DAGBLAD. H\ 10102. Donderdag !26 Januari. A0.1893. Dit noaimer bestaat uit TWEE Binden. Eerste Blad. Leiden, 25 Januari. Qexe (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. De tweede Beethovcn-Soirée Feuilleton. Het theeservies van Chelsea. LEIDSCÏÏ FBUB DXZEB COURANT: Tow IMd*n (*r I BMadM7. 1.10. Vruoe p«r portLil. Afrocdorlfiko Nomntrt0.05. Hedea is aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de klassieke letteren de bet! R. Jesse, geboren te Zalt-Bommel, na verdediging van oen academisch proef schrift, getiteld: De Cn. Domüii Corbulonis vita, moribus atque rebus gestis commentatio." De Nederlandsche Entomologische Ver- eeniging hield hare jaarlyksche winterver gadering, alhier, onder het praesidium van den heer P. C. T. Snellen, uit Rotterdam. Deze Vereeniging, oie zich de wetenschappelijke beoefening der insectenkunde ton doel stelt, bestaat reeds bijna 50 jaren en mag gezegd worder. met de uitnemendste dergoltfke Ver- eenigingen in bet buitenland te kunnen mede dingen, waarvan het tijdschrift, dat z\j uitgeeft, het bes^e bewijs levert. Eene ruime opkomst der leden getuigde van voortdurende belang stelling. Verschillende wetenschappelijke voor drachten en mededeelingen werden gedaan door don voorzitter, alsmede de hoeren dr. N. W. M. Van Hasselt, jhr. dr. E. Everts en F. M. Van der Wulp, beiden van Den Haag, dr. J. Th. Oudemans, J. R. H. Neervoort van de Poll on J. Jaspers Jr., uit Amsterdam, dr. F. A. Jentink, uit Leiden, dr. H. J. Veth, uit Rotterdam, on anderen. Do Noderlandsche mail, met berichton uit Batavia tot 27 Dec., kan morgenvoor middag alhier worden verwacht. Tot lid van hot algemeen collego van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Nederduitsche Hervormde Kerk in Nederland zijn voor Zuid Holland be noemd: prof. J. J. Prins, te Leidon, er. mr. J. Telting. De bevolking der gemeente Warmond bestond op 1 Januari 1892 uit 1427 zielen. In den loop van dat jaar weiden geboren 43 kindoren, 18 van het m. eti 25 van het vr. geslacht. Overleden zijn 31 personen, waar van 13 mannen en 18 vrouwen. Als levon- lots werden aangegeven 2 kindoren van het ip. goslacht. Gesloten werden 10 huwelijken. Vertrokken uit die gemeente met getuig schriftvan woonplaatsverandering, naar elders, zyn 47 mannen en 40 vrouwen, te zamen 87, en gekomen in die gemeente van elders 61 mannen en 51 vrouwen, te zamen 112, zoo dat de bevolking in den loop van dat jaar vermeerderd is met 37 zielen. Aldus bedroeg de bevolking op 1 Januari 18931464 zielen. Beroepen is te Leimuiden ds. J. .T. Van Walsem, predikant te Noordwijk aan Zee. Van het „Woordenboek der Noderlandsche Taal" is heden weder eono aflevering ver schenen, nl. do 2de van het 3de deel, bevat tende de woorden BoorBolzaad en bewerkt door dr. J. W. Muller. De plaats aan do redactie van het „Haagsche Dagblad", opengevallen ten ge volge van het door jhr. Van Nispen tot Seve- naer genomen ontslag, is thans ingenomen door den hoor A. C. A. Van Vuuren. De derde divisie marechaussee, in het Noorden des lands gestationneerd, wordt uit gebreid met 1 officier, 3 wachtmeesters, 7 brigadiers, 42 marechaussees, 1 smid, 2 offi ciers- on 52 troepenpaarden. De kosten daarvan bedragen 47,000. De minister van oorlog heeft bepaald dat het garnizoens-magazijn van kleeding te Utrecht voortaan door een gepens. officier zal worden beheerd. De officier van gezondheid 2de kl. A. Van Dorsten is tijdelijk te Dordrecht gedetacheerd. Het departement van binnenlandscae zaken der Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft den hoer P. M. V. Van do Rivière, leoraar aan de H. B -school to Dor drecht, uitgenoodigd als eere vice-president te fungeeren by hot a. s. congres over opvoeding en onderwijs, te Chicago te houden. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, is gebleken dat de fuselier Oosten niet tegen woordig is geweest bi) het vermelde, in Indiö voorgevallen incident inet het geweer en wat daarop volgde, waarvoor de onderofficier B. de ridderorde kreeg, alsook dat de bewerin gen van O. aan het departement van kolo niën geen geloof hebbeu gevonden. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 26, die van koloniën op Vrijdag 27 en dio van binnen- landsche zaken op Zaterdag 28 Jan. a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 24 Jan. van Genua; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 24 Jan. Beachy-Head gepasseerd; de „Maasdam"arri veerde 24 Jan. van Rotterdam te Nieuw- Yorkde „Prinses Sophie" vertrok 25 Jan. van Batavia naar Amsterdamde „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Jan. van Southampton. Bjj koninklijk besluit is de 1ste luit. op non act. O. D. Van Diepenbrugge, van het wapen der cavalerie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1035 'sjaars. Een pensioen van 195 verleend aan M. Prent, wed. van don gewezen brief- en tele grambesteller C. Prent. Mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, te Utrecht, mot al zyno wettige, zoo manne lijke al6 vrouwelijke, afstammelingen, in den Nedorlandschen adel verheven, met de praedi- caten van jonkheer en jonkvrouw. De kapt. C. J. Ouwerling, van het 5de reg. inf., op z\jno aanvrage, op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen, be paald op ƒ1517 'sjaars. Zyn benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, mr. H. Wiegman en J. Tn. Brugman, beiden cand. notaris aldaar. Zyn de volgende pensioenen verleend: aan J. Van Peer, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheopsbewyzen, 3000; aan P. Mooy, vorificateur 1ste categorie by 's Rijks belastingen, 1440; aan H. Wesly, verificateur 1ste categorie by 'sRyks belas tingen, 996. Aan den eervol ontslagen lichtwachter bij 'sRyks kustverlichting op Noord-Schouwen, A. Hogenboom, zich ook noemende Hoogon- boom, met 1 Oct. 1892, een pensioen toege kend van ƒ208 'sjaars. Aan N. J. Neeckx, geboren te Lommei (België), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakome. STEVE* VAN Ci KONING EN'. Ovor het algemeen was er meer te be wonderen gisteravond dan te genieten. Dezelfde eigenschappen, die wij reeds den vorigon koer in den heer Van Groningen opmerkten en die ook door anderen zoo menigmaal zyn gememoreerd zijn éónig geheugen, zijne bril jante technische handigheid, zyn klankvolle aanslag, enz, enz.; ook gisteravond waren al de?.o eigenschappen natuurlijk weer aan wezig vandaar onze hernieuwde bewondering maar de sonaten, die wy te hooren kregen, F RUS DEE. ADVEKTENTIÊN: Tm 1—wg«U J1.05. Ieders r«g«l m..r f 0.17| GrooWre letter, dui plietarnimt.. Voor hal incueeren bult.0 d. sUd wordt J0.05 b.rek»mL waren lang niet de mooiste; dit is wel is waar niet te vermijden, indion men ze alletb spelen wil, maar men zou meer genieten, indien niet op elk concert de sonaten zoo streng volgens het opusnummer werden- gespeeld. Zoo eindigde nu bet eerste deel b. v. met de kinderachtige sonate op 49 No. 1zelfs onder de handen van dezen virtuoos bleef dit kinderspel. En onder den indruk van die sonaten moet men dan in do koffiekamer over het concert praten: want men praat tn allo koffiekamers over concerten 1 Het enthu siasms was dan ook minder groot dan de vorige maalalgemeen was men het er over eens, dat de lieer Van Groningen wat capri cious, wat gejaagd speelde, en tot onze spyt moeten wij ons by dat oordeel aansluiten. Na do pauze ging alles beter, de sonaten werden interessanter, vooral do laatste, en de heer Van Groningen kwam meer op zijn- gemak. Dat is nog eene heele kunst, want de omgeving, waarin deze concerten worden gegeven, is allernaarst: het zaaltje is koud, onversierd, wit, blank, helwit; nog niet eens gevuld met menschen (hoewel er meer waren dan don eersten avond), op het witte podium niets dan spookachtig een vleugel met stoel, en daar moot men gaan zitten spelen, alleen, zender muziek, zonder iemand het is bepaald griezelig. Neen, op zulke avonden, waarop men, om recht te gonieten, zoo vertrouwd- moet zijn met den artist en de werken, die- hy uitvoert, moest men in een gemeubeld vertrek zyn met gordynen en vrooiyk licht en men moest door elkaar kunnen loopen op een dik tapyt en dan eens aanleunen tegen de piano: dan zou men veel meer kunnen apprecieeren, wat ons hier geschonken wordt; maar, helaas, zulke lokaliteiten zyn bier niet te vinden. Of zouden de soiróes soms verplaatst kunnen worden naar het benedenzaaltje van Wyten- burg? Ik vrees dat dit nu niet meer mogeiyk is, maar iederen musicus, die hier ooit weer alleen eene soirde zou geven, zouden wy zoo iets durven aanraden; want, waariyk, de om geving, waarin liet publiek zich bevindt, heeft op zyne stemming grooten invloed. Den heer Van Groningen wenechen wy toe dat het publiek by zijno soirees steods tal- ryker worde wat waren er b. v. weinig studenten; daar zyn toch heelwat meer muziekliefhebbers onder dan do vier of vyf, die op dit concert waren - en dat daardoor zgn succes ook steeds ,'rooter worde, zijne artistieke persoonlykheid meer bemindMr. E. Door H. Comoay. 1.) In een verkoophuis te Londen maakte ik voor het eerst kennis met Robert Headley. De smaak voor „bric a-brac" in het alge racen, vooral do liefhebbery 7oor porselein was bjj my eene soort van hartstocht. Begunstigd door het fortuin, had ik al den tyd_ om mg aan het opsporen van rariteiten te wijden en zeldzame dingen te verzamelen de gelegenheden daartoe waar te nemen, was voor mg een groot genot, maar soms ook wel eens eene bron van verdriet. In het geheel genomen, had ik echter myn tyd en geld wel slechter kunnen besteden. De sympathie, welke tusscben mg en Robert Headley bestond, had vooral hare oorzaak in de overeenkomst van smaak en ik moet be kennen dat hy my meer dan eens verhin derde moderne dingen te koopen, welke ik voor antiquiteiten hield. Daar het grootste genoegen van een ver zamelaar daarin bestaat, zyne collectie te laten zien aan hen, die ze weten te waardeeren, noodigde hy my uit haar te komen bezichtigen. „Kom toch vroeg", zeide hy; „go zult tyd noodig hebben, om alles bij helderlichten dag te bowonderen, en als gy niets beters te verrichten hebt, doe my dan het genoegen by my te blyven dineeren." Ik volgde zyne roepstem en verscheen op den bepaalden tyd. Headley betoonde zich evon ongeduldig my zyne schatten te toonen, als blydc, toen ik aan zyDe uitnoodiging gehoor gaf. En inderdaad grensde de hartstocht voor curiositeiten aan het ongelooflyke. Zyn huis, dat er zeer elegant uitzag, bevatte ware wonderen van oudheden. Ik zal den lezer niet met eene uitvoerige besckryving van het porselein van Sèvres, van liet oud Dresden, van Josiah Wedgewood en van de Bentley- verzameling vermoeien; ik zal maar alleen zeggen dat het gebod „gy zult niet begeeren" my zwaarder dan ooit viel te houden. Vooral trok een servies van oud chelsea myne aandachthet was op een klein tafeltje geplaatst en door voorwerpon van minder waarde omringd, evenals een souvercin, die zyne onderdanen om hem been heeft'. De volkomenheid van teekening, de netheid van de gouden randen gaven aan dit servies eene zeer groote waarde. „Gy, een liefhebber en verzamelaar, zult misschien minder verwonderd dan anderen zyn, te hooren dat ik myn leven wel op het spel had willen zetten om dit kostbaar servies te verkrygen." „Kom, kom antwoordde ik, denkende dat hy schertste, „zonder nu juist in uiter sten te vervallen, zou ik het toch ook vol gaarne heel duur betaald hebben." „Drommels ja, dat geloof ik wel, maar zie dan ook welk een prachtig model, welke lieflijke decoration, welk eene schoono nuance", voegde hy er by, den theepot uit het fou- draal van fluweel nemend, en, terwyi hy er met de hand overheen streek, zeide hy „Wy beiden herkennen het chelsea op het gevoel, zelfs in het donker, nietwaar?—" „Waar, voor den drommel, hebt gy dit wonder kunnen ontdekken?" „De theepot, de suikerpot, vier kopjes met schoteltjes zyn my door myne moeder nage laten. Wat de overige betreft, het scheelde maar heel weinig, of ik had er te veel voor betaald; dat zal ik na het eten vertellen." Eer wy ons aan tafel zetten, stelde Headley my aan zyne jonge vrouw voor. Ons klein diner was zeer genoegiyk, de schotels en borden waren van oud Chineesch porselein; de lepels, vorken en slabak waren uit den tyd van koningin Anna en de glazen en karaffen van Venetiaansch glaswerk. Myn gastheer was een man, die smaak had voor al wat oud was en kostbaar; nu, hy had. gelegenheid genoeg, dien te voldoen. Toen wy van tafel opstonden, ried mevrouw Headley ons lachend aan, ons niet te lang in het kabinet van oudheden op te sluiten. „Maar, mevrouw, uw echtgenoot heeft my. de levensgeschiedenis van het chelsea servies beloofd; toch hoop ik dat zyn verhaal ons niet lang van uwe zyde verwuderd zat houden." „Als by u alles verhaalt", zeide zy glim lachend, „zal ik het hem nooit en nimmer vergeven." „Maar, lieveling", antwoordde Headley, daar onze vriend ook een kunstkenner is, weet hy by ondervinding, hoe de smaak voor het antieke ons vervoeren kan." Nadat Headley myn glas met Bordeaux ge vuld had, begon hy aldus: „Heden zou men niet zeggen dat deze zaak eens het aanzien had zeer ernstig te worden, want ge moet weten dat dit servies eens aan myne moeder behoord heeft, die het aan my vermaakte; zy had het weer van haren vader geërfd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1