Vrijdagavond is de personentrein van Bergen (Henegouwen) naar Doornik by Saint Ghislain tegen een goederentrein ge reden. Beide locomotieven ontspoorden en twee goederenwagens werden vernield. Zeven personen werden gewond. By hot schaatsenrijden op do Eem werd oen jongeling uit Eemnes door een stoet schaatsenrijders omvergeseden. Hij bleef voor dood liggen. In bewusteloozen toe stand werd hij Daar de Groote Melm gebracht en door den dokter van Soest onderzocht, die het niet raadzaam oordeelde om hem naar huis te vervoeren. Toen men te Eemnes kennis kreeg van hetgeen voorgevallen was. begaven zich zijn vader en broeder onmiddellijk op weg om zoo noodig bijstand te verleenen, terwijl een nabij wonend landbewoner paard en wagen beschikbaar stelde om den ongelukkige als het kon naar zijne woonstede te vervoeren. Te Didam is de boerderij „de Man- korst", toobehoorende aan baron Van Voorst tot Voorst en bewoond wordende door J. S weers, in asch gelegd. Alleen het vee is gered. Inboe del, oogst, enz. ging alles verloren. Alles was verzekerd. Oorzaak niet bekend. Te Hamburg is in October jl. eenekrediet-vereeniging opgericht met het doel kooplieden en handwerkslieden, die in hun zaken of beroep door de cholera-epidemie schade hebben geleden, te hulp te komen. Er wordt beschikt over eone som van 1,500,000 mark. Er is thans reeds voor 542,000 mark uit geleend en wel aan 823 verschillende personen. Gisteravond verwoestte een hevige brand het Van Buren House en twee andere naburige huizen te Nieuw-York. De bewoners waren verplicht in nachtkostuum uit de ven sters te springen. De schade bedraagt 75,000 dollars. Het kapitaal van l'/2 millioen fr. voor do Antwerpsche tentoonstelling is ruim volteeken cL Te Leigh, in het Engelscho graaf schap Lancaster, is eene vrouw aan de gevolgen van een sneeuw bal worp overleden. Zy liep op straat, toen een jongen met een sneeuwbal wierp, dien zij tegen een oog kreeg. De Bchok was zoo hevig, dat zU er niet v^n opkwam. Door een onbekende oorzaak is gisteravond te Deventer gedeeltelijk uitge brand het perceel aan de Waterstraat, in eigen dom toobehoorende aan den heer Van Vorden en waarin door den heer Harbrink eene tapperij werd uitgeoefend. Tegen den heer W. G. Boelo, te Kampen, die in de raadszitting dier gemeente den voorzitter beleedigde, is door het O. M. bjj de Zwolsche rechtbank f 100 boete, sub sidiair 14 dagen hechtenis, geëischt. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Petit Journal" deelt eenige bijzonder heden mede, waaruit moet blijken dat Cornelius Herz als agent van don heer Crispi in 1890 aan de Fransche regeering voorstellen van Crispi had overgebracht, betreffend© eene toe nadering van Italië tot Frankrijk en de uit treding van Italië uit het Drievoudig Verbond. Do heer Herz had tevens aan het „Petit Journal" en aan andere Paryscho bladen raaandelijksche subsidiën aangeboden, als zjj ten gunste van Italië wilden schrijven. De royalisten zien uit naar den graaf van Parys, die dagen achtereen met zijn alge- meenen zaakgelastigde, den graaf d'Hassonville, te Madrid heeft beraadslaagd. De ongeduldig- sten z\jnor aanhangers verlangen dat hij afstand van zijne rechten zal doen ten behoeve van zyn zoon. De Madridsche bladen zyn weinig ingenomen met het verblyf in hunne stad van den Fran- schen pretendent, die niet als gewoonlijk de gast was van de koningin regentes, maar in een logement z(Jn intrek had genomen. Hy is Zaterdag naar Sovilla vertrokken. De middelen in December j. 1. hebben 17,877,700 fr. meer opgebracht dan de raming en bijna 10 millioen meer dan in December 1891. De hoer Villebois hoeft gisteren aan de enquête commissie omtr rnt de Panama-zaak den uitslag medegedeeld van het onderzoek der processen-verbaal van de Kamer-commissie tot behandeling der Panama-leeningen in 1886 en 1888. Daaruit blykt dat Sadi Carnot, destyds minister van financiën, tegen het leenings- ontwerp was gekant. Baihaul verklaarde echter, dat men het kanaal kon voltooien en dat men tot het uiterste moest gaan. De Pr&ycinot meende dat men het ontwerp niet zonder nader onderzoek mócht verwerpen. Hij voegde er by, dat liet publiek door de openbare beraadslaging en de pers hot noodige licht zou ontvangen. Sarrien verklaarde het ontwerp te hebben goteokend, omdat hjj dat als minister van binnenlandsche zaken moest doen, ten einde tot do uitgifte eener premieleoning te machtigen. Waldeck Rousseau, die door de regeering naar Panama was gezonden, verklaarde dat een kanaal zonder sluizen een droombeeld was. Als hjj geweten had dat zyn rapport met zou worden openbaar gemaakt, zou hy alles gezegd hebbon. Do oud-minister Baihaul is gisteren in tegenwoordigheid van Blondin, Fontanes en Cottu door don rechter van instructie onder vraagd. Toen hjj te halfzeven het kabinet van dezen verliet, werd hjj in hechtenis ge nomen en naar Mazas overgebracht. Het ver zoek van Blondin om in vryheid gesteld te worden, is afgewezen. Uit Kotonou (Dahomey) wordt dd. 9 Jan. geseind: Behanzin bevindt zich met een dui zendtal volgelingen, waaronder 3- tot 400 sol daten en amazonos, by de grenzen der Mahis. De Nagati, die sedert langen tyd door do Dahomeyanen gevangen werden gehouden, komen in grooten getale naar Abomey. Duitsohland. Niettegenstaande in de Zondag te Bochum gehoudon vergadoring van mynwerkers be sloten werd, de werkstaking in hot Saar- district te steunen door eene werkstaking, welke gisteren in het gelieole steenkooldis trict zou beginnen, zyn in de naburige mynen „President Constantin", „Carolinenglück", „Herminenglück", „Liborius", „Dannenbaum" gisterochtend alle werklieden bedaard aan het werk gegaan. Te Gelsenkirchen namen van 860 arbeiders in de rnyn „WilhelmiL-a Victoria" aan het ochtendwerk 289 arbeiders deel. In de mynen „Hibernia", „Holland" en „Consolidation" gingen alle werklieden aan den arbeid. Te Dortmund was gisteren alles rustig aan den arbeid. Volgens de „Rheinisch West- falische Zeitung" zal het eerst heden by de uitbetaling der verminderde loonen blyken of aan de aansporing, op de vergadering to Bochum gedaan tot het houden van eene algemeene werkstaking, gevolg zal worden gegeven. In do mynen wordt druk op het voortzetten der werkstaking aangedrongen. Te Gelsenkirchon hadden gisteravond te acht uren voor twee hotels ontploffingen van dynamiet-patronen plaats. Er werd alleen stoffelyke schade aangericht. Naar men uit Bresiau verneemt, is in de m(jn „Deutschland", toebehoorendi aan graaf Henkei Donnersmark, eene gedoeltelyke werkstaking ontstaan. De óagploeg is niet in de myn afgedaald; of de nachtploeg aan het werk zal gaan, is nog onzeker. De „Kölnische Zoitung" meldt dat de Russische kroonprins de uitnoodiging heeft aangenomen, tegenwoordig te zyn by het huwelijk van prinses Magaretha van Pruisen. Waarschynlyk zal de czarevitch ook te Ber- lyn zijn by de viering van den verjaardag van den keizer. It&lle. Aan den maaltijd, gisteravond op het Quirinaal gehouden, namen bijna alle loden van hot corps diplomatique deel. Men merkte ook den voorzitter van don Senaat op, be nevens allo ministers, mot uitzondering van Giolitti. De „Tribuna" verzekert dat de minister Martini zyn ontwerp betreffende de vermin- doring van het aantal hoogescholen zal hand haven en dat by het vó5r de Paaschvacantie by de Kamer zal indienon. De minister van landbouw heeft te kennen gegeven dat, met het oog op de be vredigende uitkomsten, vorkregen door de Italiaansche handelsagentuur, welke in 1890 te Belgrado is opgericht, do regeering derge- lyke agenturen wil vestigen in Zürich, Bucha rest, Sofia, Konstantinopel, AmsterdamKopen hagen, Christiania en Stokholm. Groot-BritannlS. De „Times" verneemt uit Tanger, dat Engeland in een jongste ultimatum aan den sultan van Marokko niet moer dan 48 uren uitstel gaf voor het antwoord of hy schadeloos stelling zou betalen voor den moord op een Britsch onderdaan. Rusland. De rooverbende, welke kort goleden in Russisch Polen is verschenen, blyft nog steeds vrees en schrik verspreiden. Onlangs heeft een lurïöcMgena-.r, Vetcliorkovitch,op wiens aan- wjjzing twee roevers, deel uitmakende van de bende var. den bornchten Juliaan Voyte, in hechtenis waren genomen, een brief ont vangen, waarin Voyte lie-m meedeelde dat hy hem eens zou kernen bezoeken, om wraak te nemen. Twee dagen later verscheen Voyte met ongeveer twintig man in het dorp, waar Vetchorkovitch zich nog met moeite redde. Eerie afdeeling soldaten, die hun den volgen den dag word nagezonden, nam hen na een hevig gevecht gevangen. In het huis van Voyte, den hoofdman, werd een ryko boer gevonden, dien de roovors wilden gevangen houden, totdat er een losprys voor hom be taald zou zyn. Het grootste gedeelte der bende bestond uit Duitsche kolonisten. Eene andere bende, bestaande uit 16 ge maskerde mannen, heeft des nachts de woning van baron Khorokh in het dorp Potchalreva, by Alexandrova, aangevallen. De baron slaagde er echter in, met behulp van zyne bedienden en eenige boeren, de bandieten op de vlucht te jagen. Aan beide zyden vielen gewonden. Nog een derde geval van dien aard wordt bericht uit Zavada, in hot district Lentchitsa, waar een groot huis is aangevallen. De roovers slaagden er na een hevig gevecht in, het huis binnen te dringen en namen alle voor werpen van waarde, die zy kondon vinden, mee. De rechtbank te Astrakan heeft uitspraak gedaan in het geding tegen de personen, die betrokken waren in het cholera-oproer. Er werden 20 veroordeeld om opgehangen te worden22 werden tot twintig jaren dwang arbeid verwezen, terwjjl 90 andere lichtero straf bekomen zullen. Daar tot nu toé by betalingen van in voerrechten de loopende en vroeger vervallen coupons der goudleeningen werden aange nomen, hadden de met halfjarige coupons voorziene andere goudleeningen een voordeel boven de met vierendeelsjaars coupons voor ziene sedert 1889 uitgegeven goudleeningen. Om dit onderscheid te vereffenen, is thans de bepaling gemaakt, dat, behalve alle reeds vervallen coupons, elke coupon geldig zal zyn by de betaling van douanerechten, welke binnen uiteriyk zes maanden vervalt. Argentinië» Er bestaat onder de leden van het kabinet verschil van meening ten opzichte van do maatregelen, welke moeten genomen worden om den opstand in Corrientes te onderdruk ken. De vijandelijkheden tusschen do provin ciale troepen en de opstandelingen hebben weder een aanvang genomen. Naar men ver neemt, heeft by Caseros een treffen plaats gehad, waarby velen gedood en gewond zyn. Eenigen dor gevangengenomen personen wer den doodgeschoten. Biykens een later hier ontvangen bericht heeft de stad Caseros zich, na een beleg van veertien dagen, aan de opstandelingen over gegeven. De Bondsregeoring zou nu besloten hebbon in het geschil van het provinciale gouver nement met de opstandelingen van Corrientes tasschenbeide to komen, ten einde vorder bloedvergieten te voorkomen. Telegrammen» BREST, 9 Januari. Heden had hier eene groote vergadering van katholieken plaats. Mgr. Hulst zette daarin den toestand uiteen, welke door de jongste gebeurtenissen in het leven is geroepen. Hy verklaarde dat de Panama-zaak de zorg voor de eerlykheid op den voorgrond bracht. Do spreker prees daarna als verkiezingsprogramma aande repu bliek door eerlyke lieden bestuurd. De voornaamste katholieken van het arron dissement Brest verklaarden dat zy, in over eenstemming met dit programma, een katho liek verkiezingscomité zouden vormen. PARIJS, 9 Januari. Aan de prefectuur van politie is men overtuigd, dat de dag van morgen rustig zal voorbygaan. Geen enkele buitenge wone maatregel is door de politie genomen; alleen worden de agenten beschikbaar gehouden. ROME, 9 Januari Uit Massoeah wordt ge meld, dat Osman Digna naar Soeakim oprukt en eene afdeeling Arabieren op weg is naar Berber. WASHINGTON, 9 Januari. De Senaat heeft de beraadslaging aangevangen over de wet Macpherson tot schorsing van den maande- lykscher. aankoop van zilver. Senator Teller uit Colorado verklaarde dat er geen kans bestaat dat de wet in de tegen woordige zitting zal worden aangenomen. STETTIN, 9 Jan Ten gevolge vandeaan- oudecdo vorst wordt, do tot tand van het jjs op do rivier voor de scheepvaart steeds bezwaarlijker. In den afgeloopen nacht wees de therm. 11° R. en hedenmiddag - 7°R. Wind Oost. BUDA-PESTH, 10 Januari. Gisteren is in do Kamer van Afgevaardigden hot hoofdstuk der begrooting ter sprako gekomen, hande lende over dat deel der kosten van het Huis des keizer-konings, hetwelk ten laste komt van de Hongaarsche begrooting. De discussio was zeer levendig en vele sprekers der oppo sitie vroegen do instelling van twee hofhou dingen, eene Oostenryksche en eene Hon gaarsche. Do eerste minister Wekerié ant woordde dat een wetsontwerp in dezen geest in beraad genomen is. LONDEN, 10 Januari. De „Times" ver neemt van den Londenschen directeur der Banco do Bresil, dat de regeering van Bra zilië, ten einde gelykvormigheid le verkry- gen in het in omloop zynde papiergeld, tot de samensmelting der Banco do Ercsil met de Banco do Republica heeft bevolen en dat de aandeelhouders daaraan hunne goedkeu ring hebben gehecht. PARIJS, 10 Januari. Uit Belgrado ver neemt de „Éclair," dat in Montenegro een opstand is uitgebroken in 9 gemeenten. Een bloedig gevecht is geleverd, waarby velen gewond worden. In eene lovensbeschryving van Alton zegt de „Figaro," dat Arton geld gestort hec-ft voor een geheim fonds in zake de Panama- maatschappy, zoowel op verzoek van Bourgeois als van Floquet. PARIJS, 10 Januari. Het ministerie alhier is gedemissioneerd. LEIDEN, ÏO Januari. Therm om eters tandgisteravond om 8 uren 0° C. 32° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 0° C. 32° F.; 'smiddags om 12 uren 0.5° C. 32.9° F.'s namiddags 4 uren -0.5° C. 31.1° F. Omtrent de internationale schaatsen- wodstrjjden voor liefhebbers op de lange baan om het meesterschap van de wereld, welko te Amsterdam 13 en 14 dezer gehouden zullen worden, wordt het volgende mede gedeeld De wedstryden zullen met recht interna tionaal zyn. Niet minder dan negen vreemdelingen zyn tot nog toe ingeschreven. Het zyn Rudolf Ericson en G. H. Tjalstad, beiden Zweden,, en een drietal Noren, onder wio de bekende ryder Halversen. Yan onze Noderlanösche ryders noemen wjj o. m. M. Carrier v. Dissel, die in den- amateurs-wedstryd te Zwolle den prys be haalde, en de heeren Ede en Rodenhuis. H. M de Koningin-Regentes heeft een bedrag van f 300 doen toekomen aan het Bestuur van het Toevluchtsoord voor dak- loozen te 's-Gravenhage van het Leger des Heils.. Mevr. Van Loon, aan wie te Cannes het bekende ongeluk overkwam, is aan de gevolgen overleden. Onder den titel „Looft don Heer I" zyn by de firma J. B. Wolters 52 stichtelijke liederen voor gemengd koor verschenen, door den heer H. P. Steenhuis, organist aan do Nieuwe Kerk te Groningen, op muziek ge bracht. Het komt ons voor, dat de heer Steen huis door de uitgave dezer liederen aan direc teuren en leden van kerkelyke zangkoren, die dikwjjls moeite hebben om gepaste lie doren te vinden, een grooten dienst heeft bewezen. Zy komen ons tot het beoogdo doel zeer geschikt voor. De muziek is niet te moeiiyk, de uitvoering zooals men die ver wachten kon, en do prys zeer matig gesteld. Gaarne vestigen wy de aandacht op den zang bundel, welke velen zal bevredigen. De luit. ter zee 2de kl. F. Bot, dienende aan boord van Hr. Ms. rammonitor „Panter", wordt met 16 dezer op non-activitoit gestold en vervangen door den luit. ter zee 2de kL H. G. Leembruggen. Men scbryft uit Monnikendam van S dezer aan de „N. R. Ct.": Ontzottende massa's menschen stroomden heden weer naar Monnikendam en Marken. Het aantal is niet op minder te schatten dan in den winter van 1890/91, toen, tydena de kermis op het ys der Zuiderzee, op een Zondag tienduizenden waren komen opdagen. Evenals toen waren in den namiddag allo etenswaren opgebruikt en moest men zich met roggebrood tevreden stellon. In de Koninkiyke Fransche opera to 's-Hagu verwacht men eerstdaags by eene drr voorstellingen het bezoek van H. M. do Koningin-Regentes.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3