'DUli M". 10091 Vrijdag 13 Jamiai-i. A0.1893. <§sze fjourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 12 Januari. (y PRIJS DEZER COURANT:. ▼oor Leiden per meendenf 1.10. Fritcc per poet1.40. ik.'j-oDcerlgk* Nocnmere0.05. PRIJS DI3 ADTERTENTIÊN: ▼en 1—8 regeln f 1.05. Ieder» regel meer f0.17|. Grootere lettor» oexr plnntarmimt». Voor bet ioc«eae«r»a buiten de eted wordt ƒ0.06 berekend. Dit nomuior bestaat uit TWEE Bladeu. Do Muziekschool dor Maatschappij voor Toonkunst alhier heeft vari ien afgetreden directeur, den heer A. J. Wetrens, een even prachtig als nuttig, geschenk oDtva'ngen, be staande uit. eeue fraaie pianino uit de fabriek van Julius F enrich, te Leipzig, welk geschenk door hec bestuur der school mot erkentelijk heid is aangenomen. De pianino zal gebruikt worden door den hoer S. Van Groningen by her onderwijs der hoogere piano-klassen. Dat de heer W. Otto, van Amsterdam, ca zijn optredpn het vorig jaar in onze Volks- ^bijeenkomsten aangenamp en dankbare her inneringen heeft nagelaten, bewees de stajnp- volle Sladszaal en h.et luide handgeklap, waa-mede de gevierde spreker gisteravond bij zijn verschiibdn begroet werd. Yo-jr de pauze vepgaqtte tij zijn buiten gewoon talrijk gehoor op eone nove|le van meei emstigeu aard, 'Jtofgftj getiteld, eene schets, indertijd Ie Antwerpen m.t het eere- meiaal bekroond. De buitengewone stilte, welke er liëerschte, bewees yo|dojpde met welk eene. aandacht, met welk oene belangstelling. dé tgèhoprders list boeiend en aangrijpend" verhaal volgden. bh. jlp. pajjje .gaf spreker een aantal hu moristische) schetsjes, ontleend aan zijne ervaringen als. ambtenaar bij de Rykstele graphie. Hij sprak en het publiek lachte van den aanvang tot liet einde. SFe. hts zelden is de groote zaal getuige gdweest van zooveel vroolykheid, van zulk eene uitbundige hilariteit.' Namens de commissie den geviefdenssprekor cis nveeet liartely^e dankbetuigingen voor 'zjno welwillende medewerking, voor zijn niet genoeg te waardeeren steun, én namens ce tpshoorde'S een bescheiden uitgesproken, maar innig gemeend: „tot weerziens!" Opk van den lieer J. IV. Van Leeuwen, in de Maarsmanssteeg alhier, ontvingen wij een wandkalender voor 1893, welke op zijne drukkerij vorvaardigd. Deze in verschillende kleuren gedrukto kalender mag oene, verdienstelijke proeva van typographie worden genoemd. Do keuze en verdeeling, zoowel dor kleuren als der lcttor- typor,verdienon lof. Her geheel levert het bewijs, dat or ook op de bescheiden druk! erij van genoemde firma een goed stuk smoutwerk kan geleverd worden. Je majoor jiir. A. IV. Van dor Wy'ck, van het 3do reg. huzaren alhier, hoeft non- activiteit aangevraagd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door mid del van het stoomschip „Maasdam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkaiuoro alhier moetc-n de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.10 (stadstijd 10.30) bezorgd zijn. De wfjze van verzending behoort duidelijk op hec adros vermeld te worden. Hu andero bladen er toch al mededeeliug van doen, is het geene indiscretie meer te melden, dat mej. Wia Dikoma verloofd is met dr. Guido Möring, Rechtsanwalt, te Ham burg. Het muziekinstituut van deu heer Mann alhier loopt duit kans liaar spoedig te ver liezen. De inschrijving voor de nationale militie in de gemeente Oegstgeest, voor hen, die geboren zijn in 1874, zal plaats hebben op den 18den dezer, tusschen 10 e:i 4 uren, op het raadhuis aldaar. In de tweede wintervergadering van het Leesgezolschap te "Waddingsveen trad als spreker op ds. Van Wijk, van Zwolle, met eene novelle, getiteld: „Zijn Compagnon." Welverdiende toejuichingen vielen den ge- vierden spreker ten deel. Het bestuur der „Marthastichting" (in lichting voor onverzorgde kinderen) te Alfen aan den Rijn, heeft van H. M. de Koningin f 250 ontvangen en van H. M. de Koningin- Regentes eene gelijke som. In de gemeente Ter-Aar was do loop der bevolking in het jaar 1892 aldus: Geboren:.50 z., 48 d., totaal 98; vestiging: 36 m. en 57 v., totaal 93alzoo vermeerderd met 80 ra. en 105 v., totaal 191. Overleden 23 m,, 24 vr., totaal 47; vertrokken: 46'ra., 58 v., totaal 104 ;alzoo veiminderd met 69m.en 8'2 v., totaal 161, ton gevolge waarvan de bevolking op 31 Dec. 1892 bedroeg: 1191 m. en 1227 v., totaal 241S. Levenloos aange geven geene. Huwelijken 15. H. M. de Koningin-Regentes ontving gisteravond te halfzes in bijzonder gehoor den heer Struvo, ter overhandiging van zijne ge loofsbrieven 'als buitengewoon gezant en ge volmachtigd ministé 'van1 Rusland bfj het Nederlaridscho Hof. De gezant werd aan H. M. voorgesteld door den minister van buitenlandsche zaken en is dóór Hr. Ms. kamerheer-ceremoniemeester in een gala-hofry tuig van het „Hotel Pffulez." naar het PaleÏ3 geleid en teruggebracht. - Nador wordt uit Don Haag gëmetd:' Alle officieren derartiilèrie-schuttory alhier, behalve de béide jóngste fido luit'óriants; die krachtens dö wet nog schutterpliclitig zijn, hebben nun ontslag aU officieren bij H. M. de Koni'-igin-'Regenles Ingediend, welk ge vraagd ontslag echter niet in verband staat met eone voordracht tot majoor-commandant der artillerie-schutterij, door don regiments commandant ingezonden en waarop vuorkomt de oud-kapitein van de artillerie en den gene- ralen'staf Ejjssonius de Waal. Een conflict tusschen den kolonel en den kapitein, waarnemend commandant der arlil- lerio-compagiiio, moot de reden van de 'ont slagaanvragen zjjn. De'uitslag der te Amsterdam gehouden verkiezing voor oen lid van don gemeente raad was als volgt: Dltgebracht 4400 stem men, geldig 4395, volstrekte meerderheid 2195; uitgebracht op: C. H. Den Hertog (Amstel3 Burgerij en Amsterdam) 709Eduard J. J. Kuinders (R.-Kath.) 881; mr. J. B. F.oel- vink (Grondwet) 1034; F. W. Wésterouenv. Meetereu (Burgerplicht) 540; J. A. Wormser (anti. rev.) 1173. Er moet derhalve oene her stemming plaats hebben tusschen do literen Wormser en Roelvink. Bfj de verkiezing voor eon lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland weiden uitge bracht 4365 stemmen, waarvan van onwaarde 53 en geldige 4312. Daarvan bekwamen de lieeren Boas 331, Van Eeghen 1131, Loeff 1SS8 en Povel 921 stemmen. Herstemming dus iusschon de hoeren Loeff on Van Leghen. Men meldt uit Amsterdam dat dofinan- tiöele commissie uit den Raad gereed is met do toegezegde wijziging der verordening op do inkomsten-belasting, welke beoogt eene kleine progressie voor de hoogere klassen in to voeren, zoodat sommigen der 35,000 aange- slagenen ietwat meer belast, anderen daaren tegen eenigermate ontlast zullen worden. De wijziging zal reeds op do invordering van den loopenden dienst moeten worden toegepast, doch geen invloed hebben op het cijfer der geraamde opbrengst, in October jl. vastgesteld. Lenige invloedrijke anti-revolutionnaire mannen in Friesland, onder wie Kamerleden en leden der Frov. Staten, hebben het initiatief genomen tot het bijeenroepen van eene ver gadering, ten einde te onderzoekon wat tot leniging van den nood kan gedaan worden. Deze vergadering zal, naar het „Vaandel" verneemt, in het begin van Februari gehouden worden. In Maart zal by de firma J. B. Woliers, te Grojiingen, onder den titel „Museum", een maandblad voor philologie en geschiedenis verschijnen, hoofdzakelijk gewijd aan de aan kondiging en beoordeeling van het belangrijk ste van hetgeen er cp het Uitgestrekte gebied dier wetonschappen wordt uitgegeven en dat meer in 't bijzonder kennis neemt van de ge schriften van Nedorlandsche geleerden. Hoewei de kolommen van het tydschrift in de eerste plaats worden opengesteld voor de studie op het gebied der klassieke, Germaansclie en Rotuaahscbe talen, letteren en geschiedenis, zullen'éi ook Semltica, werken óver Indologie, enz. besproken kunnen worden. Voor zoover .niet aan objectieve referaten de voorkeur wordt gegeven, zal slechts eene zuiver zakelijke critiek worden toegelaten, welke de waarde van het beoordeelde werk eeriyk tracht vast te stellen. De redactie is samengesteld uit de Groning- scho hoogleeraren Biok, Speyer en Symons, die zich van de medewerking van een aantal geleerden hebben verzekerd. Men seint ons heden uit Den Haag dat de hertogiu van Albany en hare kinderen einde Januari of begin Februari eenige dagen bjj onze Koningin-Regentes zullen komen logeeron. Hot stoomschip „Merapl", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 11 Jan. van Port-Said; do „Patroclus", van Liverpool raar Penang, arriveerde 11 Jan. te Gibraltar; de „Prinses Wilholmina", van Amsterdam naar Batavia,' arriveerde 11 Jan. te Peiim; de „Prinses Ami]in" vorLok ïl-Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Marie", van Am sterdam 'naar Batavia/arriveerde 10 Jan. te Padai.g: do „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 11 Jail, van Southampton; de „Admiral," van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 11 Jan. van Mozambique; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, vertrok 12 Jan. van Port-Said;de ■„Kanzier," van do Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 11 Jan., te Napols. De-audk-ntie van den minister van water staat zal op Zaterdag 14 Jan. a. s. niet plaats hebben. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de, heer P. J. Haver Droezo. majoor van het wapen der genie van het Ned. Indische leger, laatsteiyk ingedeeld by den generslen staf, thans met verlof hier te lande. Voor den tud van drie j iren. gedetacheerd by het wapen der cavalerie van het leger in Nederl.-Iuaic, do lste luit. jhr. A. C. Druy- vest^vn, van het 3do reg. huzaren. Do met verlof iu Europa aanwezige officier van gezondheid lsto kl. van het leger in Nederl. Indi V. Koblei ter zake van lichaams gebreken, mot ingang van 1 Febr. a. s eer vol uit den militairen dionst ontslagen, met toekenning van pon=ioen. Gomeiigd Nieuwe. Tegen a. s. Zaterdag-mi ddag wordt door het bestuur der „Leidsche IJsclub" eene hararyderii van jeugdige Janmaats en wees jongens van allerlei gezindten uitgeschreven. Met hot oog op het eigenaardig idéé van dozen welstryd, wordt de aandacht op achter staande advertentie gevestigd. Door een Leidschen hond werd gisternamiddag een Zoeterwoudsch schaap, dat vreedzaam in don Westeindsohen polder liep, aangevallen en beroofd vando vier pooton. De eigenaar van den bgtlusligen hond is bekend en staat nu door de misdaad van zyn beest in het kryt by H. K., den eigenaar van het onschuldige schaap. Het hoeft den afgeloopen nacht weer knapjes gevroren, zoedat het y3 nog in dikte toegenomen en nu- zeer sterk is. Toch wordt liet scbaatsenryden ondoi oenigo bruggen. afgeraden en zyn aan die bruggen borden met duideiyk leesbare waarschuwingen ge plaatst. In den omtrek van Lelden kon men heden andermaal zich oefenende militairen met ransel en geweer op schaatsen op hot (Js aan schouwen. Hedenochtend 8 uren wees de thermometer te Delfzyl 17, die te Groningen 19, die to Maastricht 16 grades vórst. Te Oegstgeest heeft zich ee no commissie gevormd tot het houden eener hardrijdery op schaatsen op het Katwyksclio kanaal op morgen (Vrydag, 13 Januarij.-Aan dezen wedstrijd zal worden deelgenomen door alle mannelyke ingezetenen boven de 12 jaron, die zich,daartoe ten Raadbuize kunnen aan melden des morgens tusschon 9 en 10 uren. De commissie stelt zich voor in den loop der volgende week, ys en weer dienende, eone hardrydery voor behoeftigen te dosn houden en eene verloting of tombola van levensbehoeften en brandstoffen. Op de kleine Putten, te Wad dingsveen, hebben vanwege de IJsclub nu en dan wedstryden op schaatsen plaats. Do eerste wedstryd had tot uitslag, dat de prijs van f 7.50 on een paar schaatsen ten deel viol aan Pieter Oostrom. De premies van f 5 en 2.50- werden gewonnen.door Znider- vliet, van Stolwyk, en door De Roo. IJsberlcht van, de Z u! 4- Ho;l la nid - sch'e IJsvereenigin'g. J De Scheuk 'is, -naar omstandigheden, zeer goed berydbaar. Het bestuur geeft den loden kennis, dat- het contract met den brugwachter by de I.oolaan (eerste brug op de Schonk na den molen) verbroken is. Aan de onredelyke eischen van dien man mocht niet langer toegegeven worden. Hy ontving van de Ver- oeniging f 2 per dag voor de moeite, perst om byten in het ys te hakken, en daarna -om over ys van een palm dikte planken ta •loggen. Leden, die .door dezen man kwalyk beje- gend mochten worden, golieven hunne ondor- teekende klacht. In da bsstuurstent neor te leggen, opdat het bestuur oene poging kunne doen, aan zulke onhoudbare toestanden ecu einde te maken. Cr. W. P. Ruysch, raad-adviseur voor de medische en vétérinaire zaken by het departement van binnenlandsche zaken, bezocht gistermiddag den man m do Woster- s'raat te 's-Hage, die vermoed wordt door do cholera Is zyn aangetast. Do lyder is tea gcpensionr.eerd militair van den lioapitaaldienst. Een persoon, den üden Januari jl. te Am sterdam aangekomen uit Utrecht en don 6den Januari zonder geneeskundige behan deling plotseling gestorven, is by onderzoek gebleken te zijn overleden aan Aziatische cholera. De r.oodige maatregelen ter woring van besmetting zyn toegepast. Te Grand Fort-Philippe, by Grevelingen, zoo werd eergisteren uit Duinkerkon gemeld, zyn ook weder drie gevallen van cholera voorgekomen. Een buitenkansje. Aan een be- woner der hoofdstad is dezer dagon het vol gonde gebeurd: De heer B., sedert enkele jaren te Amster dam woonachtig, bowoonde vóór dien tijd eene villa, even buiten Leiden. Nu maakte in do eerste maanden van het jaar 1836 eene dievenbende, welke, zooals later bleek, goed georganiseerd was, do omstreken van Leiden, Haarlem en Amsterdam onveilig. Telkens las men in die dagen van inbraken, meest roet grooto brutaliteit gepleegd, en ook de villa dee hoeren B. werd niet gespaard. Op zokoren ochtend kwam de bewoner tot de minder aan gename ontdekking, dat ongenoode gaston zyn huis een bezoek hadden gebracht en een

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1