N°. 10093 Maandag; 16 Januari. A0.1893. Dit notnmer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MARIE. LEIDSCE DAGBLAD. p£U8 DEZER COURANT: Voor Leiden per t m&andeaf 1.10. ïr»noo per poetB 1.40. AtsoDderiOXe Nommere0.05. Gemengd NlenirA Te Oegstgeest had gisteren op liet Katwijksche kanaal de aangekondigde hardrhdory op schaatsen plaats van manne lijke ingezetenen boven de 12 jaren. Des morgens hadden zich velen by do commissie aangemeld om aan die hardrijderij te mogen doelnemen. Het weder liet zich eerst niet bijzonder gunstig aanzien, maar klaarde ge lukkig later wat op, zoodat dit geen bezwaar opleverde. De ruim 150 meter lange baan, ▼orsierd met vlaggen, zag er niet onaardig uitr ■terwijl de hardrijderij werd opgeluisterd door de vroolijke tonen van een orgel. Eerst had de hardrijderij plaats van jon gens (ingezetenen) van 12—16 jaren. De eerste prijs, een horloge, werd behaald door 2sT. Rietmeyer; de eerste premie, eene porte- Monnaie, door P. P. Yreeken; de tweede premie, een sigarenkoker, door J. Van dor Zwart, en de derde premie, eene porteraonnaie, door P. Lagas. Daarna had de hardrijderij plaats van man nelijke ingezetenen boren de zestien jaar. De eerste prijs, eene pendule, werd behaald door H. Schröderde eerste premie, een horloge, door S. Rietmeyer; de tweede premie, e<n rookstel, door D. Den Hollander. Door den invallenden dooi stond eF later in don middag, vooral op dat gedeelte van de baan, waar de eindpaal was, reel water, zoodat de aankomenden, die vielen, daar niet byzonder droog van te voorschijn kwamen. De prijzen worden na afloop van den wed strijd met een toepasselijk woord aan de winners uitgereikt. Er zullen te Oegstgeest pogingen worden aangewend om aldaar eene ysclub op te richten. Men schrijft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 13 Jan. Heden was het Brasemermeer weder het tooneel van leven en vroolijkheid. Thans had de aangekondigde hardrijderij op schaatsen plaats ten voordeele der armen dezer buurt. De banen waren door de commissie, die zich belangloos voor dit weldadig doel had ge- -constitueerd, in de beste orde gebracht en door tal van vlaggen keurig opgesmukt. Er waren ruim 120 gegadigden, die meedongen tiaar een stuk van een vet varken van ruim -400 halve kilo's. Bovendien zal bij de uit- deeling der pryzen aan elk der deelnemers eene evenredige portie rijst en brood worden uitgereikt, zoodat de slechtste rijder nog een gezond Zondagsmaal zal ontvangen. Buiten de collecte van f 92.00'/a is er nog een aar dig sommetje ingekomen, zóó, dat er voor eene waarde van ongeveer f 150 kan worden uitgedeeld. Yele armen, die zeiven niet konden ryden, werden vervangen door liefhebbers, onder wie dan ook de vinnigste ritten werden gedaan. Ten laatste werd de pry's behaald door P. v. Diemon en de premie door H. Klein Jz., beiden onder Woubrugge. In den beginne was het weder allerongun stigst, zoodat gevreesd werd, dat het feest niet zou kunnen doorgaan. Later werd dat beter, doch het lachende winterzonnetje van gisteren liet zich wachten. Dit zal wel de oorzaak zyn, dat er zich zoo weinig vreemde lingen op de ijsvlakte bevonden, hoewel overi gens het Brasemermeer wel eene der gunstig ste gelegenheden van Zuid-Holland aanbiedt voor de liefhebbers van ijssport. De „Harmo nie", van Roelof-Arendsveen, wist ook nu door hare fraaie en opgewekte stukken het onprettige van een nevelachtigen hemel te doen vergeten. Geen enkel ongeluk heeft in het feest een wanklank gebracht. Alles liep in de beste orde af. De leden der commissie bleken volkomen voor hunne moeilijke taak berekend te z(jn. Te Katwyk aan den Rijnishet mond- en klauwzeer ook uitgebroken bij de beesten van den landbouwer L. Van der Valk. De Koningin reod gistermiddag nog schaatsen op de vaart achter het Huis ten Bosch. Te Rotterdam is in de Rosestraat (Feyenoord) een vermoedelijk geval van cholera by een weikman, die werkzaam geweest is aan de Amerikaansche boot, voorgekomen. Het Panama-proces. Het hof heeft besloten nog eenige extra-zittingen te houden om de laatste getuigen te hooren. Gisteren werden de verhooren voortgezet. Troyssex, oud-marine-officier ®n vroeger generaal-agent van de Maatschappij te Panama, verklaarde zelf aandeelhouder in de zaak te zijn. By zyn terugkeer uit Panama heeft h(j, maar zonder vrucht, De Losseps gewezen op de bezwaren, met welke de onderneming had te kampen. Retault, gepensionneerd militair-intendant, vertegenwoordiger van de ongelukkige inschrij vers, zegt dat de Maatschappij, vóór de eerste spade in den grond werd gestoken, reeds 65 fr. per aandeel had uitgegeven. Op eene lezing in de provincie verklaarde, ook volgens dezen getuige, De Lesseps, ten einde het publiek aan te moedigen, dat er slechts nog 200,000 obli gation te plaatsen waren. Hieronymus, het hoofd van de rekenplich- tige afdeeling der Maatschappij, wordt onder vraagd over de naamlooze bons. De voorzitter merkt op dat als men eer lijke zaken voor heeft, men zich niet met zooveel geheimzinnigheid omringt. Getuige schijnt echter besloten niets ten nadeele van de Maatschappij mede te deelen. Aan Reynier, den kassier der Maatschappij, die daarna als getuige wordt gehoord, verwijt de voorzitter, dat hij zegt niet te weten aan wie de bon van 500,000 iranken was uitbetaald. Bondait, chef de bureau, weet zich evenmin de namen der bevoordeelden te herinneren. De voorzitter vindt dit al zeer vreemd (langdurig geruisch). De Lesseps geeft inlichtingen over de 1,424,000 fr. bons aan toonder. Er was 375,000 fr. voor Baïbaut en 600,000 voor Herz afgegaan. Het overige diende voor ver schillende andere personen. Vervolgens wordt de bankier Hugo Obem- döiffer gehoord. Deze verklaart deel te hebben uitgemaakt van het waarborg-syndicaat. Hij ontving omstreeks 1,620 000 fr. Op eene nadere vraag van den voorzitter verklaart hy nog 2,049,000 fr. commissie te hebben genoten van de combinatie voor de premie- leening. Volgens hem deed de Maatschappij eene prachtige operatie, en de bewezen diensten zijn niet te duur betaald. Over deze zaak is geene briefwisseling gevoerd. Voorzitter: Hebt gij niets ontvangen om op do beurs invloed te oefenen? Oberndörffer: Volstrekt niets. Flory, de expert, verklaart dat de com binatie Oberndörffer volstrekt niet nieuw was. De Lesseps: Ik heb den getuige de be doelde bedragen gegeven, zoowel voor zyne plannen, als om te beletten dat hij op de beurs tegen ons speculeerde. Noaillac, ingenieur bij de ijzergieterijen te Cbatillon en Commentry, verklaart steeds te hebben moeten strijden tegen de eischen der aannemers. Ondanks zyn advies gaven de ingenieurs der Maatschappij den aannemers steeds gelijk. Martin Etienne verklaart zijn ontslag als algemeen secretaris der Maatschappij te hebben genomen, omdat hij zijne goedkeuring niet wilde schenken aan het over 20 millioen loopende contract Bireau-Varilla, dat in de plaats kwam van de overeenkomst met de PRIJS DER ADYERTENTIÊN: Tin 1—6 regels f 106. Iedere regel meer f 0.17f Qrootere lettere neer pliiterohnte. Voor bet iocaseeeren bulten 4e etad wordt ƒ0.06 berekend. Nederlandsch-Engel6che maatschappij. Joly, getuige a décharge, verklaart dat Ferdinand De Lesseps hem mededeelde, dat elke meter uitgegraven grond op 20 franken kwam. De voorzitter kwam daarna terug op de zaak der bons aan toonder en verzocht den expert Flory inlichtingen te geven over den aard dezer bons. Flory: Slechts een klein gedeelte van de bons was door de begunstigden geteekend. De Lesseps: Twee bons waren geteekend door Arthur Mayer, den directeur van de „Gaulois." Voorzitter: Van de 1,424,000 fr. is dus betaald 375,000 aan Balhaut, 600,000 aan Herz, 100,000 aan Mayer, 30,000 aan Oberndörffer. Door de enquête commissie is, wegens ont dekte onbescheidenheden, besloten, dat be slissingen, betreffende het hooren van getuigen, voortaan niet door do commissie, maar door het bureau zullen worden genomen. In de vergadering van gisteren heeft het lid Neujean voorgesteld de verklaringen, door De Lesseps voor het hof afgelegd omtrent de uitdeeling van fr. 1,424,000 naamlooze bons, nader te doen onderzoeken. Hjj stelt voor eene sub commissie te benoemen, tot onderzoek van de data der aan Cornelius Herz toegeschreven bons. Humbert, de gerechtelijke liquidateur van de nalatenschap van De Reinach, heeft aan de commissie medegedeeld, dat hfj een zeker aantal stukken heeft ontdekt, welke der com missie wellicht belang kunnen inboezemen. Daartoe behooren vooral 3 talons en tallooze aanteekeningen van namen en cijfers. Verder deelde hy mede dat het dossier- Herz betreffende de telephoonzaak is terug gevonden. Twee leden der commissie zyn tot onderzoek dozer stukken afgevaardigd. Men zal aan de justitie vragen deze stukken in beslag te doen nemen. Volgens de „Temps" heeft de rechter van instructie, Franqueville, Cornelius Herz gedag vaard om voor hem te verschynen. De „Cocarde" geeft nieuwe inlichtingen over den naam van den ambassadeur, die oen loon van een half millioen franks zou hebben ontvangen. Het blad zegt dat dit noch Mohrenheim, noch graaf Munster is; wel vangt do naam met eene M aan. Bedoelde gezant vertegenwoordigt eene in den laatsten tyd minder bevriende mogendheid. De Fransche houthakker, die door een Duitsch boschwachter werd gewond, zal 25,000 fr. schadevergoeding krygen. 3) Morgenroormiddag maar, om een uur of negen, als u kan; ik woon ginds op de villa „Rustw(jk"dus u zal den weg wel vinden. Kin ik nu het paneel meenemen?" „Dat zal bezwaarlijk gaan, doch morgen wil ik het afgewerkt meebrengen. „Uitstekend, dan kan tante zelve over uwe kunst cordeelen, vóór zij toestemt. Nu, tot mirgen, mijnheer!" En bevallig buigend, groette Marie den schilder, terwijl z(j er nog bijvoegde: „Nu moet ik naar de zieke Anna." Vroolyk wipte zij de boerenwoning in. De schilder zag haar nog na, toen zy Teeds verdwenen was; het was hem, of in zijn jeugdig kunstenaarshart eene vonk was gevallen van het beraelscbe vuur, dat Pro metheus eenmaal stal en waarvoor ook hij, •ie jeugdige kunstenaar, lijden zou. Met één blik overzag hy wat hem te wachten stond als die vonk tot eene vlam zou worden aan geblazen; hy, een arm kunstenaar, zy van adel„die alte Geschichte, die ewig neu bloibt." Maar ook slechts eene wyle dreef die sombere gedachte hem door de zielvrooiyk en opgeruimd van natuur, gaf hy zich weer volkomen aan het heden over, en dat heden, het geleek hem een dag, ln het gedroomde Elyseum der Grieken doorgebracht. Hy borg zyn gereedschap op, want schil deren kon hy niet meer, en langzaam ging hy den weg op, welke hem naar het dorp geleidde, waar hy vol van allerlei gedachten de herberg intrad, op welker bovenkamers hy logeerde. Eene blyde gedachte hield hem vooral bezig: morgen zou hy haar spreken, zou hy wellicht hare bevallige vormen mogen weer geven op het doode doek, waarop hy het leven wilde leggen, dat slechts een echt kunstenaar meedeelen kan. Dat portret zou zyn schoonste stuk wor den, daarmode zou hy zyne intrede in de kunstenaarswereld openlyk doen; hy wilde namelijk een9 getrouwe kopie nemen en die naar de tentoonstelling zenden in plaats van het landschap, dat hy nu schilderde en dat hy aan haar zou schenken. Aan haar! Hoe vreemd werd het hern te moede. Hoe toI! Hy gevoelde behoefte zyn hart lucht te geven, uit te storten aan zyn boezemvriend en geestverwant, aan Max. Hy nam de pen ter band en begon te schrijven „Beste Max „AVie had dat ooit kunnen denken 1 Ik dacht hier een landschap te zullen schilderen voor de tentoonstelling, en nu ik het byna klaar heb, komt eene lieve maagd en kaapt het weg. Heusch waar, jongen lik zat buiten nog de laatste tinten te leggendaar nadert my eene jeugdige schoone van adel en vraagt of ik haar portret schilderen wil voor hare tante. Verbeeld je! Ik kon het natuuriyk niet weigeren, ook niet, toen zu my om het landschap vroeg, dat haar zoo beviel. Morgen zal zy reeds poseeren 1 O, Max, je kunt niet gelooven hoe vreemd het my isals ik dichter was, zooals jy, ik goot myn gevoel in smy- dige rymen; nu zal ik myne innerlyke aan doening in haar portret leggen. Wat er tus- schen ons worden zal, weet ik niet, maar ik gevoel dat het tot iets leiden moet; daar voor maken wy te veel indruk op elkaar. Noem my dwaas, maar het is zoo. Nu, beste Max, later schryf ik je meer; thans wilde ik ie alleen maar een blik gunnen in de nieuwe wereld, welke zich aan myn oog vertoont 1 „Een handdruk van: Je Kabel." Daarna stond Karei op, schoof het raam open en staarde den blauwen nacht in, welke plechtig en stil op het landeiyk dorpje neerdaalde. In do verte zong een nachtegaal zyn zoet gezang in langgerekto toongolven, als eene stille klacht in do zwygende natuur. Het kunstenaarshart van Karei werd vreemd aangedaan; zulk een avond had hy nog nooit genoten; hem onbewust was eene hevige liefde voor de schoone jonkvrouw in zyn hart ontwaakt, waarvan hy nog slechts de eorste zoete bedwelming ondervond. Lang staarde hy nog zwygend het open venster uit, totdat hij eindeiyk zyne legerstede opzocht en zich aan de schoone droomen esner pas ontloken liefde overgaf. II. Nauwelyks was Marie thuisgekomen, ofzy riep tante reeds toe: „Nu wil ik eindelyk myn portret laten maken!" „Dat doet my genoegen, kind", antv/oordde tante, eene droge, dotTe figuur; „de Leeu wenbergers hebben rallen hun portret laten schilderen; waarom, zoudt gjj dan eene uit zondering maken? Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1