feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Son- en feestdagen, uitgegeven Ns, 10101. Woeascls^ Januari. A°. 1893. Dit nonimer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 Januari. PRIJS DEZER COURANT: ▼om Leid*o par 8 m**nd«af 1.10. Franco p« pot1.40. ▲üuuHi«rlt(k» Kommfira.0 0,05. PHÏJS DES SDVKBVENTIÈN: ▼an 1—8 regel» ƒ1.05. Ieder© regel meer f 0.17 Grootero letters caar plaatsruimte. Voor he* incaseeeron buiten de stad wordt ƒ0.05 berekeud. Offiolëelo Kennlsjjorlnffen. Tergaderrag ran den ttenseenteraad ran LeU deilj op Donderdag 26 Jan., dee namiddags te 2 uren. Punten tor boh andelinj»; 1°. Yorzoek van J. A. Longepee, om continuatie a!a etadeheelkundige (5). 2°. Idem van Dr. A. Beete on anderen, om gebruik te mogen makon van hot Gymnastieklokaal op de Pieterekerkgracht (409). 3°. Idem van P. A. Hibma, om ontslag ols tweede onderwijzer aan do Jougensuchool 2de klasee (1). 4°. Voorstel tot het doen rooien van boomtn (410). 5°. Idem tob hot verloenon van afschrijving of terug betaling van plaatselijke directe belasting, dienst 1892 (2). 6°. Voorstel betrokkohjk do kotten van den bouw der Gehoorzaal mot ropport der Raadacommibaie en verdere stokken (31, 49, 67, 318 en 852). 7*. Verzoek van den Hoogleeraar K. Martin, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, Hoo- gere Buigerschool voor Meisjes (3). 8°. Snppletoiro staat en staat van af- en overschrijving op de gomeento-begrooting dienst, 1892(8). 9°. Verzoek van F. J. Portanier, om ontslag a:a dordo onderwijzer aan de school 4do klasse no. 2 (6). 10°. Idem als voren van M. W Karstens, als derde onderwijzer aan de school 3de klu-ee no. 4 (9). 11°. Idem als voren von Mej. H. J. H. Bidderhof, als dorde onderwijzeres aan de school 4de klaoao no. 1 (10). Er bestaat geon bezwaar togen de inwilli ging van het verzoek van den heer M. W. Karstens, om ontslag uit zyne betrekking van derden onderwijzer aan do school der 3do klasse No. 4, zoodat B. en Ws in overweging geven het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 16 Februari a. 8., wegens benoeming van adressant in eene zelfde be trekking te Ede. Evenmin bestaat er bezwaar tegen de inwil liging van hot verzoek van mejuffr. H. J. H. Ridderhof, om ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de school der 4de klasse No. 1. B. en Ws. geven dorhalve in overweging haar dat ontslag eervol te ver leenen en zulks ingevolge haar verzoek met ingang van 15 Februari a. s., in verband met haar aanstaand huwelijk. De 1ste luit. H. G. Van Meurs, van het 4de reg. inf. alhier, wordt den lsten September a. s. werkzaam gesteld by de cadettenschool te Alkmaar. Zooals uit achterstaande advertentie blykt, zal de heer N. Huntelman, een stad genoot, a. s. Maandagavond in het Nutsgo- bouw alhier voordrachten houden, in twee rubrieken verdeeld. De toegangsprijs is laag gesteld: oen kwartje. Voor zoó weinig geld bijna twee uren lang te genieten is iets, dat niet eiken dag wordt aangeboden. Reeds meermalen trad de heer Huntelman, betzy in besloten kring, hetzij in hot openbaar, op en verschafte toen den aanwezigen, naar hun getuigenis, veel genoegen. Er bestaat dus alle kans, dat dit ook a. s. Maandagavond weer het geval zal zijn en dat alsdan niemand zich zijn kwartje of zijn tijd, aan de voor drachten geschonken, zal beklagen. De bevolking der gemeente Sassenheim bestond op 31 December 1891 uit 736 m. en 764 vr., totaal 1500. In den loop des jaars werd ze vermeerderd door geboorte met 22 m. en 27 vr., door vestiging met 47 m. en 55 vr., totaal 69 ra. en 82 vr.verminderd door overlijden met 15 m. en 14 vr., door vertrek met 26 m. en 44 vr., totaal 41 m. en58vr., en bestond ze alzoo op 31 Dec. 1892 uit 764 m. en 788 vr., totaal 1552. Het getal huwelijken was 16. Levenloos aangegevenen geene. In de door de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap op Vrijdag den 27sten Januari a. s. te 's-Hage te houden vergadering zal eene voordracht over „wen- scheiyke verb&'erragen in de regeling der weduwen- eo weezen-pensioenen voor officieren van de landmacht hier en in onze koloniën en van de zeemacht" worden ingeleid door dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. De heer G. Dühne, luitenant der Sak sische artillerie, zal zijne twee populaire voordrachten over natuurkundige onderwer pen (licht en electriciteit), waarvan verleden week door prof. dr. H. A. Lorentz in ons blad werd melding gemaakt, houden den lsten en 2den Februari a. s. Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes is de teekening van het op te richten Sana torium aan den Soestdyker Straatweg, te Hil versum, ontworpen door den architect A. L. Van Gendt, ter bezichtiging opgezonden. Uit zeer goede bron kan de „Aïnh. Ct.," in tegenspraak met do overdreven geruchten, welke verspreid worden omtrent deArnhem- sche Orkestvereeniging, modedeelen dat op de vraag van den heer Kwast, om mede naar Warschau te gaan, slechts twee artisten voor waardelijk hebben toegestemd, en eveneens slechts twee of drio leden naar Chicago denken te gaan. De beste krachten blijven dus te Arnhem en zouden niets liever wenschon dan dat hun do gelegenheid word geschonken, ook onder een anderen directeur, die zeker wel te vinden zal zyn, te Arnhem te mogen voortwerken. Door de heeren P. Lugtigheid, Sillevis en H. Van Holk, te Delft, is voor belang hebbenden een adres ter teekening gelegd op de veemarkten te Delft, Rotterdam en Leiden, aan den minister van binnenlandsche zaken, houdende instemming met het verzoek van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw tot invoering van eene gereglemen teerde rijkskeuring op hot vleosc-h, met schadeloosstelling bij onteigening, en verder speciaal bij het voorkomen van parolziekte in geringen graad, waarbij d°or het gebrek aan éénheid by de keuring de landbouwer dikwyis afhankelijk is van do willekeurige behandeling van den vleeschhouwer, en ook omdat huns inzieDS de bestaande gemeente verordeningen geen genoegzamen waarborg opleveren voor de verbruikers tegen het ge bruik van voor de gezondheid schadelijk vleesch. Het voorstel van het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voorkomende onder de punten van beschrij ving voor de algemeono vergadering op 24 Februari, 1893 te 's-Gravenhage, heeft het volgende ten doel: lo. Het beginsel van meer dan ééne alge- meene vergadering als regel te stellen, waarop belangrijke vraagpunten van oen dag kunnen besproken worden. 2o. Toch zal telken jare eene tentoonstel ling kunnen worden gehouden met eene sub sidie uit do algeineene kas, waarbij dan de werkzaamheid der afdeeling meer tot haar recht komt terwijl ook kleinere plaatsen dan met minder bezwaar de algemeene ver gadering kunnen ontvangen. 3o. Bij deugdelijk flnantiöel beleid kan (on geacht de subsidie voor de Afdeelingstentoon- stelling) jaarlijks eene zekere som by het reservefonds worden gevoegd, zoodat dan (om de 5 jaar) de Algemeene Tentoonstelling niet al te zeer zal behoeven af te wijken van de traditie. 4o. De regeling is zoo voorgesteld, dat de bedoelde tentoonstelling jaarlijks, en ook de Algemeene Tentoonstelling 5 jaarlyks geregeld in de beide provinciën afwisselen. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 15 Febr. e. k. Zy, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beidé wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 3 Febr. a. s. aan te melden by den voorzitter der commissie of de voor zitters der commission, voor welke zij wen- schen te verschijnen, met ovorlegging van: a. geboorte-akte; b. getuigschrift van ze4eiyk gedrag. De voorzitters der commissiën zijn: voor de nuttige handwerkento Breda, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur van het lager onderwijs in do 1ste insp. te 's-Her- togenbosch; te 's-Gravenhage, J. C. Fabius, inspect, van het lag. ond. in de 2de insp. te Delft; te Utrecht, A. J. Nyiand, schoolop ziener in het district Utrecht te Utrecht; te Zwolle, mr. A. G. A. baron Sloet rot Old- huis, inspecteur van het lager onderwijs in de 3do inspectie te Zwolle; voor de fraaie handwerken: te Breda, H. Th. Yan der Grinten, schoolopziener in het district Breda, te Breda; te 's-Gravenhage, mr. J. Gerdenier, schoolopziener in het district Amsterdam te Amsterdamte Zwolle, mr. Th. Ruys J.Pzn., schoolopziener in het district Zwolle te Kampen. Zij, die het examen in de beide vakken wenschen af te leggen, gelieven van dat voornemen te doen blijken aan ieder der beide voorzitters, by wie zy zich aanmelden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 27 Jan. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Jan. Perim; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Jan. Sagrosde „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 23 Jan. Sagrès. By koninklijk besluit is jhr. C. H. Quint us, met 1 Febr., benoemd tot burgemeester van Haren, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Adorp. De kapt. met titulairen rang van majoor H. Van Ryswyk de Jong, administrateur van kloeding van hot 8ste reg. inf., op zijno aanvrage op pensioen gesteld en hot bedrag van hot pensioen bepaald op f 1560 's jaars. Benoemd tot raadsheer in hot gerechtshof te 's-Hertogenbosch mr. A. H. Sassen, thans rechter in de arrond.-rechtbank aldaar. Dr. B. J. Stokvis, hoogleeraar aan de ge- moenteiyke universiteit to Amsterdam, be noemd tot vertegenwoordiger van de Ned. Regeering op het 11de Intern. CoDgres van geneeskunde, dat in de maand Sept. 1893 te Rome zal gehouden worden. Het Leldsche Toon cel. Gisteravond mochten wy het genot en tevens de eer hebben den heer L. J. Veltman in ons midden te zien, den waardigen, ge- achten tooneelspelor, dio onlangs, by gelegen heid van zyn zeventigsten geboortedag, te Amsterdam zoo oneindig veel biykon van hulde, zoo onwederlegbare bewyzen van op- rechto belang3tolling en bewondering mocht ondervinden. Dit was dan ongetwijfeld ook de roden, dat de schouwburg, hoewel op lange na niet vol, toch oneindig veel boter bezet was dan ge- wooniyk bij het optreden van voor ons vreemde gezelschappen het geval is. „Nelly", groot drama in 9 tafereelen naar den beroemden roman van Charles Dickens, zou er teu tooneele gebracht worden. Bepaald groote verwachtingen hadden wy niet van dit tooneelgewrocht, en terecht. Het ging mank aan hetzelfde euvel, waar aan byna alle stukken lyden, welke aan om vangrijke romans ontleend zyn. Het waren slechts exerpten, enkele frag menten van het geheel, welke wy te aan schouwen kregen. De tafereelen en bedrijven pasten niet by elkander; een geleidelyk doorloopende draad ontbrak ten eenenmalo; eene enkele maal moest door eene kleine „Botenscène" alles opgehelderd worden. Toch bleef veol, zeer voel in het duister gehuldveel, dat r.iet gemotiveerd werd Hoe byv. wist Qullp dat Nelly na hare vlucht in een wassenbeeldenspel terecht is gekomen? "Welke reden of aanwyzing heeft hem en tevens Nelly's vader naai' het dorp gevoerd, waarin het wederom gevluchte meisje met haren grootvader een onderkomen heeft gevonden? Niets van dat alles is geargumenteerd. Kan het anders zyn? Moeiiyk! De romanschryver is noch aan tyd, noch aan plaats gebondenhy kan zyno voorvallen, zyne gebeurtenissen laten plaats vinden In de meest verschillende oorden, geheel in tegen stelling van den tooneelschryver, die aan bepaalde streken gebonden isdie niet meer plaatsen mag schetsen dan zyn stuk bedry ven heeft. En nog meer vielen al die moeilijkheden in het oog, nu het gisteravond ons gegeven tooneelgewrocht nog bovendien slecht gear rangeerd was. Het geheel lykt niet op den roman van Dickenshier en daar heeft men oen persoon er uit genomen, dezen voor het voetlicht ge bracht en zoo een tooneelspel by elkander geflansthet geheel is dan ook op eeno onmogeiyke wyze gewrongen en geforceerd. Zoo byv. de dood van QuilpI Waarom moet deze in hot tooDeelspel zelfmoord plegen, terwyi Dickens hom by toeval laat verdrin ken? En zoo zou ik honderden vragen kun nen stellen. Maar voor den toeschouwer gold minder het tooneelspel zelf, dan wel do heer Veltman, die den lagen, gemeenen, huichelachtigen Daniël Quilp vertolkte. Voor ons heeft de kunst des heeren Velt man iets buitengewoons; het is eene kunst, die wy niet meer gekend hebben, die ons ten eencnmale vreemd is. Dat oogen rollen, dat klauwvingeren, dat gezichten trekken, dat onhoorbaar sluipen, dat door mime en gebaar aan den dag leggen van al wat valsch, wat laag en ellendig is, dat alles pakt ons niet moer; het laat ons koud, het doet altyd het denkbeeld by ods opkomen: zulke individuen bestaan er niet, dat is geene copie der natuur, en toch heeft diezelfde heer Veltman met diezelfde kunst misschien meer lauweren geplukt dan eenig ander acteur in ons land. Is het dan wonder, dat by die kunst lief heeft, dat hy do school getrouw blyft, waarin mon menigmaal huldo aan zyn talent heeft gebracht Ook gisteravond werd hem wederom het bewys geleverd, hoezeer men ook hier dien eorbiedwaardigen grysaard bewonderde. By den aanvang der pauze trad onzo hoog leeraar dr. Kern op den jubilaris toe om ook namens Leidens ingezetenen den waardigen man zyne hulde te betuigen, met den innigen wensch, dat het hem mocht gegeven zyn nog lange jaren zyne nog altyd frissche en jeugdige krachten aan het tooneel te wijden; hierop overreikte spreker namens de schouw- burgcoinmissie een gouden lauwerkrans, waarbij een lid der studentencommissie hem eveneens met een krans vereerde. De heer Veltman antwoordde dat hy zich ten zeerste door deze onderscheiding vereerd gevoelde; hy had niet gedacht dat na het luis- terryk feest of liever de luisterryke feestdagen hem al in Amsterdam bereid, ook nog zulk een huldebetoon hier in deze stad, waar hy zoo weinig optrad, hem zou te beurt vallen. Dat eerbowys was hem aangenaam. Nooit toch had hij de waarheid der woorden, door Cicero al vóór twee duizend jaren gesproken, „do eer voedt de kunst", zoozeer door grond als op dit oogenblik. Wel is waar geloofde hy dat al die biyken van hulde meer zyne jaren dan wel zyne talenten goldenhy mocht zich nog verheugen in oen goed geheugen en een krachtig orgaan en hy had ook nog den levenslust om gen oogen te scheppen in al dat feestelyke, ter zyner

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1