Zondagsrust. SNOR, FAILLISSEMENT. a I-wij. Huishoudster. Zondag 29 Januari, 3 j 1. ooo 22 J. A. SANDERSE, Propriétaire, STA D S^GEHÓÖRZ AAÏT^ Slechts ééne Buitengewone Voorstelling, op Dinsdag 31 Januari. De Adspirant-Ambtenaar Verslag van de vergadering van de aCd. Lelden der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Deze vergadering werd den 26sten Januari jl. gehouden. Tegenwoordig waren 34 leden. De voorzitter, de heer W. C. Mulder, opende de vergadering met eene hartelijke verwel koming. Hy herinnerde wat in het afgeloopen jaar zoowel door do Maatschappij als door de Afdeeling gedaan is en sprak don wensch uit dat dit jaar evenzoo of nog gunstiger moge zijn. De kunstbeschouwing bestond uit de plaat werken van IJzendijck, uit monsters sieor.en en pannen en het nieuwe materiaal Hydro- zandsteen, alsmede uit eene glazen jaloezie. Den heoren Jesso en Room werd hiervoor door den voorzitter dank gebracht, die levens mededeelde dat het bestuur zou trachten voor de volgende vergadering oenige profiele» eenen van den Hydrozandsteen te krijgen. Na voorlezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede dat op de uitge schreven prijsvraag 4 antwoorden ingekomen waren en dat de heeren Noordendorp, Kramer en Baron als jury-leden benoemd geworden zijn alsmede dat het bestuur op de uitnoodi- ging van de „Vereeniging tot voorkoming van ongelukken", om afgevaardigden te zenden, geantwoord had dat de afdeeling zich voor eerst, met het oog op eenige bezwaren, daar van zal onthouden, te moer daar de Maat schappij van Bouwkunst vertegenwoordigd zal worden. Naar aanleiding van een brief van het hoofdbestuur in zake af to loggen proeven van bekwaamheid besloot de afdeeling haren zedelQken steun aan die zaak te schenken. De heer Roem bracht rapport uit over de vraag „steenhouwwerk''. Hy deed uitkomen dat ofschoon de uit het buitenland bewerkte steen soms voordeeliger en goedkooper is, het toch niet altijd geraden is om daaraan gevolg te geven, en wat de kosten van oen en ander betreft, die hangen in hoofdzaak van het uit te voeren werk af. Do heer Lancel beklom daarna hot spreek gestoelte om zijne bijdrage te leveren over eene toepassing van het Liernur-stelsel over geheel Leiden. Deze lezing, welke door photographieën en groote teekeningen werd verduidelijkt, werd met de meeste aandacht gevolgd. Eenige grepen uit deze lezing zullen vol doende zijn om een klein overzicht te geven. Spreker begon met de geschiedenis van het Liernur-stelsel zooals dat vroeger hier ter stede was en zooals het nu isdaarna besprak h;j het geheele stelsel, waarvoor door den heer Liernur concessie was gevraagd. Hij besprak de buizen, reservoirs, het pompstation enzzooals die door den heer Liernur waren ontworpenook deelde hij mede op welko wijze er gezorgd wordt voor het opruimen van de door misbruik in do privaten geworpen voorwerpen; zoo ook do nieuwe gootsteen-inrichtingen, welke ten doel hebben alle modder-vormendo stoffen uit hot riool te houden en don gebruiker van den gootsteen te dwingen deze te ruimen niet alleen van grof terugblijfsel, zooals thans ge schiedt, maar tevens van hot fijnere; hiervoor wordt de geheele achterwand van het water houdende gedeelte tot een rooster met haar fijne spleten gemaakt en aan de staven van het rooster een trapózium-vorm gegevenzoo dat een eenmaal door do spleet gepasseerd voorwerp niet tusschen de staven kan blyvon hangen en dus het rooster verf toppen. Deze gootsteen is van geëmailleerd gegoten ijzer en geeft in het gebruik veel meer gemak dan de in Holland gobruikte vorm. De aflooppQp van den gootsteen ontlast in een tweelodigen syphori, welko in verbinding kan gebracht worden zoowel met het pneu matisch buizennet als met het huiswaterriool. De tweeledige syphon in quaestie bestaat uit een klein ijzeren kastje met twee afloop pijpen en een enkelen ijzeren kogel, als afsluit klep voor de twee mondingen dezer pijpen, op den bodem van het kaslje. De eene pijp is verbonden met de faecalbuis, de andere met de waterrioolbuis, zoodat het van de positie van don kogel afhangt, waarheen het op don gootsteen komende water zal afloopen. De spreker behandelde daarna de rapporten van den heer Knuttel en van de gezondheids commissie. De voorzitter dankte den spreker voor zijno onderhoudende bijdrage en bracht daarbij in herinnering wat de beer Schaap indertijd over dat onderwerp gezegd had. Hierna kwam aan de oide het adres der Smedenvereeniging, in zake vakbestodingen. De secretaris deed daarbij mededoeling van een zestal ingekomen adressen, te zamen door 67 werkbazen onderteekend, waarin adhaesie betuigd werd met het verzoek dor Smeden vereeniging. De voorzitter stelde namens het bestuur voor om inlichtingen te vragen in die plaatsen van ons land, waar reeds vakbestedingen werden gehouden of aan de orde zijn, om met die gegevens do gewenschte inlichtingen te kunnen vorsch.ffen. Hy bracht evenwel in herinnering dat, al werd door doLeidsche afdeeling besloten dat vakbestedingen voor keur verdienen, men niet moest vergelen dat hetgeen de afdeeling besluit, niet beslissend is, daar de afdeeling nooit werk uitbesteedt en de leden niet gedwongen kunnen worden. De heer Van Ruyven zette in breede trek ken uiteen de wanverhouding tusschen aan nemers en onderaannemers. Persoonlyk had hy inlichtingen ingewonnen by een der onder teekenaars van het adres en hy gaf nu de vragen en antwoorden met verschillende opmerkingen weder. Hy steldo voor, dat de vergadering eene door hem gestelde motie zou aannemen, de wenschelykheid uitsprekende, dat er bepa lingon in do bestekken gemaakt werden, welke do onderaannemers vrijwaarden tegen immoreelo handelingen. De voorzitter evenwel ontried deze motie, niet alleen omdat daarmede de zaak niet opgelost was, maar ook omdat er nog geen voldoende weg aangewezen was hoe te han delen. HQ bleef by de meening vooreerst te hooren hoe do anuere plaatsen dit vraagstuk opgelost hadden, en wensch te deze zaak nader te behandelen. Ook andere loden voerden hierover het woord en bespraken do position van de hoofd en do onderaannemers. De voorzitter deelde vervolgens mede dat het bestuur besloten had om de bouwkundige weekbladen by de afdeelingsleden, die zich daarvoor aanmelden, te doen rondgaan tegen eene jaarlykscho contributie. Deze leden moeten zich daartoe b\j den secretaris aanmeldon. Daarna werden commission benoemd ter beantwoording der vragen van do Maatschappij en do vier voorgestelde lieeren G D. J. Beu link, A. Planjer, P. J. en J. Christiaanse als leden aangenomen. Nadat de hoer Kok den heer Mul ler voor zyne kunstbeschouwing „het plaatwerk van IJzendyck" had dank gezegd en ook voor deze eerste leiding als voorzitter der ver gadering, werd deze bijeenkomst met oen tot weerziens door den voorzitter gesloten. V. A. LEfftEV, 28 Januari rtierraometerstanögisteravond om 3 uren 4° C. 39.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 2^ C. 35.6J F.; 'smiddags om 12 uren 4° C. 39 2° F.; '8namiddags 4 uren 4° C. 39.2° F. De Eerste Kamer heeft heden V.i hoofd stuk Binnenlandscho Zaken der Staatsbegroo- ting voor 1893 aangenomen nadat do minister verklaarde eeno herziening der Armenwet eerst te kunnen indienen na afdoening der aanhan gige staatkundige onderwerpen. Na korte discussie is ook het aofdstuk Justitie aangenomen. By hot hoofdstuk Marino bestreed do heer Muller den dueldwang voor marine-officieren en verdedigde de lieer Van Alphen den aan bouw van 3 schepen. Overplaatsingon van kapiteins on luite nants by het regiment grenadiers en jagers, kunnen dezer dagen verwacht worden. By het. ter per.«c gaauvandtl uum- Bicr waren de Amstcrdamdche fleurs- nofeerlngeii van heden nog niel door ons ontvangen. Indien Gij voor Zondag nog huis houdelijke benoodigdheden licht in tc koopen, wilt dit dan nog lieden-, Zaterdag-avond. doen. Waartoe zoudt Gij, geheel noode- loos, do Zondagsrust van anderen storen? r t*V EKTKXTlEft. Ondertrouwd: ADRIAAN L. W. TIMMERMAN en MARIE W. S. JANSEN, Wed. H. J. Fleur. Leiden, j 26 januari 1893 Haarlem, J O een receptie. 601 8 Heden overleed, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde Echtgenoot en zorg dragende Vader JACOBUS ROEST, in den ouderdom van rdim 56 jaren. WQ treuren, maar niet als die geene hope hebben. Wed. J. ROEST-Rijnsburger. H. H. DE KORT-Roest. JAC. DE KORT. E. ROEST. C. C. VAN WIJK-Roest, I \V. VAN WIJK, C. H. ROEST. M. ROEST. 085 17 H. ROEST. Hazerswoude, Rynd\jk, 27 Januari 1893. Volstrekt eenige en algcnieene kennisgeving. De ondergeteekenden betuigen hunnen har- telQken dank aan Familie, Vrienden en Be kenden voor de vele blijken van deelneming, bQ gelegenheid van hun 50-jarig huwelijks feest ondervonden. G. v. d. REIJDEN. 607 8 S. v. d. REIJDEN Wassenaar. Jacobdochtershof No. 1, Zegersteeg. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden by het overlijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder den Heer JACOBUS JOHANNES PLANJER, betuigen wy onzen welgeraeenden dank. Wed. J. J. PLANJER-Cornet M. A. PLANJER. Leiden, 28 Januari 1893. 606 8 De Heer en Mevrouw H. NOORDENDORP Mouton betuigen, ook namens hunne kinderen, aan allen, zoowel van hier als elders, die persoonlijk, schriftelijk of per naamkaart hunne deelneming betoond hebben by het overlijden van hunne geliefde Dochter en Zuster, har telijk en dank. 589 8 Oosterbeek, 28 Januari 1893. Ondergeteekende betuigt zijn harteiyken dank aan de Heeren W. A. VAN LITH en A. BOEKWIJT en aan allen, die genoemde Heeren in staat stelden, hem zjjne geleden schade, door den brand op 11 Januari, te vergoeden. 591 7 N. C. BRITTIJN. By vonnis der Arrondissements Rechtbank te 's Gravenhage van den 27sten Januari 1893, is JACOBVI DE UO\l\k Jr., b.nnei - landsch Koopman en Winkelier Ie Leiden, Nieuwe liyn 36, verklaard In ulna* van faillissement, ingogaan zy'nde den 2Gsten Januari bevorens, zynde do dag der aangifte, met benoeming van den Edelachtbaren Hoer Jhr. Mr. J. F. SCHUURBEQUE BOEIJE, Rechter in de Rechtbank, tot Rechter com missaris en den ondergeteekende tot Curator. De 1ste Vergadering tot verificatie der schuldvorderingen zal plaats hebben op Zater dag 18 Februari a. s., des voormiddags te 10 uren, in het Gebouw der Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage, aan den Korten Vyverberg 2. Schuldeischers worden verzocht hunne schuldvorderingen binnen 8 dagen in te leveren ten kantore van den onderge teekende, te Leiden, Vischmarkt 16. De Curator, 608 25 Mr. M. P. SIPKES. Tegen Mei gevraagd, in een zeer klein ge zin buiten: ter.e nnishondster, uit den fatsoenlyken burgerstand, P. G.,p. m. 50 jaar, om met behulp van een dienstmeisje de huishouding waar te nemen. Nette behan deling wordt verzekerd, maar ook verwacht. Zonder goede referentiën onnoodig te schry- ven. Fr. br. onder letter 7. 458 aan KOOY- KER'S Centr.-Adv.-BurLeiden. 603 11 LKlOEiNr. Polet-Soep. Nieren-broodje. Kabeljauw, gestoofd. Roastbeef. Prinsessenboonen. Kreeften-Salade. Pudding. Dessert. Nieuwe Rotterd.imsche Schouwburg- Maatschappij. Directie: BLAASER, VERHAGEN Co. Groot kluchtig Biyspel met Zang, Couplotten, Quodlibets, Koren, enz., in 5 bedryven, door XXX. Verdeellog der bedryven: 1. De Raadszitting. 2. De Lawntennisbaan. 3. Het Badhuis, 4. De Tentoonstelling. 5. Snor en Cornelia. Het stuk speelt in de Residentie van Een Nederig land en is met uitbundig succes vele achtereenvolgende avonden te 's-Hage en later te Rotterdam opgevoerd. Bureau Oj uur. Annvnug uur. PRIJZEN DER PLAATSEN: Zaal, eerste rang ƒ1.25; Balkon, 2de rang 0.75, Zaal, 3de rang 0.50. Plaatsen zijn te bespreken op Maandag en Dinsdag, 30 en 31 Januarivan 10-3 urm: Kantoor Aalmarkt 8. G02 33 met rechterlijke machtiging, in het Notarishuis aan den 22Uil] Burg to Leiden, by opbod op ÊjjjasaaEfc Zaterdag IS Februari 1893, by afslag op Zaterdag 25 Fe- bruan 1893, telkens des avonds te zeven uren, ten overstaan van W. F. KAISER, Notaris te Leiden, van: No. 1. De prachtig gelegen RS ITELV- PIjAATS, genaamd„Het Huis Ter Wegen", aan den Straatweg van 's Gravenhago naar Amsterdam en aan den Tramweg van Lei- den naar Haarlem, onder de gemeente Sassenheim, bevattende: Heerenhuis. geschikt voor Zomer- en Winterverblyt, met Vestibule, 2 Salons, Eetzaal, 2 Slaap- en 2 Logeerka mers en verdere Appartementen, ruim Sous- rerrain met onderscheidene Vertrekken, groote Keuken en Kelders, Koetsiers- en Palfreniers- kamers, grooten Zolder met 4 Kamersvoorts Tuinmanswoning, Koetshuis met Stalling voor 6 Paarden, Hoenderpark, Oranjerie, Tuin en Wandelplaats met Vyvers enzoovoorls, bene vens Bosch en beplanten Berm, te zamen groot 2 hectaren, 63 aren, 29 centiaren. En No. 2. Een gedeelte van de Builen- plaals „Het Huis Ter Wegen", zynde Bosch, Wandelplaats met Vyvor en Water, nismede een Koepel aan den Straatweg, gelegen aan de Noordwestzyde van den Straatweg, onder de gemeente Sassenheim, te zamen groot 1 hectare, 65 aren, 87 centiaren. Te bezichtigen des Dinsdags, Woensdags en Donderdags, van 10-4 uren, en op de. overige da-en, mits vooraf belet vragende,, en te aanvaarden bg de betaling der koop penningen op 1 Mei 1893, of zooveel vroeger als moebt worden overeengekomen. Meerdere inlichtingen zyn te verkrygen ten kantore van den Notaris C. E. Af. PLEMP, te Rotterdam, alsmede ten kantore van voor noemden Notaris KAISER, Breestraat 157, te Leiden. 605 45 A.dverteii tiën voor het ADVERTENTIE-BIJBLAD va Craclcase, Geïll. Aglaja, worden zoo sp nijg mogelyk ingewacht. Prijs 25 Cts. per Verschijnt 2-maal per maand. Oplaag t elk nummer exemplaren. Leiden. A. VI". ftIJTHOi F.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 7