fit9. 10037. SO Januari. <f? r i.w. gjtzt {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. A-. 1893, .n P&UB D1ZXB COUBJLNT: fOOT L«4dM JW* I MMUkUft.. fnaot f*r |MMt AfMod«rlQlt« Momm«n. 1.41. paus DEK ADVEBTENTIÊN: Tab 1—1 ƒ1 OS. I«d«r# r«g«l mier ƒ9.171. Groot«re Utter* near pleetsmimtB. Voor het inceseeereo baiteo de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Leideu, 19 Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer VT. Th. De Vogel, geboren te Toeban, bevor derd tot doctor in de geneeskunde, na ver dediging van oen academisch proefschrift, getiteld„Bedrage tot de kennis der electrische verschijnselen van het hart". Naar wy vernemen, zal Amalia Fr. Materna, de groote "Wagner-zangeres, op 3 Febr. alhier in de Stadszaal een concert geven. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door mid del van het stoomschip „Spaarndam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag morgen om 9.20 (3tadstjjd 9.40) bezorgd zyn. De vryze vamverzending behoort duidelijk cp het adres vermeld te worden. Men bericht aan de „N. R. Ct. Tot heden z(jn, zoover bekend is, tot leden van den raai van advies te Chicago, (by het wereld-godsdiensten congres), voor zoover Nederland betreft, benoemd: prof. P. D. Chan- tepie. Je la Saussayo, te Amsterdam; prof Yfildeboer, te Groningenprof. Doedes en prof. Valeton Jr., te Utrecht, en prof. De Goeje, T.'ele en Oort, te Leiden. Dezen hebben allen de benoeming aangonomen. De heer F. Postma, onderwijzer te Val kenburg, is met ingang van 1 Februari a. s. benoemd tot klerk by de ryks telegraaf, ten kantore Amsterdam. Met betrokking tot den beker van De Ruyter, nagelaten door wyien mevr. Van dor Goltz, verneemt hot „Vad." nog de volgende details. Na den tocht naar Chatham werden er 3 gemaakt en door de Staten aangeboden aan De Rnyter, Tromp en De "Wit. Die van De Wit werd indertyd (1877) door de familie Hoog, te Leidon, verkocht aan de heeren J. en R. Goldschmidt, te Frankfort a. d. M voor 50 mille. Deze beker werd later Let eigendom van baron B. M. Von Roth schild, *e Frankfort a. d. M. Die van Tromp is vtrmoedelyk versmolten. Die van De Ruyter, waarvan do verkoop waarde door deskundigen op 80,000 wordt gesteld, is b(j testamentaire beschikking van genoemde "dame vermaakt aan het Rijks museum to Amsterdam en zal hy tor bekwamer tyd aangeboden worden. Do bekers zyn van massief goud, geheel met erna;: overdekt; indertyd werd naar wy meenen door den heer dr. A. Bredius de rekening in de archieven teruggevonden. Tot technoloog by de drinkwaterleiding te Rotterdam is benoemd dr. H. J. Van 't Hoff, en voorloopig voor den tijd van een jaar tot luofd-eonfcrolour de heer D. Van Mil. Naar vernomen wordt, is te 's-Hage be richt ontvangeD, dat eene der spoorwegbruggen in den Sumatra spoorweg naar de Ombiliön- velden door eene overstrooming is weggeslagen en is dientengevolge spoedige uitzending van eene nieuwo brug vorzocht. Dat aan eene calamiteit zou moeten worden gedacht^ bleek uit het telegraphisch bericht net. Bij do verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Woerden waren 284 stemmen uitgebracht; nl. 98 op den heer F. Van der Wind, 95 op den heer F. Vermeulen en 78 cp den heer L. Van Blankenstein, zoodat tusscben de eerstgenoemden herstemming moet plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam bracht de heer Treub do wandelingen en vergaderingen der werkloozen ter sprake. Ofschoon ook van meening, dat het gemeentebestuur aan de werkeloosheid geen einde kan maken en hun voor het oogenblik alleen de hulp van het armbestuur overbleef, wilde de heer Treub, dat B. en Ws. een onderzoek zouden instel len naar den omvang der werkeloosheid en wol door middel van het stelsel, door doctor Brown in het „Central Politisch Sozial Blatt" aangegeven. Daarby zouden do afdeelingen Amsterdam van het Nederlandsck Werklieden verbond en van Patrimonium, van don Roomsch- Katholieken Volksbond en van den Sociaal- democratlschen Bond met goed succes ge raadpleegd kunnen worden. Voorts wenschte h(J, dat het Dagelyksch Bestuur bij het uitbesteden van Gemeentewerken normali- seerend te werk zou gaan en de uitvoering der werken voor den winter zou bewaren, op hot voetspoor van do steden Bochum, Maagdenburg, Mannheim, enz. De heer Nolting wilde 'Jadelyk hulp ver- leeuen overeenkomstig de middelen, in 1885 genomen. De heer Ankersmit deelde mode dat veel werkon voor gemeenten buiten Am sterdam, namelyk te Osch, Zaandam en Helder, werden gemaakt. Hy wilde evenwel met de Amsterdarasche werklieden rekoning houden bij uitbestedingen. De heer Jlt'ta Jr. zeide dat tegeu natuur verschijnselen als vorst het gemeentebestuur niets kon doen. -De burgemeester toonde met-een voorbeeld aan, dat ook in deze zaken dikwyls veel wordt overdreven en hij waarschuwde, dat door eene offieiöolo verzameling van statis tische opgaven de hoop kan ontstaan, dat ook hulp van do gemeente mag worden ver wacht. De gemeente toch kan voorshands niets doen en do eenige weg voor do werk loozen was de Armenzorg. Het denkbeeld om het werk voor den winter to bo waren, kon worden ovorwogen. Het voorstel-Treub, betrekkelijk het verza melen van eene statistiek der werkeloosheid, werd in handen gesteld van Bjren Ws. om praeadvies. Een miskend soldaat. De fuselier van het O. I. leger J. Oo6ten, by reëngagement dezer dagen weer dorwaarts vertrokken, was naar het vaderland gekomen, ten einde mon deling zyne bolangen den minister van koloniën voor te dragen, met hot oog op eene door hem verrichte daad, waarvoor aan een ander dan aan hem, die ze volvoerde, do hoogste militaire onderscheiding is toegekend. Te middon eener hoftigo worsteling tus scben oen troep Atjehers cn eone afdeoling der Indische infanterie werd Oosten op het vechtterrein geroepen. Aankomende, zag hij, dat een Aijohor aan een sergeant onzer troepen het geweer ontrukt had, waarmedo by zich wogspoedde. Oosten valt den Atjehor aan, weet dsn hem toogedachten klewangslag af te weren, vuurt op den hem bedreigenacn Atjeher, dien hy afmaakt, en keert mot het heroverde geweer bij zyn nog steeds in 't ge vecht zich bevindende makkors terug. Den sergeant hergeeft hy zyn vuurwapen, opdat deze er tot eigen en gemeenschappelijke ver dediging gebruik van kunne maken. Zyn wy wël ingelicht, dan is de bedoelde sergeant, ten gevolge dezer gebeurtenis, be noemd tot ridder 4de kl. van do Militaire Willemsorde, eene onderscheiding, welke echter uitsluitend aan Oosten voor zyne kloekmoedige daad toekwam. (Vad) Na een langdurig ïyden is overleden mr. E. De Man Esburgemeester van Breda sedert 1870. Hy werd 75 jaron oud en was de eoRig ovcrgoblevono der 15 Raadsleden, die in 1851 by de afkondiging van do nieuwe Gemeentewet werden gekozen. Breda heeft veel aan hem te danken; aan de uitbreiding der gemeente, haren bloei en haren welvaart besteedde do heer De Man een groot deel zyns levens. Morgen, Vrijdag, geeft de Koningin- Regentes een diner aan do Hoofden dor bui- tenlandsche missiën mot hunne dames. De Koningin zal aan dit diner deelnemen. De muziek der Kouinklyke Kapel zal zich ge durende den maaltyd doon hooren. De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren besloten de faecalièn bolastiQg in te trekken. De minister van binn. zaken brengt tor konnis van belanghebbenden, dat de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwys in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes zullen aanvangen op 15 Febr. a. s. Zy, die zich aan bet examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderworpen, ge lieven zich vóór 3 Fobr. a. s. aan te melden by den voorzitter dier commissie of de voor zitters dor commissiën, voor welke zy wen schen to verschynon, zynde voor nuttige: te Breda jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen; 's-Gravenhage J. C. Fabius; Utrecht A. J. Nyland; Zwolle mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuls; fraaie: Breda H. Th. Yan der Grinten; 's-Gravenhage mr. J. Gerdenier; Zwolle mr. Th. Ruys J.Pzn. De min. van w., h. en n. maakt bekend dat ée directie van het post en telegraafkan toor te Franeker vacant is, waaraan tot 1 April e. k. eene jaarwedde van ƒ2000 en te rekenen van dien datum, van ƒ2100 ver bonden is, beneverïsiiet'gonotvau vryo woning. Aanmelding uiterlyk 1 Febr. a. s. Blykens b(j het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. „Johan Willem Friso," onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, den 17den dezer van Funchal (Madera) ver trokken ter voortzetting van den oefenings- tocht. Hot stoomschip „Drente"', van Rotter dam naar Batavia, is 18 Jan. te Suez aan gekomen de „Gedeh" vertrok 18 Jan. van Batavia naar Rotterdam; de „Gelderland" arriveerde 18 Jan. van Rotterdam te Batavia; de „Merapi", van Batavia r.«ar Rotterdam, vertrok 18 Jan: van Marseille; de „Prins Alexander", van Batavia naar Arasterdam, passeerde 18 Jan. te Ouessant; de „Patroclus", van Amstordam en Liverpool naar Java, vertrok 13 Jan. van Algiers; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Jan. Ouessantde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Jan. van Suez; de „Werkendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 19 Jan. Wight; do „Zulu" airivoerdo 17 Jan. van Amsterdam via Londen to Kaapstad. By koninklijk besluit zijn benoemd tot ontvanger van het recht van successie No. 31 te Amsterdam B. C. J. Yan dor Meer, thans ontvanger der rogistratie voor de burgerlyko akten No. 31 te Amsterdam: tot ontvanger van het recht van successie No. 21 en van do domeinen te 's Gravenhage J. Do Graag, thans inspecteur der registratie en domeinen van de 1ste klasse bij het depart, van finan ciën tot ontvanger van het recht van successie No. 2 to Rottordam D. F. J. Van Walsem, thans ontvanger der rogistratie voor de burgorl. akten on der successierechten te Leeuwarden tot ontvanger der rogistr. voor de gerechte lijke en administratieve akten en der domeinen te Arnhem S. W. Middelkoop, thans ontvanger der registratie en dom. te Gorkumtot ontv. der registratie voor de gerechtelyke en ad ministratieve akten en der domeinen te 's Hertogenbosch J. Hoeflake, thans ontvanger der registratie en domeinen te Dirksland. Benoemd tot ontvanger dor registratie voor do gerechtelyke en administratieve akten en der domeinen to Rotterdam J. Z. v. d. Mark. thans ontvanger der registratie en domeinen te Zwolle. De majoor jhr. A. W. Van der Wyck,van het 3de reg. huzaren, op zyne aanvrage op non-activiteit gesteld. Do lsto luit. G. H. Van Wir.sen, van het algemeen depot van discipline, op zyne aan vrage op non-activiteit gesteld voor den tyd van óén jaar. lp. de kapt. C. E. Van Stryen, van het 2d» reg. vold-artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1500 'sjaars; 2o. dien kapitein, te rekonen van den dag, waarop zyn pensioen ingaat, de rang verleend van majoor. Benoemd tot commiezen der posteryen v» de 4do kl. C. Vis6er, L. De Boer van der Ley en H. Eletema, thans surnumerairs der posteryen; en zyn voorts bevorderd tot com miezen der posteryen van de 2de de kl. E. Th. J. Ph. Neomagus, J. G Van Nauta Lemke, R. G. Graadt van Roggen en D. Snyder, thans comm. der posterijen van de 3de kl. en tot coram, der posteryen -van de 3de kl. J. Van Wierlnglien Borski, B. J. Bouricius, A. W. Van Oordt, P. N. L. Feltzer en P. M. A. Van Wyk, thans commies der po6teryen van de 4de kl. Gemengd Ntenwe. Er wordt hier ter stede eene niet onaardige geschiedenis verteld. Twee jongelieden hadden voor de thans trek kende Staatsloterij een „twintigje" gekocht. Toon de drie eerste klassen hadden getrok ken, kwamen zy op zekeren dag in eene tappery, waar zy den kastelein verzochten een daalder te willen voorschieten. Hiertoe was hy niet genegen, waarop een der kcapen hem voorstelde dan het loterybriefjo tot de volgende week in bewaring to nemen, als wanneer het geld teruggegeven zoude worden Dit geschiedde echter niet, doch ook niet do volgende week, toen een hunner den kaste lein zeide het dan maar te moeten houden. Op een anderen zekeren dag word de tap pery ook bezocht door een buitenman en ai pratende kwam het gesprek toen eveneens op de Staatslotery. Do buitenman zou er ook nog wol oen briefje in willen hebben, maai er was zoo moeiiyk of liever in het geheel geen aankomen meer aan, nu er al drie klassen hadden getrokken. De kastelein herinnert zich dat hy nog een briefje in zyne la heeft liggen en doet dit voor den gewonen prys van de hand. De waard scheen echter buiten zyne vroe gere gasten gerekend te hebben. Op een ver- deron dag meldden dezen zich by hem aan om het briefje weder in ontvangst te nemen. Dit is er evenwel niet meer en den buiten man, in wiens bezit hot briefje was overge gaan, kent de kastelein ook niet. De jongens blyven hunne terugvordering handhaven, te meerdaar op het briefje in do 4de klasse de prys van ƒ5000 is ge vallen. De geschiedenis, welke voor den kastelein zeiven niet zoo heel aardig is, kan dus nog wel eens een belangwekkend staartje hebben. "Wy hoorden natuuriyk ook namen noemen, maar die doen voor onze lezers weinig tor zake. Beide partyen kyken elkaar, zooals men begrijpen kan, niet erg vriendelyk aan. Mis schien eindigt de goschiedenis nog wel met een proces in optima forma. Zooals blykt uit eene in dit blad voorkomende advertentie zal, do voorgenomen hardrydery op de Haagsche Trekvaart, by Leiden, morgen, Vrydag, plaats hebben. Het O. M. by de Haagsche recht- bank vorderde in de heden gehouden straf zitting voor J. v. R te Leiden een oud bekende der justitie wegens diefstal van een eind touw van eene schuit, liggende in den Ouden Ryn alhier, 9 maanden gevange nisstraf; voor A. L., te Leiden, wegens dief stal van een koperen vyzel met stamper uit den winkel van v. G., alhier, 3 maanden voor J. d. G., te Leiden, die te Zoetorwoude eene schuur openbrak en daaruit een werk buis, een koperen aker met deksel, eene schui- teniyn, een handboor, nyptang en een els

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1