van hot op de scholen der 2do klasse ver schuldigde schoolgeld worden verleend. Tevens wordt afgekondigd de eveneens koninklijk goedgokeurdo Verordening, rege lende de invordering van schoolgeld voor het bezoeken van bovengenoemde Kweekschool. Het schoolgeld wordt nl. door de belasting schuldigen ten kantore van den Gemeente ontvanger voldaan vóór 1 September, vóór 1 December, vóór 1 Haart en vóór 1 Juni. By gebreke van voldoening geschiedt de invordering van dit schoolgeld volgons do arte. 258 262 der wet van don 29sten Juni 1851 (Staatsblad No. 85). De dies natalis der Leidsche universiteit zal op Woensdag 8 Februari weder op oude w(jze worden herdacht. Terwyl de jongstu denten hunne gekostumeerde vertooningen ten beste geven, houdt de rector magnificus prof. dr. C. P. Tiele 's namiddags te 2 uren eene feestrede in de grooto gehoorzaal dei- Academie, heeft er een diner plaats van heeren professoren en van het studentencorps, en biedt 't laatste aan do vereenigde profes soren eeno serenade aan. Tot nachtwaker en ziekenoppasser is door den Raad dor gemeente Oegstgeest be noemd L. Nobel, aldaar. H. K. H. de Hertogin van Albany en hare kinderen, die de vorige week de gasten waren van II. M. Koningin Victoria op Osborne (Wight), begeven zich a. s. Woensdag van Claremonthouso op reis naar Den Haag om een bezoek te brengen aan H. M. do Koningin- Regentes der Nederlanden. De hertogin en hare kinderen zullen, na hier eenigon tyd vertoefd te hebben, de reis naar Duitschland ondernemen, waar H. K. H. de gast zal zijn van haar vader en stiefmoeder den vorst en do vorstin van Waldeck-Pyrmont te Arolsen. Van daar zal H. K. II. nog oen bezoek brengen aan haren neef en nicht, den prins en de prinses Von Wied te Neuwied b\j Coblentz. Het ligt in het reisplan van de hertogin douairière om de maand Maart te Cannes door te brengen, waar H. K. H. logeeren zal op de Villa Nevada, de woning van miss Porcival, liefelijk gelegen langs de helling van den California-heuvol. Gistoren dineerden ten Hove mr. J. E. H. baron Van Nagell van Ampsen, opperstal meester van H. M. de Koningin, en mevrouw de baronesse Van Nagell van Ampson, geboren baronesse Schimmelpenninck van der Oyo, dame du palais van H. M. de Koningin- Regentos; jbr. mr. F. J. J. Van Eysinga, minister van Staat; jhr. mr. J. JE. A. Van Panhuys, Commissaris der Koningin in de provincie Overfjsel; - mr. C. C. Geertsema, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen; W. A. F. baron Gevers, gezant- schapsraad to Londen; jhr. C. L. Van Suchtelen van de Haare, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Wegens overstrooming is het personen- en goederenvervoer op de Luik-Limburgsche lyn tusschen de stations Luik-Vivegnis en Tongeren sedert 24 dezer gestaakt, welke storing vermoedelijk 6 dagen zal duren. Voor de verkiezing van een lid dei- Provinciale Staten van Groningen (vacature- Geertsema) te Groningen, zyn uitgebracht 552 stemmon. Gekozen mr. H. Frima (lib.), met 276 stemmen; jhr. rar. O. Q.VanSwin- deren (anti-rev.) verkreeg 269 stemmen. Do Groningsche gemeenteraad besloot gisteren de waterloiding voor f 840,000 over te nemen. De inspecteur van het militair onder wijs heeft, na bekomen machtiging van den minister van oorlog, eene commissie inge steld tot het uitbrengen van advies omtrent de wyzo van uitvoering van art. 3 (laatste lid) der wet van 21 Juli 1890 (Stbl. No. 126). Volgens hetgeen aldaar is voorgeschreven moeten namelijk bKoninklijk Besluit „in „het belang van de hoogere vorming van „officieren bepaaldeiyk ook in technische „richting nog andere voorzieningen (dan „door oprichting der Hoogero Krijgsschool) „worden gotroffen." De hiervoren vermelde commissie is samen gesteld als volgt: Lid en voorzitter: de kolonel Borel, gouver neur der Kon. Mil. Academie. Leden: do luit.-kol. Rooseboom, directeur der Hoogere Krijgsschool; de kapitein-inge nieur Snijders, leeraar aan de Kon. Mil. Academie; de kapitein Van Nooten, directeur van den Artillerie cursus, en de kapitein van den generaion staf van het Noderl -Indische leger Breyer, leeraar aan de Hoogere Krygs- school. Secretaris: de 1ste luitenant Verhey, adju dant van den gouverneur der Kon. Mil. Academie. Gemengd Nieuws. De te 's- Graven li age gevestigde Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten botrekkingen van verongelukte Schevoningsche visschers verleent thans aan honderd zestien weduwen en honderd zeven on veertig weezen wekelijks ondersteuning. De bedoelingen hebben in het afgeloopen boekjaar het hooge cijfer van f 8503.75 be reikt. Te Heerenveen zyn gov ank el Ijk binnengebracht twee jongelingen van Boorn- bergum, IS en 19 jaren oud, beschuldigd van inbraak met diefstal by nacht in de kom van 't dorp gepleegd. Er worden gouden voor werpen en eene som gelds vermist. De namen der jongelingen zyn J. Kooi en A. Mulder. Met belangstolling vernam hot „Utr. Dbl." dezer dagen dat eenige tering lijders, die hopeloos schenen, door een ge neesheer te Utrecht met guajacol zyn be handeld en thans herstellende, althans veel verbeterd zijn. Te Epe is een houtspr okkolaar uit een denneboompie gevallen en op de plaats doodgebleven. Gisteren hoeft men do conjunc tie der planeten Jupiter en Mars kunnen zien. Wolk een ontzagwekkend voorteeken was dit vroeger! Tot gisteren verscheen Mars in den avondhemel ten weston van Jupiter, maar van nu aan verschijnt hy ten oosten. Men kan de beide planeten in het Zuiden reeds opmerken voordat de schemering in nacht overgaat. Het onderscheid van kleur der beide planeten moet nu ieder treffen. Jupiter in zyn wolkenkleod schynt door zyne grootte, niettegenstaande zyn afstand, byna even helder als Venus on straalt mot een electrisch wit licht het zonlicht terug. Maar met zijne dunne atmosfeer en weinig wolkon weerkaatst het zonlicht rechtstreeks zyn bodem en zeoón met een rooden gloed. {Hbl.) To Konstantinopol is het nog altyd verbazend koud. Zoowel op de Zwarte Zee als in de Z9e van Marmora kwamen in de laatste dagen hevige stormen voor, en de mails kwamen dan ook alle gedurig te laat aan. De Russische havens aan do Zwarte Zeezyn ontoegankelyk wegens hot ys. Ook uit Griekenland komen berichten om trent hevige koude. Er valt in sommige districten ontzettend veel sneeuw. In Oosten- ryk dooit het thans. Het ys in de Donan begint los te'raken. T o St.-H e 1 e n s, in Engeland, i s e e n geneesheer veroordeeld tot eene boete van 8 pd. st. 96), omdat hy had nagelaten aan gifte te doen van vier gevallen van pokken, welke b\j zijne patiënten waren voorgekomen. De geneesheer had do gevallen, welke trouwens niet van ernstigen aard waren, verzwegen, omdat hy de familieleden van de lyders, die in het belendende huis eene groote melkzaak hadden, voor finaneióele schade wilde behoeden. Te Baltimore, in Ierland, is eer gisteren eene dame met hare twee kinderen verbrand. Zy zat te lezen, toon het petroleum kacheltje, dat de kamer verwarmde, uiteen- sprong en haar met hare kinderen in vlammen zette. Zy kermde verschrikkelyk, maar toe.i hulp kwam opdagen, was het drietal reeds verkoold. Hetzelfde, wat wy onlangs uit Hongarye mededeelden, wordt nu ook uit Galicië en do Bukowina gemeldhot verschy- nen van geheele benden wolven in bewoonde streken, omdat zy door de felle koude uit hunne schuilhoeken in de bosschen verdreven worden. Een veehandelaar op den weg van Kulikow naar Leopol en een kuipersknecht op den weg van Kaczika zyn door wolven verscheurd. Eene van de merkwaardigste vertooningen by de feesten voor de bruiloft van prinses Margaretha te Beriyn belooft de fakkeldans der Pruisische staatsministers te wezen. Deze zal op de volgende wyze plaats hebbon. Nadat de keizer het bevel heeft gegeven, noodigt de hofmaarschalk, met eene buiging, het bruidspaar uit den dans te openen. Alle feestgenooten scharen zich in optocht. Voorop gaat de hofmaarschalk, graaf Eulenburg, met den groothofmaarschalksstaf, dan volgen de 11 Pruisische ministers en de minister van het koninklyk huis met witte fakkels van was, twee aan twee, volgens den duur van hun ambtstyd. Onmiddellijk na den laatsten hunner, den minister president graaf Eulen burg, volgt het nieuwgehuwde paar. Nadat een rondgang door de zaal is gemaakt, begeeft de prinses-bruid zich naar den keizer en noodigt liem ten dans. Na een nieuwen rondgang richt zy zich tot de keizerin om ook haar uit te noodigen, waai ni een nieuwe rondgang begint. De ministers geven dan do fakkels aan 12 pages, waarop de bruid eenige andere vorslelyko personen uilnoodigt. Vervolgens danst zij niet twee prinsen, dio zich in den stoet bevonden, en de bruidegom met tweo prinsessen. Na het einde van den fakkoldans worden de vorstelyke personen tot hunne vertrekken door de pages met de fakkels begeleid. De Bank van Engeland heeft haar disconto van 3 tot 2l/2 pCt. verlaagd. Graaf Leo Tolstoi hoeft, naar een Moskousch blad meldt, zyn aanzienlyk vermogen onder zyne vier kinderen verdeeld. De afkeer van geld en goed, welke Tolstoï in zyne jongste geschriften zoo duidelyk deed doorschemeren, heeft hem er toe gebracht, om van al zyne bezittingen ten behoeve zyner kinderen afstand te doen. Hy behoort nu weer, zooals hyzelf opmerkte, tot de bezitlooze klasse on stolt zich voor om in de strengste afzon- doring op zyn landgoed Jasnaia Polianazyne overige levensjaren door te brengen. Hy is voornemens om daar een grooteD, zuiver letterkundigen roman af te werken, waarvan het eerste deel reeds voor den druk gereed is. Tolstoï heeft het Russische volk zyne hulp niet onttrokken en bereist ook thans nog talryke door misgewas getroffen streken, om aan de noodlijdenden hulp te verleenen. Hoo hy dit als lid „der bezitlooze klasse" doet, meldt het Moskousch blad niet. Over de vyandelijkheden te Hong kong, door Chineezen tegen Europeanen ge pleegd, vermelden de Engelscbe bladen nadere berichten. Voor een Europeaan worden in die stad door een Chineeschen aannemer oen paar huizen gebouwd. Ongelukkig stiet men by het bouwen op liet graf van een Chinees. Nu heette het, dat de graven der Chineezen door de vreemdelingen ontwyd werden on eene volksmenigde bedreigde weldra de vreem delingen. Do Engelsche consul Everard was genood zaakt de hulp der Chineesche overheid tot bescherming van de Europeanen in te roepen. De Chineesche overheid liet bekend maken, dat allen, die iets tegen de vroomdelingen onder namen, streng gestraft zouden worden. Den 21 sten December, by de introde van een nieuwen onderkoning, herbaalden zich de ongeregeldheden weder. Het gepeupel liep door do straton en riep, dat de vreemdelingen gedood moesten worden. De heer Everard had evonwel met don kapitein van het Engelsche oorlogsschip, dat op de rivier lag, afgesproken, dat hy hem door het afschieten van een vuur- pyl zou waarschuwen, als liy zyne hulp noodig had. Toen de menigte een aanval deed op het kantoor der in- en uitvoerrechten, gaf dan ook de consul het afgesproken teeken. Onraiddellyk zond de kapitein van het oor logsschip thans eene boot met mariniers af. Nauwelyks zagen de Chineezen deze mariniers aan wal stappen, of liet geheele oproer be daarde als met een tooverslag en de menigte stoof uiteen. BUITENLAND, Frankrijk. De overtuiging wint veld, dat zy, die in verband met de Panama-zaak onrechtvaardig verdacht worden, in hunne eer moeten worden hersteld. De „Soleil" wyst op het geval van den heer Jules Roche, naar men zegt het slachtoffer van eene verschrikkeiyke dwaling, voortspruitende uit do overeenkomst van naam, wat de schryver gaarne gelooft. „Ik heb den heer Jules Roche in den Paryschen gemeenteraad leeren kennen", schryft liy, „waar hy deel uitmaakte van de linkerzyde. Hy was in die vergadering, waar talenten niet ontbreken, de moest geduchte onzer tegenstanders, maar terwijl wy hem bestreden, achtten wy hem. Hy was hartstochtelyk, maar oprecht. Ten minste zoo oordeelden wy altyd, wy, leden der rechterzyde, wier denkbeelden geheel tegenover de zyne staan. Ik heb dus niet geloofd in de onteerende aantyging en zoolang het tegendeel niet bewezen is, geloof ik or niet aan." De heer Hervê stelt dan verder in het licht, dat, wanneer Jules Roche eenvoudig buiten vervolging wordt gesteld, de onbarm hartige staatkundige wereld hem slechts ten halve gerehabiliteerd zal rekenen. „Zyn g9drag moet door eene openbare uiteenzetting tegen elk vermoeden worden gevrijwaard, door een openbaar debat, waaruit hy te voorschyn zal treden, het hoofd fier opgericht, verzekerd van do achting zoowel van zy'ne vrienden r.l3 van zyne tegenstanders". Hetzelfde gevoelen wordt uitgedrukt in de „Autorité", waarin Paul De Cassagnac zegt dat, terwyl de regeering het uiterste doet om eenigon van het tiental te redden en daardoor oen ernstig conflict is gerezen tusschen den rechter van instructie Franqueville en het parket, de tien parlementsleden, terecht of ten onrechte, in den aroevigon toes'and alleen en uitsluitend door de regeering zijn gebracht. "Waarom toch hoeft de regeering vervolgingen gelast, indien de parlementsleden er geene redenen toe gegeven hebben? Van twee redenen éón: of er waren tegen hen verplet terende bewyzen öf zy waren er niet. Alszy or waren, met welk recht komt de regeering dan nu tusschenbeide om aan te dringen op het niet verleenen van rechtsingangwaren zy er niet, waarom dan hen aan die wreedebeproeving bloot te stellen? De Cassagnac komt verdör ook tot de clonclusie, dat zy, tegen wie geen rechtsingang werd verleend, altyd verdacht zullen blijven. „Dat is zóó waar, dat, zooals de zaken nu staan, de eenige mogelyke op lossing is de verwyzing van alle tien de par lementsleden naar het Hof van Assises." - Nadat de getuigen van Bourgeois en De Cassagnac een onderhoud gehad hebben, is besloten geen gevolg te geven aan het duel. Bourgeois ontkent bepaald de bewering van De Cassagnac als zou hij betrokken zyn by do Panama zaak. De Cassagnac heeft daarop zijne bewering herroepen, omdat hy zeiae, niet te kunnen twyfelon aan het eerewoord van een collega. Bolgrië. De regeering heeft een besluit doen ver- schynen, waarin de besluiten van eenige ge meenteraden, die eene volksstemming hadden doen houden over de wenscheiykheid van algemeen stemrecht, vernietigd worden. Volgens de „Lloyd Anvetsois" telde de Belgische handels- en visschersvloot op 31 December 53 handelsschepen, waarvan er twee te Nieuwpoort en tweo te Ostende thuisbe- hooron. Al de anderen behooren aan de haven van Antwerpen. De Ostendensehe visschers vloot telt 225 bodems; die van Blankenberghe 53; die van Heyst 46; die van de Panne, Nieuwpoort, Coxyde en Oostduinkerken bezitten er eveneens een aanzienlyk getal. Antwerpen bezat nog slechtsvyf visscherssloepen, waar van eene stoomsloep. Egypte. De Fransche bladen, welke over Egypte schryven, zyn, zooals te verwachten was, zeer bitter tegen Engeland, vooral omdat zij van het ministerie Gladstone niet zooveel energie hadden verwacht. Zoo zegt de heer Ranc in de „Paris," na eenige uitvallen tegen de Engelsche politiek: „Maar ofschoon die politiek in strijd is met alle belangen van Frankryk, moet men de kordaatheid bewon deren, waarmode zy' wordt uitgevoerd. Welk oene les voor ons! Gladstone en lord Rose- berry aarzelden geen oogenblik. Zoodra zij zagen, dat de Khedive voor Egypte en niet- voor Engeland wilde regeeren, handelden zy, zonder zich er over te bekommeren, wat Europa er van zou denken." Hieromtrent kon het Engelsche gouvernement vry gerust zyn, daar alleen Frankryk en Rusland konden wenschen den Engelschen moeilykheden te bereiden, en in Frankryk zelf is het groote publiek vrij onverschillig voor do Egyptische quaestie. Verder zegt de heer Ranc, dat Gladstone zeker was, dat alle partyen hare geschillen zouden laten rusten, zoodra Engelsche be langen op het spel stonden. Dit is inderdaad het geval. De conserva tieve „Standard" zegt dat de door de Engelsche regeering genomen maatregelen deEgyptena- ren en de wereld zullen overtuigen, dat Enge land zyne plichten niet zal veronachtzamen. Engeland heeft geene andere keus dan Egypte krachtig te regeeren of het te ontruimen en de conservatieven zullen de regeering steunen, als zy moedig en vastberaden den ingeslagen weg voortzet. Ook de conservatieve „St.-James' Gaz." schryft in denzelfden geest. De diplomatie van het Drievoudig Verbond staat aan de zyde van Engeland. De Portc had, zoo verzekert de „Daily News", zich by de mogendheden willen beklagen over Engolands handelingen in Egypte, maar de vertegenwoor digers van het Drievoudig Verbond hebben het haar afgeraden.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10