W. 10093 feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Kikeriki. Feuilleton. MARIE. MÏÏamTaï^T>TnTKuati. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leidaa per t meeadeaf 1.10. franco per post1-40. ▲fsoDderl(jke Nommen0.06. PB UB DER ADVERTRNTIÊN Tu 1—» regel. f 1.05. Ieder» refel HHI f0.17J. Grooure letter* n**r plaeterolnU. Toor h«t faiOAsaeereo buitOD de «tad wordt ƒ0.05 berekend. Aan de AboDné's daarop, wordt by dit nommer Teraonden No. 17 Tan Kikeriki. Leiden, 14 Januari. Aan de universiteit alhier is met goed go- volg afgelegd het doctoraal-examen in de klassieke letteren door den heer W. H. Kramer ■en het theoretisch tandheelkundig examen <ioor mejuffrouw Th. A. J. C. Herckenradt. Tot organist aan de R.-K. kerk te "War mond is benoemd de heer Corn. A. Bonten, .godiplomeerd muziekonderwijzer te Leiden. In de vorgadering der afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde was aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuurslid, in plaats van den heer G. F. Hemerik, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was. Deze \erkiezing was spoedig afgeloopen, daar reeds by eerste stemming de heer J. G. Ballego werd gekozen. Onder luid applaus verklaarde deze zich bereid dit mandaat aan te nemen. By het opgeven van punten voor de winter- bijeenkomst verklaarde direct een der leden, dat er wel onderwerpen zouden zyn, maar dat het wel wat veel gevergd is de inleiders van dergelijke onderwerpen uit te noodigen midden in den winter naar Groningen te reizen. Hij noemdo het besluit der Algemeene Vergadering om deze bijeenkomst in Groningen te houden ondoordacht en stelde voor, bijwijze van protest, geene onderwerpen op te geven. Dit voorstel vond instemming. Gedurende de pauze lagen de teekeningen van cenige leerlingen, die deelnamen aan den nu opgeheven teekencursus, voor de leden ter inzage. De diploma's der in den zomer gehouden rozententoonstelling zouden nu worden uit gereikt, doch geen der bekroonden (meest Boskoopsche leden) was aanwezig, zoodat ze den eigenaars zullen worden toegezonden. Tot gemeente-ontvanger van Woubrugge is benoemd de heer C. Kammeraat, secretaris dier gemeente, ter voorziening in de bestaande vacature door het overlijden van den heer ■G. Rodenberg. Tot wethouder aldaar, ter vervanging van wijlen den heer W. Van Egmond, is benoemd de heer L. J. Zwetsloot. Ds. D. Bax, te Haarlemmermeer, is be roepen tot predikant by de Herv. gemeente te Sprang. Ook de groothertogin van Saksen, geb. prinses Sophie der Nederlanden, heeft ten behoeve van de stichting van een gebouw voor de Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk oone bijdrage van 300 geschonken. De officier van gez. 2de kl. bij de zee macht W. A. Stark wordt met 21 dezer ge plaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 17 Jan. a. s. niet plaats hebben. Woensdag had te Cannes de begrafenis plaats van mevrouw Van Loon-Borski, te Am sterdam, die op zoo noodlottige wijze om het leven kwam. De deelneming was algemeen en byna allo vreemdelingen waren van de plechtigheid getuigen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt grootvorst en grootvorstin Michael van Rusland, graaf Schwerin, als ver tegenwoordiger van den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg-Schwerin, e. a. De stoet werd geopend door een rouwwagen, bedekt met de uitgezochtste bloemen. Daarop volgde de door vier paarden getrokken lijk wagen en vervolgens meer dan zestig rijtuigen- De stoet trok te elf uren van de door de familie Van Loon bewoonde villa „Reaulieu" naar de Duitsche kerk, waar eon plechtige dienst werd gehouden. By koninklijk besluit zyn de off. van gez. 2de kl. by de zeem. dr. Th. Koppeschaar, D. P. v. Nouhuys en H. J. Groot, mot 16 Jan. a. s., bevorderd tot off. van gez. lste kl. Benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, W. Voormolen, gep. luit. ter zee, thans burgemeester van Doesburgh. Benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Adel jhr. M. P. Smissaert, te 's-Gravenhage. Benoemd tot kantonr.-plaatsv. in het kanton Hilversum, jhr. mr. H. B. Smissaert, wonende te Hilversum. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zalt-Bommel, G. G. Govers, thans in gelijke betrekking te Franeker. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Beverwijk, A. Stumphius, thans directeur van het postkantoor aldaar. Benoemdby het wapen der inf., by het lste reg., tot luit.-kol., de maj. L. J. Krugers, van het corps; by het 2de reg., tot kolonel, comm. van het corps, de luitenant-kolonel W. G. Van der Noordaa, van het 7de regiment, tot luit.-kolonel, de majoor M. G. W. A. Schumann, van het corps; b(1 het 8ste ree. tot comm. van het corps, de kol. C. F. Van Pommeren, thans comm. van het 2de reg., en is de kol. F. A. V. W. H. Van Tuerenhout, comm. van hot 8ste reg. inf., op non-act. gesteld. De lsto luit. W. G. L. v. Tengnagell de Raad, van het 7de reg. inf., op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1080 'sjaars. De luit.-kol. L. Scheltus van IJsseldyk, van het reg. gren. en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1790 'sjaars. By het leger in Ned-Indiö benoemd tot gen.-majoor der inf., de kolonels C. Deykerhoff, civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, en P. P. H. Van Ham. Gemengd Nïeuavs Uit Voorschoten wordt ons ge meld dat in het vorig jaar van het terrein en uit de werkplaats van de Maatschappij tot exploi tatie van tramwegen verschillende koperen voorwerpen vermist werden. Menigmaal werd door den chef-machinist Renos een wakend oog gehouden, doch altyd zonder eenig resultaat. Nu is het eindelijk den gemeente-veld wachter Van Meurs en den agent van politie Grijjze, uit Leiden, gelukt eene hoeveelheid koperen voorwerpen, toebehoorende aan ge noemde Maatschappij, zwaarte van 21 kilo, te Leiden in beslag te nemen. De dader, zekere F. v. d. K., in dienst der Maatschappy', heeft inmiddels bekend en is dan ook reeds ontslagen uit zijne betrekking. In verband met de tijdsom standigheden heeft do commissie voor werk verschaffing te Valkenburg besloten weer handelend op te treden. Dezer dagen zal ze eene collecte houden langs de huizen der ingezetenen, om daarna te bepalen hoe die gelden wel het nuttigst kunnen worden besteed. Aangaande de arme vrouw in de Boerensteeg, te Amsterdam, (zie gemengd nieuws 3de blad) is thans gebleken, dat zy, waarschijnlijk ten gevolge van de doorgestane ellende, krankzinnig is geworden. Gisteren deed zy zóó vreemd, dat het noodig werd geoordeeld een onderzoek naar hare geestvermogens in te stellen. De dokter, die op verzoek van den commissaris van de eerste sectie haar onderzocht, constateerde de ver standsverbijstering en ried onmiddellijke over brenging naar het Buitengasthuis aan. Gister middag is de ongelukkige derwaarts gebracht. Voorloopig zorgen de buren voor de kinderen. Woensdag-nacht ongeveer twee uren is in de Noorder-Legmeer de boerderij, bewoond door L. Van Leeuwen, eene prooi der vlammen geworden. De brand nam in korten tijd zóó hevig toe, dat het niet mogeiyk was de beesten te redden 5 7 paarden en 11 koeien zyn in de vlammen omgekomen. De oorzaak is alsnog onbekend; niets was verzekerd. Een geneesheer vraagt in de „Standard" waarom niet eene belasting wordt geheven van wielrijders. H(j moet belasting betalen voor zyn rijtuig, zyn koetsier en zyn paard, welke hy voor zyn beroep noodig heefthy moet betalen voor het bootje, dat h(j op do Theems bezit. Waarom zyn de wielryders dan vry vraagt hy ofschoon zy de wegen eveneens gebruiken, ja, vaak misbruiken en gewoonlyk enkel voor hun genoegen ryden? Volgens opgave van „Bureau Veritas" zyn in de maand November veron gelukt 56 zeilschepen (waaronder 6 als ver mist), als: 3 Duitsche, 10 Araerik., 18 Eng., 1 Oostenr., 2 Deensche, 1 Fransch, 1 Grieksch, 1 Ital., 13 Noorsche, 4 Russ. en 1 Zweedsch. In dezelfde maand vergingen 17 stoomschepen, als: 1 Duitsch, 13 Eng., 1 Oostenr., 1 Noorsch en 1 Zweedsch. Er zal weer een afstandsrit ge houden worden van Berlyn naar Weenen, ditmaal echter met rytuigen. Twee van de grootste harddraverij-vereenigingen zullen een onderlingen wedstryd houden, waarby o. a. de bepaling zal gelden, dat de paarden van elke 24 uren minstens 10 uren moeten rusten. Men zal op 't eind van April vertrekken, of by slecht weer op 't eind van Mei. Te Arad heeft zich een 20-jarig meisje, de beeldschoone Antonie Hoenisch, een uur vóór hare huwelyksvoltrekking, met een mirtekrans op het hoofd, vergiftigd, omdat zy smooriyk verliefd was op een anderen man dan haar bruidegom, op een acteur. Een nader onderzoek van het lyk van De Reinach, eene soort tegenproef, heeft evenmin als het eerste onderzoek de aan wezigheid van vergif aangetoond. Weer een slachtoffer van de speelbank! Zekere graaf Platter, van Ber lyn, heeft zich te Monte-Carlo, na een ver lies van 300,000 mark, in de Casino zaal door strychnine vergiftigd. Een ander edelman, Kiaski genaamd, die zich ook geruïneerd had, wilde zich verdrinken, maar werd bytijds gered. 2.) Toen had de levenslustige Marie haar blond kopje in de blanke hand gelegd en lang had zy door het open venster naar den dorps- toren gestaard, wiens haantje nog lang in het goud der avondzon had geblonken. Door haar hart was een vreemd gevoel getrokken zy' had zelve niet geweten, of zy het als een nachtegaal in sentimenteele tonen had moeten lucht geven, het vroolyk juichend als een leeuwerik in het hooge blauw had mogen uitjubelen. Zoo was hare stemming gebleven tot straks na den etentoen was zy ineens vroolyk geworden, alsof zij plotseling eene ingeving gekregen had. Wel had zy eenige oogenblikken geweifeld, zooals wy zagen, maar slechts kort bad do tweestryd geduurd, vlug was zy den weg naar „Eikenhoeve" opgeloopcn. Marie, die anders hier en daar stilhield om eene koe, die met den kop over het hek hing, als eene oude bekende te groeten, Mario liep thans de dieren onopgemerkt voorbijhare oogon hield zij steeds in dezelfde richting naar „Eikenhoeve" gevestigd, zóó zelfs, dat zy die vaak eene wyle moest sluiten, daar het heldere licht van de zon vóór haar een oogenblik haar verblindde. Eindeiyk was zy om den laatston draai gekomen, en, waarlykDaar zat de schilder weer gelyk den vorigen avond. Dezelfdo blos van straks vloog Marie over de wangen, eene seconde bleef zy staan, dan echter schreed zy weer even vlug en licht langs den weg voort. De hond van „Eikenhoeve" sloeg aan; de schilder wendde den blik om, en zie! weer denzelfden groet als gisteren, weer dezelfde beweging. Marie was verrukt. Vastberaden en onbeschroomd, als een echt kind der natuur, liep de achttienjarige stoutweg achter de hoeve heen, waar de schilder gezeten was; zy zou aan haar plan, haro ingeving gevolg geven. „Goeden dag, mynheer!" zeide Malie, toen zy bij den schilder aankwam, die een oogen- blik zyno tegenwoordigheid van geest door de nadering van zulk eene lieve gestalte I scheen te vc-rliezen. „Goeden dag, mynheer!" zeide Marie half lachend, half ernstig, „neem moniet 1 kvraiyk d.:t ik u kom storen, maar ik zou graag hebben dat u rnyn portret schilderde." De schilder wist niet wat te doen; dit bekooriyk gelaat on daarby deze onverbas terde natuurlykheid zyn kunstenaarshart gloeide. Bedroog hy zich ook. was het slechts een droom, of verstond hy haar niet? Daarom vroeg hy in zyne eerste verwondering: „Uw portret, dame?" „Ja, mynheer", zeide zy, terwyi zy hem blozend aanzag, „ziet u, niet voor my, maar voor tante; die heeft mij allang willen hebben by de familieportretten, maar ik heb dat nooit kunnen goedvinden. Nu echter ben ik tot andere gedachten gekomen en ik zou gaarne zien dat u rnyn portret schilderde." Daarby keek zy den schilder vragend aan, terwyi onwillokeurig hare blikken op don zwarten knevel van den jongen kunstenaar bloven rusten. „Zeer gaarne wil ik mijne krachten bo proeven, maar ik vrees dat ik te kort zal schieten, want zulk een lief gezicht als het uwe. Hier bleef de schilder steken, hy zag den blos op Marie's gezicht en meende dus te ver gegaan Ie zyn. Marie wierp den blik, toen zy hare oogen I neersloeg, op het paneel, dat de schilder onder 1 handen had. „Myn Hemel!" riep zy uit, „u zegt dat u het niet zou kunnenzio eens, hoe juist heeft u het gezicht op Rijnwolde weergege ven; het is om te stolen." De kunstenaar gevoelde zich gevleid door den lof, welke zoo ongezocht den mond der schoone ontsnapte; en daar hy gaarne nader met haar kennis wilde maken, zeide h(j, zin spelend op bare laatste woorden: „Stelen? Neen, freule, dat behoeft u niet te doen; als ik u er mee dienen kan, zeer gaarne wil ik het u geven." „Ja?" zeide zij vragend„nu, dan zou ik u niet genoeg kunnen danken, maar ik zou er gaarne ééne voorwaarde aan verbinden." „En die is?" „Dat u myn portret ook schildert. Tante is wel niet zoo ryk meer als vroo£er, maar toch kan zy u nog naar verdienste beloonen. Belooft u het dan?" „Ja", zeide de schilder, wien eene weige ring onmogslyk was; „ik wil het volgaarne beproeven. Mag ik weten, waar u woont en wanneer u my verwachten kan om te poseerc.ji? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5