eere gegeven. Hy voegde don heeren, die hem op dit oogenblik wederom zulk een bewys van hunne sympathie gaven, den op rechten wensch toe, dat zy ook eenmaal hunne verdiensten op dezelfde wyze zouden bokroond zien. De heer Veltman wist op dit oogenblik biykbaar niet dat hy het woord richtte tegen don beroemden Kern, wiens vyf-en-twintig- jarig jubileum als boogleeraar aan onze uni versiteit voor enkele jaren, niet alleen in Europa, maar in de goheele wereld is her dacht go word en. Niettegenstaande noch het stuk, noch het spel der overige acteurs en actrices ons by- zonder aantrok, was het toch een schitterende avond, welken wy hebben genoten. Mr. L. II Gemengd Nieuws», liet twintigste jaarfeost van de „Timmerlieden- en Modelmakers-Vereeniging" werd gisteravond in het lokaal „Ephraim", aan de Haarlemmerstraat alhier, gevierd. De beer Ephraim had ook ter opluistering van dit feest zyno zaal een feestelijk aanzien doen geven, door ze netje6 met keurig, fri6ch groen en vlaggen tropeeën, waarin de jaar cijfers 1873—1893, te doen decoreereD. De voorzitter der Vereeniging, de heer J. Nieuwonburg, was verhinderd dezen feestavond tegenwoordig te zyn, zoodat de vice-voorzitter, do heer J. W. Vreeswyk, de taak op zich nam om de vergadering te openen on den heeren donateurs, waaronder ook de beschermheer, en verdoren genoodigden in eone korte toespraak hot „"Welkom" op dezen avond toe te roepon. De heer H. Boterraans bracht daarna, in ■do hoedanigheid van secretaris, verslag uit over het twintigste boekjaar der Vereeniging; doch alvorens daartoe over te gaan, wenschte by nog even een terugblik te doon slaan in hot voorgaande boekjaar. Daaruit werd o. a. vernomen dat, nadat de Vereeniging reeds achttien jaren had bestaan met het edele doel om elkander by ziekte te steunen, zich ook eene roepstem liet hooren om elkander in do maatec-happelyke positio, vooral in het „Vakbelang" ter zyde te staan. Aan de oproeping van hare vakbrooders uit Rotterdam en Amsterdam, om deel te nemen aan het Timmerlieden-Congres, werd gehoor gegeven. Vooraleer zy deel kondo nemen aan be doeld Congres, stuitte zy op een hinderpaal, en wel dezenhet was in stryd met het regle ment. Dit werd echtor intyds herzien, waarby do beschermheer het bestuur flink ter zyde stond. Nu echter ging spreker ovor tot hot geven van een overzicht van het twintigste boekjaar. Daaruit stippen wy o. a. het volgende aan: Niet minder dan een drietal leden werd der Vereeniging door den dood ontnomen, waarvan twee op eene noodlottige wyze; één lid word door een val zóódanig verwond, dat men be: ergste vreesde, doch gelukkig kon hy weer hersteld in hun midden terugkeerenbedankt hebben om verschillende redonen drie leden, terwyi veertien nieuwe leden toetraden, zoo dat het geheel thans 140 bedraagt. Gedurende het nn afgeloopen boekjaar werd ontvangen1662.54 en uitgegeven /f1273.56'/J. Do toestand der reserve-kas gaat vooruit, daar besloten is haar jaarlyka te versterken met f 25. Spreker eindigde zyn verslag mot don wensch, dat de Vereeniging ten allen tydo eon bestuur moge hebben, dat lust en ijver zal bezitten om in haar belang werkzaam te biy vent Na het uitbrengen van dit verslag werd het Welkomstliod aangeheven. Ter opluistering van den feestavond had het bestuur het hier ter stedo voor gelegen heden als deze reeds gunstig bekende ge zelschap des heeren Michel A. Boekbinder geëngageerd. De eerste van dit gezelschap, die voor het voetlicht trad, was mej. Elise, die over eene lieve stem beschikt en met hare voordrachten zeer in den smaak viel van alle aanwezigen. De heer Herman, als Hollandsch karakter komiek, mocht eveneons veel by val inoog- sten; niet minder was dit het geval met de meer bekende baker „Steintje" (mevr. Boekbinder) en den heer Michel A. Boekbinder. Het gezelschap bleek by vernieuwing nog in staat te zyn om den aanwezigen eenige aangename uren te verschaffen. In de korte pauzos werd men onthaald op eenige muziek nummers van eenige leden van het stafmuziek- corps van het 4de reg. infanterie met piano- accompagnemont. Het geheel liep flink van stapel, zoo ook het bal, waaraan door menig paartje, zoowel jonger als ouder, werd deelgonomen. Men schrift ons heden uit Den Haag: Hedenochtend vergaderden de werkloozon wederom, onder leiding van het comité, om, ingevolge het besluit van de gisteren in „Wal halla" gehouden byeenkomst (zie ons Tweede Blad) de daarin aangenomen motie aan don burgemeester te brengen. Deze motie is eenigszins gewijzigd en luidde thans: „De volks-vergadering, gehoudon op 23 Januari 1893 in „Walhalla", van oordeel dat met het ingezonden adres der werkloozen aan don gemeenteraad niet die spoed wordt gonomen, die in de gegeven omstandigheden gewenscht is, verzoekt dat dit adres direct door don gemeenteraad worde behandeld en het dagelyksch bestuur middelen beraamt om in de behoeften te voorzien." By de bespreking over de wyze, waarop deze motie naar den burgemeester zou wor den gebracht, heerschte verschil van meening. Tegen het voorstel om gezameniyk naar het Stadhuis te gaan, voerde nl. een der aanwe zigen aan, dat men hierdoor een belachoiyk figuur zou maken. Het aantal werkloozen was z. i. veel te goring. Beter ware het, dat hot comité alléén de motie aan den burge meester ging overhandigen en de werkloozen in het lokaal byeenblevon om het antwoord af te wachten. In stemming gebracht, werd dit voorstel echter verworpon en trok men on corps naar het Stadhuis. Het medevoeren van borden met de woorden „zonder W6ik, zonder brood", werd door het comité afgeraden. Kalm marcheerde daarop de troep, sterk ongeveer 200 personen, langs de Veenkade, de Prinsestraat naar het Raadhuis. Het comité werd by den burgemeester toe gelaten, terwjjl de werkloozen buiten wachtten. Het onderhoud met den burgemeester duurde circa 20 minuten, waarna men wederom den terugweg naar „Walhalla" aanvaardde. Daar gekomen, werd het antwoord op de motie medegedeeld. Do burgemeester had ver klaard, dat wellicht de volgende week raads zitting zou worden gehouden, en wat het verzoek van de werkloozon betrof, tot hot houden van eene jolJecto met bussen langs de huizen der ingezetenen, verklaarde hy zich niet bevoegd tot het geven van vergunning. Om deze vergunning te verkrygen, moest aan Burgemeester en Wethouders het verzoek op zegel worden gedaan. Na het vernemen van dit antwoord open baarde zich oen geest van ontevredenheid onder de vergaderden. Enkelen meenden, onge vraagd ongeweigerd, de collecte toch te hou den. Het voorstel van don secretaris van het comité om aan den wenk van den burge meester gevolg te geven, vond geene instem ming. Moer eenstemmig dacht men, zooals uit het opsteken van do handen bleek over hei houden van een rondgang morgenmid dag te één uur door do stad. De persoon, die, op bevel van den voor zitter gisteravond „Walhalla" werd uitgewor pen omdat hy telkens de sprekers in de rede viel, liet zich niet zonder veel geschreeuw en verzet die operatie wolgovallen, waardoor het tumult niet weinig werd vermeerderd. Ook word er hier en daar geschreeuwd: „do politie er uit!" Maar zoover kwam het niet en na een tydje werd het rumoer van zelf gesust. Men meldt ons uit Zoeterwoude dat in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. van H. Van L., molenaar, in de Weipoort, onder die gemeente, zyn ontvreemd 9 kippon. Daartoe was het slot van het hok opeuge- broken, hetgeen eveneens het geval was met dat van de schuur, waarin eenden zaten. Dezo dieren bleven echter onaangetast, daar het den dief of dieven bleek dat de eigenaar ont waakt was. De kippen werden gistermorgen gevonden in een zak in den Room burger- molen; de beesten waren dood. Denzelfden nacht werden 6 kippen en een haan gestolen van J. Van L., landbouwer, ook in de Weipoort. Te Aalsmeer, Wyk III, is op den stal van den veehouder W. W. Keessen het mond- en klauwzeer uitgebrokenreeds zyn 11 van de 22 beesten aangetast. Dag- en nachtwakers zyn aangesteld, om den stal te bewaken. Met een geweld als van een don derslag, een schok, welke de nabygelogen woningen deed trillen en de deuren deed openspringen, viel gistermiddag te 's Hage een muur omver, welke don tuin van de Ki-ygss'cUool afscheidt van de achtbrzyde der woningen aan het Noordeinde. De muur, een ouderwetsche tweesteensche, ongeveer twee meter hoog, stortte over een afstand van ongeveer vyf en twintig meter in, een paar boomen in zyn val medesleepende. Andere schade werd niet aangericht. Het oude metselwerk scheen door vocht ondermijnd. In de vorige week zyn te 's-Hage tion personen overleden aan mazelen. In de Juffrouw-Idastraat aldaar is een geval van pokkon voorgekomen. Donderdag en Vrijdag zijn door de charges der politie-agenten te Amsterdam in hot geheel 10 personen verwond6 konden, na verbonden te zyn, huiswaarts keeren; twee moesten achterblyven, één met eene zware hoofdwond en de ander met eene ernstige arm- vcrwonding. Eenige ryke ingezetenen brachten gisteren eone flinke som byeen om den burgemeester in 6taat te stellen die uit te doelen ondor de agenten, die in de laatste dagen der vorigo week zulk eene mooiiyke taak hadden. Ln de Katholieke kerken van Amsterdam i3 Zondag door de dienstdoende geesteiyken melding gemaakt van de groote, allerwegen heerschende werkloosheidzy drongen daarby aan op onmiddollyke werkverschaffing, zoowel vanwege particulieren als door de patroons. Als een bewys van den omvang der werk loosheid werd medegedeeld, dat alleen by den „R. K. Volksbond" 600 werkloozen zyn. Volgens „De Tyd" heeft het optreden dor R.-K. geesteiykheid in de godsdienstoefeningen van Zondag reeds ten gevolge gehad, dat door patroons en particulieren werk wordt verschaft. Voor do werklooze leden van den „R.-K. Volksbond" is ééne gift van f 500 en óéne van ƒ240 ontvangen. Het is thans weer zoo kalm mogeiyk in Amsterdam. De stad heeft haar gowoon aanzien. Op de Boommarkt verschonen geene werkloozen. Door don stads-reinigingsdienst zyn Zaterdag avond 250 en gisterechtend 1000 losse werk lieden aangesteld om de hoofdwegen schoon te maken, waaraan gisteren ook 12 veeg- machines medewerkten. Tegen het hoofd der schools., te Jubbega, is proces-verbaal opgemaakt we gens beleodiging en mishandeling van een politie-agent. W. v. B., te Woudenberg, is in zeer korten tyd aan bloedvergiftiging overleden, doordat hy by het slachten van een aan milt vuur geleden hebbende koe een weinig bloed van dat dier ln een wondje aan zyn arm kreeg. Aan de Noordsohans, onder Klun- dort, is H. d. P., knecht van den havenmees ter d. V., gisternamiddag by de afwatering- sluis naar het Hollandsch Diep, verdronken gevonden onder het ys. Te Deventer ig een weduwnaar van 61 met eene weduwe van 72 jaar in on dertrouw opgenomen. Te Oldenzaal heeft men al de ruiten van het kantoor der boterfabriek van den heei» Hoosemans ingeworpen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De RechtbankvanKoophandel te Antwerpen heeft beslist dat do bevroren waterleidingbuizen op kosten der Maatschappy moeten worden ontdooid. De Maatschappy heeft zich verbonden het wator te leveren, en kan, zoo zy niet voor het ontdooien zorgt, niet aan hare verplich ting voldoen. Gisteravond is de Parysche middagtrein tusschen Antwerpen en Esschon ontspoord. De locomotief en een viertal wagens lagen uit de rails. Van Rozendaal reed een extra trein tot ver voer van de binnenlandsche reizigers en van de post. Later zouden per extra-trein de reizigers en de post uit het buitenland nog naar Amsterdam worden vervoerd. In den nacht van 19 op 20 Januari j. 1. is te Antwerpen ingebroken by ^.en heer Bulcke, in de Lange Loenstraat, es zyn ont vreemd ruim 30 zilveren lepels, verscheidene voetstukken van zilveren coupes, 4 zilveren servetringen, enz., alsmede eene winterjas. Te Wost-Brighton heeft een loeraar in de klassieke letteren, vermoedelyk in een plotselingen aanval van waanzin, zyn vrouw en kind vermoord en daarna ook zich- zelvon gedood. By de werkstakingen, welke gistermorgen in de kolenmynen te Horloz en Tilleur by Luik uitbraken, weigerden 400 werklieden af te dalen, oradat 40 van hunne kameraden door de directie weggezonden waren. Alles is rustig. Volgens „Vanity Fair" wacht prinses Marie eene kleine beproeving by haar blijden intocht te Bucharest. Volgens een oud gebruik zal zy nameiyk iots van het wel komstbrood moeten nuttigen, dat haar door de boeren by hare intrede zal worden aan geboden. Dit brood is gebakken van boonen- meel vermengd met knoflook, varkensbloed en honig. De Panama-zaak. De rechter van instructie Franqueville heeft den heer Cochefer belast, nieuwe huiszoekingen to doen in verband met het dossier-Arton in de zaak der Dynamiet-maatscbappy. Men vertelt op het paleis vam justitie, dat het rapport van deskundigen zich bepaalt te verklaren, dat geen spoor van vergif in het overschot van De Reinach gevonden i6, zonder daaruit tot een natuurlyken dood to besluiten, i daar sporen van vergif verdwenen kunnen zyn. Clémenceau is andermaal voor do enquête commissie geweest en noemde de verklaring van Stéphano, dat deze hem eene door De Reinacb opgemaakte lyst der gecompromitl teerde Kamerleden heeft bezorgd, eene doorge-l stoken kaart van zyne staatkundige vyanden.l De rechter van instructie Franquevillel heeft gisteravond, na de vyf Senatoren en del vyf Kamerleden voor het laatst te hebbenl gehoord, de instructie gesloten. Ook de heer Gobron Is gehoori, maar meerl als getuige dan als verdachte. Het dossier zal heden aan den procureur der republiek worden gezonden. Binnen drie dagen zal deze het aan Franl queville terugzenden, die uiteriyk Vrydag ove» de verwyzlng of do buiten-vervolgingstellinlj beslist. I» het eerste geval zal do raadkamer vaafe het hof van appél over de verwyzing naar df assisen beslissen. Men gelooft dat het proces wegens onj. koopery in de laatste helft van Februari voci het Hof van Assises zal worden behandeld Do procureur der republiek zou tot procureul generaal worden aangewezen. Yolgens sommigen zullen Thóvónet et Renault, volgens anderen Rouvier buiten bi schuldiging worden gesteld. De verdenking van Gobron geeft tot level dige besprekingen aanleiding. De „Gil Bias" vertelt dat Franquevillf onderricht omtrent de plaats, waar Arton zii verborgen heeft, een bevel tot inhechtenil neming uitvaardigde. De gevangenneming 1 ophanden. Ook de „XIXme Siècle" zegt dat I regeering zeer goed weet waar Arton I Tusschen het land, waar Arton vortooft, 1 Frankryk bestaat evenwel geen verdrag vi uitlevering. Arton is dus veilig. De rechter van instructie, Clément, hel eone huiszoeking gedaan in de bureelen vi de „Radical". Clément zocht naar een stil dat opheldering diende te geven omtrent gebruik van eone belangryko som, door ArtI aan Victor Simond, directeur van do „Radical verschaft. Aanwyzingen omtront dit geld werden I vonden by de chèques, welke by den bankl Offroy in beslag werden genomen. By I verhoor van Rouvier en Vlaato was er spr J van deze gelden geweest. De „Libre Parole" bevat een brief 1 La Vieille, die in 1886 consul generaal I Frankrijk te Panama was. Do heer La Viel zegt in dat 6chry ven, dat hy weinig vertrouw# op het welslagen dor doorgraving heeft. Rel in 1886 werd er op allerlei manieren gostcl by het werk. Ferdinand De Lesseps was tl reeds te oud, om zelf toezicht op de werl te kunnen houden. BUITENLAND. Frankrjjk. In de „Libre Parole" zegt de hoer Demacby in een schryven aan den afgevJ digde Millerand, dat op 22 Dec. 1892 del loop der biljetten van de Franscbe ll 2,232,000,000 fr. bedroeg en op 19 Janl tot 3,400,000,000 fr. was gestegeD, dus J vermeerdering van 248,000,000 fr. Opl December 1892 was de bank crediteur I do schatkist voor 323,000,000 fr. Opl Januari was zy dit nog slechts voor 88,000| fr., eene vermindering dus van 235,000,0(1 De schatkist trok dus in 3 weken 235,000,0(1 uit de kelders der bank voor zichzelvl door bedrog heeft het bankbestuur I Kamers de ixachtiging, haren omloop I 590,000,000 fr. te vergrooten, afgetrogl De onttrekking van 235.000,000 fr. kan J

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2