e i* ts v e i* z i c li t Van de Amsterdamse li e Univor- s i t e i t kan in den laateten tyd niet gezegd worden dat ze oene onbesproken inrichting van onderwys is. Vóór eonige dagen wijdde ook Jan Holland in de Tijd aan haar een artikel, waarin hy al dadelijk beweert dal, in weerwil van de berooido financiën, de Arosterdamsche universiteit om verschillecde belangen zeker vooreerst zal blyven bestaan. Maar mocht de universiteit worden opgeheven, dat men haar dan door éóa enkelen genade slag late sterven op het veld van eer, en haar een langzamen dool, eene martelin.c.: bospare, zooale men indertijd do IIlustre Scholen te Deventer, Franeker, enz. zag lijden die men overlijden liet door ze langzamei hi?nd van hare wetenschappelijke mannen t berooven. „Maar," zegt Jan Holland, „als Katholiek hoop ik, on zeker velen m\jner geloof-- genoolen met my, dat deze slag moge uit- biyven. Er zyn nameiyk toestanden, waarover ik in geene nadere beschouwing wil treden, die het verblijf aan de ryks universiteiten voor Roomsche studenten niet aanlokkelijk maken. In eeno wereldstad als Amsterdam wordt de druk der bezwaren veelszins verlicht. Daar wordt de persoonlyke en zedelijke vrijheid minder door clubgeest in banden gekneld; daar wordt niet ieder in zyn doen en laten bespied en beoordeeld. Ik acht dit punt van zóó groot gewicht, dat, volgens rayn gevoelen, de opheffing der gemeonteiyke universiteit aanleiding zou kun nen geven tot de oprichting van eene Katho lieke hoogeschool. "Wel wensch ik aan de universiteit een lang en bloeiend leven toe, maar men komo niet aandragen met het argument, dat hot peil <Ier intellectueele beschaving van de Amster dammers met het verdwynen dor universiteit zou dalon. Dit is een groot woord, dat moeiiyk waar kan worden gemaakt. Amsterdam was van oudsher de meest beschaafde stad van Nederland. Deze beschaving had zy niet te danken aan haar atheneum, ovenmin als thans aan bare universiteit. Om heel andore reden dwong zy to allen tyde eiken vreemdeling de verklaring af, dat zy, zoo al niet in be- volkingscyfer, dan toch door andere karakter trekken, hot beeld oener wereldstad tentoon spreidde. In dit karakter van ware groot- steedschhold liggen de ontwikkeling on de beschaving der burgery opgesloten. Ook het argument, dat alle landshoofdsteden eeno universiteit behooren te hebben, gaat niet op. Parys zou ook zonder universiteit Parys zyn, London zou niet veranderen, al was er do grootsto hoogeschool der wereld gevestigd, on Amsterdam zal met of zondor universiteit Amsterdam blijven." De Seingever, orgaan van don Bond voor spoorwegpersoneel, spreekt het ook door ons vermelde gerucht tegen, dat in de afdeelingen van den Bond de vraag wordt overwogen, welke stappon er te doen zouden zyn, indien hot troepenvervoer per spoor naar hot Noorden mocht worden voortgezet. „'tls onzo tyd nog niotzegt de Seingever en vervolgt dan: „Laat do Ptegoeiing maar heel veel troepen vervoeren naar de noorde- lyke provinciën; boe moor, hoe beter, des te spoediger is hot overige gedeelte van Neder land zonder troepon. Breekt daar do boel los, dan is hot altyd nog vroog genoeg om goon enkel volksraoordenaar of moordwerktuig naar de vroegere garnizoenen terug te voeren, „want in oen enkelen nacht zien we best kans om alle lynen boven Zwolle onbruik baar te makon; daarvoor konnen we eon probaat middel en alvorens de lynen weer bruikbaar zyn, kan hot revolutionnaire prole tariaat roeds heelwat voordeelen behaald hebben, die van onberekonbaren invloed kunnen zyn op don loop der zaken". De Tijd vostigt de aandacht van hen, die over de benoeming en indionststeiling van het spoorwegpersoneel te zeggen hebben, op dit en op vorige berichten van golyken aard. De Standaard bespreekt ln een artikel de Kamors van Arboid en betuigt hare instemming met het voorstel-Schimmelpen- ninck-Pytterson. Zooals onzen lezers bekend kan zjjn, werd in den loop van het vorige jaar door die beide loden der Tweode Kamer kort na elkander het initiatief genomen tot wottelyke organi satie van eeno zelf-Jo zaak: de Kamera van Arbeid. Do aandrang tot oprichting van dergelyke Kamers is het eerst uitgegaan van anti- revolutionnaire zijde. Later heeft hot denkbeeld ook in arbeidors- vereenigingen van andere richting sympathie gevonden. Dat do Regeering by den door velen uit gesproken wensch naar Kamers van Arboid het particuliere initiatief liet voorgaan, moot waarschynlyk worden toegeschreven aan een gevoel van deferentie voor de door haar ingestelde Commissie van Enquête in zake den arbeid. De Regeering zal terecht of ten onrechte gemeend hebben dat, nu zy eenmaal die commissie met een onderzoek belast had, zy ook de volledigo resultaten van dit onderzoek behoorde af te wachten, alvorens nieuwe ontwerpen van sociale wet geving by de Volksvei tegen woordiging aan hangig te maken. De heer Pyttersen, oen liberaal, behoorendo tot den linkervleugel zynor party, begreep echter als Kameilid niet op geiyke wyzo gebonden to wezen, en kwam hot oerst met een breed gemotiveerd voorstel voor den dag De heer Schimmelpenninck van der Oyo volgde zeer spoedig met oen ontwerp, in veel onderdoelen van dat van den heer Pyttersen verschillend. Do twee ontwerpen werden afzonderlijk door do afdeelingen der Tweede Kamer onderzocht, doch het gevolg van het daarop uitgebracht Voorloopig Verslag is geweest, dat heido voorstellers zich met elkander verstaan hebben en naast eene van ieder van hen afzonderlyk uitgaande Memorie van Beantwoording gemeenschappolyk een nader wetsontwerp met daarby behoorendo Memorie van Toelichting hebben ingediend. De Standaard nu zegt in het boyenbodoeld artikel dat het denkbeeld van organisatie van don arboid, in 1874 nog met spot on lach in de Tweede Kamer begroot, nu door byna alle partyen is overgenomen. Reeds lang zou dezo materie van regeeringswege by de Staten- Generaal zyn aanhangig gemaakt, ware zy daarin niet door do langzaamheid van de En quête-Commissie verhinderd geworden. Het geschil over de inrichting der Kamers gold in hoofdzaak de verhouding tusschon patroon en werkman. De Standaard horinnert er aan, dat zy had aangenomen twee Kamers op te richten, eeno voor patroons on eeno voor arbeiders, doch verklaart zich nu ook tevreden gesteld met het ingediende ontwerp, omdat de Ij eer Schim- molpenninck van dor Oye er by voegt, dat z. i. de besluiten dor sectiën desverlangd moeten kunnen worden opgezonden by het besluit der Kamer. Het blad komt or ochter tegen op, dat men in kleine plaatsen, waar niet genoeg patroons zyn, hot ontbrekende aantal wil aanvullen met personen uit de niot-werkonde, gewone burgery. Stol, er komt in eene stad als Goes eeno afdeeling van het timmervak, van het met selvak, enz zal het dan niet vaak gebeuren, dat mon, het cyfer van patroons en werk lieden elk op twaalf stellende, geen twaalf patroons van het vak vindt? Geeft dan, zegt de Standaard, den patroons liever meer stemmen. Ook acht zy het bedonkelyk, dat de raees- tei knechts onder de patroons worden gere kend. Daar zal hy zich de minste gevoelen, by zyno mede-werklieden is hy de eerste. Hy behoort niet tot de patroons, want hot gezag, dat hy onder de werklieden heeft, houdt op, zoodra zyn patroon dit wil. De derde bedenking van de Standaard is, dat bazen zondor knechts tot de werklieden worden gerekend en niemand kiezer wordt voor zyn 25ste jaar. Men kan advocaat zyn zonder praktyk, en zoo ook gezel zonder eene plaats. En nu kan het gebillykt zyn dat men zegt: niet een ieder, die gezel is, maar alleen wie gezel in dienst is, kan kiezer voor de Kamer van Arbeid zyn. De qualiteit der gezellen echter heeft niets met leeftyd te maken; daarom, als men gezfi is en vast werk heeft, moet men kiezer voor de Kamer van Arbeid zyn of men 20 of 25 jaar is. En de bazen zonder knechts. Niemand, die op zichzelven werkt, wordt in de practyk voor gezel aangezienwaarom, vraagt hot blad, zult gy hem in uwe wet dan weer bjj de gezellen voegen? Do alleen werkende baas kan morgen den dag een gezel aannemen, zonder dat aan zyno positie als baas hierdoor iets ver anderd wordt. Maar liy kan geen gezel worden, of by een ander in dienst treden, of heol zijne positie als baas vervalt. En al verstaan we nu uitnemend wel, dat de voorstellers hier gestruikeld zyn over de ontstentenis van oen behoorlyk gecertificeerd meesterschap en gozellenschap, toch had dit gemis aan regeling hier de reéele onder scheiding in de practyk niet mogen doen voor- byzion. Wie voor zichzelf werkt, wordt door niomand onder de „werklieden" gerekend. En ook, van een smidsknecht van twintig jaar zal niemand zeggen, dat hy nog niet meerekent onder de gezellen, alleon wyl by nog geen 25 jaar oud is. In het jongste nommer van de hieuwt Gid» komt een belangryk artikel voor van den heer Stoffel, van Doventer, over werkloosheid. Na kort, maar op aangrypenden toon de ellende te hebben geschetst van den man, die wei ken wil, maar niet werken kan, en die zijn gezin broodgebrek ziet lydon, geeft hy een overzicht van de middelen, welke men ter beslryding van dit thans helaas maatschappolyk ver- scbynsel aan de hand doet. Vooraf keurt hy in strenge woorden de conclusie af, waartoe do heer Falkenburg komt in zyn geschrift, uitge geven door liet „Nut", dat er in zyn oog geen afdoend middel tegen werkloosheid bestaat. Drie middelen werden aan de hand gedaan. Vooreerst die van een beperkt socialisme, eeno soort van staatssocialisme met behoud van het privaat-eigendom van grond en arbeids middelen. De heer Stoffel acht hot echter onmogelyk om, met behoud van den vryen handel en onder eon domocratischen regeerings- vorra, door maatregelen als de radicale party by ons voorstaat, het loon van den arbeider te verhoogon en daardoor de werkloosheid to doen ophouden. In de twoode plaats wordt het volledig socia lisme aangeprezen, dat hot privaat-eigendoms recht op grond on arbeidsmiddelen afschaft en de taak der productie en verdeeling der produc ten door de gemeenschap wil doen overnemen. Zoolang de menschen niet veel beter, edeler en wfizer zyn, acht de heer S. dit geheel onuitvoerbaar. Het derde middel, landnationalisatie, acht hy hot goede. De voordeelen van gemeen- schappelyken grondeigendom zijn: lo. dat de grond geheel gebruikt kan worden voor den arbeid on de productie. Alle werkloozen zouden dus werk kunnen vinden in den land bouw. Do productie zou stygenloon en verbruik zouden grooter worden2o. de go meeuschap zou in het genot komen van een reusachtig vermogen uit grondrente, vol doende om do geheele staathuishouding, die zondor belastingen goodkooper en eenvoudiger zou zyü, te bekostigen; 3o. door goede pacht- contracten zou men den grond kunnen doen gebruiken op oeno wyze, overeenkomende met het algemeen belang; 4o. als de kapitalist geen geld meer in grond beleggen kan, zal het aanbod van kapitaal toenemen en do rente sterk dalen; 5o. do daling der rente en do grootere productiviteit van den arbeid zouden do waarde van den grond doen ryzen. De gemeenschap zou de grootste kapitalist worden en ton slotte beantwoorden aan het ideaal dor socialisten. Het middel, om tot landnationalisatie te koinen, is onteigening van den grond tegen rentegevende, aflos'care pandbrieven, waarvoor de rento gevonden wordt uit de pacht, of in den eersten tyd uit eene progressieve belas ting op groote nalatenschappen. De heer J. G. Van der Hoop heeft een brief aan „prof. Kuyper, voorzitter van het centraal comité, hoofdredacteur van de Stan daard", enz. doen plaatsen als advertentie achter op de Standaard. Hy spreekt daarin het vermoeden uit, dat het centraal-comité de discussie van de al of niet grondwettigheid in hot kieswet ontwerp, met hetgeen daarmeo in verband staat, heeft zoeken te smoren, nu hot op een verzoek van „Nederland en Oranje" te Groningen om eene deputaten vergadering niet geantwoord heeft. „Daartegen nu sta mijnerzijds als voorstel ler van het verzoek tot het houdon een er Deputaten-vergadering, een ernstig en nadruk kelijk protest en wel o. a. omdat ik, wiens gehechtheid aan de anti-revolutionnaire begin selen en aan de anti-revolutionnaire party wel niet betwyfeld zal worden, na al hetgeen ik voor die party heb gedaan, o. a. en vooral by de algemeeno verkiezingen in 1SS8, omdat ik overtuigd ben, dat de steun, door dear,ti revolutionnaire party geschonken of nog te schenken aan do ingediende kiebwet ontwer- pen, ia in stqjd: lo. met artikel 80 der Grondwet; 2o. met het belang des vaderlands; 3o. met dat der anti-revolutionnaire party en hare beginselen; 4o. met de besluiten der laatst gehouden DepuUten-vergadering van 1891". Do heer Van der Hoop spreekt vorder de vrees uir, dat do gebeurtenissen van vóór honderd jaar zich zullen herhalen en protes teert er ten slotte met nadruk tegen, dat het centraal-comitó de slippedraagster zal worden van de Liberale Unie, aan welke z. i. de „twyfelachtige eer behoort te worden gelaten, om alleen te staan voor dit kies wet-ontwerp." Finantiilel Ovei'zklit. Over het algemeen kan van de afgoloopon week niet veel byzonders worden medegedeeld; do stemming was ongeanimeerd en de zaken kalm. Eeno der hoofdoorzaken daarvoor is nog steods do Parjjsche beurs, welke, tengevolge der voortdurende troebelen, een flauw karakter biyft vertoonen, hetgeen op do overige beurzen gevoelig terugwerkt. Onder de Nederlandsche fondsen bestond voor tabak- en cultuur-ondernemingen goede vraag, welke evenwel door voldoend aanbod goene opmei kens waardige pry s ver hooging ver oorzaakte. De verschillende obligatie-soorten der A m- sterdamscho Duinwato r - Maat schap py waren echter zeer vast en niet onbelangrijk hooger in prys, op hot bericht, dat de onderhandelingen tusschen de Maatschappij en de gemeente Amsterdam weer zijn hervat, waarvan wordt verwacht dat wellicht binnen kort een voor beide partyen bevredigend resul taat zal worden verkregen. Anndeolen Maatschappy tot Exploi tatie Staatsspoor waren tegen verlaagde koersen aangeboden. Hoowel het nog niet mogelyk is eonigo zekerheid te vorkrygen, worden toch geruchten vernomen, waarin do uitkeering van eenig dividend word! betwyfeld. De houders van Pandbrieven dor Hypo theekbank voor Nederland hebben deze stukken vóór 15 Februari tor stempeling aan te biedon, als bewys van oedkouring der Statuten-verandering. De houding van don Portugeoschon minister van financiën, ten opzichte der schuld regeling, had algemeeno toleurslolling opge wekt en men was mot de medededing omtrent de toekomstige maatregelen weinig bevredigd. Naar het schynt, kan men thans andere voorstellen verwachten mot betrekking tot de buitenlandsche schuld, welke meer in over eenstemming zouden zyn met de wenschen der Cortes. Do minister heeft oven wel de nadrukkelyke verklaring afgelegd, nimmer zyno goedkeuring te zullen geven aan een voorstel, waarbij de coupon aan eone hoogere korting dan tweederden zoo worden onder worpen. Spaanscho fondsen waren in iets betere stemming. De verklaring van den minister van financiën, dat aan het sluiten eener nieuwe leeniDg niet kan worden gedacht, voordat de Sfaatsontvangsten en -uitgaven meer in overeenstemming zyn, werd opgevat als eeno verklaring, dat vóór alles naar ver sterking der inkomsten zal worden gestreefd. De minister zou thans verschillende plannen op hot oog hebben, waardoor het hem moge lyk zou worden, do vlottende schuld van ongeveer 400 millioen pesetas te converteeren, zonder tot het sluiten eener leening zyne toevlucht te moeten nemen. Het prospectus der nieuwe 4-pcts. Hon- gaarscho en Oostonryksche conversie- leening is verschenen. Deze is voor de Amster- damsche beurs alleen van belang wat betreft de 5-pcts. Hongaarsche Papierrente en de 5- pets. Oostenryksche Papierrente, waarvan de coupons vervallen Maart September. De Russische markt was willig. Vooral de goud-roebelsoorten waren vast, op de goede verstandhouding, welke in den laatsten tyd tusschen het Duit3cho en Russische hof wordt aan den dag gelegd. Volgens eene voorloopige raming zal het dividend, hetwelk op de aandeelen War- sc hau-W een er-spoor weg zal kunnen wor den uitgekeerd, belangryk minder zyn dan in vroegere jaren. Deze ongunstige resultaten vinden bun oorsprong zoowel in verminderde ontvangsten als in hoogere uitgaven. Reeds in eene vroegere algemeotie vergadering werd medegedeeld, dat het j.iar 1892 belangryk meer aan uitgaven zou kosten, terwyl door

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2