telegrammen. WEENEN, 31 Januari. Volgons de „Politi- sche G'orrespondenz" staat de reis van Wec- kerló naar Weenen is geene betrekking met eene verandering in het Hongaarsche kabinet. ROME, 31 Januari. Ten gevolge van de weinige wetsontwerpen, welke aan de orde zyn, gelooft men dat de Kamer gedurende eenige dagen geeno zitting zal houden. PARIJS, 31 Januari. Do „Gaulois" maakt

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2