r 10104 Zaterdag 28 Januari. A0.1893. (Beze aCourant wordt dagelijks, met uitzondering van fêpn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. CONCURRENTIE. LEIDSCH DAGBLAD. PUUS DEZER COURANT: Voor L«idoD per S rauinden.......1.10. Franco per post1-40. A-fzaoderljjlte Kommer*..B 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: T»n 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere nssr plaatsruimte. Voor het inc&ftseerea buiten de stsd wordt ƒ0 08 berekend. Dit nouuner bestaat uit TWEE Bladen. Of&of&ele Kenniegevingon. Burgemeester en Wethoudera der gemeente Leiden brengen ter algemce >o kenoia dab do Wethouder de heer Dr. M. C. DEKBUYZEN ie belast «ret de voorbereiding van do zaken het onderwijs betref fende en dat deze ia die hoedanigheid iederen Zaterdag des namiddags van htlfééa tot half.wee ten Baadhuize ia te epreken. Bnrgomeeeter en Wethoudera voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Jan. 1898. E. KI8T, Secretarie. Leideu, 27 Jannari. Heden is aan de universiteit alhier de heer IJ. Visser, geboren te Brussel, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „De Brussolsche Anti Slavernij Conferentie 1889-1890". Heden werd door de geneeskundige staatscommissie alhier bovorderd tot arts do heer T. Van den Hoorn. "Wjj ontvingen een bericht van dr. J. H. Gunning JHz., waarin hy zjjn groot leedwezen er over uitspreekt dat w\j het bericht van gisteren hebben opgenomen betreffende het gerucht van een eventueel beroep naar Den Haag. Hoewel het ons door een alleszins vertrouwbaar correspondent uit de residentie werd bericht, moeten wjj toegeven dat derge lijke geruchten voor de betrokken personen onaangenaam kunnen zjjn, daar zy toch voor- loopig alle zekerheid missen. Wy herinneren er ten overvloede aan dat, alvorens een beroep wordt uitgebracht, er eerst een twaalftal, vervolgons een zestal en daarna een drietal moeten worden opgemaakt. Het „gerucht" mist dus vooreerst allen zekeren grond. By de vanwege hot departement van koloniën gehouden aanbesteding waren minste inschryvers: voor de levering van 3850 meter wit kardoossaai de firma J. A. Le Poole, voor f 2194.50; voor de levering van 2500 meter blauw vlaggendoek de firma Van Har- trop Zn voor f 875. Togen 1 Februari a. s. is aan den heer J. G. M. Van Griethuysen, wegens zyne be noeming tot burgemeester van Bleiswyk en Moercapelle, eervol ontslag verleend als secre taris der gemeente Voorschoten. Aan het departement van financiën is men reeds dadelyk aan het werk gegaan met het in gereedheid brengen van het ant- j woord op het Kamerverslag over deberoeps- i en bedryfsbelasting. De werkzaamheden geven grond te ver moeden, dat het oorspronkelijk voorstel zal worden omgewerkt tot een geheel nieuw ontwerp. Heden, by gelegenheid van den geboorte dag van den Duitscben keizer, is de Duitsche ryksvlag boven het gebouw van het gezant schap, aan den Vy verberg te's Hagegebeschen. Hot derde van de reeks gastmaaltyden, gisteren door den Commissaris der Koningin, mr. C. Fock, te '6-Hage, gegoven, was voor- nameiyk bestemd voor de hoofden der bui- tenlandsche gezantschappen aldaar. Mr. D. Van der Goot heeft heden do belofte afgelegd als advocaat en procureur by den Hoogen Raad. De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen, die zich ten doel stelt onderstand te verleenen aan vóór de wet van 1877 gepensionneerde militairen, be nevens aan hunne weduwen, sloot hare reke ning over het jongste boekjaar met eene ontvangst van f 14,649.19 en aan uitgaven met f 14,589.45, waarvan f 12,068 aan voort- durenden of tydelyken onderstand, terwyi een batig saldo van f 59.74 op hot volgende boek jaar is overgeschreven. Door grootere of kloinere bydragen onder steunen 971 officieren de vereeniging. By do Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot onteigening van eigen dommen voor den aanleg eener straat tusschon de Heeren- en Keizersgracht te Amsterdam ter uitvoering van een by het gemeente bestuur der hoofdstad ingekomen plan tot aanleg van een breeden, rechtstreekschen verkeersweg van den Dam, in westelyke richting naar de Westermarkt en vervolgens in zuidwestelyko richting ovor do Gedempte Rozengracht raar de Nassaukade. In het be lang van de veiligheid en de openbare orde en gezondheid acht hot gemeentebestuur het noodig, dat de nieuwe straat niet z\] eene doorbraak tusschen blinde muren, maar een weg met eene aan weorszydon doelmatige afscheiding en geregelde bebouwing in dier voege, dat toetreding van lucht en licht naar eisch verzekerd zy, zoowel voor de te bouwen als voor de behouden blyvende perceelen; een en ander is alleen te verkrijgen door de voorgestelde onteigening. Speculatie met bouwgrond wordt met die onteigening niet beoogd en het gemeentebestuur neemt zelf de zorg voor de bedoelde bebouwing op zich Ten aanzien van de verschillende bozwaren, tegen de voorgenomen -onteigening aange voerd, o. a. dat, om de nieuwe straat te kun nen bebouwen, de onteigening gevraagd wordt van eone veel grootere breedte dan voor het maken van die straat noodig is; zoomede dat de voorgedragen motieven de voorgestelde onteigening niet rechtvaardigen en het ge regeld bebouwen langs de straat buiten be schouwing moet blijven, wordt door do Re geering vooreerst opgemerkt, dat het algemeen nut van een verkeersweg tusschen Dam, Rozengracht en Nassaukade niet wordt ontkend. Verder voeren B. en W. van Amsterdam nog aan, dat de voorgestelde richting van den weg eerst na een langdurig onderzoek is vast gesteld. Eene overwelving der Leliegracht - door voorstanders van eene gewyzigde richting ver dedigd zou de belangryke scheepvaart in die gracht onmogelijk maken en al ware dit niet het geval, dan zou toch do bedoelde go- wyzigde richting ten eenenmale zyn af te keuren, omdat daardoor eene doelmatige ver binding de Gedempte Rozengracht niet zou wordon verkregen. De voor het werk aange vraagde breedte wordt daarvoor dringend govorderd.Dat eene onteigening par zóne be doeld wordt, gelijk in de bezwaarschriften wordt boweerd, spreken B. en W6. tegen. De bebou wing aan weerszijden wordt wel degelijk alleen in het publiek belang voorgeschreven. De toe stand der te onteigenen perceelen, ten aanzien dor hygiëne kan gunstig worden genoemd en de ontoigoning is dan ook niet aangevraagd, omdat dio toestand te wenschen overlaat. Dat aan de perceelen, die behouden blyven, door de voorgenomen bebouwing licht en lucht zal worden ontnomen, zoodat daardoor de gezond heidstoestand van de bewoners dier perceelen gevaar zou loopen, moet ten stelligste worden tegengesproken en ontkend. Door den gemeenteraad van Delft is eene bijdrage van ƒ1000 verleend aan het Delftsche Studentencorps, als tegemoetkoming in de kosten der feestviering bij hot a. s. lustrum. Van de heeren Ribbink, Van Bork en Co. was ingekoixen het verzoek om de definitieve concessie eener telephoon-geleiding aldaar. Te Enschedee overleed in den ouderdom van 62 jaren rar. H. Ter Kuile Ez., kanton rechter aldaar en lid der Staten van O verijsel. In zyn antwoord aan de Eerste Kamer bevestigt de minister van binnenlandscho zaken het bericht, dat de nadere regeling der grenzen van de gemeente Amsterdam een onderwerp van gedacht en wisseling uitmaakt tusschen hem en het provinciaal bestuur van Noord Holland. „Voor een goed deel is daar omtrent overeenstemming verkregen." De plannen omtrent eene nadere grens regeling der gemeente Leiden, zegt de minister, werden reeds in 1891 aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollaud toegezonden tot Dadere toelichting omtrent sommige daartegen aan gevoerde bezwaren. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, die volgens do bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger te 's-Graven polder, dat zy daarvoor nog tot 8 Febr. a. s. een adres kunnen indie nen, onverschillig of zy overigens tot mede dinging naar kantoren van de zevende klasse bevoegd zyn. De minister van w., h. en n. maakt bekend, dat de directie van het postkantoor te Raalte met ingang van 1 April a. s. vacant komt. Aanmelding voor deze botrekking, waaraan eene jaarwedde van f 1000 en vr\jo woning is verbonden, uiterlyk 10 Febr. a. Het stoomschip „Hector van Amster dam via Liverpool naar Batavia, arriveerde 24 Jan. te Liverpoolde „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Jan. te Padang; de „Sirius arriveerde 25 Jan. van Amsterdam te Hamburg; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 26 Jan. van Djeddah. By koninkiyk besluit zijn herbenoemd tot burgemeesters: van Sassonholm, M. Van den Brandeler; van Stryon, L J. baron Van Heilraann van »Stoutenburgvan de Werken on Sleeuwyk, A. Verschoor; van Anna-Pau- lowna, Th. J. Waller; van Tilburg, J. F. Jansen; van Ruurloo, L. G. A. d'Hangest baron d'Yvoy; van Meoden en van Munten dam, K. Venema, secretaris dier gemeenten. Gemengd Nieuws. De toepassing van de photo graphic neemt in den laatston tyd verbazend in omvang toe. Het zyn niet rneor do beroeps- photografen alléén, die zich op dio kunst toeleggen, maar tal van liefhebbers zyn haar meer en meer gaan beoefenen. In verband daarmede heeft do heer C. F. Hazenberg het nuttig geacht hier eene in richting te openen, waar alles, wat dit vak Uit het Engelsch. 1.) Yyf of zes jaar geleden wisten do bewoners van Maryland nog niet dat zy zich in het bezit Tan petroleum mochten verheugen. De groote voordeelen, welke deze bronnen afwierpen, deden eenige ondernemende lieden besluiten ze te exploiteerenalle mogelyke werktuigen en benoodigdheden werden ont boden, er waren dus Diet alleen weldra ton- non, vaten, katrollen, ladders, enz in overvloed, maar men bouwde ook buizen en er verrees een dorp, „Struck oil", waar de arbeiders konden wonen. Dit dorp werd eene stad, „Struck-oil city" ji, men word spoedig een dokter, apotheker, kleermakor en schrijnwerker ryk. Moest de dokter ook al meer dan één beroep uit oefenen, dat deed niets ter zake. Even onschuldig als zijne praktijk waren zijne drankjes, want nooit hield hy er meer dan twee soorten medic Vnen op na: violensiroop en Lsroy's droppels. Meer dan eens zeide de goede grijsaard tot zyne patiënten: „Weest niet bevreesd ze in te nemen, want ik noem precies dezelfde dosis ais ik u voor schrijf, on als die mjj, die gezond ben, geen kwaad doet, hoeveel te minder zullen ze u kwaad doen, die ziek z(jt!" Dat is logisch geredeneerd, nietwaar? Ja, dachten do inwoners van Struck-oil city, wie het niet eenmaal in de gedachten kwam, dat het niet alleon de plicht van een geneesheer is den zieken geen kwaad te deen, maar ze ook gezond te maken. Behalve zieken bezoeken moest de doktor ook nog postdirecteur wezen, maar het meest van alles beoefende hy de geneeskunst. Mynheer Dassonville, zoo heette de dokter, had een byzonder vertrouwen in de droppels van Leroy; heel dikwyls zag men hem op eene vergadering plechtig zijne muts afnemen en met vuur uitroepen „Heeren en dames, wilt gy weten wat die droppels kunnen uitwerken? Ziet my aan, ik gebruik ze iederen dag en heb nog geen enkele gryze haar!" De heeren en dames hadden kunnen ant woorden dat hy in het geheel geen haar had en dat zjjn hoofd zoo glad was als de ballon van eene lamp. Maar men zweeg wijseiyk en zeide niets. Intusscben werd Struck-oil-city al grooter en groo'.er, er kwamen al meer en meer mensehen wonen; eer nog twee jaren ver- loopen waren, was zy reeds door eeno ver takking van de spoorweglyn gemakkelyk te bereiken. Ook begon de stad in het bezit van een rechter en een politiebureel te komen. Do dokter werd rechter en de schoenmaker inspecteur der politie. Weldra bezat men eene school en wat later nog een logement, „United-States Hotel" genaamd. De uitvoer der petroleum bracht groote voordeelen aan, de stad werd schooner en schooner; mynheer Davis had eeno mooie winkelkast voor zyne werkplaats laten maken, evenals de schoenmakers in San-Francisco. Op de eerstvolgende vergadering werd dus myn heer Davis openlijk voor dit nieuwe ornament, der stad toegebracht, bedankt. Eenmaal in het bezit van een rechter, moest men dan toch ook een winkel bezitten, waar men papier, pennen en iDkt kon koopen, want nu zou er wel eens oen en ander te beschryven vallen. Op den hoek van de straat verrees nu een „stationery", dat wil zeggen „une boutique de papeterie" of winkel, waar papier te koop is. Men kon hier ook couranten koopen, om het politiek nieuws te lezen. Caricaturen zag men er ook. President Grant werd voorge steld als een boer, bezig eene koe te mel ken dit was eene voorstelling der Vereenigde Staten. Zonder nieuwsblad kon men ook niet blyven; op het einde van het tweede jaar verscheen een blad, getiteld„Saturday Weekly Review", dat spoedig evenveel inteekenaars had als er inwoners in Struck oil-cily waren. De redacteur van dit blad was terzelfder tyd éditeur, drukker en rondbrenger er van. Het viel hem des te gemakkelykcr dit te doen, omdat bij diie koeien had en dus meteen de melk naar zyne klanten kon medenemen. Altoos scheen het hoofdartikel in zyne cou rant met dezo woorden te beginnen: „Als onze gehate president der Vereenigde Staten onzen raad gevolgd had, door ons in het eerste nommer gegeven'enz., enz. Er ontbrak dus niets aan het welvaren van Struck-oil-city. De bergbewoneis, die zich met de exploitatie der bronnen bezighielden, waren vreedzame menschon, niet ruw en grof als de goudzoekers. Wel is waar geleek de eene dag op den anderen als twee droppelen water, maar dat doet er niet toe, dacht mon, al- men slechts gelukkig is. (Wyrdt iervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1