Gemeugd Nieuws. Een jongeling met eon blozend uiterlijk en behalve wat de kleedy betreft er welgedaan uitziende, zat hedenmorgen aan een boom in het Van-der-'Werf-parte, zyde Doozaetraat. De zittende, met een hoofddeksel vol brood naast zich, en die zich hot om brood on kleinighoden vragen tot taak gesteld schijnt te hebben, werd dra opgemerkt. Men meende te doen to hebben met iemand, die aan oen tooval loed. Later bleek dat hij, behalve daaraan, ook op gonoomd oogenblik lijdende was aan vol heid met sterken drank. Yan politie had het jonge mensch grooten afkeer; het vloekte en gildo afschuwelijk ei erbarmelijk by het zien schitteren van helm en uniform-knoopon en vandaar een grootu oploop en eene jacht van de politio op den vluggen abnormale, wolke jacht werd voort gezet tot ver van het terrein van aanvang. Hedennacht is in don Ityns burgschen Singel eeno schuit gebroken en daarna gezonken. Man, vrouw, en twee kin doren zitten aan den waterkant te midien van een boeije huisraad, dat zij nog hebben kunnen redden. Zouden eenige omwonenden niet eens kunnen informeeren of hier geholpen moet worden on zoo noodig daartoe oone oproe ping doon? Omtrent het knaapje, dat dezer dagen alhier aan de Langebrug uit een raam viel on verpleegd wordt in het Hópital wallen, kunnen wo medodeelen dat bet in beterschap toenemonde is en dat er allo hoop bestaat op geheele genezing. ,De Volharding", do bekende Leid- sohe Schroefstoomboot-maatschappijhoudt mot van werkeloosheid, hetgeen lieden wederom by vernieuwing bleek, aangezien een barer vaartuigen des morgens het nog vry dikke ijs doorbrak van het station aan de Zijlpoort alhier tot Doesbrug. Verder kon de boot het nog niet brengen. Door volharding zal van- wego dezo maatschappij echter wel spoedig in den gewonen dienst worden voorzien, indien de weersgesteldheid biyft zooals ze nu is. Do knecht van don grutter N. roed heden van Leiden naar Zoeterwoudo over den Vrouwenweg met een met koren geladen dissel wagen, door twee paarden ge trokken. Door do eene of andere omstandig heid brak do zoogen. zwenghierdoor gingen de trokdieron onbeteugeld hun gang, viel de knecht op don grond de wagon om en de vracht er af, gelukkig niet naar don vaart kant. Do knecht bezeerde zich niet, bracht de paarden tot staan en kon later het bijeen gelezen koren veilig by zyn meester brengen. De rechtbank te Amsterdam heoft heden in hooger beroep vrygesproken den koffiehuishouder, die op Zondag muziek in zyne woning liet maken en tegen wien des wege procos-verbaal werd opgemaakt, ofschoon hy beweerde dat het oene sociëteit was. Do voordracht van den heer G. Diihne, in „Odéon", van gisteravond te Am sterdam, moost gestaakt worden toen do in leider mot zyne electrischo lamp begon te werken, daar deze tydens het vervoor naar hot lokaal beschadigd was. Tot Donderdagavond is de voordracht uit gesteld. Uit Amsterdam wordt gemold: De bewyzen - het vermoeden bestond reeds de bewyzen dat do demonstratios, hier ver leden week gehouden, in verband met de werkloosheid, voor een groot deol het werk waren van opruiors, sprekon hoe langer hoe storker. Zoo hoorden wy van een bevel tot inhechtenisneming tegen den heftigsten spreker van de Zaterdag-middag to halféén op de Boommarkt gehouden vergadering van workloozon. Bedoelde persoon is gebleken iemand te zyn, die handelt onder oeno firma, van de soort waartegen in den laatsten tyd herhaaldelijk is gewaarschuwd. (A7. R.) Zondag-avond lagon volgens de „Amst." in het Binnengasthuis te Am sterdam nog vyftien gewonden, waarvan twee levensgevaariyk. Één dezer heeft de hersenpan verbryzold on de schilfers zyn in de hersenen gedrongen. Do ander ligt met geheel geopenden schedel, terwyl do hersenen zeiven zyn gekwetst. De „Ainst." weet niet of dit personen zyn, die aan de ongeregeld- hedon hebben deelgenomen, of nieuwsgierigen. Hoeveel er in de huizen nog worden ver pleegd, is natuuriyk nog onbekend. Een meubelfabrikant, wonende N.-Z.-Voorburgwal te Amsterdam, kwam gis teravond te halftwaalf, vergezeld van zyne vrouw, aan het politiebureel, by zich hébbende een kind van hot manneiyk geslacht, oud ongeveer 6 maanden, hetwelk door den man kort te voren in eene mand aan do Leidsche- gracht by de Prinsongaacht was gevonden. Man en vrouw weigerden oerst hot kind ter verpleging af te 6laan en gaven te kennen, dat zy het met hun eigen zeven kinderen wel groot zouden brongen. Gisteravond, omstreeks zes uren, ontstond er te Amsterdam een felle brand in de brandstoffenbergplaats van een banketbak, ker in de Nieuwe Hoogstraat 13. De brand werd tot het achterhuis beperkt. De slangen van de Vechtleiaing werden door het Trippen- huis gelegd, welk gebouw een oogenblik be dreigd scheen. In drie kwartier word het vuur gebluscht. De heer Domela 5ieu wenhuis is voorgesteld als bestuurslid van het aanstaande internationale congres van „rovolu'ionnaire so cialisten", dat te Berlyn zal worden gehoudon. De heer Eden, die weder uit Engeland te Haarlem is teruggekeerd, de6ldo aan de „Haarl. Crt." de reden mede, waarom hy aan den wedstryd te Cambridge niet heeft deelgenomen. Reeds ten vorigen jare had hy gewaarschuwd niet meer te zullen inederyden als de baan niet behoorlyk afgebakend werd, want dat do inrichting, zooals die was, voor de ryders uiterst gevaariyk was. "Wat toch is het geval? Over een afstand van 400 M. wordt de breodo baan in tweeën gescheiden door eene reeks tonnen, ter weerszijden waarvan do beide ryders gelijktijdig en in dezelfde richting „starten". Voor dezon stryd over 1600 M. moest dus do baan 4 maal afgelegd worden. Telkens aan het einde ge komen, moost om de tonnen gezwenkt wor den, en als nu de ryders daar tegelijk aan komen, was er du3 alle kans dat zy togen elkander opreden, zooals dan ook werkeiyk dezen keer weder geschied is. Aan oen veranderen van de baan was, ook om den slechten toestand van het ijs, geen denken, zoodat zoowel Eden als Houtman en ook de 3de Hollander, Rodenhuis, besloten niet mede to doen. Slechts een 6- of 8-tal ryders hebben toen om don Prins-van-Oranje-boker gedongen, welke aan Aveling ton deel viel. Overigens roemde de heer Eden de ontvangst onzer landgenooten in Engeland Zaterdag, na afloop van don stryd, namen zy deol aan eon schitterend gastmaal, dat in Ilolborn Restau rant te Londen aangeboden werd. Een ieder zal natuuriyk don beer EJen en onzen ovorigen landgenooten gelyk geven, dat zy bezwaar maken op eene onveilige baan te ryden. Maar onwillekeurig, zegt de „Haarl Crt.", ryst bij ons de vraag: zou het niet verkieslyk zyn, dat een „World Champion" gedurende byv. oen jaar gansch niet aan wedstrijden deelneemt? Wy zouden dit donk beeld aan het bestuur der Internationale Schaatsonrydors Unie in overweging willen geven. Ons dunkt, als men volgens de daar voor gestelde regelen als Wereld Kampioen is aangewezen, dan moet men gedurende eenigon tyd „onschendbaar" verklaard worden. De waarde van do regeling zoude verhoogd worden, als men den Wereld Kampioen ver bood gedurende byv. een jaar zich met andoren te meten. Behalve misschien in byzondere gevallen. Ruim 1000 arbeiders vervoeg- den zich gisteren aan het bouwbureau te Groningen om werkzo vonden daar een be richt: heden goen werk. Na dit weggenomen te hebben, schreef een der werkloozen„geen werk, dan kloppen". Daarna worden socia listische liedeion aangeheven. In weerwil dat do rogen do sneeuw hoeft weggeruimd, zyn do mannen aan het straatreinigen gezet. Het gemoentebestuur van Rozendaal heeft al de werkloozen, die zich aanmeldden, tegen 80 cents per dag in dienst genomen, voor het opruimen van het ys en siyk in de straten. Door de politie uit Lu n teren is te Barneveld in eene slaapstede gearresteerd zekere T. IC., van beroep brillenkoopman, zynde een oude bekendo der justitie. Hy is de vermoedelyko dader van een gepleegden diefstal by en der mishandeling van do wed D. L. wonendo naby Lunteren. Na door deze en een in de nabyheid wo nenden boerenknecht te zyn herkond, is hy gevankeiyk naar Arnhem overgebracht. Te Lunteren had de politie moeite om hem tegen de woede van het publiek te be veiligen. Aangaande den Vrydag-avond te 1 Tuddern voor eene horberg aldaar zieltogend gevonden Paradijs wordt aan de „N. R. Crt." i nader gemeld, dat het vermoeden als zou P. door mishandeling zyn omgekomen, meer eu meer veld wint. Een by den zieltogende ge vonden hoed, aan een ander toebehoorende, is door de politie in beslaggenomen. Vier personen op wie zware vermoedens rusten, zyn in ver zekerde bewaring gebracht. Het resultaat der ïykschouwing, welke gisteren plaats zou hebbon, is nog niet bekend. Hot voor jjsopraiming thans te Hardingsveld werkzame detachement genie- troopen blyft voortgaan met het maken van myntrechters in do Merwede, terwyl hot ys dan vorder door do ysbrekers Frtia en Hosanna wordt stuk gevaren. Gisteren, 24 dezer, deed men 46 raynen springen en was men met het maken dor mynen gevorderd tot 1600 M. beneden Gorkun. Heden zou het detachement van Hardingsveld naar Gorkum word-.n verlegd. Te Lobitb deed het daar aanwezige deta cheinent onder kapitein Beynon gisteren de eerste mynen springen tegenover Bimrnen. Evenals de trein uit Winterswyk, kon ook de trein, welke gisteren om 4.58 van Apeldoorn naar Amsterdam vertrok, wegens den hoogen waterstand op den spoorweg by Assell niet verder. Hij keerde met de passagiers terug, die per expresse over Zutfen en Arnhem de reis vervolgden. Onmiddellijk is de weg in ordo gemaakt. Heden is dc gewone personen- dienst hervat. Gisteron kwamen in het krank zinnigengesticht te Rietleben 12 gevallen van cholera voor, waarvan 3 met doode- lyken afloop. In dat gesticht zyn tot heden 84 personen door de cholera aangetast, van wie 30 zyn gestorven. In de vorige week zijn in het Russische gouvernement Saratow, in weorwil van de hevige koude, op verschillende plaatsen vyf tien gevallon van cholera voorgekomen. Het Panama-proc.es. De hoer Barboux heeft gisteren zyn pleidooi voortgezet en wel met het behandelen van do oplichterijen eu verduisteringen. Barboux betoogde dat, om eeno bedrieg ïyke handeling on by gevolg oplichting op te leveren, do aan do Maatschappy ten laste gelegde handelingen bestemd moeten z(jngo- wesst niet enkelen, maar allen obligatiehou ders vertrouwen in do zaak to geven. Drie zaken zyn den beklaagden venvoton, nl. het publiek te hebben bedrogen over den loop van het kanaal, over de vermoedelijke opbrengst, over den duur van hot werk Dit bodrog nu zou zyn gepleegd door mid del van het „Bulletin inter-océanique" en van de dagbladen. Barboux noemt het eene dwaling, dat men alle bladen op zyne hand kan krygen, en dat de pers een almachtigen invloed op het pu bliek hoeft. De daling van de Panama-waar den in 1884 had ondanks do pers plaats. Betreffende do kosten van het kanaal, in het Bulletin op 645 millioen begroot, merkt pleiter op, dat De Lesseps by het maken dier raming eerljjk was. Maar iedereen be driegt zicli by begrootingen. De opera to Pdrys was begroot op 22 millioen en kost to er 43; het Manchester kanaal was begroot op 245 millioen en kost reeds 385 millioen. Dat het werk door een particulier voor 512 millioen voetstoots was aangenomen, heeft niemand kunnen gelooven. Wat nu betreft de uitlatingen van Do Lesseps op de algomeene vergadering van 1884, welke men hem thans verwyt, dezo hadden tot doel de markt gerust to stellen, welke door de kracht van de „Union géné rale" geschokt was, niet omdat zy zich van De Lesseps en zyne onderneming afwendde. Pleiter deelt daarna mede dat by nog dage- lyks brieven ontvangt met betuigingen van bewondering over zyn beroemden cliënt. (De adv.-gen. zeide daarop: Ik ontvang ook dagelyks brieven, maar deze geven nu niet juist uiting aan zulke gevoelens). Barboux ging vervolgens de omstandigheden na, welko voorafgingon aan de uitgifte van de lotery-leening. Alles strekte om De Lesseps hoop te geven, Het rapport van Rousseau had tot slotsom dat het kanaal moest worden voltooid. Alles geloofden dat het mogelyk was het kanaal te maken, mits met sluizen. In verband met de zaak-Clémonceau zal de enquête-commissie opnieuw Andrieux op roepen. Arthur Meyer, directeur van de „Gaulois," is opgeroepen, maar weigerde to verschijnen. Het pers-syndicaat is terstond daarop bijeen- i gekomen tot bespreking dezer zaak. Men was van oordeel, dat in het byzonder geval, dat leden der pers als getuigen gehoord worden over daden van leden van het parlement, de directeuren en redacteurs de bevoegdheid der commissie niet behooven te erkennen. De nieuwe onthullingen van de „Figaro".— Het reods gisteren geseinde uittreksel uit de nieuwe onthullingen van Vidi in hetjongsto nummer van de „Figaro" eischt nog de volgende aanvulling: De overeenkomst, waarby Herz zich ver bond voor 10 millioen te zorgen, dat eene wet tot goedkeuring der lotory leening werd inge diend, was aangegaan, nadat de stappen, ge durende 13 maanden door de Panama-maat- echappy by de Regeering gedaan, vruchteloos- waren gebleven. Binnen veertien dagen nadat do beide De Lessepsen en De Reinach zieh tot betaling der 10 millioen verplicht hadden, was ook de wet ingediend, en wel nadat aan Baihaut een millioen was beloofd. Horz vroeg toen zyne 10 millioen, maar De Lesseps weigerde. De wet was nog niet aangenomen. Maar daarvoor te zorgon, lag niet in do afspraak. In de overeenkomst was slechts sprake van indiening. Herz kreeg toen 600,000 fr. als schadevergoeding. Om do goedkeuring dor Kamer to krygen, ging Arton aan het werk met het bekende gevolg: de Kamer drong er in 1888 op aan bet twee jaar te voren; teruggetrokken ont werp opnieuw in te dienen en het werd aan genomen. Herz eischte opnieuw betaling der 10 mil lioen, en dreigde met volledige openbaar making. Achtereenvolgens kreeg by daarop 1, 2 en nog eens 2 millioen. Ondertusschen waren de De Lessepsen byna geheel ge ruïneerd, maar Herz stelde De Reinach alleen aansprakelyk voor het ontbrekende. Herz vernam toen dat Do Reinach van de Panama-maatschappy 3,300,000 fr. had ont vangen (niet 35 millioen, zooals eerst werd vermeld), van welk bedrag Herz 2 miliioen had gekregen. Dezo beweerde dat het volle bedrag voor hem bestemd was geweest. Do Reinach dicteerde daarop do door An drieux bokend gemaakte lyst van aan de parlementsleden betaalde bedragen en deed deze door Clémenceau aan Herz toekomen. Clémenceau ontkent iets van deze lyst te weten, maar Vidi gelooft dat het verhaal van Stephane waar is. Hij vermoedt echter dat do lijst in twee omslagen zat, en dat CJémencoau don binnensten omslag aan Herz heeft gegeven, zonder den inhoud tekennon. Do bekende bezoeken, door De Reinach den dag vóór zyn dood in gezelschap van Clémenceau en Rouvier by Herz en Constant gebracht, zouden pogingen zijn geweest om deze lyst terug te krygen. BUITENLAND. Fraukryk. By de behandeling door de Kamer Van de geheime fondsen van het departement van oorlog merkte Leprovost de Launay gisteren op, dat oen minister uit dezo fondsen heeft geput om zyne portofeuillu te behouden, zonder daartoe gemachtigd te zyn. De Kamer zal deze zaak verder bespreken by den post voor do geheime uitgaven op de begrooting van buitenlandsche zaken. Kardinaal Toulon, aartsbisschop vanLyon, is gisternacht overleden. Dultschland. Het wetsontwerp, waarby de straf wordt vastgesteld op het verraden van geheimen van militairen aard, is door den Ryksdag naar de betrokken commissie verzonden. De Ryksdag heoft do eerste lezing van het wetsvoorstel in behandeling genomen togen de misbruiken by verkoopen op afbe taling. De voordracht wil een einde maken aan het gewone beding, dat by staking van be taling der bedongen termijnen, de kooper niet alleen verplicht is het voorwerp terug te geven, maar al het reeds betaalde ver liest. Den verkooper wordt alleen aanspraak gegeven op eene bohoorlyko vergoeding voor het gebruik der zaak, benevens voor daaraan toegebrachte schade. De rechter wordt bevoegd verklaard de bedongen vergoeding te vermin deren als die te hoog wordt geacht. Deze bepalingen worden ook toepasselijk erklaard op huur- en leenovereenkomsten. Het ontwerp vond steun by de conserva tieven en het centrum, maar, als onvoldoende of te ver gaande, bestryding bij de vrijzin nigen en de sociaal-democraten. Eenerzijds werd de beperking van de vryhtii bij overeen

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6