17VoeüiïsicJiïir 3.® A°. 1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. N<\ 10095 PBJJ8 DEZ-ER COURANT: Voor Leidon p«r 9 mxijidonf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijk» Nommers0.05. PRIJS DER ABXTEBTENTrÊN Tan 1f rofala f 1.01. Iedere regel meer ƒ0.17) Grootere letten naar plaatsruimte. Yoor het ineaaeeeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit iioimsiur nest::;:!, uit TWEii Bladen. Eerste Blad. Olilclëole» Kennlsffevlnffen. De I'.urgeineoHter van Leiden herinnert bij dez«n den ge t e 1 y k o n en Studenten in de God geleerdheid, die reed» bij de nationale nnlme zijn iuj;*. W',fd, oUniede hun, dio «iaartoo kannen worden opgcro^i'. u. dat zij tot het bekomen der ontheffing ran dei. werkelijkon dionot, bedoeld Lij do 1ste zin snede ac urt. 127 der wet van den l yden Auguatne 1861 (Staatsblad No. 72), gewijzigd bij do wot van don 4d' ij April 1892 (Staatsblad No. 66), verplicht zijn toe.-., hen den 2its«en Januari en den leten Februari dezes jsKra, hunne aanvrageD, met hot daarbij behoo- rend b» wijsstuk, bij hem, Borgemceater, in to dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Januari 1893. DE KANTER. Leiden, 17 Januari. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Congo (Banana), door middel van het stoomschip „Afrikaan", van ".Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag morgen om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zijn. Do wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld to worden. Do gemeente Waddingsveen leod een ■groot verlies door het overlijden van den heer Po, Vorbruggen, iemand van grooto be kwaamheid in hot bouwkundig vak. Zijn naam is op dat gebied in ons land met eore bekend en menig grootsch werk logt getuige af van zijn grondig inzicht, van zijne onmiskenbare talenten en van zijne onverpoosde werkzaam heid. Vooral voor zijne werklieden, voor wie hy een voorbeeldig patroon was, is zijn dood -een gevoelige slag. Bijna in alle corporaties in do genoomde gemeente telde men den iieor Verbruggen en stelde men zijne adviezen op hoogen prijs. Hij bereikte den leeftijd van 08 jaar. De mutatie bij het personeel van officieren van administratio bij de zeemacht wordt voor bereid om in te gaan met 1 Mei a. s. De inspecteur van administratie Vogel zou alsdan den zeedienst verlaten. Behalve de reeds vermelde commissie voor de Kieswet, was ook heden in de Tweede Kamer de rapporteurs commissie voor de Bedrijfsbelasting bijeen. Do commissie van voorbereiding voor de Faillissementwet is in do vorige week tot 31 dézer uiteengegaan. In de residentie is aangekomen mr. J. D.' C. baron Van Hoeckeren van Keil, minister- resident van Nederland to Lissabon. MARIE. <5.) Ik zag haar aan; een byna onmerkbaar lachje speelde om hare lippen en nu ver toonde zij zich in al hare schoonheid. Ik voelde mij zóó tot haar aangetrokken, dat ik niet van haar scheiden konof zij het wilde of niet, ik nam haren bundel hout op en droeg dien tot aan haar huis, voorgevende dat ik gaarne een dronk waters zou hebben. Hare moeder opende reeds de deur van do kleine, maar nette woning; zij kon geene woorden genoeg vinden om hare dochter te beknorren dat zij mij, den jonker, het hout liet dragen. Ik deelde der vrouw echter spoedig mee wat ik wist en wat ik wenschto, en onder allerlei uitroepon van schrik en verwondering bracht zo mij een glas water, dat ik gretig opdronk. Weldra beloofde ik weer te komen, om te zien of de wonde genezen wilde. Ik kwam reeds den volgenden dag en daarna geregeld terug, want ik had nergens rust meer dan bij Anna zoo noemde de meeder haar. ik offerde er zelfs de vriend schap vo yn besten Genrge voor op; des In 75 jarigen ouderdom is te 's-Hage overleden de heer J. P. Koelman, een man, die op kunstgebied eene gewichtige plaats heeft ingenomen. Van zijn talent gaf b(J, behalve door menig schilderstuk, o. a. ook biyk door hot fraaie gedenkteeken van Leidens ontzet, dat door hem ontworpen is. De overledene was ridder van do orde van de Eikekroon. H. M. de Koningin-Regentes heeft heden bepaald dat z\j a. s. Vrjjdag-avond do voor stelling in den schouwburg to 's Hagovanöe Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" zal bewonen. Alsdan zal opgevoerd worden het tooneel- spel van Erckmann-Chatrian „Vriend Frits" en „Paternoster" van Coppóe. Zooals wy mededeelden, heeft mr. G. "W. baron Van Dedem aan de leden van den Raad van "Wageningen een pertinent en open- lyk antwoord verzocht op de vragen „lo. Heeft mr. G. W. baron Van Dedem u op eenigerlei wyzo verzocht, aangespoord of overgehaald om zijn zoon tot gemeente ontvanger te benoemen? „2o. Heeft kg zelfs met een onkel woord zijnzoon voor die betrekking bij u aanbe volen? „3o. Heeft hij, bijaldien hij mot u of in uwe tegenwoordigheid dio benoeming mocht hebben besproken, niet reeds voorlang en voor alles uitdrukkelijk verklaard, dat ingeval zyn zoon voor do betrekking in aanmerking zou komen, hij ter openbare Raadsvergadering, voor die benoeming bestemd, niet zou ver schijnen?" Het Raadslid de hoer J. W. Van Rooijen heeft daarop eon antwoord gegeven in twee verklaringen. Iri de eerste wordt gezegd: „Op Doi derdag 29 December jl. heeft hg, J. W. Van Ilooijen, bezoek gehad van het raadslid J. Van Beijnum, om to spreken over do aaustaande benoeming van oen gemeente ontvanger, en hem to bewegen zijne stem als zoodanig uit to brengen op den zoon van baron Van Dedem alhier; Van Roogen heeft hiertegen verschillende bezwaren geopperd, doch heeft op uitnoodiging van genoemden Van Beijnum beloofd, den volgenden dag, s avonds, eene vergadering te komen bijwonen in het Oranjehotel te Wageningen, om onge veer 8 uren, ten einde vorder daaromtrent eene beslissing te nemen. „Op dio vergadering waren tegenwoordig, met J. W. Van Rooijen, de heeren baron Van Dedem. Snackms, Looger, Van Omme en Van nachts droomde ik van haar, des daags werd ik naar haar toegetrokken. Ik beleefde toon bchoone dagen. ik heb lator oorst ondor- vonden, hoe heerlgk ze waren. Eens vond ik Anna alleen thuis ik ben voor haar neergevallen en heb haar gezegd dat ik ze liefhad, veel moor dan ik zeggen kon, on toen ze my wilde opheffen, ben ik om haren hals gevlogon en heb haar don mond gekust, lang zeer lang. Daarna heb ik gevraagd of ze mij ook liefhad, on ze heeft Ja" gezegd. Het is nu reeds lang geleden - tien jaren van droef heid en 6mart - maar ik hoor dat woord nog in mijne ooren klinken. Toen ik thuiskwam, vroeg ik mijne moe der vader wa6 reeds gestorven of ik Anna van den bezembinder tot vrouw mocht nemen. Ik heb or weinig meer van onthou den, wat moeder zeide, daar ik mijn vorstand verloren scheen te hebben, maar dit weetik nog, dat zjj neerviel en uitriep: „Wilt ge mij vermoorden?" Eindelijk kwamen wij beiden tot kalmte en toon heb ik moeder moeten boloven, dat ik Anna van den bezembinder niet trouwen, maar haar vergeten zou, want ik mocht ons geslacht zulk een smaad niet aandoen. Ik had mijno moeder zeer lief en ik heb het Beijnum. Na herinnerd te zijn aan het doel der bijeenkomst, nl. eene boslissing te nemen op wien de stem door do daar tegenwoordige leden zou worden uitgebracht, stelde het raads lid Van Beijnum voor om tusschen 2 personen, nl. de heeren Van Dedera Jr. en Van Heelsuin Jr., te Wageningen, eene keuze te doen. „Na verschillende besprekingen werd aldaar het volgende beslotenbaron Van Dedem Sr. zou gaan naar het op deze vergadering af wezige raadslid T. S. O. J. Roesindien dezo, ovenals de op deze bijeenkomst aanwezige leden, geneigd wae, om zyne stem uit te brengen op den zoon van baron Van Dedem, zou deze, nl. baron Van Dedem, niet ter Raadsvergadering, 31 December, verschijnen; was echter de heor Roes eventueel daartoe niet geneigd, dan zou baron Van Dedem w 1 ter Raadsvergadering verschijnen en dan zouden do hier vergaderde leden hunne stem uitbrongen op don heer Van Heelsum alhier". Do tweede verklaring van den heer Van Rooijon luidt aldus: „De ondergeteekende, Jan Willem Van Rooijen, lid van den gemeenteraad van Wageningen, geeft bij deze de verklaring, dat O. W. baron Van Dedem hem persoonlijk in de vergadering in hot „Oranje Hotel" over de benoeming van zijn zoon A. C. A. baron Van Dedem heeft gesproken en hem, evenals do andere aanwozigon tor vergadering, ver zocht op dezen te stemmen, en zich zoodanig over den heer O. De Haas, burgemeester van Ophomert (No. 1 van de aanbeveling), heeft uitgelaten, aat hij niet van zich kon verkrijgen dezen persoon mede te stemmen en in de gemeente te helpen brengen". De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeeno kennis, dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, in do afgeloopen week als aan Aziatische cholera overleden zijn aangegeven: te Amsterdam 1 en teLin- schoten 1 persoon. Naar het „Vad." verneemt, komt voor dq vacature in den Hoogen Raad zeer in aan- moiking mr. Van Stipriaan Luiscius, dekon der orde van advocaten te 's Gravenhago. H. M. de Koningin-Regentes heeft zoowel uit eigen hoofde als namens koningin Wilhel- mina f 1500 doon toekomen aan de Maat schappij tot bevordering van het natuurkundig onderzoek in de Nederlandsche koloniën, ten behoeve van den voorgenomen onderzoekings tocht in Centraal-Borneo. ITet stoomschip „Burgemeester Den haar beloofd, maar ik heb slechts ten halve mijne belofte gehoudenAnna van den bezembinder heb ik niet getrouwd, maar vergeten kon Ik zo niet. Ik had geene vretigdo meer op ons slot, ik ben naar mijn ouderen broeder gegaan en daar heb ik nu tien jaren geleefd, zonder Anna weertoziep. Men houdt mij voor krankzinnig, maar dat ben ik niet; wel zal Ik niet lang meer leven, ik gevoel dit duidelijk doch bedroeven doet het mij niet, want zulk een lang leven is de grootste straf des levens." Hier hield Marie op, én omdat zij moe van het lezen was geworden én wijl een ander handschrift begon. Lang bleef zij zwijgen, zij verkeerde geheel onder den indruk van het golozene; zij gevoelde thans zoo duidelijk wat het lot van jonker Jan geweest was; zy begreep volkomen, wat hy geleden moest heb'.:en, al had hy het in zulke sobere be woordingen verhaald. „Ziet gij nu, myn kind", verbrak tante het stilzwygen, „ziet ge nu, dat jonker Jan don roem van ons geslacht hoog heeft ge houden, al heeft het hem zyne levensvreugde gekost? Maar waarom liet hij ook z\)n oog op eeno ongeadelde vallengy ziet zelve, dat hf] er zwaar voor geboet heeft, want hy is, zooals uw grootvader het Tex", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 17 Jan. te Suez; de „P. Caland", van Amsterdam naar Baltimore via Nieuw York, is IC Jan. te Nieuw-York aangekomende „Prins Willem I" is 16 Jan. van West-Indië te Nieuw-York aangekomen. Het jLeldsclic Tooneel. Hoe oud ook. hoe dikwyis reed6 hier ten tooneole gevoerd, toch blyft „Mejonkvrouw Do la Seigliöre" steeds eeno magnetische kracht behouden. Geen wonder, het is een der beste stukken van Gallischen bodem, tintelend van fijnen geest, van echten humor, on biitendien mogen wy den talentvollen D. Haspels hierin be wonderen in eene zyner schoonste creaties. Enkele jaren geleden, by de herinnering van don dag, waarop hy vóór 25 jaren het tooneol betrad, hebben wy hom al in deze rol onze oprechte hulde gebracht. Sedert dit oogenblik heeft het Rotterdamsch gezolschap ons nog enkele malen op dit tooneelgewrocht vergast. Er is sinds dien lyd geene verandering ontstaan; do rollen zyn in dezelfde handen gebleven en op dezelfde uitstekende wijze vertolkt. Ik meen derhalve te kunnen volstaan mot don buitengewonon lof, welken ik al enkele malen in dit blad den acteurs en actrices heb toegozwaaid, ook weder ditmaal te hor halen. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. In de keurig met groen on vlag- gentropeeën versierde zaal van den beer Ephraïm, aan de Haarlemmerstraat, waren gisteravond tegen acht uren do leden der schoenmakersvoreeniging „Door vriendschap verbonden" met hunne vrouwen en meisjes byeengekomen om daar het tiendo jaarfeest der Vereeniging te vieren. Do presidont, de heer G. F. Meyer, opende dezen feestavond met een welkomstgroet aan heeren donateurs, genoodigden en aan andere aanwezigeD. Verder bracht hy zyn dank aan de vroegere bestuurderen, die reeds negen jaren de teugels der Vereeniging in handen hadden gehad en onder wier leiding zooveel goeds tot stand is gekomen. Ook gaf hij een kort overzicht betreffende de Vereeniging en vroeg daarna eenige oogenblikken de aandacht, I om don secretaris, den heer D. Smit, in de gelegenheid te stellen oen meer uitgebreid verslag over het tiental vereenigingsjaren uit te brongen. verhaal volgt, weldra gestorven." „Ja, tante", hernam Marie op een toon van ernst en vastberadenheid, „jonker Jan- heeft zwaar geboet, te zwaar zelfs, want ik had in zyne plaats Anna getrouwd." „Myn Hemel, Marie! Wat moetikhooren" riep tante uit, terwyi zy hevig verschrikt opsprong. „Zegt dat de dochter van den baron Van Leeuwenberg? Weg, uit mijne oogen, ik veracht u! Gy zoudt zóó uw adel vertrappen Hebt gy zoo weinig eerbied voor de edele daad van jonker Jan? Weg, uit myne oogen t" „Nu, ik zal gaan", hervatte Marie met eene waardigheid, welke zelfs tante trof, „maar ik herroep myne woorden niet. Jonker Jan han delde edel, dat hy zyne moeder niet wilde grieven, maar als hy Anna zoo beminde, als hy in do familiekroniek schryft, dan had hij haar toch moeten trouwen." Marie stond op, klapte het oude boek dicht en wilde de deur uitgaan naar hare slaapkamer. Judith scheen berouw te gevoelen, toenzy zag dat Marie haar verliet. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1