LEÏDSCH DAGBLAD. N°, 10108 A0.1893. Eerste Blad. Feuilleton. feze <€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. ï>onclei*<lag 3 FEUS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 9 maandenf t.10. Franco por poet1.40. Nommers0.00. Bit uomuier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 1 Februari. Benoemd is tot assistent voor de sterren kunde aan de Rijks-universiteit te Leiden, buiten bezwaar van 's R^jks schatkist, de heer A. Pannekoek. Aan dr. E. C. De Vries is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor do natuurkunde by de Rijks universiteit te Leiden, en voor het tydvak van 1 Febr. tot en met 31 Dec. 1893, als zoodanig benoemd de heer M. De Haas. By de Leidscho Spaarbank werd in de maand Januari ingelegd f 46,690.16%, terug betaald f 61,126.07'/a, terwyi zyn afgegeven 118 nieuwe en gehoel afgelost 73 boekjes. Het gezamenlyk tcgood der 9189 deelhebbers bedroeg op uit. Januari f 1,718,967.18. Vrijdag 3 Februari, des avonds te 7 uren, zal vanwege den Protestantenbond in het kerk gebouw der Remonstrantsche gemeente te ■Oude-Wetering eene spreekbeurt worden gehou den door ds. Herman J. De Ridder, van Meppel. Voor i, iet-leden is do toegang ook vry. Op 31 Dec. 1891 bestond de bevolking der gemeente Valkenburg uit 295 m. en 291 v., totaal 586 personen. In 1892 had vermeer dering plaats door geboorte van 14 m. en 11 v., totaal 25, en door vestiging in de gemeente van 21 m. en 21 v., totaal 42 personen Vermindering geschiedde door overlijden van 4 m en 5 v., totaal 9 personen. Op 31 Dec 1892 teldo de gemeente dus 315 m. en 300 v., totaal 615 personen. Er werd maar 1 huwelijk voltrokken. Ten overstaan van notaris Stoop werd gisteren het huis in het Korto Voorhout, te 's-Hago, vroeger bewoond door baron Van Wassenaer van Catwyck, overgedragen aan de 's Gravonhaagsche Scbouwburgmaatschappij. In de raadszitting te 's-Gravenhage kwam gisteren ter sprako het adres der weikloozen om uitvoering van werken of een gemeente subsidie van ƒ5000. Het raadslid Van Malsem stelde eene motie voor, B. en Ws. vragende: lo. of en zoo ja, op woike wyze mogelijk is een onderzoek naar de werkloosheid aldaar; De barbier van Neurenberg. {Slot Maar, liolaas! Nauwelijks had hy een paar stappen gedaan, toen een schreeuw: „zeep door!" heftiger dan ooit, zyn oor trof als een donderslag en hem op de plaats vast nagelde. Hij kwam van zijn besluit terug, nam zljno taak weer op en zeepte den baard van den man in als vroeger. Deze raasde nu weer harder dan het laatste halfuur. Zyn slaap scheen onderbro ken on hy ving opnieuw aan met fluiten, zingen, lachen, zoo hatelyk mogelyk. „Zeep door!" vervolgde hij met zyn onverdraaglyk gegryns, „je bent toch niet moe, ouwe? Wil nog een slok?" „Wy hebben eer licht dan elixer noodig", antwoordde de barbier, al zyn moed ver- zamelende. „Nu, zeep dan dóór: aan licht hebben wy geen gebrekbob je ooit schitterender gezien De barbier sprong op van schrik. En mot redente midden der duisternis zag hy twee fonkelende oogen op zich gericht. Het warc-n die van den kleinen man; hun geflikker geleek op dat van de spoken, die 's nachts langs de kelkhoven ronddolen. By hun 1 schijnsel werden zyne wangen donkerrood, voor zoover de zeep toeliet de kleur te onderscheiden, zyne dikke haren schenen in zwarte slangen veranderd en wanneer hy 1 lachte, geleek zyn wydgeopenie mond een 2o. of het gemeentebestuur ter voorkoming middelen kan aanwenden. Alvorens die motie te behandelen, praeadviseerde de voorzitter op het adres. De gevraagde uitvoering der groote werken was voorshands onmogelyk on ondor- etand kan slechts gegeven worden door het armbestuur. Voorts wees hy op de 6000, op de begrooting uitgetrokken voor winterarbeid, en verzekerde dat alles, wat in zijn vermogen ligt, zal worden gedaan. Het verzoek was dus met voor inwilliging vatbaar. Het praeadvies en de motie worden zonder stemming aange nomen. Buiten wachtte eene groep de vertegen- woordigers der werkloozen, die op de tribune waren, op. Zy trokken kalm af. Naar de „Haarl. Crt." van goeder hand verneemt, zal het toelatings examen voor de Cadettenschool te Alkmaar worden gehouden, en n i o t te Haarlem. Roods weken geleden zyn door het ge meentebestuur van Alkmaar lokalen ter be schikking van den minister van oorlog gesteld, waarin die examens zullen worden afgenomen. De „StaatsCt." van heden bevat het oor deel omtrent den oogst over 1892 in Zuid- Holland. De 1ste lu.t. P. W. Bosboom, van het 4de reg. inf., die gedetacheerd is geweest by het lste reg. vest.-art. te Utrecht, benevens do 2de luits. H. Z. A. Van do Aocmer, van hot 2do, J. Goldenberg, van het 3do, en H. J. Terpstra, van hot 6de reg. inf., die gede tacheerd zyn geweest by het 3de leg. vest.- art. to Gorkinn, zijn allen naar hunne corpsen teruggekeerd. Het stoomschip „Antenor," van Amster dam en Liverpool naar Java, is 30 Jan. to Singapore4fciangekomen; de „Godé," van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 31 Jan, te Adende „Oranj j-Nassau" arriveerde 30 Jan. van Amsterdam te Paramaribo; do „Prins Maurits" vertrok 29 Jan. van Paramaribo naar Amsterdam. Do minister van binnonlandscho zaken brengt alsnog ter algemesne kennis, dat, volgens by hom ingekomen ambtsbericht, in do week van 15-21 Januari jl., als aan Azialische cholera overleden, is aangegeven te Osch, 1 persoon. By koninklyk besluit is overgeplaatst in zyn rang by het regiment grenadiers en gloeienden vuurhaard. De adem, die uit dezen krater opsteeg, was brandend en verstikkend door zwaveldamp. Op het gezicht van dit viecselyke schouwspel stolde het bloed in de aderen van den barbier; lij) wist niets beters dan zyn heil in de vlucht te zoeken, wierp kwast en scheerbak weg, vloog naar de deur en riep in den angst der wanhoop uit: „O, hob medelijden! Ik heb den duivel goschoron Zyne krachten kwamen oenigszins terug, hy rendo als een bezetene over het kerkhof, waarop, zooals wy zeiden, de deur van zyn huis uitkwam. Niets kon zyne vaart stuiten; hy sprong over zeiken, zandhoopen en kuilen. Maar zyne vlucht had nog gcene halve minuut geduurd, toen opnieuw het afgryselyke gelach en het verwenschte „zeep door! zeep door!" hem in de ooren klonken. Een oogenblik later hoorde hy de stappen van zyn vervolger achter zich; nog meer spande hy zich in, maar tevergeefs; in snel- heid overtroffen, zag hy, zich omkeerende, den kleinen man vlak in zyne nabyheid, bedekt mst schuim, den doek onder de kin en het pistool in de hand. Tot wanhoop gebracht, stoof by den klokke toren, die juist openstond, in en wilde de deur grendelen, maar het hielp nietde ander was hem reeds te dicht op de hielen. Er was geen tyd te verliczfi». Bliksemsnel vloog hy de trappen op. Boven was eene deur, welke toegang verschafte tot een platform. Kon by die maar bereiken en snel sluiten, dan was j hy gered! T.Tdelo hoop! Zy'n vervolger sprong jagers, de luit. kol. W. T. De Wys, van het 7de regiment infanterie. Benoemd by het departement van water staat, handel on ny verheid tot referendaris mr. J. C. Th. Heyligers; tot adj. comm. mr. Ph. Falkenburg. Gemengd Nleuws. Op een ochtend van een der laatste Augustusdagen van het vorige jaar was do Haagsche stukadoor F. R. er vroeg op uit gegaan, om zyne vrouw, die werkzaam was op het Koninklyk Paleis cn van wie hy gescheiden 1 efde, op te wachten. Er was dien ochtend tusschen man en vrouw een twist ontstaan, waarby de stukadoor zyne voormalige ochtgenoote met een scheormes ernstig verwondde. Men zal zich deze zaak nog wel genoegzaam herinneren en weten dat tegen den bekl. voor dat foit door de Haagsche rechtbank oene veroordeeling tot 6 jaren gevangenisstraf, wegens roging tot moord, werd uitgesproken. Dit vonnis werd door het gerechtshof te 's Gravenhago, waar by deze zaak later in appèl diendo, bevestigd. Yan dat arrest kwam de veroordeelde in cassatie en gisteren werd het cassatie-beroep voor den Hoogen Raad behandeld. Hot Openb. Min. concludeerdo tot verwer ping van het ingesteld beroep. Reeds lang vóór den aanvang dor protest-meeting, welke Maandag-avond te 8 uren in de Ridderschapsstraat te Utrecht was uitgeschreven, was het zoer rumoerig langs don weg. In wyk C schynt men nog altyd niet bijzonder ingonomen met het streven der sociaal democraten en velen der bewoners van die buurt blyveti hun afkeer nog altyd op hunne eigonaardlgo wyze aan den dag leggen. In talryke groepen, met do Noderlandsche driekleur voorop en onder het zingen van Vaderlandscho liederen, trok men door de Ridderschapsstraat, waar men in de deur van het vorgaderlokaal een paar ruiten vernielde. Overal in de stad, doch vooral in den omtrek van het meelingslokaal, bleef het den geheelen avond zeer levendig, zoodat de politie eene vrij sterke macht ontwikkelen moest, doch de meeting zelve werd niet verstoord. byna gelyk met hem op het platform. Boven hen, 130 voet hoog, do torenspitsonder hen een afgrond van nog grooter diepte. De bar bier hield zich zoover mogelijk verwy'derd, bloek van schrik; hij klappertandde, zyne knieCn knikten. „Ha, ha!" riep zyn vervolger uit, „waar aan denk je nu wel? Zeepen, zeg ik, door- zeepen, tot zos uron toe, uitstekende lichaams oefening voor je." Daarop klonk weer een onuitstaanbare schaterlach. Toe, doorzeepen", galmde het. „Komaan, waar zyn je kwast en scheerbak?" „Die heb ik weggegooid", was het stotte rende antwoord. „Weggegooid? Ik had wel zin, het jou te doen, en dan van deze hoogte af. Zoo'n tuimeling van den toren by maneschyn zou lang geen onaardig schouwspel opleveren." Tegelyk vatte hy den barbier bij den neus, tilde hem, hoe hy ook om genade smeekte, zonder veel moeite omhoog en hield hem met gestrekten arm buiten den rand van het plalform. Het is gemakkelyker den angst van den barbier te begrypen dan te beschryvcn, toen by daar hing tusschen hemel en aarde. Hy sloeg met zyne armen naar alle kanton, stiet verschrikkelyke geluiden uit, vroeg met een wel te verklaren neusaccent om genade en beloofde den vreemdeling, hem tot zyn laatsten snik to zullen zeepen. Hy zeide in welk een hulpeloozen toestand zyne vrouw en kinderen door zyn dood zouden achter- PRIJB DUB AJDVURTENTltN Vu 1—1 »(iU ƒ1.0». Ieder, regel meer ƒ0 17) Grooter» letten our pleeternlmte. Toot bel bvitee 4e sted wordt ƒ0.0» berekend. Wel drong van tyd tot tyd het geschreeuw des volks, dat buiten in de straat stond, tot in de zaal door, maar de spreker, A. Van Emmenes, bleek door dergelijke kleine hinder nissen niet in de war te brengen en zette op duidelyk verstaanbare wyzo zyne redevoering voort. Ook interrupties, welke enkele aanwezigon- zich veroorloofden, vooral: „eene mooie rede natie, maar als er wat „gedaan" moet worden, blyf je achterbaks!" en dergelyke bleven on beantwoord en gingen als onopgemerkt voorbij. Men vernam ook van dezen spreker wederom niets. Het waren alle oude stokpaardjes, die bereden worden, en het lood in plaats van brood deed weer ontzagiyk veel dienst. De meeting was niet zeer bezet en niemand dor aanwezigen had lust met den spreker in debat te treden. Alleen maakte iemand da opmerking, dat men by den burgemeester geweost was, maar van dezen toch niet ver langen kon dat hy in den winter aan timmer lieden, metselaars, grondwerkers, enz. werk verschafte. Deze opmerking werd niet met byval ont vangen en Emmenes beantwoordde haar met de medodeeling, dat de burgemeester daar raad op moest weten, en wist hy dat niet, dan moest by maar plaats maken voor de sociaal democraten; die wisten het wel. De straat voor het huis was, na sluiting der vergadering', inmiddels vol volk gebleven. Do hoofdcommissaris zelf, de heer Yermeijs„ de commissaris Beek cn eenigo Inspecteurs waren met verscheidene agenten aanwezig en handhaafden de orde op uitnemende wyze. Wie liet lokaal verlieten, gingen langs de Wolven8traat en kwamen zoo op de Plompe- torengracht of de Van-Wycks kade, zoodat botsingen vermeden werden met de troepen, die nog altyd door do stad trokken, zingende O wee, o wee, o wee, Wy zyn jongens van wyk C. Een troep Willamstrators, die zich ook ia de Ridderschapsstraat ophield, bleek oen „goed- aardigen dronk" over zich te hebben, want. ofscboon zy veel zwetsten over de hoogora politiek en een menschwaardig bestaan, bleven, de gomoederen toch betrekkelyk kalm. Te ruim elf uren was de politie evenwel nog niet ingerukt. (U. D) biyven en sprak de roerendste taal om het gemoed van zyn tegenstander to verteederen. Maar vergeefsde kleine man had geeno natuur om zich te laten bewegon; hy liet zachtjes aan den barbier los cn deze begon zyn val van 130 voet. Steeds sneller en sneller buitelend, zag hy van tyd tot tyd zyn boozen geest boven zich, met zyn beschuimd gelaat, schaterend van lachen, hurkend op het platform, steeds roepend: „Zeep door! Zeep door!" Maar het verschrikkelykst van alles was het bliksemen zyner oogen, twee noodlottige fakkels, die den val van den ongelukkigen moesten beschynen. Vreeselyk waren de ge waarwordingen van den barbier by het naderen van den grond. Zyn gansche lichaam maakte stuiptrekkende bewegingen, hy ademde met moeite, zyne borst scheen als bekneld. Nog één oogenblik en hy zou verpletterd worden. Maar, geheel tegen de wetten der zwaarte kracht in, werd zyne snelheid minder naar mate hy den grond naderde. Eindeiyk, O wonder boven wonder! werd zy zóó gering, dat de barbier meende te zullen blyven zweven in de lucht. De eene of andere goede geest was uit medeiyden hem te hulp gekomen en had hem opgenomen. In plaats van te pletter te zyn gevallen, voelde hy zich zacht op den grond nederkomen. En toen, zich omdraaiende, werd hy iets zachts ge waar, dat naast hem lag: zyne vrouw. Waardig paar! Geniet in vrede het geluk van deze aardel Zy waren tegelyk ingeslapen. C. J. B.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1